0 oy
298 göst.
Diğer kategorisinde (184 puan) tarafından
Selam kızlar. Kızım 2yasinda. Artik bezi birakalim istiyorum. Nasil tapmalıyım bilmiyorum. Mesela geceler bağlamalımiyim? Kaç dakikada bir tuvaletine götürmeliyim? 2kizim var. Bu büyük olan. Ve hamileyim. Zor olsada yapmak zorundayim artik bez meselesini. 

16 Cevaplar

0 oy
(143 puan) tarafından
En iadel yaş 3 diye biliyorum ben ama her bebek farklı bende burda durumda tecrübeli anneler dem bişeyler öğrenim 
-Reklam-
0 oy
(3,548 puan) tarafından
Yine de sen bilirsin çocuğunun durumu ama 2 yaş bezi bıraktırmak için çok erken diye düşünüyorum çocuk zaten tuvalet eğitimine elverişli duruma geldiği zaman psikolojik anlamda kendini belli eder örneğin benzinden rahatsız olur tuvaletini yaparken utanır bir yerlere saklanır bu gibi belirtiler yoksa boşu boşuna erkenden başlayıp çocuğunu korkutma derim ben oğluma 2,5 yaşındayken ilk eğitimi vermeye çalıştım 3 gün boyunca uğraştım ve hiçbir şekilde tuvalete yapmadı saatlerce tuvalette oturtmama rağmen yapmadı sonra aradan iki buçuk üç ay gibi bir süre geçti bu anlattığım belirtiler ortaya çıktı ve bir akşam kendiliğinden gidip tuvalete büyük tuvaletini yaptı o gün bugündür tuvalet eğitimimiz var ve bu söylediğim şeyin ertesi gününden itibaren hiç başka bir yere altına yatağa kaçırmadı o yüzden çocuğun  hazır olması önemli
(1,161 puan) tarafından
Bikaç gündür alıştırma kilotu aldım yapmadı banyoda çömeldi yaptı baktım yapmak istiyor lazımlık aldım ona oturuyor ama kalkınca bez bağladığım için beze yapıyor 32 aylık şuanda
0 oy
(460 puan) tarafından
2 yaşında denedim olmadı

2.5 yaşında denedim 3 gün iyiydi 5 gün kötüydü çok yıprandım bıraktım

3 yaşına 1 ay kala kendi tuvalete gitmek istedi bu sefer hayır dedim ben uğraşamam bir seferlik için beni ugrastirma dedim aradan yarım saat geçti gene çiş dedi gene uğraştırma altında bez var yap dedim o kadar bunaldım çiş meselesinden anne bez pis dedi tuvalete yapmak istediğini söyledi bende oturdum 1 saat konuştuk ve bir daha uğraşmadım gecesi gündüzü baglamadim yapmadı şükür 3 hafta falan oldu iyiyiz hayla 
(460 puan) tarafından
Kız öyle deme günde 30 defa altına yapar tam isim bitmiş uzanacam anne tuvalet yaptırıyorum sonra gene altına yapmaya devam ediyor o kadar bunaldım ki artık yap altına nasıl olsa ogrenmiyon ne ugrascam dedim ya baktı çocuk benden ilgi yok kendi ogrendi beni de ugrastirmadi
(7,439 puan) tarafından
Kahkaha atttimmm yaaa
(2,259 puan) tarafından
Hahah vallaha bende çok güldüm kız. Çocukların üstüne düşünce yapmıyo demek ki bende bu aralar düşüyorum üstüne:D bakalım nolacak
(460 puan) tarafından
Vallaha üstüne düştükçe altına yapıyordu ayilara kıyafet giydirdim ilk ayının tuvaletini yaptirdim şu nra kizmin yok kendim yapıp sonra ona yapmayı denettim yok saat başı götür yok küçük klozet aldım yok  şarkılar oyunlar vs en son pes dedim artık o zamanı gelince kendi istedi boylesi daha iyi oldu yoksa çok yipraniyordum
(2,259 puan) tarafından
Maşallah senin yavruya darısı başıma o zaman :)
0 oy
(96 puan) tarafından
Ben 2 yaşındayken başladım kızımda çok şükür birakti.eger kendini tam ifade edebiliyorsa hazırsa başla bence ne kadar erken o kadar iyi.bu arada gece gündüzü bir birakirsan daha iyi olur çocuğun aklı karışmaz.
0 oy
(1,306 puan) tarafından

Oglum 24 aylikken sükür ki zor kismi tamamladik. Suan 26 aylik olmak uzere.  Bazen kaciriyor ama genel olarak ogrendi. Gece bez tutuyorum sadece biraz uzun zamana yaymam istedim iyice ogrensin diye.

