0 oy
1,133 göst.
önce Aile kategorisinde (1,144 puan) tarafından
Kizlar selam biliyorsunuz dur belki eşim çok değişik birisi evlenince çok değişti az çok anlatıyorum burada sizlerden Allah razı olsun hep sizi dinlemeye çalıştım çok güzel konusac ablalarim var burada kardeşlerim var sağ olun size tekrar sorunlarımla geldim napicagimi şaşırdım artık ölsem yeridir diyorum canıma tak etti şu 6 yılda çektiğimi kimse cekmemistir eminim ben kaçarak evlendim babamın haberi yoktu babam çok kötü birisiydi yenilen içilen hesabı yapan evde gülme sesi olunca orblr diyen birisiydi alsa mutlu olalım istemeyen çok kötü birisi o nefret ediyorum ondan evde hep hapis oldum 16 yaşımda eşime her şeyi sorunlarımı anlattım artık mutlu olmak istiyorum dedim güvendim kaçtım onla düğünümüz oldu oğlum doğunca oğlum prematüre doğdu çok şey çektim kayinvalidenle yaşadım hamileyken hastaneye gitmek istesem hfmilefik kolay olmuyo otur evde sancı çek dedi bana ama oğlum doğunca gidip oğluma ölmüş kocasının ismini verdi hakkımı helal etmiyorum asla ona evliliğimiz duzelicekti ama sürekli eşim şiddete başladı yemek yaparken ben köle dedi bana hizmetçi dedi asla beni karısı olarak görmedi dışardaki adamlar bana iltifat edince susup baktı m.l gibi çok koydu bana bunlar hep bana sahip çıksın istedim en küçük şeyden beni dövmeye başladı bayram günü dayak yedim kolum mosmor gezdim kimse bilmesin bayram hevesleri kırılmasın dedim ben iki çocuğum var birisi 1 diğeri 3 yaşında eşim hep çocuklar büyüsün ayrılalım dedi ben onla resim çekilmek istesem cocukmusun mal mısın dedi bana gitmiş başka kadınla çekilmiş telefonunda gördüm iş kıyafetlerini yıkayıp utuleyip düğmelerini kapatıp asıyorum diye bana kızıyordu düğmesini kapatıyorum diye en küçük şeyden bile bana bağırıyordu tuvaletini yapar pis bırakırdi beni begenmezdi yok burnun büyük yok vucudun çirkin ama hep dışarda adamlar bana iltifat ediyordu bana yaklasmayip karimisin sen sen bana yaklaş diyordu ben çok bunaldım artık sorunlarımı anneme söylüyorum annem çok hasta oldu o kadın benim yüzümden böyle oldu tansiyonu ckiyo çok fazla gözleri sis sürekli basiyo dönüyo kardeşim kalp hastası bizim eve geldi eşim çocukları beni kardesimi sokağa attı gece ormanda kardeşim çok ağladı unutamıyorum ben bunları annesi asla ilgilenmez oğlumla konuş diyip sorunu anlatınca banane diyo sürekli yine kavga ettik beni anneme getirip birkakti gitti kızım bende oğlum onlarda 3. Gün olucak yarın hattımı kapattirmis bana sürekli triplisin diyo ama böyle birisine trip atılır bizi parka gotur diyorum dışarda yiyip içmem ben maddi durumumuz yok Ken çocuklar oyun oynasın diyorum bana param yok diye kiziyo ama annesi sürekli beni surdan sursya götür diye ariyo sürekli markete gidiyoruz neden btni goturmediniz diye hesap soruyo eşim ağzını açamıyo çok yakında oturuyoruz kayınvalideme köyde oraya taşındık sürekli müdahale oluyorlar gidip geldiğimiz yerlere ama sorun anlatınca yok oluyorlar kavgamız bu yüzden çıktı dedim tek oğlu sen değilsin 2 tane daha var onlara da desin ve abisine araba aldı kayınvalidem bize hiç bir zaman yardım etmedi bana daha imitasyon bilezik takicakti eltimde gerçek takmış asla gözüm yok ama eltimden ne eksiğim var benim sürekli asagilaniyorum şiddet görüp mos mor geziyorum dışarıya atiliyorum sürekli evi topladigim için bana kiziyo eşim sürekli temizlik