0 oy
245 göst.
Diğer kategorisinde (19 puan) tarafından
Biraz uzun olacak lütfen tamamını okumayan yorum yapmasın 

2 katlı müstakil bahçeli bir evde oturuyorum , üst katta eşimin dedesi ve babaannesi yaşıyor altta da biz .Yaklaşık 40-45 senelik bir ev , eşimin dedesi gil kendi yaptırmış evi .Haliyle o zamanlarda kolon zorunluluğu vs yok ve oturduğumuz evde kolon ve kiriş yok .Yığma betonla inşaa edilmiş. 

Evimi seviyorum dışarıdan ve icerden görseniz yeni bina sanarsiniz evlenmeden eksiklerini tamamladık öyle girdik kaldı ki bahçesi de aşırı büyük meyve ağaçları var , yemyeşil. Kızım için park salıncağı bile var hiçbir yere cukarmasam bile kızımı bahçeye çıkarmam yetiyor lakin depremde yıkılır korkusu yaşıyorum. 

Babannemler evin sağlam oldugunu söylüyor söyle ki ; ev yapılırken tuğlaların içleri çimento ile doldurulmuş icleri boş değil, ayriyeten evin altının yarısı ( yani oturma odasi , yatak odasi , koridor, banyo ya denk gelen kısım ) komple betonla dolu ve bulunduğum mahallenin altı kayalıkmış bu yüzden korkun olmasın yine de Allah bilir diyorlar 

Buradan kendi evimizi almadan tasinmamiz çok zor bunun için birkaç sene daha var .Siz olsanız böyle bir evde oturur muydunuz yoksa kiraya mı çıkardınız  ? 