Sık sık tuvalete goturun. Zaten bir sure sonra bezin onu rahatsiz ettigini ogreniyor kendi istemeyecektir. Ama cis var mi diye sormayin direkt yapmasi icin lavaboya goturun. Tuvalet korkusu olabilyor cocuklarda . Trendyoldan kucuk kopekcikli klozet aldim ama oglum kullanmadi

0 oy
(171 puan) tarafından
Cnm benimkide 2 yas 4 aylik  10 gun oluuo bezi birakali ve masallah cok iyi gidiyoruz ben ikisini bir biraktim hem geceyi hem gunduzu cocukta zaten gunduz tuvalete gitme bilinci olustugu icin gece yapmiyolar ama sabah kalkar kalkmaz tuvalete goturmen gerekli ben diger buyuk kizimi daha erken biraktirmistim zorlandigim icin bunu daha gec biraktirdim bence yapmalisin daha buyudukleri zaman tuvalete gitme istegi olmuyo bezine yapmak daha kolay geldigi icin gitmek istemiyolar ve daha cok zorluyolar bence denemelisin 
0 oy
(7 puan) tarafından
Bir ay önce başladım bende çok iyi gidiyor. Her tuvaleti geldiğinde söylüyor arada kaçırdığı oluyr ama olsn o kadar. İlk başta yarım saatte bir götürdüm çok sık boğaz etmek istemedim. Gece de kuru kalkıyor diye hiç baglamadm. Dün gece kendiliğinden kalkıp çişim var dedi götürdüm sabaha yine kuru kalktı 11 gün sonra iki yaşına basacak. Bence dogurmadan öğretin sonra ikisi birlikte çok zor oluyor çünkü sabır isteyen bişey, 3 yaşını bekle diyenleri de anlayamıyorum. Çocuk hazırsa 2 de olsa 2 buçuk da olsa öğrenebilir. Dediğim gibi diğer çocuğunuz doğmadan öğretmenizi tavsiye ederim yoksa ikisyle ilgilenmek cok daha zor olur, ama önce bi bakın hazır mı çocuğunuz.
(450 puan) tarafından
Aynen katılıyorum. 23  aylıktı kurban bayramına 2 hafta  kalmıştı   o zaman başladık.çişi geldik sonra yapıyor anne çiş yaptım diyor. Ama arada söylüyor çişini acaba tam kavramadı mı. Genelde ben götürürüm wc ye
0 oy
tarafından
Kızın gece yatmadan bez bagla altına sabah kalkınca hemen beze bak nasıl ıslak mı ona göre anlarsın eğer islaksa tuvalet eğitimi verme ıslak değilse ver ve kızının istekli olmasi lazım kendisi tuvalet gitme isteği olsun yoksa çok zor olur ikiniz için hem sen yipranirsin hem kızın korkar yapmaz 
tarafından
Hatta ben eğitime söyle başladım kızımın altı bezliydi ha bire bana diyordu anne çiş geldi anca öyle çıkardım bezi ikimizde rahatlıkla bitirdik eğitimi
0 oy
(298 puan) tarafından
Benim kızım bir buçuk yaşında bıraktı ama kendi isteğiyle oldu 1 yaş itibariyle lazimligini koymuştum banyoya ve o anne eeee anne çiş diye gösteriyordu bizle tuvalete girmesine izin veriyorduk bizden gördükçe anne buraya çiş yapcam demeye başlamıştı ve bende 1 2 hafta uğraştım ve çok zorlamadan alıştık Eylül'de 3 yaş doldurcak çok sukursimdi kendi yapmaya calisiyor
0 oy
(12,196 puan) tarafından
