0 oy
682 göst.
önce Diğer kategorisinde (10 puan) tarafından
Kızlar guslümü şu şekilde alıyorum ben ama yanlış mı yapıyorum  .  Önce niyet edip avret mahalini yıkıyorum. Ardından elleri yıkayıp ağza ve burna 3 er defa su çekip . Ardından ıslak kalmayacak şekilde göbek  ve küpe deliği, sağ ve sol omza su döküyorum .. en son namaz  kılacak şekilde namaz abdesti alıp çıkıyorum.. Bir arkadaşım gusül alırken Namaz abdesti almak doğru değil dedi. Şüphede kaldım yanlış mı yapıyorum . Doğrusu nasıl olmalı. 

24 Cevaplar

+6 oy
önce (1,002 puan) tarafından
Ben şu şekil yapıyorum 

Besmele niyet avret yeri eller ağız burun sonra namaz abdesti alıp başımdan sağ ve sol omzumdan 3 kere su döküyorum kuru yer kalmıycak şekil de yıkanıyorum
önce (85 puan) tarafından
Bende öyle yaparım çok okudum bununla ilgili hep ortak nokta bu sekildeydi
önce (1,002 puan) tarafından
Aynen canım
önce (545 puan) tarafından
Daha ilkokulda yaz kuran kursu hocamız da bu şekilde ogretmıstı hala öyle yaparım
-Reklam-
+1 oy
önce (218 puan) tarafından
Aksine, gusül için girdiğinde avret mahallini yıkadıktan sonra namaz abdesti almak sünnettir. Ama bunu başlangıçta yapman gerekir, en son yapmak yanlış hatırlamıyorsam hristiyan yada yahudilerin adetiydi
Günümüzdeki durumdan bahsetmiyorum :) peygamberimiz zamanında olandan bahsediyorum. Bir zamanlar onlara da namaz emrolunmuştu, hatta yanılmıyosam yahudilerin 50 vakit namazları vardı ve bu onlara ağır gelmişti
önce (807 puan) tarafından
Ala ala ilk defa duyuyorum böyle bır seyi arastırcam☺
Yanılmıyosam tabi. Bi hikaye anlatımında duymuştum, doğruluğunu araştırmadım. Hani Miraç gecesi namaz farz olunduğunda Musa peygamberle bizim Peygamberimiz karşılaşıyo da bir konuşma geçiyor ya aralarında, o konuşmanın içeriğinden öyle kalmıştı aklımda
önce tarafından düzenlendi
Anladım canım tabi arastırmak gerekıyo namaz önceden de kılınıyomuş ama iki vakıt ikişer rekat halındeymıs Peygamberimize mirac gecesinde 50 rekat veriliyo aslında ama Ümmetime ağır gelir diye 5 vakıte kadar indirmiş.. Dediğinide arastırcam merak ettım çünkü
önce (560 puan) tarafından
Hristiyan ve Yahudiler de hala namaz, oruç, tesettür vs var.
0 oy
önce (7 puan) tarafından

Gusül, abdesti de içerdiğinden abdesti bozacak bir durum meydana gelmedikce daha sonra ayrica abdest almaya gerek yoktur.Yani gusül yeterlidir 

önce (10 puan) tarafından
O zaman almayalım yani sadece ağza ve burna su çekmek yeterli
önce (7 puan) tarafından
Agza burna  ve tum vucudu tepeden tirnaga( iğne ucu kalmayacak yer sekilde) abdest almak gerekir
0 oy

Aslında doğru değil demek yanlış olur .. Bende en son namaz abdestı alır çıkarım

Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür. 2. Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır.

önce (7 puan) tarafından
Canım benim gusulde basli basina bir abdesttir sadece gusullede namaz kılınır.
Evet canım biliyorum ama alışkanlık haline getirdiğim için illa alıcam ☺
0 oy
önce (6,703 puan) tarafından
Guslün farzları niyet etmek ağza ve burna su vermek vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak bunları yerine getirince gusül abdesti geçerli olur ben bahsettiğin şekilde yapıyorum ama en son normal abdest almıyorum zaten suyla her yerini yıkadıktan sonra tekrar abdest alıp temiz yeri yıkamanın mantığı yok canım
önce (7 puan) tarafından
Zaten gusul başlı başına bir abdesttir
0 oy
önce (203 puan) tarafından
Doğru yapıyorsun canım ek olarak başa da 3 defa su dökülür .. 

Bize her gittiğimiz kursta böyle öğretildi. Aynen dediğin gibi yapıyorum bende.

Farklı farklı hocalara gittim hepside böyle söyledi
0 oy
önce (469 puan) tarafından

Namaz abdesti mecburi değil alınması yanlış değil ama mecburi de değil yani alıyorsun diye yanlış oluyor anlamına gelmez 

Bir diğeri de niye edip ağza 3 burna 3 önce sağ sonra sol omuzdan su dökülüp bütün vücut yıkanır ve biter
0 oy
önce (1,312 puan) tarafından
Önce sünnet üzere abdest alınır. Ağza ve burna derinlemesine su alarak 3 defa yıkanır.

Ardından avret mahalli temizlenir. İlk önce 3 defa sağ omuzdan başlayarak sağ tarafa, sonra sol omuzdan başlayarak sol omuza, en son başın tepesinden tüm vücuda İĞNE UCU KADAR KURU YER KALMAYACAK ŞEKİLDE 3 defa su dökülür ve yıkanır.

