0 oy
829 göst.
önce Kültür-Sanat kategorisinde (10 puan) tarafından
2 yaşında 1 kızım var . Gerek evliliğimiz gerek maddi durumumuz iyi çok şükür bir sıkıntımız yok. Ama psikolojik olarak 2. Bir çocuğu şahsen ne ben nede eşim kaldırır.  Tüm ilgi alakayı tek çocuğa vermek istiyoruz. O yüzden başka çocuk istemiyoruz ve kordonlarımı bağlatmak istiyorum.  Devlet hastaneleri bağlar mı veya özeller de bağlanır mı 30 yaşda. Ve zor bir ameliyat mı.  

28 Cevaplar

+2 oy
önce (905 puan) tarafından
Yarin bosandiniz diyelim asik oldun birine evlendin adamin hic cocugu yok onun elinden boyle bir hakki alman dogru degil Allah gostermesin tek cocugun var bir sey olsa bir daha baska bir cocugunuz olmayacak onu da gectim yarin esim erkek cocuk istiyor ama tuplerim bagli diye post acarsin 
önce (545 puan) tarafından
Arkadaşlar tüpün bağlanma şekilleri var benim ki kat küt mesela bağlanan yerden bır yıl falan sonra tüp kanalı kopuyor ıkıye ayrılıyor hıc bır sekılde sperm geçisi artık mümkün olmuyor bağlanan yer tüp degıl yumurtalık degıl sadece spermın gıttıgı kanal yol kordon gibi düşünün düğüm seklındr baglanırsa bır ıhtımal var ılerde açılması vs doktora baglı ama bu işlem sadece spermın gececegı yola yapılıyor sızın doğurganlıgınoz rahmınız yumurtalarınız herhangı bır zarar görmüyor tüp bebek ile gebe kalınabılıyor ıstenırse bızzat ıkı doktor ile görüştüm bu durumdan emın olup baglattım  olası bır durum ıcın
önce (476 puan) tarafından
Seren bende o yüzden zamanın ne getireceği belli olmaz dedim çevremde çok gördüm o yüzden bu tür olaylar
@gozdeh zaten karışmıyoruz canım burası bi topluluk platformu herkes post acıyo niye acıyo yorum dinlemek kim ne dıcek diye fikir almak istiyo yoksa niye açsın.bütün eleştirileride göze alarak açıyoruz bu postları.
önce (7,752 puan) tarafından
tüplerimi bağlatmalı mıyım demiyor, bağlatacağım bu nasıl oluyor diyor. iki soru arasında fark var
önce (905 puan) tarafından
Sen de bence burayi birak hukuk oku post sahibine hak ver gec ölümüne savunmak da ne ya saçmalik yani ben post sahibi olsam kizardim hanimefendi benim beynim yok mu kendim fikrimi soyleyemiyirum mu benim yerime cevap vermene gerek yok derdim
-Reklam-
+1 oy
önce (1,772 puan) tarafından
Devlette zaten keyfi olarak bu işlemi yaptırma şansın yok. Çocuk istemesen bile 30 yaşında neden bağlatacaksın. Gayet güzel korunma yöntemleri var
önce (10 puan) tarafından
Herhangi bir kaza olmasın diye. Çünkü hapla ve spiralle bile hamile kalan var
önce (690 puan) tarafından
Devlet Hastanesi bu işlemi yapmıyor mu ?
önce (1,772 puan) tarafından
Eltim 10 gün önce sorduğunda keyfi olarak yapılamaz demişler
önce (690 puan) tarafından
Çok şaşırdım. Geri dönüşsüz de olsa bir korunma yöntemi sonuçta. Teşekkürler bilgi için. Uygun zamanda gidebilirsem bende soracağım.
+1 oy
önce (3,736 puan) tarafından
Yaaa Allah korusun evlerden ırak ama yarın çocuğun hasta olsa kardesnin kordon bağıyla iyileşecek olsa bnce yapma derim kuzum 
Allah korusun cnm . Kordon bağıyla iyileşme derken oluyor mu öyle şeyler ne tür bi hastalıkta gerekir ki
önce (4,403 puan) tarafından
Tabii tüp bebek ile kardeşe uygun DNA seçilip yapılıyor. Böyle bebek sahibi olan birçok aile var
Tüpler bağlansa da tüp bebek yapılabılıyor zaten arkadaşlar bu işlem ıcınde tüp bebek gerektıgı ıcın sıkıntı yok
