+1 oy
282 göst.
Aile kategorisinde (5,184 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Okuduğum kitaptan kısa bir özet yazmak istedim :)

Çocuk ilk terbiyeyi aileden alır .ne aşırı sıkmalıyiz ne çok serbest bırakmalıyız. 

Çocukları anne babalarının sözlerine,kurallarına uymamalari her zaman cocugun kötü olduğunu göstermez.

Çocukların birçoğunda olduğu gibi bu bir canlilik göstergesidir ve şahsiyetinin kuvvetli olduğunun işaretidir.

Terbiye metodunda bir husus ta , agladiklari zaman susmalarini sağlamak için korkutma yolunu kullanmaktır . Bu onun korkak ve çekingen olmasına sebep olur.

Çocuğun korkak olmasına diğer bir sebep ise , düştüğünde yaralandiginda verdiğimiz tepkiler...

Anne fazla tepki verdiğinde çocuk daha da korkup ağlıyor .

Bunun yerine tebessüm ederek korkusunu azatlmaya yardımcı olmak gerekir .

Son olarak ahlaki istikamet üzerinde olmasını saglamak için ,

Arkadaş çevresi , izlediği dizi , film dergi vs bunları da gözetim altında tutmamiz gerekir . 

5 Cevaplar

+1 oy
(6,103 puan) tarafından
hangi kitap bu?

yazılan şeyler çok doğru 
(5,184 puan) tarafından
Aile ahlakımız kitabın ismi :)
-Reklam-
+1 oy
(1,480 puan) tarafından
Çok doğru canım hatta şu çocuk sözümüzü kurallarimizi dinlememeleri canlılık gostergesi bazende diye biyerde görmüştüm eşim de diyodu hatta adam herşeye evet evet diyen sakin bı çocuk olmamali dozunda olmali hepsi diye :) tabi bunları ayarlayabilmek çok önemli çocuk yetiştirmek büyük bir sanat bence :D ☺️
(5,184 puan) tarafından
Evet kesinlikle :)
0 oy
(11,377 puan) tarafından
Cok doğru buluyorum bu konuda 2 sözü çok seviyorum ilki "terbiye ailede baslar" bir diğeri ise "ağaç yaş iken eğilir" 

Eşimin yeğenleri 9 yasindalar çöpü nere atması gerektiğini bilmezler ve bana hala adımla hitap ederler.

Kızım 2 yaşında çöpü genelde bana verir veya sehpa üzerine bırakır (ben öyle öğrettim oraya yetisebildigi icin)

En basit örnek 
(11,377 puan) tarafından
Maalesef zaten herkes bilinçli bi cocuk yetiştirse bu dünya daha yaşanası bi hal alır ki bide bizim kültürümüzde anne babayı hiçe sayıp büyüklerin karışması gibi bi etken de var
(1,968 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
benimde iki yaşındaki çocuğun çöpü mutfak lavobosunun üzerine bırakıp geliyor mesela bir atıştırmalık verdim bitince tabağını gider lavaboya koyar yine ağaç yaşken eğilir birde genelde çocuklar anne babayı çok örnek alıyorlar
(5,184 puan) tarafından
Aynen öyle
Maşallah evet ☺️
(11,377 puan) tarafından
Evet canım dediğiniz gibi anne babayı çok örnek alıyorlar boyu ilk zamanlar yetişmediği için sehpayı gösterdim ben sonra da mini çöp kovası koydum ona koymaya başladı falan ki benim ozelli babam çok kızardı çöpün yere atilmasina pikniğe gidince önce milletin pisliğini toplatir daha sonra kendimize yeni bi çöp poşeti yapardı işimiz bitince temiz birakirdik
(5,184 puan) tarafından
Maşallah ☺️
0 oy
(1,968 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Bende bazen şey düşünüyorum canım 2.5 yaşında oğlum mesela birşey uyardigimda hiç itiraz etmiyor tamam anne der bırakir ,neyse anlatmak istediğim şu ,mesela uyku saati geliyor yat annecim diyorum tamam der ,yaramazlık yapmaya kalkinda elindekini bırak derim hemen tamam der kısaca anlatmak istediğim hemen herşeyi kabullenen bir çocuk bazen diyorum acaba oğlumun üzerinde çok mu baskı kuruyorum öğle bağırıp çağıran kızan bir anne de değilim, evde hiç bagirma çağırma vs olmaz esimlede sakın insanlarız , ama üzülüyorum ya bu duruma ya çocuğun üzerinde fark etmeden aşırı baskı kurdumda herşeyi hemen kabul ediyor diye 
(5,184 puan) tarafından
Maşallah seninki akıllı uslu demekki ☺️
(1,968 puan) tarafından
Bilmiyorum canım kızan bir annede degilim aslinda mizacı güzel bebeğimin ,ama  ilerde içine kapanık olmaz inşallah o yüzden fazla uyarmamaya çalışıyorum bebeğimi
(5,184 puan) tarafından
Yok yok kendisi akıllıdır maşallah ☺️
0 oy
(5,184 puan) tarafından
Uste çıksın ☺️

İlgili sorular

+1 oy
6 cevap 182 göst.
29 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Oldu o zaman (2,679 puan) tarafından soruldu
+1 oy
8 cevap 334 göst.
12 Aralık 2023 Aile kategorisinde 241224 (5,184 puan) tarafından soruldu