0 oy
550 göst.
Diğer kategorisinde (327 puan) tarafından
Memlekete geldim biraz annemde biraz kaynanada kalıyorum kaynanan kayınbaba bi evde o kadar sıcakki yazma takmasam ne olur ki artık oda baba o diyo bir arkadaş da yine de sorayım 

27 Cevaplar

+4 oy
(7,636 puan) tarafından
Takmiyabilirsin namahrem değil çünkü kayinpederin ben takmıyorum 
(1,098 puan) tarafından
Aynenn öyle benim eşimin ailesi bu konulara çok  dikkat ben yanında nadirde olsa kafamıda açarım kısa kolluda giyerim ses bile etmezler hatta eşim bunaldıysan öyle dur der
tarafından
Siz kayınbaba diyorsunuz tatıle aıle dostları ile gidip elın adamının yanında başını açan sözde çok dine önem veren tanıdıgım var duyunca şok olmuştum neymiş abisi gibiymiş o onun
(9,731 puan) tarafından
Omurmete bende öyle biliyorum bi hocadan dinlemiştim, esinle dini nikah yaptığın andan itibaren eşinin babası senin de baban  olmuş oluyor
(1,098 puan) tarafından
Çoğu kişi öyle biliyor bazen temizlik sırasında çok zorluyor hava o zaman açıyorum yani
(9,731 puan) tarafından
Bak altta zaten bi arkadaş direkt ayet atmış. Doğru biliyoruz yani
-Reklam-
+1 oy
(1,927 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

"Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, namuslarını da korusunlar. Ziynetlerini ise, görünmesi zarurî olan kısımlar müstesna, açığa vurmasınlar. Başörtülerini de yakalarının üzerini kapatacak şekilde iyice örtsünler. Kocalarından, babalarından, kocalarının babalarından, oğullarından, kocalarının oğullarından, kardeşlerinden, kardeşlerinin oğullarından, kızkardeşlerinin oğullarından, mü'min kadınlardan, cariyelerinden, cinsî iktidarı olmayan hizmetçilerinden ve şehvet çağına gelmemiş çocuklardan başkasına ziynet yerlerini göstermesinler. Gizledikleri ziynetleri belli olsun diye ayaklarını yere vurmasınlar. Hepiniz Allah'a tövbe edin, ey mü'minler, tâ ki kurtuluşa eresiniz." (Nur, 24/31)

Kocalarının babalarından diyor bak canım. Günah değil örtünmezsende olur. Ama edep olarak sorarsan ben örterim 

+1 oy
(558 puan) tarafından
Dini boyutu için birşey diyemem ama bence örtünmesi gerek utanırım ben şahsen 
0 oy
(3,466 puan) tarafından
Bazı şeylerde edeptir diye düşünür takarım
0 oy
(761 puan) tarafından
Bacım valla ben babamın yanında utanırım basım açık olunca kayınbabamin yanında hiç rahat etmem 
0 oy
(2,572 puan) tarafından
Bende takmıyorum. Günah değilmiş.  
0 oy
(1,358 puan) tarafından
Günah değil tabiki açık durabilirsin ama bizim memlekette öyle birşey ayıp olduğu için takılır hatta açıklar bile yazma takar başına öyle bir adet vsr çok sıkıcı 
0 oy
(1,666 puan) tarafından
Bende nerdeyse hergün ordayım ve takılıyorum ya rahatsız olurum takmasam 
0 oy
(19,633 puan) tarafından
Olmaz canım tabiki yazma takmalısın
0 oy
(1,097 puan) tarafından
Takmayabilirsin hiçbir sakıncası yok. Artık babanız gibidir ve nikah düşmez. Hatta şöyle bir durum var. Allah korusun eşiniz ile boşansanız bile eşiniz size haram olurken babası yine babanız hükmünde gibidir. Yine nikah düşmez. Aynı şekilde anneniz ile eşinizin arasındaki mevzu da böyledir. 
0 oy
(2,208 puan) tarafından
Allah korusun kocandan boşansan bile kayınbaba hala baban yerine geçiyor. Mahrem oluyor. Ancak çok tehlikeli olduğunu düşünüyorum zira daha geçen bir ablayla sohbet ettik, kayınbabasının ona kötü gözle baktığını söyledi. Kanıtlayamadığı bir şeyin hissiyle boğuşuyor bu kadın.

