+1 oy
606 göst.
Diğer kategorisinde (1,075 puan) tarafından
Her bebek farklı .neyse şimdi linç tayfa gelir zaten de .ekran izlemesini bende istemiyorum tam 0 ekrana aliştiriyorum.sonra 15 gün geçiyor sil baştan yine izliyor ,bı şekilde bişey geliyor ornegin toplu taşımada ağlıyor çatlıyor mecbur kalıyorum alışverişte filan .sorum şu ekran izleyen çocuklar ne zmn konsumaya başladı .su ramazanlik bitsin yine 0 ekrana geçecem inşallah arkadaş kurbanı oldum ekranı arkadaşım öğretti bende tecrübesizm iyi bişe sandım halbuki bela .gurbetteyim eşim ve benden başka çocuğun gördüğü sima yok ,hiç kimsemiz yok gelen giden misafir hiç kimse .

27 Cevaplar

+2 oy
(6,244 puan) tarafından

30 aylık oğlum sürekli izliyor çenesi bezdirdi bizi :D

Kesinlikle televizyon ile alakalı konuş.ayi etkilediginj düşünmüyorum ben 

(1,075 puan) tarafından
Ay çok teşekkür ederim,peki çok izliyor die cagirdiginda anında ismine bakıyor mu
(6,244 puan) tarafından
İşine gelirse işine gelmezse bakmıyor ama tv de izliyor telefonda 2 gündür çok izliyor ama çenesi insanın başını agritiyor
(1,075 puan) tarafından
Darısı bize o günleri görmeyi çok istiyorum
(2,148 puan) tarafından
Esmacııım senin oğlan abur cubur yer mi kuzum benim oğlum da konuşamıyo 28 aylık o kendini ifade edemeyişi beni mahvediyo içim parçalanıyo ağlayasım geliyo :'((((
-Reklam-
+1 oy
(2,717 puan) tarafından
3.5 yaş kızım tv izletiyorum telefon vermiyorum tv yide 2 yaş civarı izlettim  konuşması dilinin döndüğü herseyi herkese anlatabilir 
(1,075 puan) tarafından
Teşekkür ederim kuzum oğlum 2 yaşında bizim söylediklerimizi tekrar ediyor örneğin ömer gel diuorum omer gel diyor ,kuş ucak düşeceksin diyorum düşersin diyor ,beraber oyun kurmayi oynamayi çok seviyor .ah ah bizim cocuklugumuzda etrafimiz dolu çocuk ,kirlendik neler yapmadık ki camurla oynadık .öyle büyütmek çok isterdim
(2,717 puan) tarafından
Bizim var bahçemiz gecen ben babannesine biraktim o kovayla kumla oynamasina izin vermemiş ben gelince anne oynayimmi dedi oyna kizim dedim amannnn nasil mutluuuu üstü başı kir icinde kaldi ama stresini filan atti su herseyi temizliyo valla oda lazım
(1,075 puan) tarafından
Memlekete götürdüğümde aynısını yapıyorum çamur kum oynuyor
+1 oy
(9,223 puan) tarafından
Vallahi 4,5 yaşında maşallah diyeyim Benden iyi konuşuyor küçükten beri öyle aşırı kısıtlamadım TV'ye telefonu Şimdi de versem bile izlemiyor bazen istemiyor
(1,075 puan) tarafından
kız zaten her çocuk farklı önceden çok izleyen sonra bıkîyor .kimsem yok olsa bı çocuk olsa gelse gitse evime yavrumda TV izlemez
+1 oy
(13,075 puan) tarafından
Oğlum izliyor bizde meme bırakma sürecinde alıştık maalesef 28 aylık ikili tek tük de üçlü kelimeleri var bizim için konuşmayı olumsuz etkilemedi ama uyuşturuyor sanki çocukları keşke tamamen uzak tutabilsem 
(1,075 puan) tarafından
bende çok istiyorum tamamen bıraktırmayi en azından günlük 1 saat izlese yine neyse ama her sıkıştığımda yemek yapacam örneğin açıyorum.cok çok üzülüyorum bu duruma
+1 oy
(6,344 puan) tarafından
Ekranla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Ama yaşına uygun şeyler izlemeli. Ben YouTube kids açıyorum 4 yaş altı benim seçtiklerimi izliyor hem reklamda yok. 
(1,075 puan) tarafından
Bende ordan açıyorum.hop hop baykuş ,leo filan öyle eğitici şeyler avoyorum
+1 oy
(3,687 puan) tarafından
Yav birşey söyleyeceğim. Benim Almanya da bir akrabam var. Torunu 3 buçuk yaşında hiç Konuşmamış, doktor doktor gezdirmişler ama yok Konuşmamış. Sonra bir doktor önerilmiş oraya gitmişler. Doktor bunlara Türk kanallarını açın, eğitici çizgi filmler izletin demiş. Pepee izleye izleye çocuk konuşmaya başlamış. Ay hiç  Susmuyor dedi bana. Şimdi ben burada ekran savunmuyorum ama bu da bana anlatılan bir durum. 
