0 oy
118 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (21 puan) tarafından
Merhabalar bilginiz varmı oruç 12 den sonramı tutuluyor bide aşure nezaman yapılıp dağıtılmalı şimdiden teşekkürler 

4 Cevaplar

0 oy
(1,904 puan) tarafından
Oruç, normal bildiğimiz oruçtur. İmsakta başlar, akşam ezanında biter.

Aşureyi de yarın dağıtabilirsiniz, zorunlu değildir ancak pişirmek sünnettir. (Nuh (aleyhiselam) sünneti)
(21 puan) tarafından
İnternetten yazıyor cnm bende aç kaldım diyorum
(1,904 puan) tarafından
Bilmediğim için soruyorum yanlış anlaşılmasın. Kendimi bildim bileli bu orucu tutarız ve bu işi de kafama göre değil, hocaların gözetiminde medresede yaptım. Hiç öyle 12den sonra tutulacak diye bir kaide olmamıştı. Hangi hadisi şerifte geçiyor?
(4,794 puan) tarafından
12 İmam orucundan bahsediyolar. Normal oruc tutmaktan farkli.
(21 puan) tarafından
Cnm ben  aşura orucundan bahsediyorum internetten okudum aklıma takıldı doğrumu diye şuan yesem bişey olmaz dimi bozulmaz
(3,812 puan) tarafından
12 imam orucu gece 12’den başlar, ertesi günün akşamı güneş battığında biter. 12 gün boyunca, kan akıtılmaz, et yenmez, saf su içilmez, traş olunmaz, eğlence yapılmaz, bir ağaç dalı bile kırılmaz, insanlar incitilmez, zevk alınan şeyler yapılmaz. Çünkü bu bir matem orucudur. Genelde Alevi ve Şiiler tutar bunu. Alaska’nın bahsettiği ise Muharrem ayı orucudur. Sunniler dahil herkes tutar, bu evet normal oruç gibidir Alaskanın anlattığı gibi.
-Reklam-
0 oy
(1,649 puan) tarafından
Pazartesi salı tutacaksın yada

Salı çarşamba olacak tek gün olmaz zaten. Ben bugün tuttum mesela yarında tutucam tmm
(21 puan) tarafından
12 den sonramı tutuluyor acaba cnm
(1,649 puan) tarafından
Saat olarakmı soruyorsun eğer öyleyse ben gece saat 2 gibi yedim yattım
0 oy
(3,391 puan) tarafından
Saat gece 12 gibi birsey yok diye biliyorum.Ananemler tutar aksam yedikleri ile extra yemezler ama ananem hep sabaha karşı gün aydınlanmadan yeme içme biter, hava kararmadan yenmez derdi.
0 oy
(1,176 puan) tarafından
Tek tutulmaz. Bugün ve yarın tutmanız lazım 
(907 puan) tarafından
Neden tek gün olmuyor
(1,176 puan) tarafından
Hanefî mezhebine göre muharremin sadece onuncu günü oruç tutulması yahudileri taklit etme anlamına gelebileceği için mekruhtur.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 98 göst.
17 Ağustos 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde 3prensannesi (1,502 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 167 göst.
6 Ağustos 2024 Diğer kategorisinde Aysegul&20 (4,217 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 109 göst.
4 Ağustos 2024 Aile kategorisinde Meleniko (831 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 142 göst.
30 Temmuz 2024 Diğer kategorisinde Nalankt (1,227 puan) tarafından soruldu

393,731 soru

11,774,233 cevap

35,789 kullanıcı