Her kayınbaba böyledir demiyorum ama kimsenin kalbini açıp bakamıyoruz, sabah programlarını da görüyoruz. Temkinli davranmakta fayda var.
(75 puan) tarafından
karakteri bozuksa kapalı olsa ne farkeder olmasa ne farkeder
(2,208 puan) tarafından
Aynen öyle. İşte mümkün mertebe fiziksel zihinsel olarak kaçınıp Allaha sığınmak lazım. Rabbim hepimizi muhafaza etsin.
(75 puan) tarafından
Amin canım amin
0 oy
(16,026 puan) tarafından
Ben hep takarım takmasam beni kınarlar hemen adımız terbiyesize çıkar ama babamın yanında bazen takarim bazen takmam o başka tabu neden takmıyor diye düşünmez babalarımız aynı değiller yani
0 oy
(54 puan) tarafından
Takılır namahrem değil demiş de biri gayette namahrem aynı kanı taşımayıp sadce oğluyla evli olmanız namahrem pozisyonuna sokmaz sizi kaldiki edep der susarım 
(2,208 puan) tarafından
Namahrem değil, boşansa bile adamın annesi ve babası kıza, kızın anne babası oğlana hala daha ailedir. Ölene kadad öz anası babası gibi mahrem yani. Ama boşanırsa kadınla adam mahrem olmazlar artık.
Ama ben de edep olması açısından mümkün mertebe az iletişim ve çok örtünme taraftarıyım.
(54 puan) tarafından
Evet az önce baktım haklısınız ben günahtır diye düşünüp kesnn cümleler kurdum fakat yanlış biliyormusun bilgilendirme için teşekkür ederim
(9,176 puan) tarafından
eşten dolayı 1 kere anne baba olan kişilere boşanma durumunda bile nikah düşmez.
olur da insan sapıtır eşinden boşanır kayınbabasıyla evlenmek ister, evlenemez. hem din hem de medeni kanun buna izin vermez.
(2,208 puan) tarafından
Maşallah... Tavrınız ve tutumunuz için teşekkür ederim.
Bildirime tam olarak kızmış bir halde muhalefet edeceğiniz beklentisiyle bastım ama yazdığınız cevap beni çok sevindirdi.
Artık burada nefretle o kadar çok muhalefet etmişler ki ister istemez o beklentiye girerek post veya yorum okuyorum. Biraz üzücü...
(54 puan) tarafından
Yanlışa yanlış doğruya doğru demek dinimizn ilk emirlerindendir doğruyu yanlanlamak ne kazandırırki anca nefsimizi kandirirriz hem ilk ne emretmiş Rabbim kullarına oku demiş okumaktan kastı öğrenmek ve öğretmek değil mi zaten
0 oy
(309 puan) tarafından
Vala ben takarım yanii asla rahat edinmemm babamın yanında bile saçımı açık bırakmayaya çalışırım heleki kayın pederin yanında aslaa açık sacjmi gormemiss
0 oy
tarafından
Ben kayınpederimin yanında kısa kollu bile duruyorum 
0 oy
(2,642 puan) tarafından
Canım takmayabilirsin tabiki günah değil rahat edebiliyorsan tak tabiki ben rahat edemiyorum yoksa bende açardım yani rahatsan aç tatlım 
0 oy
(606 puan) tarafından
1.5 sene beraber yaşadık taktım valla bence takılmalı
0 oy
(3,054 puan) tarafından
Yorumlara şaşıyorum gercekten gelenek görenekle dini karıştırır olmuşuz. Nur suresi 31  ayette ne diyor açıp bakmak yerine hala yok kendi baban değil namahrem diyorlar . Cevaz verilmiş ama m isteyen örtülü dursun. Ama birseye namahrem olmadığı halde namahrem diyorsanız bu dini zorlaştırmaumya girer
0 oy
tarafından
Ben utanırım takıyorum günah değil biliyorum ama ayıp 
0 oy
(419 puan) tarafından
Takmaya bilirsin canım haram değil sonuçta artık o senin baban ben utanıyorum kayınbabam dâhi olsa sürekli yazmamı takıyorum.

İlgili sorular

0 oy
43 cevap 1,113 göst.
17 Haziran 2022 Aile kategorisinde Birprensannesiiii (1,154 puan) tarafından soruldu
+1 oy
41 cevap 476 göst.
21 Şubat 2024 Aile kategorisinde bebisbirisi (118 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 640 göst.
2 Şubat 2024 Aile kategorisinde Doga_DVM (5,495 puan) tarafından soruldu
+2 oy
14 cevap 364 göst.
15 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Handemyy (1,102 puan) tarafından soruldu

395,475 soru

11,830,322 cevap

35,902 kullanıcı