0 oy
1,255 göst.
önce Diğer kategorisinde (524 puan) tarafından
Kızlar merhaba, sorum çok açık.  Bir evin pazar market tüm mutfak masrafını karşılar mı on bin lira ? Et, balık, tavuk, sebze meyve, şarküteri ürünleri, bakliyat vs.  Hepsine yeter mi bu para?

52 Cevaplar

+1 oy
önce (395 puan) tarafından
Yani sanırım zor 
önce (524 puan) tarafından
Çok zor mümkün değil hatta
-Reklam-
+1 oy
önce (475 puan) tarafından
Biz iki kişiyiz alık 8 ile 10 bin arası gidiyor hepsine market pazar kasap kuruyemiş şarküteri ürünleri kalabalık aileler napıyor bilmem
+1 oy
önce (269 puan) tarafından
Yetmez bazı şeyleri kısman lazım 
+1 oy
önce (371 puan) tarafından
Alışverişin kaç kişilik yapıldığı ve alınan malzeme türüne göre değişir. Abur cubur ve et ürünlerini çok fazla tüketen kalabalık bi ailenin mutfak masrafını karşılaması imkansız değilse bile çok zor. Kendi adıma pazar masrafı olarak hani sadece meyve sebze türüne aylık takribi bin ila bin beş yüz civarı harcıyorum. On bin lira benim aylık yiyecek masrafıma çok rahat yeter, ama biz şuan iki kişiyiz sadece ve kendi adıma bakliyat yağ gibi bozulmayack şeyleri stok yapma huyum vardır öyle kolay kolay eksik olmaz evden
Eşim ben ve görümcem varış üç yetişkin iki de çocuk.  İnşallah görümcem olacak yetişkinin son ayı evimde
Maalesef stok yapamıyorum çünkü bakliyat türü şeyler Hatay'da bozuluyor sıcaktan kurtlaniyor.  Buzdolabım büyük olsa alır tutarım ama dolabım da küçük yerim yok yani
Hayırlısı olsun bacım ne diyim takma kafana çok da para dediğn günümüzde biriktirmesi kolay olan bişey değil malesef. Halihazırda elde olan da gidiyo zaman zaman
Allah yardımcımız olsun
+1 oy
önce (944 puan) tarafından
Valla bir markete gidiyorum iki ivir zivir 1.500 odemeden cikamiyorum ben ya bilmiyorum yeter mi :(
Yetmiyor yetmiyor ve ben her ay neden yetmiyor sorusuna maruz kalıyorum
önce (944 puan) tarafından
O zaman siz yapmayin alisverisi esiniz yapsin gorsün
+1 oy
önce (420 puan) tarafından
Biraz idare edersen yetebilir 
Yani idare edilecek bir şey yok ki.  Lükse kaçmadan herkesin aldığı markalardan marketlerden alışveriş yapıyorum.  Aman aman değişmiyor aldığım ürünler ama niye yetmiyor sorusuna hep maruz kalıyorum. Sıkıldım valla
+1 oy
önce (92 puan) tarafından
Biz 6 kişiyiz 4 çocuk eşim aylık 3200 TL pazar parası veriyor haftalık 800 TL ysni 4 haftalık oluyor sebze meyve patates yumurta pazardan alırım bu paran içinde ... Kahvaltılık ve bakliyati eşim maaşı alınca alırım bir ay gider yağ ve çayı da 30 kılo lu felan alırım o bı kaç ay gider tavuk alırz her hafta balık zamanı eşim hale gider ordan alır öyle 10 bin  ete kuruyemise ve kıymaya yüklenmeden yeter sanki az az alınca bı ay eti az yersin diğer ay et alırsın dengelersin ben öyle yapıyorum ama toplam net merak ettim eşim maaşı alınca hesaplayacam alışveriş sonrasi hepsini :)))
+1 oy
önce (157 puan) tarafından
Eşimin 9 bin civarı ticket kartı var et tavuk bakliyat gibi bilımum ihtiyaçları ordan alıyoruz canım 2000 de pazar param var aylık yani haftalık 500 yetti yetmedi her şeyi bi anda almak zorunda değilim annem bağ bahçe yapar sağolsun bayağı faydası oldu bana dolabımı doldurdum sayesinde ama dersen ki zorlanıyor musun an geliyor evet mutfağa hiç para harcamıyorum ama yinede zor yani hep hesap kitapla geçiyor 3 kişiyiz bu arada bir şişe yağ 1.5 ay kadar gidiyor dengeleye dengeleye alıyoruz bi anda abanmıyoruz hiçbir şeye
+1 oy
