0 oy
827 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
düzenlendi
Fikirler :) 

19 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Mesleğin birikimin diyorum ve kenara çekiliyorum..
tarafından
Güzel diyorsun da , şuan bebeğim küçük olduğu için çalışamıyorum. Ani bir olumsuzluk durumu olursa, Allah korusun bu olumsuzluk eş tarafından olursa ? Çocukla bir anda ne yapılabilir ki ? İlla biraz birikim gerekli
tarafından
Aynen o konuda haklısın ama meslek bambaşka ya hu. Rabbim korktugumuza ugratasin
tarafından
Amin . Allah kimsenin başına böyle olumsuzluklar vermesin.
-Reklam-
0 oy
(82 puan) tarafından
Valla ne olursa olsun birikim olmalı. Benim 3 çeyreğim 2 yüzüğüm 1 kolyem 2 bileziğim var altın olarak. 

Kenara da 3 5 elime ne geçerse atıyorum. 

Geçen günler eşim altınları istedi araba için dedim o altınları unut. Asla vermem. Benimde çocukları ve kendimi düşünmem lazım sonuç olarak. Ucunda ölüm olmadığı müddetçe ne altın ne para asla veremem dedim. Bunada bozuldu biraz ama yapacak birşey yok bozulacak durum yok. Ne olacağı belli değil sonuçta 
tarafından
Eşten habersiz olan bir birikimden bahsediyorum ama.. Dediğiniz şekilde benimde var. Ama zor bir duruma düşmüş olsak, haberli olan şeylerden mecbur kullanılabilir. Ya da sizinki gibi vermek istemeyince aile için sorunlara yol açabilir. Yani evlilik içinde birikim tabii ki olmalı ama bahsettiğim şey tamamen eşten habersiz de bir miktarin olması.
(82 puan) tarafından
Altınları beraber aldık evet ama ben kenara 3 5 ne geçerse atıyorum ondan haberi yok
tarafından
Hmm tamam :)
Evet öyle bir şeyden bahsetmeye çalıştım. Çok iyi yapmışsınız. Ben yıllarca bunu yapanlara hayret ediyordum ama tanıdığım kişinin başına gelen olay beni çok etkiledi , fikrim değişti.
(82 puan) tarafından
Tabiki olmalı.
Bakın benim yüzüklerim bileziklerim ve kolyemi beraber aldık. Ben hem gizli bir şekilde para birikimi yapıyorum hemde o 3 çeyreği gizli biriktirdiğim parayla yaptım hani birnevi parayı altına çevirdim. Çeyreklerden haberi yok.
Mesela şuan 400 TL gibi bir açığım var bir çeyrek daha yapacam. Onuda tamamlarsam Alicam hemen.
Para bir şekilde harcanıyor altını harcayamıyorsun en azından daha iyi oluyor
0 oy
(120,765 puan) tarafından
bende surekli harcarim dunyaligimiz var cok sukur birikime ohtiyacim yok kafasindaydim ama biraktim bu dusunceyi kebdime yatirim yapiyolarum artik
0 oy
(2,293 puan) tarafından

Rabbime şükürler olsun bende rahatim harcadıgima gezdiğime karışmayan eşim var 3 gün dışarı cikmasam bugün çık gez der düşün akşam dan çocuğu bırakıp AVM ye kahve içmeye bile giderim sıkıldım diyip kendi açınızdan haklı sebebleriniz olabilir ama ben 