yapılmaz diyo çocukların oyuncaklarini toplayınca oğluma annenle biz bosanicaz o zaman rahat rahat oynarsın dedi buraya geldim babam kızıma bir bez alırken neler neler dedi aldı sağ olsun ama siktirin gidin evden sizi kapıya aticam dedi annem sürekli agliyo kardeşim odaya kitliyo kendisini cikmiyo evdeki herkesin piskolajisi bozuk çok asagiliyo babam kızım çit dese kocan haklı sizi attı gitti diyo uyuya kalmışım evdede böyle uyuyossn kocan haklı seni atmakta dedi çeneni tut sus otur cenenle başını yaktın dedi bana annem beni korumak için konusuyo babam sus senide ben döverim diyo çalışmak istediğimi söyledim annem dur sen kardeşine çocuğuna bak diyo ama ben calismassam babam beni durdurmaz burada eminim şimdiden sürekli dolaptan bir şey eksilse kim yedi diye bagiriyo bas bas aç gözlüler diyo ben geldiğimden beri bir lokma bir şey yemedim Yememde annem kızıma makarna yaptı sürekli ondan veriyorum eşime hakkımı helal etmiyorum burada babamın böyle yaptigini biliyo beni buraya birakiyo babam sürekli saçma sapan kelimeler kullaniyo bize karşı kızımı korkutup aglatiyo kızım sessiz sessiz kucağıma gelip agliyo ne yapicagimi bilmiyorum resmen bir cikmazdayim eşimin tek artı yönü yenilene laf etmeyen istedigimizi alan birisiydi

28 Cevaplar

+5 oy
önce (5,723 puan) tarafından
Ne diyeceğimi bilemiyorum bunları nasıl kaldırabiliyosun sürekli aşağılayan insanla bir ömür nasıl geçerki :(
önce (690 puan) tarafından
Ailesi tarafından da benzer şeyler varmış baksana. El kadar bebeğin yediği şeye bile babası laf ediyormuş. Mecbur kalıyor muhtemelen. Çok zor , çok üzücü..
önce (5,723 puan) tarafından
İki tarafta birbirinden beter bazı insanların imtihanıda bu oluyor Rabb im hayırlı kapılar açsın çok zor bir durum
önce (1,144 puan) tarafından
Allah razı olsun eşim hep beni assgilarken gülüyo bende hep sakadir diyip susuyordum bir de ailem böyle diye işte
-Reklam-
+3 oy
önce (690 puan) tarafından
Ne diyeceğimi bilemedim. Çok üzücü. Kadın olmak çok zor.
Maalesef canım Allah razı olsun
+3 oy
önce (194 puan) tarafından
Ne çok çekilecek cileniz varmış gülüm ya okurdum içim parçalandı şimdi ne desem ne söylesem bilemiyorum ki, ama cidden bir iş bulup çalışsanız sen annen yada sen kardeşin annende kızına bakar al anneni kardeşini gidin ev tutun çalışın kendi ayağınızın üstünde durun hatta devlete gidip anlatın onlarda muhakkak el atarlar size 
Bence de çok doğru söylüyor prenses, korkma bazen mutlu olmak için emin adımlar atmak lazım belki zor olacak ama kendine ve rabbine güven
Allah razı olsun sizden bugün çok dua ettim inşallah Allah eşime akıl fikir versin istiyorum coguklarim için ama vermiyorsada bir şekilde calisicam
Dua etmeye devam et ama baktın adam değişmiyor kendinede çocuklarına da zulmetme devir eski devir değil mecbur kalasın kendi ayaklarının üzerinde durabilirsin sadece kendine güven ve amin ecmain kardeşim
önce tarafından
Eşine tabi dua et ama bu şekilde onun Allah'tan korkusu yoksa sen onu duzeltemezsin acaba birisi eşine muska falan yapmış olmasın o da olabilir ha aklıma geldi
önce (366 puan) tarafından
Ya bence de bir devlet büyüğüne durumu anlatın gizlice gidin ama sakın bilmesinler. Kurtul sen de annende
+1 oy
önce (1,207 puan) tarafından
Oğlunu alamiyor musun? Çok özlemiştir seni kuzum ya, Allah yardımcın olsun. Kızını kreşe ver çalış,  Oğlunu da al yanına.