(1,075 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim bende çocuk gelişimci ile hastanede tanıştım bende izletiyorum dedi . mümkün olmuyor izletmek sadece içeriği eğitici olsun ddi ,birde günlük rota koy 1 saat 2saat filan ddi
+1 oy
(3,510 puan) tarafından
Hiç ekran görmeyen oğlum ekran gördüğü ay konuşmaya başladı 28 aylıkken. Konuşma olayı sadece ekranla ilişkili olmayabilir ama tabi 7/24 ekran dayamak sağlıklı değil ben zaten konuşmuyor diye sakındım göstermedim sonra doğum yapmıştım bi süre zorlandığım için eline verdim sağolsun fatih selimin anası benim 2,5 sene konuşturamadığım çocuğu bir ayda açtı :) 
(1,075 puan) tarafından
AA gerçektende mi teşekkür ederim canim
+1 oy
(1,102 puan) tarafından
Ben ekrana karşı olan bi anne değilim yeri geliyo tv den açıyorum yeri geliyo telefondan YouTube kids den yardım alıyorum yok aman izlemesin ekransız hayat falan yok öyle bir şey bence kızım izledikleri sayesinde bir sürü şarkı oyun öğrendi ben bunları öğretemezdim tek başıma kreşler almış başını gidiyo hangi birine gücümüz yetsin tabi ki sabahtan akşama kadar süren hipnoz durumuna düşmesine izin vermeden arada soru sorarak konuşarak biraz da dikkatini dağıtarak izletiyorum ben ekrandan da bir çok şey öğrendiğine şahit oluyorum 24 aylık çat pat ikili cümleler kurarak konuşuyo bi gerilik de görmedik 
(1,075 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim o kadar haklısın ki geçen parkta bı çocuk gördüm anne baba meslek sahibi kızda 2 buçuk yaşında ana dili gibi ingilizce konusuyirdu turkce Cat pat sordum babaannesine 8 aylık kreşe verdiler ddi . üzüldüm param olsa imkanım olsa bende vermezmiydim sanki
(1,102 puan) tarafından
Ben de çok isterim hala da istiyorum ama çok küçük açıkcası bir de fiyatından korkuyorım ama şimdi öğrense ne olcak ki ilerde yine gider kursa öğrenir yani çok da kasmaya gerek yok yaa anneyiz babayız yani herkes çocuğu için için en iyisini yapmaya çalışıyor
0 oy
(407 puan) tarafından
Oğlum da dört yaşında ben hep özlettim hani özelikle izle diye degl açıktı baktı ama dikkkatini çekmiyor çok genelde yanımda takilio çok odaklanmio belli çizgi filmleri var ona bakio izlerken biyandan da aynısını oynuo  konuşması da çok iyi laf bile sokup kaynanamla bizi birbirmize dusurcek bı gün herkes diyo senin asıl kaynanam ogkun dio
(1,075 puan) tarafından
Teşekkür ederim kuzum,bazı anneler çok sagolsun ekran izleten anneye canavar gözüyle bakıp mobing yapıyorlar,ister istemez insan kötü oluyor ,bir ekran iki mama ,ay bide boyle meme neden vermiyorsun diyip mama çocukları salaklaştırır demeleri
(407 puan) tarafından
Aman dinleme ya bende emziriyorum bana da mama ver rahat edersin diyolar yani insanlar ters boşver izlemeyen çocuk yoktr bence yani hiç evden çıkmaması lazım bı misafilige gidiosun goruo çocuk ben dört yaşına kadar telefon vermedim ama öyle sartladgm için degl vermek istemedim dört yaşına girince çevreden gördü istedi tablet istedi bende sınır koyabilmek için telefon verdim veriorum bı saat yarm saat SONRA alıyorum babanı ariycan diye verio tablet olsa hiç vermez ya bişi diyimi karşı komşum bir yaşından beri belki daha erken izletiyo çocuk renkler sayılar hepsini bilio yararıda var zararıda işte o arayı koruma önemli
(1,075 puan) tarafından
Gerçekten öyle zararı yararida var işte keşke yanında oynayabileceği bı çocuk olsa
0 oy
(14,032 puan) tarafından
Benim oğlumda izledi ama konuşması maşallah gayet güzel 
(1,075 puan) tarafından
Darısı bize insallah
0 oy
(10,517 puan) tarafından
5 yaşında kızım 4 yaşına girecek oğlum var Tv sürekli açık çok şükür çok güzel konuştular erkenden konuşma zorluğu hiç yaşamadık Allah'a şükür 