EŞTEN GİZLİ BİRİKİME TAMAMEN KARŞIYIM BU ŞEKİLDE EŞİM DÜŞÜNÜP BENDEN BİRŞEYLER SAKLASA VE BEN BUNU DUYSAM OGRENSEM EVLİLİĞİM BİLE BENİM AÇIMDAN SARSINTIYA UĞRAR BANA YAPILMASINI İSTEMEDİĞİM BİRŞEYİ ASLA EŞİME YAPMAM 

tarafından
Benim eşimde sizinki gibi. Ama tanıdığım kişinin de eşi böyleydi. Benim fikrim değişti o yüzden. Kimin başına ne geleceği belli olmuyor.
tarafından
Bende bu düşünceye katılıyorum yani o şekilde olunca bana göre ihanet gibi bir şey oluyo. Yani güvensizlik işte.. Kendisine güvenmeyen bir eş istemez kimse.
(2,293 puan) tarafından
Ne gelirse Rabbimden herkesin sınavı farklı bu şekilde düşünerek evliliğimi kendime zehir edemem eden kendine eder
(4,003 puan) tarafından
ben de size katiliyorum , esim benden gizli birikim yapsa hem uzulur hem kizarim  niye benden sakliyor diye
(1,324 puan) tarafından
Bende bu konuda Büşra ya katılıyorum benden gizli olan birşeyi kendime ihanet sayarım mesela her ayımız aynı olmuyor bende köşeye attığımı artı çıkan masraflar oluyor mesele ona veriyorum hatta hep der nasıl kenara atabiliyorsun verdiğim belli zaten diye ama illa kötü gün parası koyarım kenarıma ve eşimde bilir geçenlerde çocuğum hastalandı mesela özel hastanede kaldık 15 bin ödeme çıktı hemen o kenardan verdim evet kenarda paramız olmalı ama gizli olmasına karşıyım çünkü ne zaman kötü bişey yapacak diye bekleyerek evliliğimi huzurumu yok edemem Rabbim şaşırtmasın yuvalarımıza huzur versin kem gözlerden korusun
0 oy
(5,375 puan) tarafından
Ben bu düşünceye katılmıyorum ya altınlarım var hep der onlar senin diye Allah şaşırtmasın tabi orası ayrı ama gizli saklı benlik bişey değil aylık para atar hesabıma onu kullanırım ne kadar kaldığını falan sormaz ben derimki bak bunu aldım bu kadar verdim e para senin der 
tarafından
Ama bahsettiğim şey daha farklı. Evlilik birliği içinde bende maddi açıdan çok rahatım. Tabii ki herkes gibi bende boşanmak için evlenmedim ve boşanma niyetim yok öyle. Ama çevremde şahit olduğum insan da aynı böyleydi. Bilemiyorum. Benim güzel bir mesleğim var, ona rağmen kenarda bir birikim olmalı diyorum. Eskiden olsa sizin gibi çok savundum ama şahit olduğum olay fikrimi değiştirdi.
(5,375 puan) tarafından
Belkide şahit olmadığım için bana tuhaf geliyor haklı olabilirsiniz ama dediğim gibi gizli şey sevmem ve yapamam da ha fırsatım varmı evet hesaptan öteki bankaya atıp kullandım desem haberi dahi olmaz hatta bir arkadaşım yapıyor bunu ama şu mantıkla eşi çok bişey aldırmaz oda kendi istediklerini alıp ya fiyatını az söyleyip kendi birikiminden tamamlıyor yada kardeşim hediye aldı vs diyor o söyleyincede şaşırmıştım zaten
Başta da dediğim gibi Rabbim şeytana fırsat vermesin inşallah
0 oy
(8,933 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum benim kayinbabamin 3 evi 1 arabası var 2 oğlu var bi evde kendisi oturuyo bi evde evlendigimizden beri biz oturuyoruz eşime miras birakacakmis kaynima da bi ev verdi ben ölünce oturduğunuz evler sizin olsun dedi bizim oturdugumuzu da satın bölüşün dedi arabayı da hepimiz kullanıyoruz düğünde takılan altınları da şimdiden bize verdi banka hesabı actirin karilarinizin altinlariyla birlestirin koyun dedi ben altın seviyorum takmak istiyorum dedim 3 yıllık evliyim vermedim eşime düğünden gelenleri koyduk birazda kendimiz birikim yaptık çok şükür oraya 

