0 oy
261 göst.
Diğer kategorisinde (535 puan) tarafından
Bebeğim bir yaşında zaten geçen yıl oruç ayında lahusa idim tutamadim bu yıl emziriyorum tutucam isallah ama  çok zorlanır.iyim   annem iki gün tür  gün ara ver dedi ne yapmaliyim

20 Cevaplar

+2 oy
(16,504 puan) tarafından
Benim kazam vardı 38 gün

Bebeğimde 9 aylıkken tutmaya başladım bugün bitirdim

Ve üst üste tuttum hep

Sahurunu güzel yapınca sütu etkilemiyor

Bide ztn ek.gida.aliyorlar yani 

Tut bence

Seneye daha zorlanırsın
-Reklam-
0 oy
(9,009 puan) tarafından
Ara vermek ne alaka bebeğin büyümüş zaten ek gıdaya daha fazla yönlendir ara ara da emzir bişey olmaz
(4,236 puan) tarafından
Allah emzireni muaf tutmus. Sonra tutma hakki vermis.
Demek ki dayanamiyo tutmakta zorunda degil.
(9,009 puan) tarafından
Zaten bir önceki yıl tutmamış. Bunu bende biliyorum. İki çocuk büyütmüş bir anne olarak 1 yaşındaki bebege ek gıda verip orucda tutulabilir diyorum. İki çocuğumda lohusaydim tutamadım ama bir sonraki ramazan da 1 yaşlarını geçmişlerdi tuttum. Hatta ki büyük oğlum da o tutamadıgim 30 günü de Ramazan dan önce de tutmuştum. Tabi ki sonra da kazasını yapabilir ama zamanında yapması yapabilirse daha güzel
(4,236 puan) tarafından
Emzirme suresi boyunca kadin muaf tutulmustur oructan. Yani yeni dogum yapmista olsaniz 1,2 yaslarinda da olsa ayni sey gecerlidir. Zamanin da tutunca daha guzel olan bi durum yok. Kafaniza gore uydurmayin. Kitapta yaziyomu boyle bisey ?
Siz dayanabilmissiniz tuttmussunuz. Ama herkesbir degil. Zaten bayan aciklamada da yazmis zorlaniyorum diye. Ayrica 1 yasinda ki bebek gunluk besin ihtiyacini %50 anne sutunden almalidir. Bunun bilissel ve fiziksel gelisime katkisi cok fazladir. Bebegini bidaha emzirme durumu olmayacak ama istedigi zaman oruc tutma hakki olacak.
Dinse bile zorlastirmayin kolaylastirin diyo. Yani kisi kotu oluyosa ,dayanamiyosa,halsizlesiyosa veya baska sorunlar ortaya cikiyosa zaten tutmasi dogru degildir.
0 oy
(3,417 puan) tarafından
Ek gıda alımı nasil bebeginin gecen sene benimkide 1 yasindaydi ek gidayla pek arasi yoktu memeye bagliydi ben tutamamistim bu sene ek gıda alimi daha iyi memeye gene bagli ama ek gidayla bastiririm diye dusunuyorum
0 oy
(560 puan) tarafından
Dene bakalim oructan once az yemeye alis gun icinde benimki 4 aylik belki yapabilirsem tutmaya caliscam insAllah 
0 oy
(1,040 puan) tarafından
Hiç tutmamani tavsiye ediyorum canım zaten Rab'bim kolaylık sağlamış emziren ve hamile olanlara farz kilmamis tutma derim çünkü sütun gelmiyor su içmezsen yemek yemezsen sütünün de gelmesini bekleme :)
0 oy
(527 puan) tarafından
Benimki de 11 aylık.  Bende deneyecem . Oğlum yemek konusunda zorluyor beni . Memeye aşırı düşkün.  Yemek yiyemedim gün sütüm az gibi hissediyorum. Sürekli ağlıyor ve yumuşacık oluyor göğsüm.. Bende çok kararsızım.. eşim onay vermiyor zaten oğlan zayıf hep zayıflar diye :(
0 oy
(1,016 puan) tarafından
3 çocuğum var biri 4 buçuk biri 2 diğeri 1. Tutucam inşallah. Tek çocuk ise hiç sıkıntı olmaz Allah'ın izniyle yeterki güzel beslenin 
0 oy
(6,724 puan) tarafından
Benim bebeğim 11 aylık ben tutuyorum. Çok şükür bir sıkıntı olmuyor. İlk bebegimde de tutmuştum. 6 ayda sonra sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ek gıda aldıkları için.
0 oy
(16,015 puan) tarafından
Bebeğin büyümüş ama tutmalisin..benimki 6 aylık olacak tutacam inseAllah hepsini 
0 oy
(7,054 puan) tarafından
Valla ben tutmucam oğlum bayrama 2 yaşını dolduracak ramazanda emecek o yüzden çocuk bu gece uyumuyo sabah erken kalkiyo huysuz oluyo aksi oluyo emdiği için çabuk acikiyorum evde yalnızım şekerim düşer tansiyonum düşer bişey olfalan olur diye tutmucam valla Allah izin vermiş sonuçta önümüzdeki 2 sene 3 ayarı tutup ödemeyi planlıyorum ben 
(7,197 puan) tarafından
Rabbim ömür versin
0 oy
(7,257 puan) tarafından
Ek gıda alıyor bebeğin bence tutabilirsin tutmuştum ben yani. Şuan 4 aylık kızım belki bunda zorlanabilirim bilmiyorum sütümun durumuna göre bakalım 
0 oy
(7,197 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Ben ilk kızımda 5.5 aylıktı emziriyordum sorun yaşamadım ama bunda ilk iki gün lohusalık dönemine geliyor sonrasında da bilemedim tutabilir miyim çok küçük diye ikilemdeyim sürekli emiyor çünkü ve emmedende uyumuyor 
(1,125 puan) tarafından
Canım seninki çok küçükmüş ama sadece emiyo ek gıda alsa olabilir ama
0 oy
(15,241 puan) tarafından
Ben tutmuştum. O zaman oğlum kaç aylıktı hatırlamıyorum. Ama 9 10 aylık falan vardı heralde . Sorun yaşamamıştım. Zaten o gücü ramazanda Allah veriyo. Normal zamanda hayatta o kadar saat aç kalmaya dayanamam elim ayağım titrer . Ama ramazanda gücünü Allah veriyo 
0 oy
(1,430 puan) tarafından
Bende geçen sene hamileydim tutamadım bu sene tutmak çok istiyorum oğlum 5 aylık olacak gün içinde birşey yemedigimde yorgun olduğumda sütum azalıyor gibi ama sahurda iyi yersem oglene kadar gider diyorum iftarda çok geç olmuyor o arada azalsada süt o kadar idare edilir heralde 
0 oy
(3,108 puan) tarafından
Bu sene Ramazan orucunun sevabını alabilmen için geçen senelerden kazalarini zaten Ramazan ayı gelmeden tutup bitirmen lazımdı.
0 oy
(810 puan) tarafından
Geçen sene bende lohusaydim ve hepsini yedim bebeğim sekiz aylıkken hepsini tuttum ara ara bazen üst üste bitirdim elhamdülillah