+1 oy
Çok yanlış bir düşünce bence zamanın neler getireceği hiç belli olmaz biz çocuklada olmaz benim düşüncem. Ben dördüncü doğumumda bile bağlatmak istemedim hem dini yönden hem de sağlık açısından iyi olmadığını düşünüyorum. Rızkı veren de Allah'tır buna da inanıyorum. Sen ister spiral taktır ister prezervatifle korun Rabbim isteyince yine veriyor tabii tedbiri elden bırakmamak lazım ama olanlar var tüpleri bağlattıktan sonra hamile kalanlar da var ama bence bu yaşta daha  1. çocukta ağlatma Fikri çok yanlış
Walla kaldıramayacağımızı düşünüyoruz kesin şekilde
Siz bilirsiniz ne diyelim ben kendi düşüncelerimi paylaştım zaten
önce (1,275 puan) tarafından
Alnı öpülesi yorum
Öyle canım teşekkür ederim
+1 oy
önce (471 puan) tarafından
Kabul etseler 25 yaşında ben bağlatacam ama kabul etmiyorlar 
önce (157 puan) tarafından
Onun yaş sınırı sartlari ne ki ya
önce (471 puan) tarafından
En az 3 çocuk 30 yada 35 yaş olması lazım yanlış hatırlamıyorsam
+1 oy
önce (4,763 puan) tarafından
yok cok basit sezeryan sirasinda bir dk icinde bagladilar. 34 yasindaydim. 30 yas sonrasi bagliyorlarmis . ben uc cck yapmadan baglamiyorlar biliyordum. megersem kesin eminsen 30 yas uzerini bagliyorlarmis. basimi yaktim ikinci cck kazayla oldu ondan sonra ogrendim 34 de dogururken baglattim. bilsem kendi basimi yakmayi hoze almaz 30 a girdigim gun direk baglatirdim gidipde
önce (6,914 puan) tarafından
Öyle deme canım ya çok isyankâr olmuş Allah evlatlarınla sınamasın
+1 oy
önce (3,969 puan) tarafından
Acele etme hele bi kizin 4 5 yasina gelsin kardes istiyoooom diye aglayinca pisman olursun :)
O ister de ama bn imkansız. O kadar uzağm ki eşimde keza öyle
önce (3,969 puan) tarafından
Iste oyle olmuyor o isler:) bende senin gibiydim kotu bir dogum ve lohusalik geçirmiştim oglum 4 yasinda basladi kardesim olsun kardes istiyorum diye kardesi olanlara icli icli bakiyordu mahsun kaliyordu yalniz kaliyordu benide gaza getirdi spirali cikarttim 8 ay hamile kalamadim sonra 2. Oglum dogdu ondan sonra 3. Kez hamile kaldim kizim oldu cocuk istemem diye gezinen ben 3 cocuk doğurdum:) gecen senede tupleri baglattim cok basit bir operasyon
Tek cocuk varken tupleri baglatma tavsiye
+1 oy
önce (2,356 puan) tarafından
Günah olduğunu düşünüyorum 
Günah zaten ama ikinci çocuk olmasından iyidir çünkü kesnlkle istemiyoruz
0 oy
çok net bir şekilde kesinlikle ve kesinlikle çocuk istemiyoruz diyorsan eşin bağlasın. erkeklerin bağlaması kadına göre daha kolay ama geri dönüşü olmayan bir operasyon. yani 5 sene sonra vazgeçtik dersen olmaz. ama erkeğin bunu yaptırması kadına göre daha kolay
ben bağlatmadım bu arada bilmiyorum ama sezaryen doğum yaptım eğer ona benzer kesi oluyorsa bilmiyorum tekrardan o masaya yatar mıyım
Aynen kesnlkle çocuk istemiyoruz ama erkek bağlaması nasıl oluyor canım. İlk kez duyuyorum. Özelde mi oluyor. Hangi branşa gitmek lazım
Zor sanırım sezeryan
üroloji doktorları yapıyor canım
vazektomi (kısırlaştırma) ameliyatı kaç saat sürer?” sorusu vazektomi hakkında merak edilenlerin başında gelmektedir. İşlem 10-15 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilir. Kesinin yapıldığı bölgede iz kalmaz. Bu yöntem için hastanede yatışa gerek duyulmaz, kişi işlem sonrasında hemen evine dönebilir.