önce (505 puan) tarafından
Sadece sebze meyve ve bakliyat ürününe anca yeter bence diğer türlü bir on bin daha ister et tavuk balık yemek için 
+1 oy
önce (499 puan) tarafından
Gecem gun un kasar yogurt yumurta birde pirinc istedim 700 lira tutmus senin esinin fiyattan haberi yok galiba en ucuz kasar olmus 200 tl
+1 oy
önce (610 puan) tarafından
Valla biz 3 kişiyiz bize yetiyor.. hatta 10 bile harcamıyoruz.
Bu konuyu bir daha ele alacağım planlı bir harcama listesi yapacağım bu ay.  Belki nerede yanlış yaptığımı da bulurum
Bak bütçen eğer 10 binse bunu 4 haftaya paylastir. Her hafta ne pisireceksen haftalık listesini yapıp ona göre alışveriş yap ve o haftalık paradan da arttırmaya çalışmayı dene. İstiyosan 1 aylık yapma sadece 1 hafta dene
+1 oy
önce (6,330 puan) tarafından
Bana yeter de artar her gün et tavuk yemiyoruz bizim haftalık market masrafı en fazla 1.500 deterjanları her hafta birini alıyorum ve her ayda deterjan alınmıyor 
Yok zaten her ay deterjan tuvalet kağıdı vs alınmıyor onlar toplu bir seferde çokça alıyorum daha sonra bittikçe alıyorum.  Ama meyve sebzesi tavuğu eti vs yetmiyor işte.  Durup bakıyorum aldığımız şeylere de herkes gibi alışveriş yapiyorum
önce (6,330 puan) tarafından
Valla bana artar bile biz bide kalabalığız kaynana kayınpeder ben eşim 2 çocuk evde büyük olunca gelen giden de çok oluyo haftada iki gün sadece kızı geliyo binayi o temizliyo her geldiğinde yemeği çayı vs kayınpederim çorba ve sulu yemeksiz asla yemek yemez
+1 oy
önce (419 puan) tarafından
Herşeyi almak zorunda mısınız ben hayatım boyunca bırak 10 u 3 u geçmedim 3 kişiyiz Evde 
Her şeyi almıyorum ki çoğu şeyi almıyorum hatta.  Kışlık fasulye yapayım dedim fasulyenin kilosu yüz liraydı yarım kilo aldım önceki hafta mesela.  Bir de herkesin yediği yemediği şeyler oluyor evde. Mesela eşim kabak yemez ama ben çocuklarıma kabak yedirmeliyim bir kilo almam üç dört tane alırım. Pirinç pilavı çok yenir örneğin bir ayda iki buçuk kiloluk pirinç paketi biter.  Toz şeker bir kilo alsam üç ayda biter o da tatlı vs yaparsam.  Yani bunlar örnek. Biz üç yetişkin iki de çocuk var evde.  Ve yaşadığım şehirde gerçekten her şey ateş pahası.  Aynı domates burada ilçeden ilçeye bile fark ediyor fiyatta
O zaman sizin oranın manav fiyatı yüksek bizim burda mesela fasulye kilosu 15, domates de 10-15 arasi fiyat farkı çok olduğu için de harcamanız ona göre çok gorunuyor
0 oy
önce (70 puan) tarafından
Mümkün değil herhalde ya 
Şaka mı bu ya ben markete gittiğim zaman 1000 TL gidiyor , pazara gidiyorum 1000 TL ve biz 2 kişiyiz kızım daha 1 yaşında . 10 bin TL ile kapatsam market alışverişini havalara uçar herhalde bizimki. Bacım sende kocanı kendin alistirmissin ver eline ihtiyaç listesini gitsin kendi alışveriş yapsın
Zaten kendi yapar alışverişi ya da birlikte yaparız.  Ben bunu yapabilen var mı diye merak ediyorum.  Herşey pahalı hayat pahalı ben neyi nereden kısayım diyorum, biz ne yapıyoruz o zaman bu kadar parayı diye cevap alıyorum. Anlamadım gerçekten
Bacım paranın değeri mi kaldı ? Kalmadı yani boşa kürek çekmeyin
önce (6,308 puan) tarafından
Knka herkes sen değil ☺️☺️
önce (499 puan) tarafından
Canim benim olay cok basit sen gitmeyeceksin bu ay market sende ve aldiklarimda bunlar hadi canim dohru markete diyeceksin bak bakalim 10 bin gidiyormh gitmiyormu valla benim bazen haftada 10 bine yakin gittigi oluyor  4 cocukla
0 oy
önce (1,982 puan) tarafından