önce tarafından
Canım devlete git sığın olanları anlat sahip çıkarlar Allah'ın izni ile kız yeminle müge anliya git ya kafamda deli çözümler var ya çok üzüldüm
Allah razı olsun sizden çok üzgünüm sürekli bekliyorum eşim arayıp pişmanım desin belki düzelir diye ama yok bu şekilde giderse biticek
O pişman olmaz git kurtul müge anlı  fa iyi fikir yazık gariban çocuklarına.
önce tarafından
Canım pişman olmasını neden bekliyorsun canım sadece o yok hayatta ne erkekler var eşine sahip çıkan aramaz o da bilerek seni o hallere sokmuş müge anliya git valla bak ciddiyim o sana da çocuklarına da sahip çıkar ve en önemlisi senin elinden tutarlar valla eğer benim başıma böyle birşey gelse direkt müge anliya valla kızıma bana karnimdakine sahip çıksınlar diye
Bence de ya gitsin bu rezil insandan kurtulsun kısır döngü olacak hiç bişey değişmeyecek. İçim parçalandı çocuklarına ve ahlaki  kızına, yazdıklarını okudum unutamadım aklıma geldikçe dua ettim. Kendi halime şükrettim. Kızıma gittim sarıldım. Allah yardımcısı olsun aydınlık umut dolu kapılar açsın geç olmadan güç olmadan
+1 oy
önce (2,249 puan) tarafından
Çok üzüldüm Allah yardımcın olsun .olan annelere ve çocuklara oluyor ya:(
Allah razı olsun dua eder misin benim için ;(
önce (2,249 puan) tarafından
Tabiki ederim canım
+1 oy
önce (935 puan) tarafından
Senin yolun belli valla koca koca değil, baba baba değil, ana ana degil.  Kadın sığınma evleri bu yüzden var işte.  boşanacaksin malları pay edeceksin kocan olacak ** eşek gibi nafakani odeyecek. Bütün bunlar olup bitene kadar kadın sığınma evine gideceksin orada da kendine göre iş bulup çalışıp çocuklarına hem ana hem baba olacaksın bu kadar. 

Ha evet demesi yazmasi çok kolay olsa da yaşamış çok zor olacak aşırı zor olacak hem de. Yine de pes etmeyeceksin  sığınma evleri ne kadar kötü olursa olsun o babadan da o kocadan da daha iyi olacağı kesin. 
Yukarıda dedim zaten bende aynı şeyi canım.
Allah yardımcısı olsun inşallah.
önce (935 puan) tarafından
Aminn inşallah
Allah razı olsun sizden evet bu da bir seçenek böyle giderse evet giderim çocuğum daha fazla beni böyle gorsun istemiyorum sürekli ağlarken ve babam sürekli ona kızınca 1 yaşındaki çocuk gelip dizimde ağladı büyük insan gibi ;( o anı unutamam
önce tarafından
Allah senden de razı olsun canım babanin dilinden kurtar çocuklarını bir çare ara beklemeyle olmuyor sen annesin ve birşeyler yapman lazım oturmanın dertlerine uzulmenin ve sitres yapmanın ağlamanın zamanı değil şimdi daha da güçlü olmam herekiyor evlatlarım için kendi canin için
+1 oy
önce tarafından
K8yamam ya her yerden darbe yemişsin ne denilir ki buna Allah yardımcın olsun ama sana tavsiyem çalış babana muhtaç olma eşine de muhtaç olma madem boşanacak gidip anlaşmalı boşanin çocuklar ikiniz de de kalbilir böyle bir adamla ömür geçmez canım yapma çocuklarına da kendine de bu kötülüğü yapma canım babanda bir babanın sevgi göstermediği bir evlada elin oğlu da göstermez bu saatten sonra karşına iyi insanlar çıkar da mutlu olursun inşallah canım rabbim senin evlatlarinin yuznuze baksın ya 
Allah razı olsun ben çalışırım onda bir sıkıntı yok ama kızımı koyucak yerim yok bunlari dusunuyorum
önce tarafından
Keşke evlerimiz yakın olsaydı da ben bakardım kızına benimkide birbucuk yasinda ne olmuş elimize mi yapisirdi sanki
+1 oy
önce (480 puan) tarafından