Vazektomi (kısırlaştırma) ameliyatı sonrası erkeğin cinsel arzusunda, yeterliliğinde, tatmin seviyesinde, sertleşme ve boşalmasında herhangi bir değişiklik oluşmamaktadır.
aslında geri dönüşü bir şekilde varmış ama aşırı uzmanlık şsteyen ve pahalı bir süreç miş
Türkiye de oluyor demi cnm . İlk kez duyuyorum da
evet canım ilk kez duyuyor olman şaşırttı valla
Walla geri kalmışım bn :) bnde öyle bişey e saşırdm:))
önce (7,317 puan) tarafından
Bencede sen neden bıçak altına yatasin ki eşin yaptırsın. Günahı ayrı dert sana fiziksel acısı ayrı dert
ülkemizde korunma kadına bırakılmış hep. ama kadına yönelik korunmaların hepsinin bir şekilde yan etkisi var. erkeklere kondom takmak zor gelir. ya da bu operasyonla erkekliklerine zarar geleceğini düşünürler. ben şu an tamam desem eşim yaptırır:) bir ihtimal belki isterim diye izin vermiyorum :) 40yaşında falan olabilir
Kesinlikle istemiyorsan bu postu buraya niye açtın o zmn
0 oy
Neden sen bağlatıyorsun ki? Eşin gitsin vazektomi yaptırsın. Ya ben tüpleri bağlatmaya karşıyım. Dini düşünce olarak değil. İnsani bir varlık olarak. korunma yöntemleri varken 
Onu ilk kez duyuyorum cnm . Biri daha söyledi yorumlarda ama . Türkiye de var mı yapılıyor mu . Bunca zaman niye duymadım bn ya. Devlet yapmıyor değil mi özel şart
Türkiye’de de var yapılıyor. Devlette de yapılıyor ama şartlarını ne bilmiyorum. Duymazsınız çünkü korunma sadece kadınlara ait bir sorumluluk gibi görüldüğü için.
Kesnlkle öyle walla
önce tarafından düzenlendi
Ben fikrimi söyledim siz de söyleyebilirsiniz. Ha benim yorumuma fikir sunuyorsunuz o beni bağlar. Psikoloji ve sağlık benim alanım :) 41 yaşındayım insanın başına neler geliyor neler. Yapmam dediğini yapıyor olmaz dediğin oluyor. Bebek için demedim. Eğer yorumumu okuduysanız korunmanın tek taraflı bir sorumluluk olmasına sitem ettim. Post sahibi eşimi bir çocuğu daha kaldıracak psikolojide değil demiş. O zaman adam gitsin yaptırsın ya da korunsun. Neden kadın çare arıyor?
Ben şahsen kendım korunmak ıstedım esı isterse ona bırakabılır tabı ama ben esım kısırlassın diye dusunmedım bıle çünkü ben istemiyorum başta hıcbır sekılde  ve direk kendım hallettim doğumda  :)
0 oy
önce (4,367 puan) tarafından
Siz bilirsiniz ama bu cok erken bi karar bence ben 25 yasındaym 2 cocugum vsr ben de su an asla ıstemem cunku cok zorlandım 2 sı arda arda olunca. Ama sizin bı tane ve henuz küçük. O büyüynce belki dğşünceksiniz. Bence şimdilik normal kprunma yöntemlerin kullanmalısınız. 
Walla eminiz aslında ama bilemedim yine de yorumlardan sonra
önce (4,367 puan) tarafından
Egeer cocugunuz yorucu bi çocuksa su an. Böyle düşünmeniz çok normal değilse de çok normal yani henüz bebek sayılır. Bana bile bunlar büyüyünce istersin diyorlar.
0 oy
önce (1,020 puan) tarafından
Şuan ki çocuğunun ilik nakli için tekrar çocuk sahibi olman gerekebilir Allah göstermesin eşin hapse girer kaza geçirir ölüm var kalım var boşanman gerekebilir şuan ki şartların iyi olduğu için yeniden evlenirsem çocuk istemem diyorsun ama o öyle olmuyor illa ki iki tarafta istiyor. Allah korusun mevcut çocuğunu da kaybedebilirsin. Ayrica kadının doğasına aykırı olduğu için çok büyük bir günah