Kendimden bakacak olursak yetersiz cnm  

Hangi mutfaktan bakarsak bakalım yetersiz çünkü hayat pahalı
0 oy
önce (5,258 puan) tarafından
Et balık ve tavuğu çıkartırsan yetebilir. Onları sokarsan imkansız ve ötesi. 
Arkadaşlar sağlıklı beslenmek için her gün mutlaka en az bir protein öğünü almanız lazım. Öğlen sebze yediyseniz akşam mutlaka et balık ya da tavuk yemelisiniz. En en kötü bakliyat yemelisiniz. Ayrıca eşim de ben de düzenli spor yapan fit insanlar olduğumuz için, ürik asit seviyemiz yükselmiyor. Gut olma ihtimalimiz sıfıra yakın yani .
önce (4,091 puan) tarafından
Evet ama belirli bir miktar yemek gerekiyor haftada bir kişinin yiyeceği kırmızı et miktarı en fazla  500 Gr olması gerekiyor diye biliyorum yoksa yensin yani isteyen oturup bir dana yesin benim işime gelir et satışı düşük benim esim büyükbas hayvancılık ile uğraşıyor ben herkes et süt ürünlerinlerinden bolca yesin isterim ki bu işi yapanlar para kazansin :)
önce (4,404 puan) tarafından
Tabii ki yiyor olabilirsiniz ama bu size özel bi durum bence uanı  şunlsrı aldım ucmus dersenız olmaz genele yayamayız yani. Eminim bu kadar eti 2 hatta 3 ayda yiyen ınsanlar daha coktur.
Sağlıklı bir beslenme istiyorsanız bu et maaaax 2-3 haftada bitmeli. Ülkemizin genel sorunu proteinsiz beslenme(yetersiz beslenme) boool karbonhidratlı beslenme. Bu yüzden Türkiye'de her 4 insandan biri obez ve her 3 insandan biri obez öncesi. Uçmuş dediğim fiyatlar. Bonfilenin kilosu olmuş bin lira. Ben ayda 1 kilo bonfile yesem deee, haftada 1 kilo bonfile yesem de bu fiyat UÇUUUUK UÇMUŞ KÖPÜK UÇURTMA
Hahaha
0 oy
önce (8,219 puan) tarafından
yani evin kaç kişilik olduğuna ve neyi ne kadar tükettiğinize bağlı.

3 kişilik bir aileyiz. pazarda genelde en az 500-600 tl harcarım. meyveyi çok alırsam tabi artar fiyat. market desen haftalık 2 bini var garanti

ama biz toplu alışveriş yapıyoruz mesela daha yeni zeytinyağı aldık 30litre

baklagil desen evde hep oluyor ne zaman uygun bulsak 1 paket lazımken 3-4 paket alırız.

eti desen yine aynı sadece et alışverişi yaparız kıyma, kuşbaşı, tavuk alırız küçük küçük paketler öyle buzluğa atarım. deterjan desen 1 yıl almasak yeter evdekilerin hepsi

eşim market kampanyalarını takip eder. migros karta lu varmış, bu kartla alırsan şu kadar puan bukadar money, telefondan ödersen bu kadar puan gibi bir sürü kampanya kovalar. 

