0 oy
509 göst.
Aile kategorisinde (2,058 puan) tarafından
Kızım 22 aylık, eşim artık ikinci olsun kafasında. Sebebi de kızımın yalnız kalması. Bugün ikindin bahçeye indik ama hiç çocuk yoktu. Bende eltimi aradım, aramız yakın. Eğer çocuklar bahçede oyun oynuyorsa 1 saat yanlarına gidecektim. Ama onlarda çay içmeye piknik alanına gitmişler. Sizde gelin dedi, elimde gidelim dedi gittik. Kızım kuzenlerini çok sever, oynadılar. Ece gelirken eşim hafta içi gelelim hem daha sakin olur dedi. Ama kızımız tek başına kalıyor yalnız gittiğimiz her yerde. Eşimde kardeşi olsa böyle olmaz kafasında. Aşırı derecede arada kaldım. Korunuyorum eşimden gizli. Çünkü kızımın ilgisi azalır diye aşırı derecede korkuyorum. Birde kızımı doğurduğumda kaynanamla yaşıyordum, hâlâ yaşadıklarım aklımda

19 Cevaplar

+3 oy
(5,476 puan) tarafından
Sen çocuk doğurup oyun çağına getirene madar büyük anaokulu çağına gelecek. Ayrıca daha doğmamış bebeğe, ablasını yalnız bırakmama misyonu yüklemek pek adil değil gibi. Hani ilkini çocuğumuz olsun diye istedik. İkinciyi de ilki için istedik mantıksız. 
(2,115 puan) tarafından
Aynı fikirdeyim . Birde küçüğün temel bakımları için büyüğün hakkından çalınacak ,ki oda daha bı bebek
(5,476 puan) tarafından
Ayyynen öyle. Bizim kardeşlerimiz ile aramızda 4er yaş var. O bile zorluyordu bizi
-Reklam-
+2 oy
(2,377 puan) tarafından
2. Çocuk ilk çocuk yalnız kalmasın diye yapılmaz. Oyuncak değil doğuracağınız çocuk. İyi bir hayat, iyi bir ortam sunulacaksa yapılır. Bencillik şu konuşma kesinlikle. 
tarafından
Aradığım yorum ağzınıza sağlık
0 oy
(1,045 puan) tarafından
Hiçbir cocuk kardesiyle oynamaz kucuk olan oynar ama buyuk genelde oynamaz kabul etmez 
(2,058 puan) tarafından
Eltimin 4 yaşında ve 2 yaşında oğlu kızı var. Onlar hep oynuyorlar, evin içinde falan. Parka falan gittiklerinde de başka kimseye ihtiyaç duymuyorlar. O biraz insanı etkiliyor
(7,478 puan) tarafından
Gayet güzel oynayan çocuklar var hiç bir çocuk diye genelleme yanlış
(592 puan) tarafından
Benim çocukların aralarında da 1 yaş var gayet güzel oynuyorlar.
0 oy
(114 puan) tarafından
Bence erken ama bu yaşlarda isteyen de çok var yani ben sırf yalnız kalmasın diye hazır olmadigim bı gebelik düşünmezdim sonuçta o da daha bebek bilmiyorum ya benim 3 yaşında oğlum var sanki hamile kalsam hala bebekmis ve ilgiye çok ihtiyacı varmış gibi hissediyorum haksızlık etmek istemiyorum bize iyice doysun istiyorum herseyine yetebilmek istiyorum şu an bile yetemiyorum gibi hissedince üzülüyorum onunla oyun oynamayinca isim olunca falan bilmiyorum bu benim düşüncem tabiki 
0 oy
(3,788 puan) tarafından

Bana Göre 22 ay küçük ilgi görme zamanı istiyorsanız bile biraz daha büyüsee kızın o zaman belki yani 