0 oy
önce (56 puan) tarafından
Ailemden 1 kişi 3 çocuktan sonra bağlattı. Bir 7 yıl kadar oldu sanırım. Özelde bağlattı. Ameliyat iyi geçti ama sonrasında küçük çaplı sıkıntılar yaşadı. Şuan her şey yolunda. Tek sorun eş imzası da gerekiyor. 
Normal yollarla ilk çocuğunu gayet hızlı ve sağlıklı bir şekilde kucağına alan bir kişi bile ikinci, üçüncü..bebeğinde sorun yaşabiliyorken neden tüp bebek de 100% tutsun. Evet doğru, sağlıklı embriyolar transfer ediliyor ama daha başka sebeplerden de sıkıntı çıkabilir. Çevremde hiç bir sağlık sorunu olmamasına rağmen çocuk sahibi olamayıp, tüp bebek deneyen, anca 3.-4. denemede sahip olanlar var. Dediğiniz şeyler evet doğru, ama hiç bir şey için 100% bir kesinlik yok.
Canım ona kalırsa tüp bağlanmayan insanlar da normal yolla ıkıncı ıcın yıllarca ugrasabılıyor olmayabılıyor bunlar tamamen ıhtımal ben baglatmıs bırısı olarak ve 2 ozel 3 devlet hastanesı doktoru ile bızzat konuşmuş bırısı olarak yazıyorum kötu ihtimaller hep var ama şuan olmaması ıcın bır sebep görünmüyor embrıyo da dondurmus bır ınsanım bu konulara çok hakim olmasam inan yorum bıle yapmam
Doğrudur, benden daha fazla bilgiye sahipsiniz. Ben sadece kendi doktorumla konuştum. O da sağolsun bütün kötü detayları saydı. Hangi kararı verirsek verelim  iyi/kötü ihtimaller hep olacak,hayırlısı.
Öyle canım orası keşke bunu yapmasaydım diyorum ama bır çocuğu bünyemde ğsıkolojımde kaldırmazdı ıcımı rahatlatan tek şey saglık sorunumdan dolayı baglatmıs olmam yoksa günah boyutu vs çok derın mevzular
Kendiniz için en iyi/en uygun olanı yapmışsınız. Keşkeniz olmasın bu konuda. Önce sağlık.
0 oy
önce (147 puan) tarafından
Yaştan dolayı devlette yapmazlar özelde yapılır sanırım. Ama bildiğin ameliyat olacaksın karnını kesecekler ( kapali yapılıyorsa o zaman kesilmez birkaç delik açılır. ) ayrıca anestezi almak bile mahvediyor vücudu. Bir de yaşın genç belki kararın değişecek, belki hayat baska seyler sunacak, tekrar tüpleri actirmakla cocuk sahibi olmakla belki de tüp bebek süreciyle uğraşacaksın bu kadar riski almaya ne gerek var birkaç yöntemle korunabilirsiniz. Benim yaşım 39 . 1 hafta sonra sezaryen doğum yapacağım 2.cocugum olacak insallah. baska çocuk düşünmüyoruz sezaryende bağlatmayı düşünüyordum ama vazgectim bağlatmayacagim deri alti implant ile korunacağım
0 oy
önce (11,276 puan) tarafından
Canım kadında 35 den sonra bildiğim bu işlem yapılıyor ben yaptıracağım ikinci doğumda. Ben de kızım 2 yaşındayken bu kanıdaydım. Sana tavsiyem bir süre bekle insanın bazen fikri değişiyor. Çok nettik asla diyorduk. Şu an hamileyim. Kızım 5 yaşında olacak doğduğunda nasipse. Ve geçen yıla kadar evlerden ırak diyorduk. Değişen ne oldu dersen bir evladımızın daha olması fikri bir anda sıcak geldi. Çocuk büyüdükçe o yük ağırlık azaldı ve evet dedik bu güzel bir eser bizim beşer olarak dünyaya bundan daha kıymetli bırakabileceğimiz bir şey yok. Allah da bizi layık görürse bir evladımız daha olsun. Şu an inan ilkinin heyecanı içimde. Bir süre çift korunma gidin benden tavsiye sana. Senden 6 yaş büyüğüm ben de böyle ilerledim, istediğimiz zaman bıraktık korunmayı. Bunlar tabi ki öneri. Yaptıracağın işlem cerrahi bir işlem sonra dönüşü de biraz zor tekrar anne olma ihtimali çok düşük