Bezi cikaracaksan tamamen çıkarmalısın ve ilk zamanlar 10 15 dakikada bir götür oturmayı kavrasin oturmak istemezse bisiler teklif et otur hadi telefon verim veya işte bak seni şuraya goturcem sunu alcam gibi gibi neye merakliysa neyle kaniyorsa. İlk zamanlar altına cis yaptığında muhtemelen farkına bile varmicak ama sen sabırla anlatarak altını değiştirsen zamanla kavriyor. Kaka en zoru onu da ya kilot giydir ya da paçası dar şeyler giydir ki orta yerler kaka olmasın yanında klozete at anlat hatta kapıyı açık bırak ve senin klozete oturduğunu görsün sfona bastır arkasından bay bay yaptır. Ekrana bakıyor mu bilmiyorum bakıyorsa kukuli pepe gibi cizgifilmlerin tuvalet eğitimlerini açabilirsin 
(75 puan) tarafından
Canım oğlum çiş nedir kaka nedir biliyo bende başladım ilk eğitime ama çıplak durmak istemiyo illa ya külot yada şortu olcak ıslak olsada umursamiyo ilk gün ben bişey demeden şortlu halde lazımlığa oturup çiş yaptı alkışladım götürüp birlikte tuvalete döktük sifonu çekti elini falan yıkadı sifon çekme el yıkama seviyor ama asla çişini kakasını da demiyo sadece o ilk gün oturdu daha napsam oturmuyo zaten şortunu asla çıkarmıyor bir ara yaptın mı dedim yok dedi bir baktım koltuğa yapmış bir ara da ayakta yaparken kendini izledi çişini şortlu gene ama hiç demiyo cisim geldi veya çiş yaptım değişelim buraya otur şortu çıkar bak telefon vercem dedim ama gene aynı korkuyo oturmuyo sortsuz en sonunda zorlamiyim dedim bez taktım bazen kakasını yapıyo saatlerce duruyo demiyo ban yaptım değişelim bir ara bilerek bezi dolmuş çiş yapmış değişmedim taşmış hatta cırtlı yeri çıkmış bezi kendinden yere düşmüş gösterdi bana sadece değiştir demedi ama gel değişelim bezini diyince geliyor gel artık bezimiz bitmiş çiş yapalım oturalım tuvalete sifonu çek bak bende oturuyorum diyorum görüyorda ben yaparken ama işte istemiyo nasıl olcak bilmiyorum Kasım'da 3 olcak zorlamak da istemiyorum nasıl yapmalıyım daha denemedim valla söylemiyor ve korkuyo zaten şortunu çıkarmıyor çıplak oturmuyo durmuyo ki
(12,196 puan) tarafından
Zamanla öğrenir canım kızım da aynıydı önce lazimliga oturtmasi gerektiğini öğrettim eline masrafada su verdim tuvaletini yapan müzikler çizgi filmler açtım hep o sırada bak kukuli de çişini tuvalete yapıyor gibi. Bezini cikardigimda benimde söylemezdi ki yaptığında üstünde otururdu farkına varmazdi ama bi kere kavradi mi gerisi geliyor klozetten korkuyor olabilir benim kızım da istemedi klozet ama lazimliga rüşvet teklif edince biraz da olsa oturtuyordum
(75 puan) tarafından
İkisinden de korkuyo istemiyo bende denedim açtım Kukuli ve diğer tuvalet eğitimi olan videoları görüyor bak yapıyor oda korkmuyo sende yap diye Tom oynuyo kendisi tuvalete götürüyor yaptırıyor hatta farkında ama asla ne söylüyo ne rahatsiz oluyo ne istiyor nasıl olcak bakalım oluruna bıraktım belki kendisi sinyal verir zorlamak istemiyorum
(12,196 puan) tarafından
Zorlama canım tabiki ama zaten hemen oturmuyorlar sen devam et
(75 puan) tarafından
Bakalım daha bezli dursun kendisi illa bir sinyal verir
0 oy
(450 puan) tarafından
Selam canım kolay gelsin şimdiden biraz zor bir süreç ama kararlı ol ve kaç haftalık hamilesin 
0 oy
(3,351 puan) tarafından