(1,075 puan) tarafından
Darısı bize inşallah
0 oy
tarafından
1.5 yaşına kadar hiç vermedim. Bende gurbetteyim o yüzden 1 yıldır  iş vs yaparken veya dışarı da vs bi yere araba da giderken vermeye başladım.  bi ara aşırı bağımlı olmuştu sonra kendi kendine istemedi izlemedi. Şimdi ben sadece iş yaparken yemek yaparken vs veriyorum (şuan 29aylık) geri kalan zamanlarda hep oyun oynuyoruz. Konuşmasına gelince şu an 4 lü cümle kurabiliyor çok akıcı dğeil tabii ama derdini anlatıyor. Masal anlatır. Çocuk şarkılarını vs bi kaç tanesini ezbere bilir söyler. Renkleri bilir sayıları 10 a kadar tanır harflerin 10 12 tanesini bilir. İyi yani konuşması da algıları da. bence  televizyon veya tablet telefon  direk engel değil konuşmasına vs.. Sadece belki bir problem varsa televizyonla telefonla o soeun daha büyüyebilir. Ben öyle düşünüyorum. Mesela izlediği videolardan renklerin ingilizcesinide biliyor. Veya yemek yerken lezzetli demez ingilizcesinide kullanır... Yabi olumlu yönleri de var :). İzletmeyene saygım var ama biz gurbettekiler ister istemez veriyoruz tek başına olunca iş yapmak laızm yemek yapmak lazım vs :) 
(1,075 puan) tarafından
Oğlum şu an 2 yaşında, 10'a kadar sayı saymayı biliyor .harflerin çoğunu taniyor ,renklerin çoğunu söyler digerlerinide bilir örneğin kırmızı topu ver desem bilir hangisi ama kırmızıyı söyleyemez .bazen 16 ya kadar bile sayı sayiyoruz ,baba dede nene hala teyze amca bu tür şeyler var anne hariç . bilmiyorm söylediklerimizi tekrarlar aciktiginda mama susaduginda şi der su ya.
tarafından
Açılır canım daha bizim ki de 2 yaşına kadar pek cümle kuramazd kelime kelime söylerdi sonra birden açıldı şu an çenesi hiç durmuyor :)
(1,075 puan) tarafından
Ay darısı bize insallah
0 oy
(163 puan) tarafından
Ekrana magruz kalan çocuklar otizmli olmaz otizm doğuştan gelir ekrana magruz kalan çocukların bir kısmı uyaran eksikliği olur oda her çocukta olmaz. benim iki çocuğum da ekrana magruz kalarak büyüdüler çok şükür bir şey olmadı demek ki bazı hastalıklar doğuştan var ve TV erken yaşta ekrana magruz kalmaktan hastalığın erken dönemde etkilenmesine sebep oluyor. Bende TV izleyerek büyüdüm sihirli annem nana wenx club falan 
(1,075 puan) tarafından
Bizde öyle büyüdük ama işte simdiki doktorlar şimdiki anneler insanın moralini bozuyor
0 oy
(444 puan) tarafından
Kızım 2 yaşında gün içinde çok izliyor bazen vicdan azabı çekiyorum aglasada alıyorum elinden bazende hadi bisi olmaz birazciktan diyorum napicagimi şaşırdım bende 
(1,075 puan) tarafından
Aynı ben konuşmasi nasil
(444 puan) tarafından
Şükür iyi herseyi anlatıyor anlatamadığı yerde de işaret diliyle söylüyor:)
0 oy
(794 puan) tarafından
Kizim izledi hic susmuyor iki yasina gelmwden okadr    guzel konusuyoduki  suan 4 yaşinda oglumda izliyor hatta suan srekli parktayiz duzgun konusmuyor yazda srekli parkta oluruz   etkiliydr ama cocuktan cocuguda  fark ediyor
(1,075 puan) tarafından
Maşallah kuzum
0 oy
(39 puan) tarafından
Televizyon, tablet, telefon iyi bişey değil..ama çocuğun konuşmaması sadece ekranla alakalı değil. Siz bayramdan sonra gene izletmemeye çalışın bebislerimiz için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sürekli konuşun bebeğinizle birlikte etkinlik yapın. Kitap okuyun çok etkili oluyor. 0 ekran olmasa da sadece kriz anında açın yada açmayın. 
(1,075 puan) tarafından
Bayramdan sonra kesin 0 ekran olmasada günlük limit 1 saat olacak şekilde ayarliyacam
0 oy
(1,203 puan) tarafından
7.5 aylık kızım var benimde tırnak keserken 2 3 dakika açmak durumunda kalıyorum hiç kestirmiyor ondada kırmızı balık falan açıyorum 

