0 oy
195 göst.
Diğer kategorisinde (124 puan) tarafından

Bebeğim 6 aylık kızlar ek gıdaya geçtik üç aylar kuralına uymaya çalışıyorum fakat oğlum hiç yemiyor. 

Biliyorum 3 gün kuralı alerji testi için yapılan bir şey ama biraz saçma buluyorum sonuçta bu çocuk ömrü boyunca sadece 3 gün kuralına uyduğum yiyeceklerle sınırlı kalmayacak ve şu an yemediği şeyi zorlamam gereksiz geliyor, sizce de öyle değil mi siz bu süreçte neler yaptınız kızlar?

13 Cevaplar

+5 oy
(12,894 puan) tarafından
Şu an ki bünyesi ile 5 yaşındaki bünyesi aynı değil ama uyarsın uymazsın senin bileceğin iş ama saçma demen tuhaf geldi sonuçta mantıklı bir gerekçesi var bebeklerin her şeye alerji olabileceği bir dönemi çünkü bünyesi sadece anne sütüne alışkın şu anda 
(124 puan) tarafından
Ben demiyorum önümüze gelen her şeyi verelim böyle bir şey tabii ki söz konusu değil, ama püre tarzı olan şeyleri de yemiyor en azından direkt hafif çorba  çeşitlerine geçsemmi diye düşünüyorum sadece.
(5,808 puan) tarafından
geçebilirsin, o şekilde de ek gıdaya başlayabilirsin. ama Allah korusun bir şeye alerjisi varsa çorbaya koyduğun bütün malzemeleri tek tek araştırmak zorunda kalabilir, alerji olmazsa zaten sorun yok.
bu kural saçma değil, yapılması zorunlu mu peki, hayır zorunlu da değil
(12,565 puan) tarafından
+++
Uç gün kuraliyla tattırdım her şeyi, şükür alerjisi yok hiç,21 aylık yemek seçmez ne versem yer. Oğlumda aynisını yapacağım. Tabi tercih annenin ama bence doğru olanı bu
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Canım eğer yemezse zorlamayacaksın o yiyeceğe ara vereceksin daha sonra tekrar deneyeceksin,sen yanlış anlamışsın olayı.yemediği yiyeceği hiç vermemektense ara verip zorlamadan daha sonra tekrar vermen daha doğru olur.
0 oy
(560 puan) tarafından
Yapıp yapmamak senin elinde tabi ki kimse seni zorlayamaz yap veya yapma diye. Ama saçma demen gereksiz. Çünkü alerjik reaksiyon gösterebilir şu an vucudu ama 10 yaşında göstermeyebilir. Şu an 3 gün kuralı uygulamadan karıştırdın verdin diyelim. Bi yeri kızardı bişey oldu neyden oldugunu nasıl anlayacaksın? Hangisinden diye haydii sar başa hepsini tek tek deneyeceksin. Zaten 3 gün kuralı dediğin olay max 2 ay sürüyor. Şu an zaten kaşık kaşık yemeyecek. 1 2 kere alsa ağzına alerjik reaksiyon gösterir mi göstermez mi anlaşılır.. 
0 oy
(446 puan) tarafından
Yedirdiğin şey alerji yaparsa vermiyorsun bir ay sonra tekrar deniyorsun mesela bize portakal mandalina alerji yaptı poposu pişti bir ay sonra tekrar denedim şimdi yaşına girmek üzere artık alerji yapmıyor zaten dokunacak olsa ilk yediğinde dokunuyor bize hep öğle oldu dokunan gıdayı birgün verdim birdaha bir ay sonra denedim 
0 oy
(446 puan) tarafından
Bide önce sebzelerle başla meyve verirsen arada sebzeyi sevmesi zor olabilir
0 oy
(950 puan) tarafından
Şahsen ben iki cocugumda da yapmadım yapmıyorum da kim ne derse desin isterse yanlış bulsunlar cocugum herseyden tatmasi o tadı alması gerekiyor 