Kaçtığn için senin geçmişini bildikleri için aşağılanıyosun.aileside arkasında durmaz dıye rahatlar eminim.boşan ve devletten destek al Onuda süründür diyecek başka bir şeyim yok canım kendi ayaklarının üzerinde durcaksın imkanlarını kendın yaratacaksın Allah yardımcın olsun inşallah  
Allah razı olsun cnm evet doğru hep bana senin ailen sana bakmaz iki güne geri verirler bana diyo
O yüzden yapıyorlar işte bunları kendı başının çaresine bakacaksın kurtulamzsın yoksa aynı düzen devam eder
+1 oy
önce (1,397 puan) tarafından
O yavruların ne günahı var . Babandan korkup ağlıyor kıyamam yavrum benim. Eşin olacak soysuz da oğluna annenle bosanicaz rahat rahat oynarsin demiş. Böyleleri insan olamaz bunlar başka tür. Çok üzüldüm en çok da günahsız masum yavrulara :((
Kendini odaya kilitleyen kardeşin kaç yaşında:((
Allah razı olsun hepinizden inşallah bir yol bulurum çalışıp bakarım çocuklarıma onda bir sıkıntı yok ama babamı çekmem sabretmem gerekiyo biraz galiba bir de bakıcı bulmam lagzim kardesim 13 yaşında ;(
Sen çocukların annen kardeşin bir yuva kursaniz eminim çok çok mutlu olursunuz. Zor olur ilk başta ama en azından bu m.allarin kahrını çekmemiş olursunuz
+1 oy
önce (314 puan) tarafından
İnanir misin simdi biraz sohbet amacli acacaktim bu farkındalikda. Sonra narsistler bütün kozlarini oynarmis uyanmis bir kurban artik onlara tad vermezmis. Benim esimde muhtemelen narsist emin degilim cunku doktor teshisi yok ama kaynanam kayinpederjn icin narsist diyor kaynanam raporli bipolar kaynanamin babasi sizofrenmis raporlu yani aile gecmisinde psikolojik hastaliklar mevcutmus.. Neyse yukarda yazdiklarinin birebir aynisi eşim hatta daha ağırı.. İlk evlendigimiz zaman 5 ay cok iyiydi sonra birden cok degisti önce cocugumuz olmuyor diye kavga etmeye basladi 5 aylik evliydik sonra hamile kaldigimda mavi patik almıştım hıh bune nerden belli erkek olacagida hemen gitmis bunu almissin dedi yani sevincimiz ortak olmadi sonra cocugum dogduktan sonra bana bebekler gibi bakti (bunu minnet duy ve guzel hatiralar olsun ki celiskiye dusersen guzel hatiralari hatirlatip seni tutsun diye)yaparlarmis sonra yemek tuzlu iste kim aradi yanlis numara vay hep seni mi ariyorlar diyip namusuma dil uzatti tepki verince balkondan atmaya kalkti bosanmak icin mahkemeye gittim avukat terapiste gonderdi korkutmak icin yaptim dedi bir süre donmedim eve ve aile buyuklerimin zoruyla döndüm timsah gozyaslariyla kandirdi onlari.. sonra 4 sene tam 4 sene bildigin saglikli bir insandi sacma seylerden tartismayan ama evde de durmayan bir ay iki ay sehir disina calismaay giderdi sonra 6. Sene ben dedimki düzeldi kandim yani 2. Cocuguma hamile kaldim cok guzel bir hamilelik yasadim ama doguma dogru basladi bozulmasi bi tek senmi hamilesin bin otobuse git demeler artik 2. Cocuk dogumu bilmiyonmu her agrida hastaneyemi gidilir demeler ama yine dogumda bebek gibi bakti ve en son ipler dogumdan sonra tamamen kisiliksizligine burununce koptu.. yine bosaniyordum ama ailemin herseyi laftaydi kalamadim yanlarinda ve yine beni baristirmak icin toplandilar yine evdeyiz ... Daha pazar günü yine yaygara kopardi neden ariyorsun beni disardayken diye sadece aradigim icin hakaret kufur hicbisey kalmadi yemedigim.. cocuklara dua et cocuklar büyüsün. Tek konustuguda bu simdi sessiz oyununa basladi kendimi bana suclu hissettirmek icin her zaman yaptigi manipülasyon 
