0 oy
543 göst.
Diğer kategorisinde (655 puan) tarafından
Komşum var 1 aydır tanışıyoruz iyi biri dir, evine gittik onlarda gelicek inşallah. Ben 27 yaşındayım o 25 miş ama görsel olarak benden büyük duruyor mesele bu değil ne zaman konuşsak abla diyor. Bizim oralarda 10 yaş bile varsa abla demiyoruz ki yaşitlarımıza abla demek bize garip geliyor söylesem mi  bunu ona yoksa beni yanlış mı anlar diye düşündüm ama arkadaşlık kurduğumuz insana abla demiyoruz.

33 Cevaplar

+2 oy
(13,014 puan) tarafından
Yani laf arasında ismimle hitap etmeni isterim desen daha iyi olur 
(655 puan) tarafından
Teşekkür ederim, öyle derim
-Reklam-
+2 oy
(1,378 puan) tarafından
Yani güzellikle bana abla demene gerek yok diyebilirsin:D 
+1 oy
(138 puan) tarafından
İlk defa duyuyorum bu dediğini. 2 yaş büyüksün neticede, abla demicekte ne diyecek:) ha abla denmesinden hoşlanmayabilirsin ama abla demesi kadar normal bir şey yok. 
(655 puan) tarafından
Yani işte dedim ya alışık değilim. Arkadaşlık kurduğun yasktlarına abla demiyorlar bizlerde o yüzden
+1 oy
(442 puan) tarafından
Ay bitek ben takılmıyorum galibaa bu yaş sorununa
+1 oy
(8,922 puan) tarafından
Ben herkese adıyla sesleniyorum sjsjjsjsj işyerinde benden on yaş büyüklere de ismiyle hitap ediyorum. 
+1 oy
(307 puan) tarafından
kırmadan söyleyebilirsin canim. saygidan söylüyor olabilir çünkü benim amca kiziyla aramizda 1 yaş var abla diyorum. kücüklügümüzde  1 yaş bile olsa abla abi denir diye ögretmisler. görümcemede abla demistim ilk o "bana abla demene gerek yok canim ismimi söyle" dedi onlada aramizda 5 yaş var
(655 puan) tarafından
Aynen muhtemelen saygıdan söylüyordur dediğim gibi kültür farklılığı olabiliyor onlarda böyle bizde ise garip duruyor . Ben de bunu onu kırmadan incitmeden söylemek istiyorum
(307 puan) tarafından
aynen canim ama cok zaman gecmeden soylersen daha iyi olur. hem bu kirilacak birsey degil bence
+1 oy
(1,012 puan) tarafından
Saygıdandır bence birşey deme mesala benle kardeşimin arasında iki yaş var millet diyor senin abinmi bende diyorum ablasıyım kardeşim bana abla diyor 
+1 oy
(961 puan) tarafından
Benimde komşu var ben 23 yaşındayım 6 çocuğu var en küçük kızı benden 1 yaş küçük o da 22 yaşında bana abla diyor bende hiç istemiyorum ama hiç belli de etmiyorum...
+1 oy
(612 puan) tarafından
Şimdi deme ye i tanişmişsiniz yanlış anlaya bilir yada konuşurken gülerek ay bana abla deme yaşli gibi hissediyorum ismimle seslen falan de
+1 oy
(253 puan) tarafından
Ben seviyorum ya abla denmesini buyuklugun belli oluyor yani ;)
+1 oy
(185 puan) tarafından
Benim eşimde öyle ablamla aynı yaşlar abla diyor halama ,teyzeme hepsine abla diyor ama ben onun teyzesine falan teyze diyorum bende bu sorunu çözemedim eşimle :)
+1 oy
(537 puan) tarafından
Benimde bazı yaşıtlarım benden büyük duruyo bazen ağzımdan abla diye kaçırıyorum ama sorun etmiyorlar:))
+1 oy
(1,433 puan) tarafından
Eşimin yaşı benden büyük olduğu icin arkadaşlarının eşleri de büyük bir 8 yaş kadar ama isimlerini söylüyorum abla desem tuhaf olacak çünkü.2 yaş büyük olana da abla demem küçüklükten abla diyerek alismadiysam.4 yaş büyük kuzenim var arkadaş olarak büyüdük hiç abla demedim şimdi de demiyorum.ya saygısından abla diyordur ya da bazısı hemen ben küçüğüm gencim moduna giriyor abla demek hoşuna gidiyor
(655 puan) tarafından
Kesinlikle çok doğru dedin canım:)
0 oy
(5,185 puan) tarafından
Bende sevmiyorum bu abla  mevzusunu 

