0 oy
137 göst.
Diğer kategorisinde (734 puan) tarafından
Kızlar ben çok fazla dua bilmiyorum kuran okumayı da bilmiyorum az önce içimden çok namaz kılmak kuran okumak geldi 2 rekat kıldım ama namazda bildiğim bütün duaları okudum fatiha ihlas nas falan bide kuranı kerimden yasin in okunuşu ve fetih suresini okudum muhtemelen telafuzlarim da doğru olmamıştır sonra yanlış mı kıldım yanlış mı okudum acaba diye içime dert oldu Bi sorun var mı bu konuda bilgi sahibi olan var mı 

7 Cevaplar

+2 oy
(793 puan) tarafından
Bir kıssa var bilmem biliyor musunuz?

Vaktinde çobanın biri namaz kılarken oradan geçen bir alim çobanın namazını izliyormuş, bakmış ki rüku secde hak getire... Tadil-i erkan denilen ve yapılmadığı takdirde namazı bozan 5 kuralı da çiğnemiş. Üstüne bir de kıyafetleri de epey pismiş. Selam verdikten sonra usulca yanına sokulup güzel bir üslupla namazı yanlış kıldığını söyleyerek doğrusunu tarif etmiş. Tabi çobanın ilk namazı değil, seneler boyu böyle kıldığı için oturmuş, başlamış ağlamaya. Alimi evine davet etmiş, yedirmiş, içirmiş, yatırmış. Ona doğrusunu öğreten insana hürmet göstermiş. Kendi yatağında önceki namazları için tövbeler ederken alim bambaşka bir rüya alemindeymiş.

Allahü teala rüyasında ona sertçe nida ediyormuş. "Sen kulumla benim arama neden girdin?" Tabi alim rüya gereği soranın harften sesten uzak olmasından dolayı Allah olduğunu anlayarak titremiş. "Onun yanlış kıldığı 2 rekat namaz, benim katımda senin kıldığın tüm namazlardan daha efdal." Tabi alim kan ter içinde uyanmış bakmış sabah namazı, çoban kapısında bekliyor. Uyansın da ona doğru kılınışı göstersin diye.

Alim yüzü gözü bembeyaz bir halde korkarak odadan çıkmış ve çobanın ellerini tutarak yalvarmış. "Allah rızası için söyle, namazı nasıl kılıyorsun?" Çoban bu soruya çok şaşırsa da cevaplamış. "Namaz boyunca yalnızca Allahı düşünüyorum, onunla konuşuyorum."

Alim kendi namazına binbir dert kattığı için kabul olmadığını anlamış ve çobana dönmüş. "Nasıl biliyorsan öyle kıl, hadi eyvallah." Hemen yoluna gitmiş.