Zaten ek gıda Aliyor günde zaten iki üç kere emziriyorum gece çok emiyor Allah yardımda ediyor çok şükür bence hepsini tut 
0 oy
(2,471 puan) tarafından
Bebeginin beslenme sekline bagli eger cok emiyosa seni zorlayabilir (guc olarak) ama zaten gun icinde sık gelmiyosa emmek icin zorlayacagini dusunmem 1 yas sonrasi. Bi kac gun deneyebilirsin eger tutmak istiyorsan. Bazi arkadaslarda demis Allah bu konuda esneklik vermis ama tercih meselesi. Biz tut desek olmaz tutma desek olmaz :)
0 oy
(2,011 puan) tarafından
ben hem hamileyken hemde emzirirken cok sukur hepsini tuttum niyetin Allah icin olsn vallahi Rabbim yardim ediyor oyle rahat geçtiki anlatamam
0 oy
(1,450 puan) tarafından

Ben tutamıycam yaa :'(emziriyorum yemeğim i akstasam sütüm cok az oluyi doymuyo mecbur mama veriyorum, kendimide kotu his ediyorum ama gecen sene doğum yaptığmda böyle değildim tutmustumda ama emzirmyordum o zaman

0 oy
(374 puan) tarafından
benimki 6 aylik olacak ek gida veriyorum tutmayi deneyecegim

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 128 göst.
28 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Hayal1907 (272 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 206 göst.
30 Mart 2024 Diğer kategorisinde Ruken kara (264 puan) tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 528 göst.
4 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Fatmayaren (877 puan) tarafından soruldu

380,311 soru

11,386,981 cevap

34,887 kullanıcı

...