+1 oy
282 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde tarafından

Kızlar yoğurdum hep sulu oluyor sütte bir sıkıntı olabilir mi

image

17 Cevaplar

+1 oy
tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Sabah 6 da mayaladim benim yogurtlarim çok güzel tutuyo yarım kase yoğurt katiyom beş kilo süte.....8 10 saat uyutuyom sonra dolaba alıyorum inek sütümü bu 
tarafından
Peki canım 2 veya 3 kilo süte ne kadar yoğurt katmam gerekiyor?
(148 puan) tarafından
1 çay kaşığı maya yeter
tarafından
O kadar koydum ki inanki
(13,009 puan) tarafından
Çok az değil mi
tarafından
Azize ben hayatta okadar az koymam herkesin kendi fikri.....Rana ister iki kilo olsun ister beş kilo olsun yarım kase koyuyom içine birer çay kaşığı tuz şeker koy öylede taş gibi olyo yogurt
-Reklam-
+1 oy
(417 puan) tarafından
Mayasında olabilir ya da mayalama anında bir yanlışlık yapıyorsun yoğurt olmamış çok hala süt 
tarafından
güzelde oluyor ama kıvamda bir sıkıntı var
+1 oy
(1,483 puan) tarafından
Çok sıcak mayalayınca oluyor bende 
tarafından
Hafif sıcaktı
(1,074 puan) tarafından
parmağını bırak parmağın içinde yanmayacak ılık olacak iliktan birazcin dhaa sogik
+1 oy
(9,217 puan) tarafından
Nasıl yoğurt buu kızz :D sütten olacağını sanmıyorum sıcaklığnı ayarlayamıyor olabilir misin
tarafından
Daha olmamış yeni dolaba koydum
+1 oy
(429 puan) tarafından
Yarım kase çok değil mi ben 1 yemek kaşığı ile mayalarim 
tarafından
Ben 1 çay kaşığıyla yaptım
(1,425 puan) tarafından
1 çay kaşığı çok az ondan olmamış 5 kg için yarım yemek kaşığı koyman gerek
+1 oy
(975 puan) tarafından
Mayalayacağım zaman serçe parmağımı sütün içine koyuyorum 7ye kadar sayıyorum 7ye gelince parmağımı yakarsa mayaliyorum 4 saat dışarıda kalıyor sonra dolaba koyuyorum çok güzel oluyor
+1 oy
(1,117 puan) tarafından
Bak canım bu yöntemle bir daha dua edersin  sütü kaynat kavanozlara doldur  bir kaseye her kavanoz için bir kaşık yoğurt kat her kavanoz içinde birer kaşık sütten alıp kat onu iyice karıştır sonra kavanozlara paylaştır fazla kalanı da devam ettir eşit bir şekilde dağıtmaya sonra kavanozlara 2-3 tür iyice  karıştır kapağını kapatma üstünü ört 3 saat beklet  baktın hala biraz sıvılığı var devam et mayalandırmaya bir saat daha sonra o şekilde dolaba koy Bir saat öyle beklet ondan sonra kapaklarını kapat 

Sıcaklığı ayarlamak için de kaynasın kaynadıktan bir süre sonra serçe parmağınla kontrol et parmağın içinde 8 saniye durabiliyorsa iyidir yoksa sıcak parmağın 8 saniye durmaya başlayınca mayala
+1 oy
(148 puan) tarafından
Sulu olmasının iki nedeni var birisi sütten kaynaklıdır digeride mayayı çok koymaktandir 
tarafından
Yok canım 1 çay kaşığı koydum ve ısısı da parmağımı çok yakmoyordu
0 oy
(3,582 puan) tarafından
Mayalama ısısı önemli süt ne sıcak olacak nede ılık olacak serçe parmagini süte degdir 10 kadar say tam onda hafif parmağını ısıtacak sıcaklıkta olacak 
tarafından
Serçe parmağımi batırdım hafif sinek ısırıyor gibi ısısı iyiydi bilmiyorum
0 oy
(1,185 puan) tarafından
1 çay kaşığı maya çok az . 
(1,185 puan) tarafından
Bizde köyde böyle mayalıyoruz hem tatlı hem de taş gibi oluyor . Herkes kendi bildiğini yapsın .
(1,185 puan) tarafından
Hem güzel oluyor hem de probiyotik açısından zengin . Zaten mayayı 1 kere alsan yeter sonra hep yaptığın yoğurdu kullanırsın . Şifa olur inşallah
tarafından
Herkes farklı yapıyormuş,litre başına 1 yemek kaşığı daha mantıklı geldi bana.
tarafından
Teşekkür ederim canım
(1,185 puan) tarafından
Rica ederim canım
0 oy
(1,005 puan) tarafından
Benim de güzel tutar ben de 5 kiloluk süte 5 yemek kaşığı hazır yoğurt koyarım içim yogurtla mayalarim 5 6 saat sıcak tutarım sonra ustundekileri alir biraz soğumasını beklerim tencere soğuyunca kapağını alirim hemen suyunu içine akitmadan bi de 5 saat öyle durur ondan sonra dolaba koyarım iki gün hiç bozmam iyice katilasir 