11 Cevaplar

+1 oy
(169 puan) tarafından
Ölüm vakti geldiyse ölüm yer, zaman, mekana bakmıyor. Depremi yaşadığım yer apartmanın 10uncu katiydi birçok bina yıkılırken bizim binada çatlak bile olmadı. Depremden kaçınılmaz ölümden kaçınılmaz nereye gidersek gidelim olacağı varsa her türlü olur. Bence korkunuzu yenmeye bakın bende çok korkuyordum neredeyse 50 güne yakın eve giremedim ama korkumu yenmeye çalıştım 
(19 puan) tarafından
Tabiki öyle lakin tedbir alıp gerisini Allah'a bırakıp öyle kaderimize teslim olmalıyız. Geçmiş olsun Rabbım tekrarindan ve beterinden korusun cümlemizi
(169 puan) tarafından
Elbette tedbir bizden takdir Allah'tan. Evinizde hasar varsa değiştirin ancak hasar yoksa bence değiştirmeye gerek yok ilk depremi 10uncu katta yaşadım öğleden sonra olanı mustakilde kayinvalidemde yaşadım yani demem o ki yıkılırsa 10uncu katta da mustakilde de yıkım olur. Tebdir olarak evinizde üstünüze düşecek herha gi bir eşya varsa sabitleyin deprem çantası hazırlayın bunun gibi vs. Mustakilde bahçeye çıkmak daha kolay olur. Rabbim korktuğunuza uğratmasın
(327 puan) tarafından
Binaniz kaç yıllıktı
(19 puan) tarafından
Kuzey19 canım çoğu kişiye yazmışsın sende mi eski binada oturuyorsun yoksa
-Reklam-
+1 oy
(2,973 puan) tarafından
Kiraya çıktığın evin sağlamlığından nasıl Emin olacaksın her türlü şeyi öyle yoluma yordamına uyduruyorlar ki en çürük evi bile sağlam raporuyla kandırıyorlar milleti senin yerinde olsam hiç yerimden kıpırdamam zaten bir şey olacağı varsa sen demirden evde otursan bile olur
(19 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim yorumun için
0 oy
(165 puan) tarafından
Canim emin ol eski evler daha sağlam benim babam gülun de evi kolonsuz şükür bsy olmadı icini ferah tut
(19 puan) tarafından
Çoğu kişi öyle diyor zaten ama bir türlü ikna olamıyorum nedense .Teşekkür ediyorum yorumunuz için
0 oy
(6,713 puan) tarafından
Ecel geldi mi herşey bahane. Kiraya çıksan ne fayda. Bence böyle şeyler düşünüp pskolojisini bozma. Müstakil ev deprem olsa bahçeye kaçarsın anında. 
(19 puan) tarafından
Evet öyle fakat tedbir almak bizden .Hep o ani düşündükçe nefes alamiyorum en azından güvenli evde oturduğunu bilmek bir nebze rahatlatır insanı
(6,713 puan) tarafından
Nerden bileceksin nerenin güvenli olduğunu canım benim. Depreme dayanıklı evler yıkıldı eski binalar ayakta kaldı. Bu tedbir olmuyor ki tedbir almak istersen bir deprem çantası hazırla mesela. Güvenli bir yer belirle ailenle nereye kacacaksiniz nerede bulunacaksınız gibi. Yoksa ev değiştirmek çözüm değil
(19 puan) tarafından
Bundan sonra fazla takmamaya çalışacağım teşekkür ederim canım benim
0 oy
(426 puan) tarafından
Ben eşim cocuklarim en kaz altında kalıyorduk korkunun ecele faydası yok valla biz neler atlattık neler yaşadık varsa ömrümüz yaşarız yoksa takdiri ilahi
(19 puan) tarafından
Doğru diyorsun herkes aynı şeyi yazmış fakat mesele ölmek değil , enkaz alında kurtarılmayı beklemek ,  daha kötüsü evladının kurtarılmasını beklemek .Bu yuzden tedbir bizden takdir Allahtan .Rabbım herkesi korusun .Size de geçmiş olsun Rabbım tekrarindan korusun
(327 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun rabbim burdaha yaşatmasın inşallah binanız yikildimi
(426 puan) tarafından
Amin kızlar inanin 3 cu kat yattı yattı kalktı döndü etti çocuklar esimle benm elmden kaydı dger odaya ya çok kötüydü nasl cktik ordan bilmyrm yaa mucizeviydi Rabbim kimseye yaşatmasın kimsede yasamasin
0 oy
(1,517 puan) tarafından
Nerde oturuyorsunuz ilk önce ikinci olarakta eskiler her zaman daha sağlam kaç tane deprem vs görmüştür o ev bişey olmamış sonuçta ben sizin yerinizde olmak için can atardım ayrı ten siz Allah korusun yıkılsa şanslısınız kesinlikle evinizi değiştirmeyin deprem korkusu olan biri olarak ve az buzda büyük deprem görmüşlüğüm var hele korkuyla apartman vs yapamszsınız altlarda otursan ayrı korkusu oluyor yüksekte olsa kaçma korkusu oluyor birde bu devirde sizde gördünüz işte kolon var dayanıklı bilmem ne diye güvence verilen evleride gördük  her zaman az katlı yaşlı ev en iyisidir çünkü yeni evlerinde buda bir gerçek bunları mimarlarda söylüyor evin yerine oturup sağlamlaşma süreci 10 yılı buluyor çünkü toprak evle uyum sağlamaya çalışıyor yine söylüyorum sizin yerinizde olmak için can atardım 
