0 oy
206 göst.
Diğer kategorisinde (25 puan) tarafından
Kızlar 22 aylık kızım var 

Oynaması için mandal veriyorum çok da sever yan yana dizer geri bozar geri yapar 

Oyuncakları var ama onları o şekilde yapmaz 

Sadece mandal tv kumandaları telefon felan

Arkadaşım otizm belirtisi var dedi 

Bu normal mi yoksa dediği gibi otizm belirtisi mi

13 Cevaplar

0 oy
(1,888 puan) tarafından
Sadece bu bi belirti degildir canm.goz temasi var mi kelime darcigi nasil.insanlarla iletisimj.nasil vesaire tek bir bulgu var diye otizim denilmez.benm kuzenmn ogluda arabalari dizerdi hep duzenli tutardi ama otizm degil.
(25 puan) tarafından
Mama anniii Baba dede git nene bir diyebiliyor
-Reklam-
0 oy
(66 puan) tarafından
Konuşması nasıl tekrarlayan sesleri fazlaca cikariyo mu

Göz teması nasıl seslendiginizde size dönüp bakiyo mu

Dokunmayı ona dokunulmasini seviyo mu izin veriyo mu
(25 puan) tarafından
Tanımadığı insanlar dokununca sevmiyor sadece
(66 puan) tarafından
Üç tane çok belirgin özellik yazdım canım tabiiki bu kadar basit değil bu kadar  kolay tani konulamaz dereceleri var ..özel eğitim okuduğum için kestirmeden yazdım .. ama ne güzel demekki yok çocuğunda tanımadıklarına verdiği tepki de çok normal sağlıklı.. belli yaşlarda cocuklar tekrarlayan davranışlarda gerçekleştirirler ayrıca nerede neye karşı yaptığı önemli ..
0 oy
(13,766 puan) tarafından
İsmine sesleniyor mu vs gibi davranışlarına da bakman lazım 
(25 puan) tarafından
Bişeye dalınca odaklanmışsa bakmıyor
(25 puan) tarafından
Onun haricinde dönüp bakar yada gel dersek gelir
0 oy
(3,972 puan) tarafından
Bir çocuğa direk otizm tanısı konmaz  cnm  ilk basta her hareketi oraya çekmemeli bir çocukta göz  teması seslenince ismine bakıyorsa  otizim  değildi benim çok  otizm öğrencim var anlattığın  şeyler normal her çocuk yapar 
(25 puan) tarafından
Bişeye dalınca odaklanmışsa bakmıyor onun haricinde seslenince kafasını çevirir bakar
(3,972 puan) tarafından
o her bebekde  var cnm dalınca benim.kizim bile bakmaz cnm korkulacak durumu yok çocuk gelisim i Öğretmeniyim   çok çalıştım otizm öğrencileriyle
0 oy
(5,156 puan) tarafından
Arkadaşın uzman mı ?
(25 puan) tarafından
Çok moralim bozdu :(
0 oy
(645 puan) tarafından
Yoo değil  canım . Sizin le muhabbeti nasıl gözünüze bakıyor mu . Sizinle vakit geçiriyormu ortama girince nasıl davranıyor . Şarkı lara eşlik ediyormu . Beraber neler yapıyorsunuz . Ben özel eğitimde çalıştım . Ve şuan bir oğlum down sendromlu haftada iki gün onu okula götürüyorum derse giriyorum . Orada bir çok cocukla iç içeyim ailelerle konuşuyorum . Otzm den şüphe ediyorsanız bi özel eğitim öğretmenine gösterin okula götürün bi danışım 
(25 puan) tarafından
Doğduğundan beri il dışındayız sadece beni ve babasını  gördü bizi oyun arkadaşı sanıyodu
Şuan 1 seneye yakındır memleketteyiz
Bizimkilere baya alıştı
Babam kendisiyle oynar yabancılık çekmez diğerlerine karşı da öyle
Çağırırız gelir eğer bişeye çok dalmadıysa tabi
Merdivenlerden inip çıkmayı suyla oynamayı
Ev eşyalarını tabakları kaşıkları felan baya sever
0 oy
(1,098 puan) tarafından
Arkadaşına de ki sende de otizm belirtileri yeni başlamış geç kalmışsın de . Şöyle insanları alıp duvara yapıştırmak istiyorum ya otizm denilen şey tek bi özellikle belirlenemez. Göz teması, gürültüye tepkisi, kalabalığa tepkisi, gibi bir çok gözlemlenebilecek sorun var. Bebeklerde takıntı denilen bir şey vardır belli dönemlerde bir şeyi kafaya takar va onu sürekli yapar. Sonra bu değişir başka bir takıntı başlar.
(25 puan) tarafından
Ben kızımda hiç belirti görmedim o dedikten sonra aklıma takıldı
Otizm belirtilerinde dönen şeylere ilgisi olur yazıyor
Benim kız oyuncak arabanın tekeriyle oynar eliyle çevirir ama çamaşır makinesinden hiç haz etmez
(1,098 puan) tarafından
Bence arkadaşınla arana bi mesafe koy. Arkadaşın diye her şeyi özgürce söyleyemez özellikle de çocuğunla ilgili
0 oy
(810 puan) tarafından
Arkadaşın doktor mu pedagog mu? Ne kolay etiketler yapıştırıyor. Şüpheniz varsa doktora gidin çevreye bakmayın 
(25 puan) tarafından
Beni şüphelenirecek bir davranışta bulunmadı hiç
0 oy
(17,269 puan) tarafından
Arkadaşın nerenin uzmanıymis öyle. 
(25 puan) tarafından
Ağzı olduğu için laf yapıyor işte
0 oy
(444 puan) tarafından