Eltimde ben altın sevmiyorum dedi verdi kolye küpe falan bırakmış takmak için düğünde takılanlara eltimin bilezikleri bankada duruyodu 5 ay evli kaldılar şuan boşanma aşamasında sorunlari kimin haklı olduğu konuyla alakası yok ama eltim altınları haricinde 80 Gr mihri varmış düğünde takılan o bilezikleri faan varya onları da istemiş bi de 1 milyon TL tazminat istemis kaynım ne yapmış benim evim damim yok üstüme babamın ne varsa dedi çıktı bankada ne varsa onu da kayinbabamin üstüne geçirmiş bankada da param yok borcum vardı oraya verdim dicem diyo mahkeme ne karar verirse maaşımdan kesinti şeklinde alsınlar diyo bende mihrini vermek zorundasın bilezikler de hakkı bence ver gunahinda kalma dedim ben ona toplu para vermem dedi ha tamam eltimi zaten çalışıyordu gratiste müdür kendisi zaten kazaniyo ama hakkı olan şeyler için bile zorluk cikardi kaynım bu durumda kaynım hakliysa bile haksız konumuna düştü eltim mağdur oldu 

Bende bu ara diyodum ki altınlar duruyo düğün olakda takcam bankaya koyalım en iyisi evde durmasın hem orda daha iyi değerlenir diyodum nasılsa Allah korusun öyle bi düşüncemiz yok ama insanın ne olacağı hiç belli olmaz boşanmaya kalksak altinlarim bile gidecek ki ben o altınlar zatenbenim bankayi da evliyken actirdigi için ortak olur öyle bi durumda bankadan da para alırım diyodum ama aklım başıma geldi ha burdakiler öyle bişey olamaz mal kaçırmaya girer eltin her türlü alır diyolar ama yok vermicem altinlarimi 
tarafından
Bankaya açılan kasa ise, içine konulanın ne olduğunu banka görevlileri bilmiyor. Dolayısıyla hiç bir güvence vermiyor, bende kullandım çünkü oradan biliyorum. Haberiniz olsun. Yani içinde bir kağıt parçası da var deseler, kanıtlayamazsınız.
(8,933 puan) tarafından
Hayır altın hesabiydi gr şeklinde
0 oy
(8,851 puan) tarafından
Benim hiç gizli bir birikimim yok bir çift bilezgim var 2 tam altın 100 dolar onlarda bende ben saklıyorum ama bizim evimizde değil. Öyle birşey yaparsa nah veririm onlar benim olacak 
0 oy
tarafından
Ben boşanmayı düşünerek yanı ya ayrılırsak dıye degıl ama bır kadının gızlı veya acık kenarda parası olmalı birikimi olmalı çünkü mısafır gelır acıl bır yola gıfılır hastane ısı çıkar hastalık haberı gelı gıdılmek gerekır dünya halı bıze  cımrılesmeden bır mıktar bırıkım  bır kadına çok gereklı bur kadının cebınde en az en az 3  yol parası olmalı gıdıs yolda kalıs dönür
tarafından
O zaten olmalı. Zaten normal bir evlilikte mutlaka kadında da , adamda da , evde de para vardır.
0 oy
(15,241 puan) tarafından
Nikah salonundan mahkeme salonuna insanlar çok değişiyor. 