(19 puan) tarafından
Ayyy Allah razı olsun o kadar rahatladım ki yazdıklarınızdan sonra .Rabbım hepimizi korusun , sizde de gönlünüze göre bir ev nasip etsin
(1,517 puan) tarafından
Sana tek tavsiyem bu konuyu bir nebze de olsun aşamıyorsan kesinlikle destek al ben normalde depremde korkan bir insan değilimdir kaldı ki bana etrafım sen manyakmısın bu nasıl sakinlik derlerdi takı son depreme kadar destek aldım şuan okadar rahatımki çünkü 6 ay mutfağa giremedim mutfakta yakalanmıştım depreme oturma odası hariç hiçbir odaya giremiyordum destek aldım tabi oda zor bir süreç çünkü o ankara geri dönüyorsunuz kötü senaryolarla yüzleş tırı yor lar ama işe yarıyor yda imkanınız varsa eve firma çağırın test amaçlı konuşun aklınıza ne takılıyorsa ona göre de psikolojik olarak toparlayabilirsiniz imkanınız varsa destek kesinlikle alın
0 oy
(2,166 puan) tarafından
Ayyy bunu ben yazsam bu kadar yazarım. Bizim merkezdeki evde öyle eşimin babası annesi kendi yapmış. Yığma tuğla kolon falan yok. Çok korkuyorum ben de. Eski ev. Ama olacak oldu mu her yerde olur.
(19 puan) tarafından
Ya orası öyle de tedbir bizden işte o yüzden kafama takılıyor
0 oy
(5,122 puan) tarafından
Van depremini yaşadım.. yanımızdaki bina yerle bir oldu bizim binada boya çatlağı dışında hiçbir şey yoktu. Ölüm nerede olsan gelir bulur seni. Ablamın arkadaşı hatayda kendine özel villa yaptırdı sırf deprem korkusundan ama hatay depreminde yandaki apartman evin üstüne yıkılmış.. o yüzden hayatı kendine zindan etme :) 
(327 puan) tarafından
Yeni binamiydi sizin
(19 puan) tarafından
Dogru diyorsunuz artik fazla takmamaya çalisacağim .Peki van depreminde eviniz yeni miydi eski miydi de yan taraf yıkıldı sizinki yıkılmadı
(5,122 puan) tarafından
Eskiydi :) 3. katı ben doğduğumda yaptırmışlardı sadece. Yıkılan bina daha yeniydi. Depremden sonra biz bursaya geldik ama ablamla eniştem gelemediler. Artçılar devam ederken bile bizim evde kaldılar onların evi ağır hasar almıştı çünkü
0 oy
(357 puan) tarafından
Bence mis gibi eviniz var. Bu tarz şeyler biraz paranoyakca geliyor bana afedersiniz. Arada bana da geliyor ya teras çökerse fln gerek yok. Ayetel Kürsi okuyun uyuyun
(19 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
(656 puan) tarafından
Ölüm her yerde gelebilir Allah'ım hayırlı ölüm versin imanlı ölüm versin yeterki bacım
(19 puan) tarafından
Aminn
0 oy
(562 puan) tarafından
Canım bizde kiradaydik ev sahibimiz 99 depremi yaşamış,kayıpları olmuş velhasıl evi ondan sonra yapmışlar.Evlerine güveniyordum nedense,belkide tecrübeli oldukları için kendilerini daha güvenli yer yapmışlar umudu vardı.Neyse kendimize ev yaptırdık 3 katlı.Ondan önce dedim ben yaptirmyalim daire alaimy,kayinpederimgil ayrı alsın filan .Ama gördüm ki çoğu ev güvensiz,nasıl yapildigini bilmiyorduk.Kirada olsa ,kendimiz almista olsak bilinmez bişey.En.azindan yaparken ne malzeme kullandık biliyoruz diye buraya güvenmek zorunda kaldım.Bilinmezlige gitmekten iyidir çünkü bende de korku var.Bence bilmediğin  yerin garantisi yok,en iyisi bildiğin yer derim ben kısacası....
(19 puan) tarafından
Anladım canım bir yöne o kadar haklısın ki sadece eski ve kolonsuz olması kafama takılıyordu yine de yorumlardan sonra bir nebze rahatladım teşekkürler

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 220 göst.
0 oy
4 cevap 159 göst.
25 Ağustos 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Safiye12 (57 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 86 göst.
14 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Hlmeren (672 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 202 göst.
9 Ağustos 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Dnzkizi13 (24 puan) tarafından soruldu

385,449 soru

11,525,750 cevap

35,195 kullanıcı

...