İki oğlum var büyük oğlum dışardaki çocuklara kedi kardeşine aslan yani anlaşıp oynadıkları dakika en fazla 10 dakika yani 
(2,058 puan) tarafından
Yaş farkı ne
(3,788 puan) tarafından
2 yaş
(3,788 puan) tarafından
Bana kalsa ikinci çocuğu büyük oğlum 5 yaşına girince istiyordum
0 oy
(437 puan) tarafından
Nasil korunuyorsun cnm bende gizli korunmak istiyorum eşimden ikinci çocuk için sürekli sıkıştırıyor benimde bende hazır değilim bunu anlamıyor. Kızımda 3 yaşında ve gurbetteyiz 
(2,058 puan) tarafından
Yasmin kullanıyorum 3 aydır
(437 puan) tarafından
Eczaneden mi alıyorsun cnm birde reçetesiz satılıyor mu ki bu ilaçlar
(2,058 puan) tarafından
Evet reçete edilmiyor
(437 puan) tarafından
Teşekkür tamam
0 oy
(2,273 puan) tarafından
Oğlum 10 aylıkken hamile kaldım 2. Ye kardeşiyle oynasın diye ama yavrum perişan oldu eşimde bende öyle pişmanız ki yavrumu çok ihmal ettik çünkü ister istemez bebekle ilgilenmek 2 bebeğin sorumluluğunu üstlenmek çok çok zor geldi bana Oğlumla her gün parka giderdim her yeri gezerdik doğuma gittiğim günün arifesinde bile saatlerce parktaydık bebek doğdu çocuk evden çıkamaz oldu eşim her akşam işten gelince mutlaka parka götürür ama annenin ilgisi çok ayrı şimdi 30 aylık oğlum 11 aylık kızım biraz düzeliyoruz ama oğlumun 11 ayda çektiğini ben bilirim :(( herkes aynı şeyi yaşar mı bilmiyorum tabi ama psikolojim kaldıramadı benim çok zorlandım ben bide kreşte çalıştım 20 çocuğa öğretmenlik yaptım ama 2 bebekle çok kötü psikolojim bozuldu 
(2,273 puan) tarafından
Ama bizim çocukluğumuzla şimdiki çocukluk bir değil ki canm valla allahım akıl imam versin yavrularımızada bizede ,:))
(2,899 puan) tarafından
Benm ikizlerim var valla herşey böyle teraziye eşit konduğu gibi olmuyor ben bide esim yok çoğu zaman misal biri ile yatsam diğeri yanında duramıyorum uyuturken ikisine bir de olmuyor bazen önce birini sora digerinin yanına gidiyorum bazen oluyor ki uzun sürüyor uyumaları herşeyi çok düşünmekte nafile yani ben mesela robot değilim ki ikisine de hemen yetiseyim  her çocuk ister ki hep ben hep ben ama maalesef öyle bir dünya yok olabildiği kadar yetisiyoruz kapasite neye yetiyorsa öyle ikisini de seviyoruz  ve bakiyoruz eksik de olabilir bazen fazla da ama yeteri kadar
(2,273 puan) tarafından
Maşallah canm bilmiyorum ikiz daha kolay gibi geliyo bana ikisi aynı anda hep birbirlerini görüyolarya bu arası yakın olup sonradan doğan bebeği kabullenmek zor oluyo büyük için. Senin eşin yok derken nerde canm
(2,899 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Rabbim.birde ikiz nasip etsin kolay geliyorsa :)) ben hiç kimsenin büyük ya da küçük olsun kolay demedim herşeye yetişemedigimizi kasteddim. Benm oğlum emmek isterdi kızım 5 ay ağladı gazdan emzirtmezdi tek başıma neler yaşadım Allah bilir.
Geceleri esim calisirdi gurbette tekim.
İkiz kolay diyen sadece ikizi olmayan dışardan hoş gelen annelerdir yoksa öyle diyemessin :) seni de anlıyorum yasamadigin için. Hiçbir bebek kolay büyümez canları sağolsun bir şekilde oluyor çok düşünürsen işin içinden cikamazsin
Aynı anda ağlarlar diş çıkartırlar aynı anda sana nazlanirlar yetemezsin oturur sende ağlarsın aynı anda hasta olurlar uyumazlar perişan olursun eğer bunu kast ediyorsan evet haklısın. Aynı anda bile sarilamazsin kucağına alamazsın kaldıramazsin..
Kimsenin sürecini bilmeden yasamadan kolay demeyin böyle yazıldığı gibi basit olan tek şey sadece yazmak yaşamak değil.
(2,273 puan) tarafından
Sakin ol kız kolay geliyo dedik ne hışımla yükseldin öyle. Herkesin yaşantısı kendine zor tabi yaşamadan bilinmez şuanki düşüncemle böyle diyorum başıma gelmeyeni ne biliyim
0 oy
(11,285 puan) tarafından
Hic buna aldanip yapma. Bizde isteyerek yaptik 20 aylikti hamile kaldim 29 aylikti dogurdum. Aralari 2.5 yas yani. Allah iksiinede can sagligi versin ama keske tek olsaydi dedim. Dogurana kadar bisey yoktu. Oglum asla kabullanmedi kardesini kizim 1.5 yasina girecek halada kabul etmis degil. Sirf benden övgu qlmak icin arada seviyomus gibi yapiyo opuyo bak anne optum ben çok guzel.bi abiyim dimi diyo. O kadar. Vallahi ben cevrede kimi gorsem yapma 2.yi diyorum. Tek buyusun ya butun ilgi hersey onda olsun. Simdi oglum bisey yapmak istiyo kardesin uyuycak kardesin kalkacak ses yapma uyanmasin. Ikisiyle cikmak zaten zor. Gecen kucugu anneme biraktim buyugu aldim ciktim hem o asiri sevindi ona çok iyi geldi hemde ben. Tek çocuk hic cocukmua gercekten. Helede kabullenmeyen çocukla çok çok zor. Benim psikolojim bozuldu ya benimle birliktw oglumunda
0 oy
tarafından
Bence çocuk fikrinde kadın kesinlikle %100 net olmalı. Aklında en ufak tereddüt varsa ( ki sizde var) kesinlikle çocuk planı yapılmamalı.