Ben ogluma 27 aylik ogrettim. Ilk olarak gece yatmadan 1 saat once siviyi kestim ve bezini degistim. Sabah baktim kuruydu hemen o gun basladim. Ne gece ne gunduz hic takmadim. Gece de kaldirmadim. Gunduz sık sık goturup yaptirdim. Yok dese de oturttum. Bir de haftasonu esimin memlekete gitmistik orda ucur kacir diye daha tasa cis yaptiriyodum derken ogrendi iyice. Ve tabi oncesinde anlattim artik bez yok diye. 1 haftada ogrendi. Eger kendini ifade de edebiliyosa isin kolay olur.
0 oy
(813 puan) tarafından
Çok erken falan diyenler olmuş ama bu çocuktan cocuga değişir eskiler hep 1 yaşından itibaren başlarlarmis ben kızımı 21 aylıkken basladim tam yaz zamanı bi de bez takmak istemiyordu çiş diyordu bende başladım şuan 22 aylık neredeyse tamamen öğrendi nazar değmesin 
0 oy
(1,630 puan) tarafından
24 ayda bıraktık biz şuan 27 aylık kakada hala korkuyor ben birden çıkardım kendi de hazirdi çişde hiç sorun yaşamadım çömelttim çişini yap dedim yaptı sonra hep yaptı ilk zamanlarda yirmi dk da bir sordum olmada da oturttum alıştı hiç korktuğum gibi olmadı yaz bitmeden kurtul
0 oy
(5,437 puan) tarafından
Biz 16 da bıraktık. Mutlaka ama mutlaka tuvalet iletişimini araştırın. Bu şekilde başlamanız lazım
0 oy
(450 puan) tarafından
22 ayını bitti bitmeden başladım. 23 aylık diyelim. Burda herkes erken demiş ama o bebeği tanıyan sensin. Biz kaka içini çözdük sıra çifte bu çiş işi sanki işine gelmiyor ya da tam anlamadım. Bazen çiş geldi diyor ama genelde yaptıktan sonra söylüyor . Tabi artık çözdüm yarım saatte ya da ne zaman çiş geleceği içime doğuyor. Tani sen de bunu eğitim sırasında çözersin. İlkin 15 /20 dk da bir yapardı sonra bu süre uzadı çünkü çişini tutmasını öğreniyor. İlkin çok kaçırır belki 1 hafta 1ğ gün 1 ayda ya da daha fazla  zamanda çözer. Ama aile gün ile 3 gün ve 3 gün ile 1 hafta 2 hafta da çok şey kat eder insan farkında olmaz ama. Tavsiyem pıstları oku internetten araştır. Asla çiş kaka yaptı diye refleks olarak tepki verme bağırma rencide etme. Halı kaldırdım ben zaten yaz mevsimi. Sen sabırlı ol. İlk 3 gün gece bağladım burda parka gidcem bez başlayayım mı diye post açtım o posta da bak. Bezi hayatından çıkar. Ben gece bezi çıkarınca altına yapmayı da bıraktı.illaki kaçıracak 1 gün iyi 1 gün ful altına yapat bugün öyleydi bizim. Alez nişey al yatağı için. Sen tane tane kısa öz cümle kurarak anlat. Zor bir süreç 3 hafta sabır sende o da alışırsın. Benim çişi sçdemiyor 40 dk da bir ben götürüyorum tuvalete sifonu basıp bay bay yapıyor elini musluğun önünde yıkıyor karışmıyorum sırf ısınsın diye. Bu aralar 2 yaş sendromu tuvalete gitmeyi reddediyor ama bakalım aşmaya çalışıyorum zorla götür zaten sıkıysa götür parçalıyor kendini. 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 140 göst.
20 Mart 2023 Diğer kategorisinde Serpil ahmet (546 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 241 göst.
26 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Elifgeylani (204 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 138 göst.
31 Mart 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 158 göst.