istemiyorsan belirtmelisin 
(1,191 puan) tarafından
Bu yüzden sacmalamammmmm☺️☺️☺️ haha biliyormusun o sarkıyı
(5,185 puan) tarafından
Tabi ona gönderme yaptım shsh
(1,191 puan) tarafından
Bende 23 ümdeyim  ama tüm köyün ablasıyım☺️ 23 yasinda 3 çocuk annesi olunca
(7,193 puan) tarafından
25 yaş birinin 40 yaşındaki kadına ismi ile hitap etmesi bizim buralarda saygısızlık olarak adlandırılır demek ki değişiyor biz Türk'üz kardeşler olarak hep aramız 1.5 yas ama annem abla abi bildirerek büyüttü bizi herkeste halinden memnun. Ama şimdiki komşun ile yaş farkı az laf arasında söyle ben abla denilmesinden hoşlanmıyorum diye başta söylemezsen sonra iyice kalır battıkca  batar sana
(655 puan) tarafından
Yani muhtemelen kültür farklılığı o saygısından söylüyor ama Bizim dilimiz aynı olmadığı için şimdi biz Türkçede sadece çok yaşça büyük olanlara abi  abla diyoruz, hatta kürtçe'de sadece isimle sesleniyoruz anne ve babamız yaşındakilere teyze amca gibi kullanıyoruz. 40 yaşındaki komşum da aslen türkmenistanlıydı bir ara çocuklarım ona abla dedi çocuklarıma bile bana abla demeyin yenge deyin dedi Yeni evlenmişti çocuğu yoktu öyle deyince ben de herhalde bende kalkıp abla desem kırılır diye O yüzden sadece ismiyle Şeyma diyordum.
0 oy
(10,037 puan) tarafından
Kiz sizin oralar nereler benim ustteki ablayla aramda 5 yas var abla diyorum yani
0 oy
(1,869 puan) tarafından
Ben seviyorum bana abla densin benden 2 yaş kücük olsa bile
(1,191 puan) tarafından
Sana apla diyebilirmiyim apla☺️
(1,869 puan) tarafından
Deye bilirsiniz
0 oy
(1,191 puan) tarafından
Bizde de derler cnm  mesela ben 23 yaşındayım gelinimiz 22 yaşında abla der bana benim eltiler 26 27 28 yaşlarında hepsine abla derim
0 oy
(259 puan) tarafından
Benim çok yakın bir arkadaşım var oda benden yaşça büyük olmasına rağmen bana abla diyor. Bir gün çaktırmadan yaş konusuna girdim . Aa diyor ben senden büyükmüşum neden ve sana abla diyorum dedi güldük. Biliyorum o saygıdan dolayı diyor çokta takılmıyorum ben . Rahatsız oluyorsan kırmadan dile getirebilirsin.
0 oy
(2,418 puan) tarafından
Ben olsam sakayla karisik isimle hitap etmesini soylerdim. Belki bilemedigi icin hoslanir misin hoslanmaz misin oyle diyodur. Mesela benim samimi komsularim var. Yasit komsum 5 yas buyuk komsuma ismiyle hitap eder ama ben diyemem. O isimle hitap et dese bile ben kendim diyemiyorum. Oyle de olabilir.
(655 puan) tarafından
Aynen canım muhtemelen çevreden nasıl insan alıştıysa bence öyle oluyor biz yaşıt ve arkadaşlık ettiğimiz kişilere abla demiyoruz benim en yakın arkadaşımla aramda 2 yaş var asla abla demiyorum çünkü arkadaşım.
(2,418 puan) tarafından
2 yas icin bende demem ama 5 6 yas olunca bir de olgun gosteriyosa kisi diyorum. Baska bi komsum var 4 yas var aramizda ona ismiyle hitap ediyorum. O yuzden acik olmak en iyisi karsi tarafa :)
0 oy
(1,088 puan) tarafından
Yan komşum benden 3 yas büyük alt komsumla aynı yaşitz o abla diyor ben ismi ile hitap ediyorm.. Bilmiyorum yani pek yaş farkı yok aramızda  .. zatn oyle de büyük durmuyor..

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 40 göst.
1 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Ftm1907 (442 puan) tarafından soruldu
+7 oy
24 cevap 646 göst.
6 saat önce Diğer kategorisinde Nur343746 (251 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 237 göst.
25 Ocak 2024 Aile kategorisinde Zeyra (219 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 110 göst.