Kuzeniyle oynuyor diye kardeşi ile oynayacak diye bir şey yok. Ayrıca çocuklar hep oyun çağında kalmayacak.

Ben özellikle her kadına diyorum ki, eşinle boşanma aşamasına düşsen ya da eşin vefat etse, iki üç çocuğa kendi kendine bakabilecek kadar kendini maddi manevi geliştirdin mi ? Yani elle tutulur bir mesleğin var mı diyorum işin özü. Başıma gelmez demeyin. Binlerce insanın başına geliyor. 

İlk çocuğunuzda ona çekirdek bir aile ortamı bile yaratamamışsınız. Konforlu bir şekilde gebelik- çocuk bakımı da üstlenememişsiniz. Çocukların bez, mama gibi fiziksel ihtiyaçları dışında gelişimsel başka ihtiyaçları da var. En basit eğitsel oyuncaklar 300 TL'den başlıyor mesela. Özel aşılar 15 bin civarında tutuyor. Biraz büyüdüğünde oyun gruplarına götüreceksiniz, özel kurslara göndermek isteyeceksiniz. ( Yüzme gibi). Bunların hepsi maddiyata dayalı. Okul döneminde sınıfın en çalışkanı da olsa, koleje giden çocuklarla ortak bir sınava girecek. Bazı sorulara bunları yazınca belki kızıyorlardır ama hayatın gerçekleri var. Özellikle kadınların hayatından bilmem kaç yıl alıyor bir çocuğu büyütmek. 
(7,478 puan) tarafından
Oy Allah oyun grubuna gitmezse gelişemez aksanlarindan geride kalır :)
(511 puan) tarafından
Ben anaokuluna gitmedim şuan anaokulu öğretmeniyim oğlumu göndermek istiyorum inşaallah Kur'an kursuna 4-6 yaş da. Ama oyun grubu düşünmüyorum
tarafından
düzenlendi
Amaç çocuğu hayatta tutmak ise evet, bunlar olmasa da olur. @melikeilli okul öncesi öğretmenliği var. Anaokulu öğretmenliği yok. Eğitim fakültesi mezunu değilsiniz sanırım. :)
Özel aşılar nasıl abartı ? Burada bile çocuğu Rota olup, perişan olan o kadar çok soru yazıldı ki. Menenjit'i zaten söylemeye gerek bile duymuyorum. Okul öncesi öğretmeniyseniz Eğitim fakültesi'nde çocuk sağlığı dersleri almış olmanız gerekirdi. Ayrıca oyun grubuna olmasa da olur diyen bir Eğitim fakültesi mezunu olduğuna asla inanmam.. Muhtemelen Açıköğretim ile çocuk gelişimi okudunuz.
(511 puan) tarafından
Hayır 5 yıl ilahiyat+ formasyon ve 4-6 Yaş Kur'an kursu öğreticisi eğitimi aldım hala oyun grubunu gereksiz görüyorum çünkü evde de yapılabilir ama siz gönderebilirsiniz herkesin kendi tercihi
(7,478 puan) tarafından
"Oyun grubu olmasa da olur diyen bir eğitim fakültesi mezunu olduğuna asla inanmam " (⁠≧⁠▽⁠≦⁠)
Yok artık..
0 oy
(680 puan) tarafından
Benimkilerin arası 3yaş 2 ay.Küçüğüm büyüdükçe dedim ki 2.5 yaş idealmiş.Küçüğüm 21 aylık hala ablasının hızına yetişemedi.Gerçekten vakit geçiriyorlar tam oyun kuramasalarda koşturuyorlar filan.Eğer ilerde ikinciyi düşünüyorsan zamanı şimdi iyi olabilir.Yaş farkı az olursa paylaşımları fazla olur.
0 oy
(2,449 puan) tarafından
Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız olabilir. Beraber büyürler, başkalarına ihtiyaç hissetmezler tabi ama zorlukları da çok. Ben 2. çocuğumu kızım 5 yaşına gelesiye kadar bekledim. Benim kızım da hep yalnızdı ama tek başına öyle bir alışmıştı ki başkalarıyla oynayamıyordu :) tabi canının çok sıkıldığı zamanlarda oluyordu beraber oyunlar oynuyorduk. 2. Çocuk için o kadar bekleme sebebim ise ben çok sabırlı bir insan değilim yani iki küçük bebeğe bakmam zor benim dayanamam yanii:) iyi ki bu yaşını beklemişim diyorum 4.5 aylık bebeğim ama hiç bir eksi tarafını görmedim şükür.
0 oy
(6,530 puan) tarafından
İki kızım var anlaşmaları gönüllerine kalmış çoğu zaman güzel oynuyorlar başkasına muhtaçları yok ama bazen de birbirlerine aslan kesiliyorlar ben yaşı küçük yaşı büyük seyine pek takılmıyorum kimisi diyo yaşı küçük çok zor kimisi diyo yaşı büyük olduğu için çok sıkıntı çektik herşey bebeğin huyuna bağlı kızlarımın aralarinda 18 ay var ikincisi plansız gebelik oldu ama şuan iyi ki diyorum büyük kızım bazen arkadaşlarına gitmek isteae de evde canı sıkılmıyo beraber oyun oynuyorlar 
(2,058 puan) tarafından
Kavga ederler ona yapacak bir şey yok. Aralarında kaç yaş olursa olsun o kavga ihtimali hep var bence. Benim istememe sebebim tek çocuğun imkanı her zaman farklı bana göre. Şuanda her şey kızıma yapılıyor. Büyüdüğü zaman ben tek olmak isterdim demesinden çekiniyorum
(7,478 puan) tarafından
Benim 4 kız kardeşim var tabi erkekler de var onları da seviyorum ama inan ki iyi ki bu kadar çok ablam var kardeşim var diyorum sürekli birbirimize kahvaltıya çaya gideriz birimiz gelemese aklımız diğerinde kalır dün ortanca ablamla kahvaltıya pikniğe gittik eslerimizle ordan da başka yere çay icmeye gittik büyük ablamı da aldık geçerken . Bugün de mangala gidelim diyorlar benim eşim çalışıyor biz seni alırız sıkıntı değil diyorlar. İki kızım var çok şükür diyorum Rabbime. Kız kardeşimin bebeği hiç durmuyor ablam gidiyor otobüsle alıyor gezdiriyor biraz kafasını dinlesin istiyor akşam olunca bırakıyor tekrar evine bunu kim yapar ki kardesten başka ...
(6,530 puan) tarafından
Kardeşin yerini hiçbirsey tutmuyor zaten valla ikinci gebeliğimde kız olsun diye dua ettim kızıma arkadas dost olsun diye inşallah olurlar da benimde kardeşlerim var uzağız maalesef görüşemiyoruz
0 oy
(664 puan) tarafından
Yani evet kardeş güzel bir sey bende oglumun bir kardeşi olsun isterim ama ben buna hazir değilim hazir olabilir miyim onu da bilmiyorum annem köyde yasiyor kayinvalidem yakin ama hasta oldugu icin bakamiyor birde yaşi da var babasina biraktigimiz oluyor bazen o da her gun degil simdi o ikinci bebegimiz olursa ben oglum icin kisitli hale gelicem her istedigine kosamadigim zamanlar olcak sonra oturur aglarim gari Allah isteyen herkese hayırlısını nasip etsin iyi düşün kendimden örnek vermek istedim benim esimde ister ama bunu ona analtirim artik konuyu acmiyor cunku oglumuzun sorumlulugu onda da var isten gelmis olmasi onunla oynayip yemek yedirmesine falan engel değil yorgun olsa bile vakit gecirir zor olduğunun farkında 
0 oy
(3,582 puan) tarafından
Çılgınlık şu anda. 