0 oy
önce (441 puan) tarafından
Tüp bağlatma işlemini devlet hastanesi yapıyor canım benm ben sordum yapyrz dedi actrmak istersen geri açıyorlar kapalı ameliyat kamerayla  yapıyorlarmış zaten kısa sürüyor bu işlem gobgin olduğu yerden bı kaç kesik atıyorlar bnde 3 cu cocugumdan sonra baglatacam 30 yasndayim bende 26 hftaligim doğumumi bekliyrm şuan doğumdan sonra Allah'ın izniyle
0 oy
önce (128 puan) tarafından
Tabi ki senin hayatın senin kararın , kendimi örnek vereyim, 32 yaşındayım ve on yaşında kızım var ve bir kez daha asla çocuk istemem dedim , asla bakamam dedim ve tüp bağlamayı düşündüm ama yapmadım bir türlü biri bana çocuk diyince bile sinirlenirdim istemiyorum diye ve çok sabırlı tahammülü olan biri değilim, gel gör ki şimdi altı aylık oğlum var ve öyle bir hevesle bakıyorum ki anlatamam onca yıl bebeğe hayır diyen ben değilim sanki ve bebek düşünmüyordum hamile kalmıştım ve üç aylık olunca öğrendim, 
0 oy
önce (8,771 puan) tarafından
Benım bır arkadasım ıkı erkek cocuk yaptı sonrasında baglattı tüplerini geçti. Ben dinen caiz olmadıgını biliyorum. Ha bende ilk yavrumu dogurdugumda asla diyordum ama sonra baktım öyle değil kardeşte lazım eşimde bir tane daha isterim diyince su an 29 haftalık gebeyim kararınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim 
0 oy
önce (5,062 puan) tarafından
Esim teklif etti ben kabul etmedim bende esime teklif ettim sen baglat die.d.d bence saglik problemi olmayan hic bir kadin baglatmamali
0 oy
önce (19 puan) tarafından
önce tarafından düzenlendi

Canım kararına bişey diyemem iyi düşün yinede hakkınizda hayırlısi olsun inşallah.bende 29 yşndym bende baglatacam doktorm benim için çok riskli diyor 5ci gebeligim şuan tehlikedesin dedi benim bu 5ci zaten spirale rağmen hamile kaldım çok rahatsızlıgim var gebeliklerim çok berbet eşim desen köyde doğdu büyüdü çok çocuk sever korunmaz o.mecbur ben baglatacam o da hem haram hem kötü bişey diyorlar ama mecburum.

Not:2kardes çok iyi olur bence 2cocuk şart ne eksik ne fazla*

İlgili sorular

0 oy
16 cevap 515 göst.
11 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Nagiiiss (195 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 188 göst.
4 Ağustos 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Lorkelorke (37 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 373 göst.
27 Ocak 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Merveruzgar (1,030 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 653 göst.
16 Ocak 2019 Diğer kategorisinde Emell (19 puan) tarafından soruldu

389,240 soru

11,637,321 cevap

35,429 kullanıcı

...