Boşanmayabilirsin eşin vefatta edebilir Allah korusun bir mesleğin bir birikimin güvencen olmalı ben çocuk yaparken bile bir gün yalnız kalsam bu çocuklara tek başıma yetebilir miyim diye düşünerek sayıya karar vermekten yanayim üç çocukla dört çocukla baba evine de sığamazsın ha deyince iş bulup düzende kuramazsın 
tarafından
Kesinlikle katılıyorum.
Her cümlenize katılıyorum. Fakat çoğu kadın bunun bilincinde değil.
(15,241 puan) tarafından
Benim 30 gram bildiği bir altınım var aldıktan sonra haberi oldu 20 gram da eşimin hiç haberi olmayan bileziğin var onun dışında ufak tefek çeyrek gram falanda var yani maaştan para artırdıkça da alıyorum
0 oy
(4,003 puan) tarafından
bence birikim olmali ama gizli degil . esler arasinda gizli yapilan seyler bence cok uzucu , benim de bankada birikimim var esim bunu bilir . onun hesabindakini de ben bilirim 
0 oy
(5,476 puan) tarafından
Genel olarak eşimin 2-2.5 katı kazanıyorum. Eşimin kenarda gizli birikimi var mıdır acaba diye düşündüm şuan :D
0 oy
(17,440 puan) tarafından
Doğru diyosun. 
0 oy
(2,248 puan) tarafından

Altınlarım var eşimde biliyor benim bana ait arada eşimin ihtiyacı olur veririm sonra geri yapar ama eşimden gizli birikimim yok ondan gizli de yapamam zaten sonuçta benim neyim varsa onun onunda benim <3

tarafından
Benim bahsettiğim durum zaten evlilik birliği içinde değil. Yani bahsettiğiniz şey benimde evliliğimde böyle oldu. Ama tanıdığım kişinin de öyleydi. Yani iyiyken zaten herkes bu şekilde. Aksi bir durum olsa, çoluk çocuk toplayıp baba evine parasız giden , bir meslegi bile olmayan kadın o kadar çok ki burada. Eminim bunu yaşayanlar başına geleceğini bilmiyordur. Bilmiyorum, benim kocam yapmaz dememek gerek.
0 oy
(1,347 puan) tarafından
Kesinlikle katiliyorum. Benimde birikimim var maastan kalanlari birikim yapiyorum. Esimin haberi var aslinda kartimda duruyor altin veya dolara cevirmedim. Sadece simdi degil yas kac olursa olsun insanin uc bes kurus olmasi lazim
0 oy
(31 puan) tarafından
Mesleğin ne canm ? Kesinlikle katılıyorum. İnsanlar değişebiliyor.herzaman kadının güvencesi olmalidir
(2,162 puan) tarafından
Ayy ben de bunu soracaktım :)
0 oy
(3,478 puan) tarafından
Babam olsa guvenmem. Gizli birikipte yaparim. Tek cocugum varken evden de yapilabilecek isler yaptim (meslegim var bu arada). Suan 2. Cocugum oldu 2 yasina kadar es verdim ama birikip yapmaktan vazgecmedim. Biraz daha buyusun e ticarete yonelmistim yeniden o ise donecegim.
0 oy
(2,416 puan) tarafından
Olmalı ama nasıl  olacak önemli olan o 
0 oy
(11,971 puan) tarafından
Zaten çalışıyorum ve Zaten ortak birikimin yarısı Türkiye adli sistemince benim. Ben eşimden gizli para biriktirmem neyimiz varsa ortak.
0 oy
(2,103 puan) tarafından
Herzaman aynı şeyi düşünüyorum ve savunuyorum herzaman çalışmalı bir kadın kimsenin vicdanına bırakmamalı hayatını kimseye Adamadan kendisi için kendi ayaklarının üzerinde durmalı gizli birikim konusunda adam sakınmıyor saklamıyor gidip dışarıda harcamadigi sürece taraftarı değilim bir brikim olmalı ama bu eşten gizli değil boşanma vs durumda ortaksa ortak bölünmeli ama kendine ait birikimse sadece ve vermek istemezse kişi bireysel emeklilik fonuna yaptırılmalı o boşanma durumunda bölünmüyor 

İlgili sorular

0 oy
55 cevap 1,018 göst.
28 Ağustos 2021 Aile kategorisinde Deniz33 (45 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 734 göst.
6 Mart 2023 Diğer kategorisinde Aysemm (103 puan) tarafından soruldu
+1 oy
46 cevap 859 göst.
13 Eylül 2024 Aile kategorisinde SehribanGorel (32 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 285 göst.