Arkadaşın ma.l mi :D iki tane çocuk buyuttum. 5 cocuga yetecek oyuncak aldım ama birini bile doğru düzgün eskitmediler. Hep mandal tencere tava çamaşır makinesi ev eşyası ile oynadılar. Birde artık çocuk sağa baksa aha otizim sola baksa aha otizim demeye başladı bu geri akıllı millet ya

(25 puan) tarafından
Evet gerçekten oyuncakla çok oynamaz dediğiniz gibi mutfak eşyaları favorimiz
Otizm de dönen eşyalar dikkatlerini çekermiş
Kızım oyuncak arabanın tekeriyle oynar ama çamaşır makinesi dikkatini çekmez
0 oy
(250 puan) tarafından
Bi salın şu bebekleri de istedikleri gibi oynasınlar ya. Ona otizm buna otizm. Her şeyi çok biliyorlar. Çocuk hayal gücünü kullanıp telefonu kumandayı başka nesneye çeviriyor oynuyor. Neresi otizm? He başka sizin şüphelendiğiniz davranışları var mı bilemem. Anne olan sizsiniz anlarsınız tuhaflığı
0 oy
(3,508 puan) tarafından
Otizm belirtisi mi bilmem ama tam olarak sizi taklit etme sizden ne alırsa ona göre davranış modeli belirleme donemi

Siz mandali verdiğinizde daha önce dizdiyseniz ve hep o şekilde sunduysaniz hep dizer

Mandalları birbirine takarak yeni bir oyun öğretin ama neşeli bir şekilde bir kaç kez oynayın bakalım, takma oyununa devam edecek mi.

Telefonlar kumanda içinde kule yapmayı öğretin mesela.
0 oy
(8,832 puan) tarafından
Bende senin gibiydim oglumun yaptigi ger hateketten huylanirdim araba tekeri cevirirdi takintili huylari vardi mutfaga girince gemrn firinin dugmelerini cevirip havluyu cekip atmak dolap kapaklarini cekistirmek posetligi bosaltmak gibi gibi suan aklima bile gelmiyo inan bunlari hep gun icinde rutin halinde yapardi 2 yasina girmeden anne demedi gec konustu emeklemedi gec yurudu vs vs saglik ocagina koktrole goturdum oturdum agladim bisey varda ben fark etmezsem gec tashis koyulursa diye anlattim durumu seni duyuyo dinliyo mu ismini soyleyince bakiyo mu dikkati ne durumda dediler anlattim goz temasi cok guzeldi seslenince de bakiyodu o zaman hic akljna getirme boyle seyler dedi o gunden sonra ben cocugu rahat biraktim hicte aklima oyle bisey getirmedim masallah oglumda zeka kupu bi mandallarla oynuyo diye arkadasin bos yapmasin baska bisey var mi 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 358 göst.
30 Temmuz 2023 Aile kategorisinde Glcnm (225 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 152 göst.
23 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde Deriniko (51 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 68 göst.
1 Haziran 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde oguzelikiziakc (88 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 38 göst.
20 Şubat 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde _erkenci_kus (473 puan) tarafından soruldu

395,556 soru

11,832,573 cevap

35,906 kullanıcı

...