toplu alışverişi saymaysak bize 10 bin zorlar 
Eşim bu tarz takipleri yapsa belki ama bende iki küçük çocuk var hangi kampanyayı aklımda tutayım neyi takip edeyim.  Asla ürün stoğu yapamıyorum çünkü Hatay çok sıcak memleket her şey bozuluyor kurtlaniyor sıcaktan. Ve İstanbul'da yarışır sebze meyve öyle pahalı.  Hani desem marka takıntım yok hangi ürün uygunsa genelde onu alırım ama her maaştan önce olur bu konuşma. Neden on bin bizim mutfak masrafımıza yetmiyor diye
canım ben de adanadayım sıcaklık olarak pek farkı yok, evde böyle kuytu bşr yerin varsa stok iyi oluyor. gıda koyamam dersen bozulmayacak şeyleri koy. yağ, deterjan, tuvalet kağıdı, şampuan, sabun.
valla market işi eşimde o seviyor araştırmayı. kayınbabam da eski bakkal o da o yüzden sever alışverişi. ikisi kafa kafaya verir bu kampanya ile şunu birleştirsek şöyle puan gelir bu karttan alsan şöyle olur diye baya kafa patlatırlar sonra alışveriş yaparlar.
Eşim o kadar kafa patlatmaz o kadar zaman ayıramaz.  Evim sabah güneşinden batana kadar güneş alıyor kuytu yer yok.  Diğer dediğin deterjan vs çabuk bitmiyor zaten onları denk geldikçe fazladan alıyorum.
az güneş olan bir yer olsaymış keşke ben de küçük balkon var orayı kapattırdım, sabah güneş doğarken az biraz güneş alıyor sonra yok. onun sayesinde alabiliyorm tabi arada böceklenen şeyler olabiliyor.
Ben de yeter ama amasını acıklayacaktım aynrn bu sekıldeyiz. Kaşar uygunsa kaşar alır 2 paket o 1 2 ay yeter mısal stok temızlık ürünlerinde hep yaparız en son ne zaman yag aldk hatrlamam bıle. Ama benn takıp edemem hep eşim takip eder.
0 oy
önce (9,412 puan) tarafından
4 kişilik bir aileyiz 10 bin yetmez zorlar gibi 
Biz de dört kişilik bir aileyiz ve bizi de zorluyor
önce (9,412 puan) tarafından
Ben öyle çok da toplu alışveriş yapmam o an ne lazımsa alırım. Kilo kilo bakliyat tavuk et alıp stoklama gibi yapmam. Geçim zor ve ateş pahalısı. Bugün pazardan domates salatalık kıvırcık limon armut muz dolma biber üzüm aldım 500 den fazla tuttu cokfa bişey almadım. Patates soğan da almam lazımdı almadım
0 oy
önce (9,781 puan) tarafından
İmkansız cnm kismaniz gerekiyor
Bacım hayat pahalı ben neyden kısayım ki. Elini attığın her şey elinde kalıyor
önce (9,781 puan) tarafından
Etten kisacaksin gezmeden kıyafetten kuruyemisten maalesef ki 11bin 4 kişilik bi ailenin açlık sınırı bile degil
Bir kilo et bir kilo kıyma aldığım.  İki çocuğum var, bir kilo kıymayı üç yemek yapıyorum bir kilo eti üç yemek yapıyorum. Kuruyemiş misafir olmadığı müddetçe almıyorum.  Çekirdek alır sadece eşim. Neyi nereden kısayım
0 oy
önce (2,370 puan) tarafından
Kzi işte 6 bin lirayı bu kadar şeye yettirebilmemi isteyen bir kocam var son bir kaç gün yetmiyor diye söyleniyor yettiremedin parayı diye 
Allah sana daha çok yardım etsin inşallah
Amin inşallah canım hem hepsini yapmamı hemde oataui yetirmedim diye laf yiyorum görende ne verir sanacak bide üstüne çok tasarrufsuzmusum
önce (505 puan) tarafından
Size tavsiyem bırakın ona siz bir liste yapın mesaj olarak gönderin verin eline 6 bin lirayı kendi alsın kendi almadığı için çok para gibi gözüküyor gözüne kendi alsın bakalım yetebilecek mi
Onuda denedim bu seferde bırakmıyor ki deterjan falan alayım

İlgili sorular

+1 oy
16 cevap 448 göst.
27 Nisan 2024 Aile kategorisinde Papatya0000 (159 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 303 göst.
1 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Greyy (931 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 543 göst.
24 Kasım 2023 Aile kategorisinde Hsret.1234 (61 puan) tarafından soruldu