3.5 yaş var. Tükendim yoruldum... 

Büyük kreş, anaokulu, okul... Bunlardan birine gitmeden çılgınlık  gerçekten. Olan anneye oluyor ne olursa olsun. Ve büyük çocuk ihmal ediliyor ister istemez. 
0 oy
(924 puan) tarafından
Benim kızımda 23 aylık çocuklara bayılıyor ama sırf bu yüzden bir kardeş yapalım kafası yanlış bence. Daha küçükler diğer bebek gelince herşey ikiye bölünecek. Gerçi ben büyüse bile başka çocuk düşünmüyorum. Ama sen hazır değilsen eşini dinleme devam et korunmaya. 
0 oy
tarafından
Tek çocuk iyidir her zaman derdiniz ne bu ülkeye çocuk mu getirilir ya 
0 oy
(1,331 puan) tarafından
Benim kız 3 oldu sayılır bende ikilemde kaldım. Gurbetteyiz çokta yalnız kalıyor. Geçenlerde kardeşim kaza geçirdi bizleri istedi destek olarak mesela. Bazıları bencillik vs die bilir. Ha desenki eşim destek çıkmıyor tek başıma da yetmiyorum maddi manevi desen hiç düşünme. Bu devir iğrenç bir devir o yüzden bı çocuk bile fazla neler duyuyorz . Bende ikilemdeyim. 
0 oy
(7,163 puan) tarafından
Bir laf vardır. İlk çocuk anne baba için, ikinci çocuk ilk çocuk için diye. Ben bu söze katılıyorum. Şimdi belki oyun çağında olmazlar ama büyüdüklerinde kardeş eksikliği yaşamamış olacaklar. Fakat şöyle de bir durum var. Kendimden örnek vereyim, eşim çocuğumun karnını doyurmak dışında ilgilenmez oynamaz ne bir kere altını değiştirdi ne uyuttu ne yedirdi ne dışarı çıkardı. Herşey bende. Üstelik ev konusunda da yardımı yok. Ama iyidir. Fakat iyi olmam yetmiyor insan destek istiyor. Ben bu desteği görmediğim için çocuğumda çok hareketli olduğu için ikinciyi düşünmüyorum. Hem şöyle de bir durum var. Evin ihtiyaçlarını karşılar kıyafet ihtiyaçlarımızı karşılar ama bende eşya değiştirelim derim gerek yok der. Ben hala kaynanamın koltuklarını kullanıyorum. Evimi yenilemek istiyorum bunun içinde onun keyfini bekleyemem çalışmam lazım. Çalışırsam iki çocuğa kim bakacak. Tek yine kreş falan olur. Yani benim durumdaysan hiç düşünme ikinciyi. Ama her konuda sana destek bir eşse ve çalışmayı düşünmüyorsan çocuğun için bir kardeş yap derim.
0 oy
(2,987 puan) tarafından
Yarım gün kreşe verin o zaman çünkü çocuğun doğması bir sene sürer onunla oynama zamanları için en az bir buçuk sene geçmesi lazım siz bilirsiniz.. ben kızım 20 aylıkken gebe kaldim şu an 5 yaşında oğlum 2 buçuk yaşında arada kavga oluyor ama.daha yeni güzel oynuyorlar 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 164 göst.
3 gün önce Diğer kategorisinde Minikmucize (2,584 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 130 göst.
18 Eylül 2024 Diğer kategorisinde OznurY (214 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 257 göst.
16 Ağustos 2024 Aile kategorisinde Beyazgul47 (173 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 113 göst.