Göbek deliği, küpe deliği gibi ekstra deliklerin içi temizlenir. En sonra su ayak ucunda toplanıyorsa ayaklar da yıkanır. (Diz kapağından aşağısını soğuk suyla yıkamak unutulmuş bir sünnettir, hastalık riskini azaltır) Kalp mutmain olunca da çıkılır.
önce (96 puan) tarafından
Herkes farkli sekilde aliyo guslunu her gusul postunda kafam karisiyo ya . Bunun siralamasi onemli mi acaba ? Ben mesela once kulak gobek ve avret temizligi yaparim . Sonra namaz abdestine niyet eder abdestimi alirim sonra da gusule niyet ederim agza burna su cekerim once basimdan asagiya 3 kere su daha sonra sag omuzumdan asagiya 3 kere sol omuzumdan 3 kere su dokerim en son da ayaklarimi soguk suyla oyle bi islatirim.  Boylesi kabul olur mu gusul sayilir mi
önce (1,312 puan) tarafından
Gayet doğru yapıyorsunuz. İğne ucu kadar kuru yer kalmasın yeter. Ağıza burna su verip büyük bir havuza, denize bile girseniz guslünüz olur.
önce (96 puan) tarafından
Tamam. Cok tesekkur ederim
0 oy
önce (11,276 puan) tarafından
Ben girerken de çıkarken de abdest alıyorum. Abdest aynı zamanda temizlenmektir. Avret bölgesini yıkar abdest alır üç ağız üç burun üç sağ omuz üç sol omuz yani böyle en son da abdesti tekrar ederim
0 oy
önce (6,110 puan) tarafından
Yok canım bende hep namaz abdesti alınırsa daha iyi olur diye biliyorum 
0 oy
önce (480 puan) tarafından
Guslün farzı üçtür : Ağza su vermek, burna su vermek, bütün vücudu iğne ucu kalmayacak şekilde yıkamak.

Diğerleri sünnettir. 

Şöyle alınır: niyet edilir

Avret yerleri temiz olsa dahi yıkanır

Eller yıkanır ve tam bir namaz abdesti alınır 

Sağ omuzu üç kez su dökülür ve her döküşe vücut ovulur.

Sol omuza üç kez su dökülür ve her dönüşte vücut ovulur.

Başa üç kez su dökülür ve tüm vücut ovulur.

Saç, sakal, göbek altı ve bıyık çevresinde kuru yer kalmayacak şekilde yıkanır. 

Gusül ya da normal banyodan sonra çıkarken en son ayakları ve yüzü soğuk suyla yıkamak sünnettir ve birçok faydası vardır. 
0 oy
önce (1,640 puan) tarafından
Gusulun zaten 3 şartı var ağıza su almak buruna su almak ve kuru yer kalmayacak sekimde yikanmak
0 oy
önce (346 puan) tarafından
Taharetlenmene gerek yok. Niyet , 3 kere ağza,  3 kere burna sonrada vücutta kuru yer kalmayacak şekilde yıkamak. Ve abdestin üstüne bir daha abdest almana gerek yok  :) adı üstüne gusül abdesti diye. Bahsettiğini ilk defa duydum. Böyle öğrendim , böyle uyguluyorum.
0 oy
önce (2 puan) tarafından
Gusulün Farzı 3 ağza su vermek burna su çekmek vucutta ıslak yer kalmayacak şekilde yıkanmaktır ben şu şekilde alıyorum

Niyet,  besmele avret mahali  ağza 3 defa su, buruna 3 defa su ; ar damarı dediğimiz yere kadar çekiyorum  sonra bütün vücudu ıslak yer kalmayacak şekilde yıkıyorum 
0 oy
önce (366 puan) tarafından
Doğru alıyorsun kaç farklı insandan semin yaptığın gibi duydum en son normal abdest al sünnetmiş
0 oy
önce (635 puan) tarafından
Bende banyo bitkden sonra abdest alıp namaz abdesti sonra gusül tekrar namaz abdesti çıkınca nazm vakti olunca namaz kliyorum bide alışkanlık olmuş öyle 
0 oy
önce (5,560 puan) tarafından
Bende şöyle yapyorim avret yeri yıkıyorum abdest aliyorim  snra niyet besmele başımdan aşağı hepsi islatyorim sağ omuzundan aşağı üç kere sol üç kere ağız burun da üç kere snra yine başıma dokuyorim ayaklarimi yıkıyorum ben bdaha abdest aliyorim gusulden önce ve snra 
0 oy
önce (423 puan) tarafından
Canım gusül abdestinden sonra normal abdest almana gerek yok gusül abdesti yeterli 
0 oy
önce (1,579 puan) tarafından
Gusülden sonra namaz abdesti almaya gerek yok yeni okudum. Hatta iyi değilmiş günah mı yazıyordu neydi 
0 oy
önce (2,249 puan) tarafından
Avret yerinin en başta yıkanmasi gerektiğini ilk defa duydum .bize kursta öğretilen ilk el ağız burun.sonrasinda en son ben de abdest alırım alışkanlık olmuş .gerekli mi dersen değil ama bana öğretilen o olduğu için ihtiyaç gibi geliyor bana 
önce (2,231 puan) tarafından
Ben de ilk kez duyuyorum. Baştan aşağı doğru iniyorum hep.
önce (2,249 puan) tarafından
Bende öyle valla iğne ucu kadar kuru kalmayacak şekilde bilemedim

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 150 göst.
23 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Rahel. 21 (42 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 356 göst.
10 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Paresss (123 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 402 göst.
25 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde O bir anne... (1,169 puan) tarafından soruldu