Mesela yumurtayı iyice haşla civit dedi doktor benim kızların ikisi de yemedi ama hafif civik yaptigimda yediler ben elimden geldiğince biseyleri tattiriyorum 

Geçen gün doktor bebe bisküvisi zararlı diye konuştu çıkarken sen yedirmiyormusun dedim gülerek bende yediriyorum ama sen yedirme diyor 

Bebegme corba yapıyorum hafiften yağı salçası oluyor içine ekmeğin içinden küçük küçük ufaliyorum çok seviyor ardına yoğurt yediriyorum mesela kendi kuralimi kendim koydum

Büyük kızım 5 yaşına girecek kendi bildiğim gibi büyüttüm geçen hafta kan verdim hepsi iyi çıktı maşallah sadece D vitamini biraz düşük çıktı o da güneş ışığı fazla gormediginden 
0 oy
(1,187 puan) tarafından
Alerjik olmayan sebzeleri meyveleri tek gün verip akşama kadar kontrol ettim . Benim bebeğim alerjik süt ve yumurta alerjisi var. Alerji doktorumuzda yaptığım şeyi doğru buldu . Süt ürünleri yumurta ceviz gibi alerjik ürünler 3 gün verilse daha iyi dedi . 
0 oy
(239 puan) tarafından
Bende yeni basladim sayılır. Bana da saçma geliyor. Bir şeye alerjisi olsa hemen vücudu dökülür birşey olur. Mesela eşimin cevize alerjisi var yediği zaman hemen sırtı kabar kabar olur. Anında etki eder. Uymayı düşünmüyorum o an evde hangi sebze varsa onu yedirmeye çalışacağım. 
(7,228 puan) tarafından
Vücudu belli eder zaten de. Sen onun hangisinden olduğunu nasıl anlyacaksin
(239 puan) tarafından
Patatesten,kabaktan, havuctan alerji olanı hiç duymadım.
(7,228 puan) tarafından
Duymamis olman var olduğu gerçeğini değiştirmez
0 oy
(7,512 puan) tarafından
Ben hiç uymadim ama uyulmasinda bı sakınca ve saçmalık görmüyorum benim bebeğim tek parça yemedi karışımlar sevdi 
0 oy
(2,757 puan) tarafından
Gıda alerjisinin sadece vücut döküntüsü olduğunu düşünüyorsunuz sanırım. Çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor gıda alerjileri. Bu nedenle asla saçma bulmuyorum. 6 aylık bir bebeğin bünyesiyle 10 yaşındaki çocuğun bünyesi ve alerjik durumlara toleransı ve en önemlisi yan etkilerini anlatabilmesi aynı değil. 6 aylık bebeğiniz alerjiye bağlı karın veya göğüs ağrısını size anlatamaz en fazla ağlar, siz anca ne oldu diye kendinizi yersiniz neresi ağrıyor diye bulmaya çalışırken bir ton vakit kaybedersiniz. 
0 oy
(7,675 puan) tarafından
Bence uyulmalı ben uyumadım oğlum 2 buçuk yaşında hala neye alerjisi var çözemedim 
0 oy
(2,282 puan) tarafından
Saçma değil çünkü vücutları ilk defa yiyeckle tanisiyor tepkime verebilir özellikle yumurta bnm kuzenimin oğlu annesi yumurta tadiminda çocuk ölümden döndü bir anda vücudu kabarıp nefes alamayp mosmor olrak hastanelik oldu smdi beş yaşında yumurtaya alerjisi yok mesela ama ilk de vardı 
0 oy
tarafından

Dediğimi yap yaptığımı yapma :D

• Ben şuan anam babam usulü herşey veriyorum :angel:
Şuan kızım herşey yiyor ama senin bebeğin yememesi çok normal. Tattirma aşamasında ve tatlar ile ilk defa karşılaşıyor. Günde 1 kez en fazla 4-5 kaşık yedireceksin doyacak şekilde vermeyeceksin

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 59 göst.
0 oy
0 cevap 36 göst.
2 Ocak 2024 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu

378,892 soru

11,341,107 cevap

34,808 kullanıcı

...