Yani kıssadan hisse; Kıldığımız namazın hareketleri ELBETTE çok önemli, mutlaka öğrenmemiz gerekir ama esas kabul edilmesini sağlayan şey Allah'ındır huzurunda olduğumuzu bilmek ve ona göre haddimizi aşmamak. Böyle kılın ama öğrenin de. RABBİM İÇİNİZDEKİ AŞKIN ATEŞİNİ ÇOĞALTSIN. AMİN
(734 puan) tarafından
Çok güzel bir hikaye çok etkilendim teşekkür ederim ❤️
-Reklam-
0 oy
(734 puan) tarafından
Kızlar bilgisi olan yok mu ?
(2,962 puan) tarafından
Namazı nası kıldın yani rastgele her süreyi mi okudun yoksa kilinisa uygun mu kıldın
(734 puan) tarafından
Sadece otururken okunan ettehuyatu bilmiyorum onun yerine kafama göre bildiğim duaları okudum ayakta zaten fatiha nas ihlas falan okudum
(2,962 puan) tarafından
Namaz konusunda bilgim yok yani kabul olur olmaz diye ama okudugun süreler yasin suresi filan  teşbihte hata olsa da Rabbım kabul eder
Pes etme öğrenirsin
(734 puan) tarafından
İnşallah canm
(2,962 puan) tarafından
Kalbini ferah tut hata yapsan da öğrenirsin bilmemk değil öğrenmemek ayıp Allah yardımcı olur ❤️
0 oy
(489 puan) tarafından
Bence çok doğru yaptın şimdi bildigiklerinle yap zamanla doğrusunu öğren öyle yaparsın inşallah bende ilk başlarda öyleydim 
(734 puan) tarafından
İnşallah canım kötü hissettim yanlış mı yaptım diye içimi rahatlattn teşekkür ederim
(489 puan) tarafından
Rica ederim ☺️
0 oy
(8,926 puan) tarafından
Ameller niyetlere göredir diye bir laf var. Senin kıldığın namaz belki de birçoğunun namazından daha eftaldir. Allah kabul etsin. 
(734 puan) tarafından
Amin çok teşekkür ederim
0 oy
(2,675 puan) tarafından
Yavaş yavaş gidin, ama gidin yolunuz belli olsun. 2 rekat namazda fatihadan sonra birer zamlı sure okunur yani bu Felak nas ihlas olur ama 1 tane okunur. İsterseniz nefsinize yenik düşmez, kendiniz için cennetiniz için çabalar siz kazanırsınız. İlk zamanlar hatalar olur,  ya da yıllarca kılanın namazı kesin kabul olur mu kimse bilemez. Siz doğrusunu öğrenene kadar çabalayın, Rabbim kolaylık verecektir. 
(734 puan) tarafından
Evet bende ilk fatiha peşinden nas Felak sadece otururken etehhuyatu falan okunuyor ya onları bilmiyorum otururken okunan duaları kafama göre okudum
(2,675 puan) tarafından
Tahiyyatta Ettehhiyatü salli barik Rabbenalar okunur
(734 puan) tarafından
Onları bilmiyorum iste
(2,675 puan) tarafından
Namaz kitabı almanız gerekiyor. Bur de her oturuşta bunların hepsi okunmuyor.
Sabah 2 rekat sünnet
Ettehhiyatü salli barik rabbenalar
Sabah 2 rekat farz
Ettehhiyatü salli barik rabbenalar
Öğle 4 rekat sünnet
İlk oturuşta = Ettehhiyatü
İkinci oturuşta = Ettehhiyatü salli barik rabbenalar
Öğle 4 rekat farz
Öğle 2 rekat son sünnet
Oturuşta Ettehhiyatü salli barik rabbenalar
İkindi 4 rekat sünnet
İlk oturuşta = Ettehhiyatü salli barik
İkinci oturuşta= Ettehhiyatü salli barik rabbenalar
İkindi 4 rekat farz
Akşam 3 rekat farz
Akşam 2 rekat sünnet
Oturuşta Ettehhiyatü salli barik rabbenalar
Yatsı 4 rekat sünnet
İkindi namazı sünneti gibi
Yatsı 4 rekat farz
İkindi namazı sünneti gibi
Yatsı 2 kerat son sünnet
Öğle son sünnet gibi
3 rekat vitir vacip
Akşam namazı farz gibi 3. Rekatta fatiha ve zamlı süre okuyup tekrar elleri kaldırıp tekbir getiriyoruz orada da kunut duaları okunur ve bitirmek için rükû secde tahiyyat yapar bitirirsiniz.
Ekran görüntüsü alıp çabalayın ☺️
(734 puan) tarafından
Çok çok teşekkür ederim Allah razı olsun :)
0 oy
(67 puan) tarafından
Zamanla öğrenirsin ne güzel niyet ve çaba önemli Rabbim huzuruna çağırmış ve sana nasip olmuş çoğumuz dünyevi işlerden koşuşturmadan düzgün kılamıyoruz Allah affetsin bizi
0 oy
(3,246 puan) tarafından
Bildiğiniz gibi kıldıysanız Rabbim kabul etsin ama şimdi teknoloji çağındayız internetten kitaplardan namazın kılınış şeklini öğrenebilirsiniz. Dua ezberlemeye de niyet edip eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Müzik dinler gibi açıp sürekli dinlediğiniz de ezberinize girmiş olur bile. Ama en kısa zaman da böyle bir niyetiniz varsa bulunduğunuz yerin cami hocasına sorup Kuran Kursuna kayıt yaptırın inanın ki hiç pişman olmazsınız. Kuranı Kerimi de öğrenmiş olursunuz. Rabbim sizi bu yol da muvaffak kılsın 
(734 puan) tarafından
Yani önceden namaz kılmadigim için hiç duasını da ezberlemek aklıma gelmemişti kuran kursuna gidemem maalesef küçük bebeğim var ve brakip gidebileceğim hiç kimse yok
(3,246 puan) tarafından
Fatih çolllak ve Osman Eğin hocanın online derslerine bakabilirsin netten

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 240 göst.
25 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Elfmeryemasya (86 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 82 göst.
12 Ocak 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde G.ll0 (1,541 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 36 göst.
19 Kasım 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 190 göst.
5 Kasım 2021 Aile kategorisinde Trbznlugln (1,999 puan) tarafından soruldu

379,994 soru

11,375,150 cevap

34,858 kullanıcı

...