Şimdi ben izlerken bakmiyor oyuncaklarıyla oynar hep TV ilgisini çekmiyor ama ileride nasıl olur bilmiyorum 
(1,075 puan) tarafından
Ay ne güzel en guzeli
0 oy
(1,559 puan) tarafından
Benim kızım hep eğitici çizgifilmler izler konuşmasina bir zarari olmadi aksine renkleri sayilari çoğunu ekrandan görür hemen kapiyor
(1,075 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim
0 oy
(116 puan) tarafından
Bizdede sıfır ekran 15 aylık bişe demiyo arkadaş var onlar hep açık TV bizimkinden 3 ay küçük herşeyi diyo 
(1,075 puan) tarafından
Maşallah bebislere
(116 puan) tarafından
Yani TV iyi mi kötümü anlamadım bazı arkadaşlarım oradakiler sayesinde öğrendi diyo uzamanlar izletmeyin diyo tecrübemi yoksa bilgimi bilemedim hangisi iyi
(1,075 puan) tarafından
İyi olan asla izletmemek banada kalirsa bayramdan sonra maksimum 1 saat izleyeceği şekilde ayarliyacam inşaallah
(116 puan) tarafından
Kaç yaşında bebeğiniz
0 oy
(1,330 puan) tarafından
Konuşmasını bilemiyorum sorunuza cevap veremem bu konuda çünkü çocuğum daha küçük benim 1 yaşında. Ama izletmeye gelince ara ara eline veriyorum örneğin iftara davetlim vardı geçenlerde. Sofrada rahat versin diye açtım. Bu şekilde ara ara açarak bir günde toplasak 1 saat izlemiyordur bile belki .Velhasıl saatlerce izletmiyorum ama uzakta da tutamıyorum ne yazık ki çocuklar böyle susuyor daha doğrusu uyuşuyor biraz evet ama şöyle o izlerken devamlı sesleniyorum konusuyorum ben biseyler. Dikkatini yüzde yüz oraya da verdirmiyorum. İnşallah bağımlı olmaz hiç bir zaman.
(1,075 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim bayramdan sonra inşallah bende gunluk 1 saat olacak

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 101 göst.
16 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Emine19 (26 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 83 göst.
17 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Hg99 (676 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 245 göst.
25 Kasım 2022 Alışveriş-Hediye kategorisinde Rabiaaaax (232 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 1,002 göst.
3 Haziran 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,907 soru

11,372,646 cevap

34,855 kullanıcı

...