Akrabalara gidince onlarda bana yaptirir yoğurdun güzel oluyor diye 
tarafından
Denicem canım bu tarifi bakalım
(1,005 puan) tarafından
Herkes farklı yapar tabi ama ben böyle yapıyorum içim yogurtla yapıyorum canım
Bi de sütten alıp hani ayrı bi kapta karistiriyoruz ya yogurtla o zaman soğuk oluyor sütun içine katinca sütte soğuk oluyorsa o zaman da tutmaz biraz yaksın parmağını süt
Ve ben 1 çay kaşığı şeker atıyorum mayalarken
0 oy
(1,074 puan) tarafından

sıcak mayaliyor olabilirsin çok örtüyor olabilirsin 1 gün bekletmeden kırıyor olabilirsin.sutu kaynattigin tencereyi sıcak suyla haslamadan yapıyor olabilirsin ,bide en önemlisi sütu aldığın yeri değiştirebilir sin bazen de süte çok su katıldığı için böyle oluyor .benim sütçü çok su kattigindan sulu oluyor marketten çok çiğ süt alıyorum aynı şekil taş gibi oluyir .

ayrıca puf noktayı soyliyeyim size herzman maya aramama gerke yok yogury yaptın yoğurt un güzel kırdım hemen al 3 yemek kaşığı yoğurt u koy biz dolabi poşetine at buzluğa ne zman yeni süt alıp mayalamak istersen tazecik mayan hazır 
0 oy
(8,323 puan) tarafından
Mayan kötü olabilir mi? Ben mıktar ne olursa olsun bir tatlı kasıgı koyuyorum mayayı onceden her kg ye bir yemek kasıgı koyuyodum eksı oluyodu. 
0 oy
(324 puan) tarafından
Sütü ılık mayalaman lazım parmağını köy hafif yakacak şekilde olsun sonra mayalandir 2 3 yemek kaşığı 5 litre süre biraz süt biraz maya tabakta karıştırıp döküyorum tencereye karıştırıyorum aynı yerde üstünü ört dursun sabaha kadar bişi olmaz sabah direk dolaba köy dolapta da dinlensin mis gibi olur ılık olicak mayalarken seninki biraz süt soğumuş olabilir 
0 oy
(961 puan) tarafından
Cnm acaba sütü ılık olyrken mayalaman lzm acaba soğuk mu yaptın genelde süt sogursa öyle olur...
tarafından
Yok canım hafif sinek ısırığı gibiydi ısısı,maya yoğurdundan olabilir az koymuşum galiba
0 oy
(7,014 puan) tarafından
Net göremiyorum tatlım normal şeffaf su mu var üstünde 
tarafından
Canım mayalı yeni koydum dolaba mayayı 1 çay kaşığı koydum ondan olabilir,su gibi üstü sallanıyor
0 oy
(197 puan) tarafından
Canım sütünü bayağı kaynat kaynadiginda karıştır sonra bırak soğusun böyle parmağını hafif sıcaklık gelsin ve ben genelde 5 kilo inek sütüne 3. 4 kaşık tek yoğurt koyuyorum akşam mayaladiysam sabaha kadar iki bezin içinde bırakıyorum tas gibi oluyo 
tarafından
Mayayı az koymuşum galiba

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 169 göst.
18 Ekim 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Bidibidibidi (495 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 417 göst.
13 Şubat 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Ysmnynr (375 puan) tarafından soruldu
0 oy
23 cevap 451 göst.
25 Haziran 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 267 göst.
14 Mayıs 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,846 soru

11,370,416 cevap

34,854 kullanıcı

...