Cok uzun oldu ama gidemiyorsan sana tuyolar arkadasim .. narsistler dümdüz kötü insanlar bunlarin iyilikle alakalari yok.. domuzdan farklari yok eger onunla tartismaya girersen çamura bulanirsin ama sorun şu ki o bi domuz ve camura bulanmak ona zevk verir... Gri kaya modeli olacaksin narsist senin duygularindan beslenir asla kendini sorgulamayacaksin acaba ben kotu birsey mi yaptim demiyceksin cirkinmiyim demiyceksin o yokmus gibi yasiycaksin cpcuklarin icin ve mutlaka uc bes ne koparabiliyorsan birikim yap dunya hali belli olmuyor narsistler yüzsüz ve onursuzlar onlarin utanma duygusu da yok.. tek amaclari toplumda iyi anilmak.. ve narsist bir hastalik değil kişilik bozukluğudur yani tedavisi yok onunla yasayinca hasta olmazsın ama malesef ortamdan dolayi hareketlerin dengen degisir bununda kendini ve cocuklarini kurtarmanin tek yolu sosyal yasamdan asla uzak kalma cocuklarini camilere kurslara kendini yesil alanlara kurslara at imkan olunca da çalış parani kazan narsistin gözü acik bir kurbanla isi olmaz o manipule edebilecegi insani yaninda tutar senin gozun acilmis tuzagina dusme o asagiladiginda sende aynı sini ona yap ayagina burnuna kulagina bahane bul..asla duygularinla hareket etme o yokmus gibi davran mumkun olduğunca konusma ve goz temasi kurma
Narsistlerden ayrilmakda cok zor bir süreç benim kocam yapmaz deme onu muhtemelen hala tanimiyorsun ben son ayrilma asamasinda ne kadar cirkinlesebilecegini gördüm ve dikkatli davraniyorum .. asla güvenmiyorum alttan birikim yapiyorum annemi. Evine gittim 1 ay donmedim sebebi de yeni dogum yapmistim yeğenini getirdi yatili dikişlerimle ona hizmet ederk n o hep yardimsiz kacti gitti enfeksiyon oldum sonra yaklasmamaya basladi cocuk agliyor diye odadan kacti gitti asla gelmedi bende gittim gittigim gun kucugum hastalandi evde sac sakal birbirine girmis adam bosaniyoruz diye sac sakal yaptirmisti ertesi gunnnnnn asla ise gitmemezlik etmeyen adam 5 gun ise gitmedi yatti gezdi anasinin evinde hepsini duydum ... Evde dede gibi giyinen bosaniyoruz diyince ustune basina ceki duzen verdi bunlari unutmam mumkun degil evden erzagimi topladi gitti sirf ac kalayimda onu arayim diye  annesini her ota boka evin islerine sokmasi da cabası... Paralar sakladi ***** gibi buldumda eline verdim sinirle bune diye simdiki aklim olsa hepsini bankaya atar gormedim derdim akilli ol arkadasim eğer kocan narsistse seni surekli psikolojik hastasin git tedavi ol iste sen normal degilsin veya iste kucumser asagilar kiyaslar sakin bunlari gercek sanma bunlar aslinda kendisi akilli ol önüne bak gidebiliyorsan arkana bile bakmadan git gidemiyorsan da dedjklerimi yap eger yaparsan arkana koprk olmus gibi davranacak sakin duygularinla hareket etme ona inanma
0 oy
önce (1,260 puan) tarafından
Kardeşin kaç yaşında?
önce (1,260 puan) tarafından
Çocuklarını ve kardeşini alsan küçük ucuz  bir ilçeye gitsen kardeşin çocuklara baksa sen çalışsan tabi bu arada boşanma davası da açsan yapamaz mısın?
Yaparım ama sıkınti su kardeşim okula gidiyor;(
Nerdesın hangi şehir
Devlet avukatta veriyor git boşanma davasını aç bence
Denizli
0 oy
Allah seninde çocuklarının da annenin kardeşininde yar ve yardımcısı olsun ve o zalimlerin ellerinden kurtarsın. Gözlerim doldu içim burkuldu ne desem bilemedim Allah  sana çocuklarına annen ve kardeşine aydınlık umut dolu kapılar açsın. Valiyle görüşün kaymakamlar görüşün bir yardım destek arayın sonra iki iğrenç erkekten kurtulun annenle. Aşağılık insan koca da baba da.
0 oy
önce (1,559 puan) tarafından
Rabbim yardımcın olsun canım benim ne desem boş. Rabbim bu çıkmazdan kurtarsin seni inşallah 
0 oy
önce (770 puan) tarafından
Kadın sığınma evine gitsen olmaz mı canım ailem de de rahatın yok çocuğuna eziyeti çektirme. Baban sana çocukluğunu yasatmamis sana yaptığını çocuğuna yapmasına izin verme.aynı benim kayınpeder gibi emin ol benim kayınpeder senin babandan bin kat kötü beterin beteri var yani. Rabbim yardımcın olsun çok zor evet ama illaki bir çıkış yolu vardır. İmtihan dünyasındayiz bende esir gibiyim doldum tasamiyorum Rabbim ferahlık versin yüreklerimize 
0 oy
Bütün yaşadıklarınızın en büyük sorumlusu babanız. Babanız arkanızda olsaydı eş tercihiniz çok daha farklı bir karakterde olacaktı. Eşiniz babanızın yaptıklarından iyice yüz bulup iyice sizi eziyor. Maalesef babasının arkasında durmadığı kızı herkes ezer. Yeri gelir eltiniz bile laf söyleme cesareti gösterir size. 

Allah yardımcınız olsun. İnşallah her şey gönlünüzce ve güzelliklerle dolsun. 
0 oy
önce (197 puan) tarafından
Baba evinde sıkıntı çeken birisi koca evinde de sıkıntı cekiyo bu doğanın kanunu mu acaba.  Anlattiklariniz çok korkunç ve üzücü.  Allah yardım etsin size .
0 oy
önce (6,915 puan) tarafından
Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Ama ne o eşle olur ne o babayla olur. Allah ikisinden birine ölüm versin ne diyelim canım. Ama sana tavsiyem gençliğini bu kocayla heba etme. Gençlik gitti mi daha da bir şey yapamazsin. Kendi düzenini kur bir şekilde. İleride oğlunu da alırsın sık sık iletişim halinde ol seni unutmasin aklı erdiğinde eminim senin yanında olmak isteyecek. 
0 oy
önce (335 puan) tarafından
Sen keske zamaninda babani esine anlatmasaydin esine zaten katlanma seni kole olarak goruyo sen karimisin dihip iki cocuk yapmis seref yoksunu kadin olmasaydin iki cocuk nasil gelcekti acaba allah yardimcin olsun kuzum ama o adamla ömür gecmez bosanmayi zaten kafaya kendosi de koymus ama bosanmaolana kadar yuz verip kendini kullandirtma bari babana da diyevek hicbisey yok kendi yetistirdigi evladini bi insan geri nasil kabul etmrz anlayamiyorum düsmez kalkmaz bir allah belki ileride sen durumlari duzelticeksin kendi sana muhtac kalacak 
0 oy
önce (479 puan) tarafından

Canım benim kahroldum okurken bende çok sıkıntılar çektim ama sen daha kotu durumdasin rabbim yardım etsin dua etmekten başka ne gelir elden rabbim bı kapı açsın insallh.. devletten yardım istesen çocukları kreşe verip bir işe girip çalışsan yokmu hiç Allah'tan korkan biri sana evini açsa az kirayla:(

0 oy
önce (1,933 puan) tarafından
Çalışmak zorundasın başka çıkış yolun yok malesef calis ve çocuklarına istedileri seyleri al yedir odanıza koy bir dolap küçük al elektriği suyu öde kışın dogalgazi kessin sesini böyleleri parayı görünce susar eşine dönersen ki zaten döneceğini düşünerek bu kadar rahat babandan dolayi ama dönme kendin calisirsan herşeyi yaparsın annen cocuklarina baksın yeterki sen neden oturup kardeşine çocuklarına bakacaksın yedikleri içtikleri bile laf olurken bir iki gün degilki bu iş git çalış hemen iş ara eşinede dönme babanda zor evet ama dayan sonra yakınlarında bir iki göz ev bulur ucuz kötü bile olsa çıkarsın kapını ayırırsın

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 303 göst.
6 gün önce Diğer kategorisinde Melek8663 (683 puan) tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 842 göst.
23 Mart 2024 Diğer kategorisinde Melek8663 (683 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 329 göst.
13 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Zelihaanne (1,091 puan) tarafından soruldu
0 oy
26 cevap 678 göst.