0 oy
476 göst.
Diğer kategorisinde (8,227 puan) tarafından
2 kere düğüne gitim ikiside yemek yoktu kuru pasta ve kola başka bişey yok hayat daha zorlanıyo kısadan dönmek istiyo 

15 Cevaplar

+5 oy
(207 puan) tarafından
Çalgılara verilen para yemeğe verilse keşke,  yemek sunnet , Çalgılar haram.
(207 puan) tarafından
İslam'da hem çalgı çalmak hem de müzik dinlemek Kur'an'da dolaylı olarak hadislerde ise açıkça yasaklanmıştır. ii. Müzik var olan gücüyle inananları doğru yoldan ayıracak derecede tehlikeli bir etkinliktir
(1,950 puan) tarafından
Şuanki düğünlerde çalınan çalgı malesef çok çok abartı. Salonlardan taşıyor ses bangır bangır.
Caiz olan çalgı biçimi böyle değil. Efendimizin hanımları falan mesela kendi arasında eğlenirlermiş ama nasıl ? Ellerinde def ile. Şuandaki gibi coşmadan. Sakince. Evlerinde çaldıkları aletin sesi dışarıya çıkmazmış bile. Bu şekilde olursa caiz :) ❤️
(207 puan) tarafından
Yanlış bilgi vermek de istemiyorum ama bildiğim kadarıyla karı koca karşılıklı oynayınca nikah da şüpheye giriyor.
Bir eve beş altı erkek çağırıp karsini masaya çıkartıp oynatmak ile düğünde kadin erkeğin oynaması çok aynı şeyler.
(1,950 puan) tarafından
Bu konuda ben şöyle bir yorum duydum mesela diyor kalktınız karışık oynuyorsunuz o esnada başkasının kocası dediki vay Ahmetin hanımına bak ne güzel. Keşke o benim olsaydı. Yahut bir kadın içinden geçirdi falancanın kocası ne güzel keşke benim olsaydı. Başkasına göz koymak, başkasının sana göz koyması zaten çok kötü Allah muhafaza. Nikah tehlikeye giriyor mu bilmiyorum tam bişey diyemem ama iyi değil yani neresinden bakarsak bakalım. Oynarken sonuçta özür dileyerek söylüyorum kalçalar göğüsler her yer hareket halinde oluyor ister istemez. Ben oynamam karışık ortamda çok şükür. Annem babam ta ergenlik zamanında demislerdi eğer karışık ortamda kalkar oynarsanlz hakkımı helal değil diye. Elhamdülillah iyi ki demişler o zaman göz korkusu oldu şimdi ise sebebini bilerek Allah'tan korkarak oynamiyoruz
(1,950 puan) tarafından
https://youtu.be/b7C4t6rD7G8?si=hecxLpQrY6TZhaqk

Bu sayede araştırma fırsatı buldum ❤️ cevabı bulduk kardeşim :)
-Reklam-
+1 oy
(506 puan) tarafından
Düğün komple gereksiz ya. Kimseyi memnun edemiyosun kuruyemise fındık koyuyon niye kaju yok. Saz getiriyon niye davul yok. Aman şöyle yaptılar aman bunu dediler de. Bu kadar afra tafta da isimsiz zarftaki 200tl için. 

Gelenek gelenek diye gençleri salın artık. Bırakın sade şekilde evlensinler. Düğün takısınin anlamı yeni evlilere destek olmaktır da bu zamanda artık daha çok yük borç yapıyor. Kapısında gelin çıkarırken bı davul zurna sade bı nikah töreni takı merasimi  bide yaptır misafirlerine magnet hediyelik tamam ya. Gençler yazık yıllarca borç ödüyorlar
(8,227 puan) tarafından
Haklısın canım hic olmadı yazılsa yemeksiz diye yemek yer öyle gideriz kurabiye yidim yemek yimeden midem kötü oldu aç olduğumdan insanlar alıstı yemekli düğüne
(712 puan) tarafından
Vallahi kaynim aksam ankaradan kiz aldik kinada kiz tarafi yemek  diye  tutturdu 37 bin yemek parasi odedik dugun salonu istediler  tanidik yer diye 60 bin lira aldilar al sana kafadan 100 bin bir dugun artik en az masrafla yapsan nerden baksan en dusuk kaliteyle diyorum 500 bin bende sadece nikah dış  cekim kapi onunde bidavul zurna taraftariyim valla
+1 oy
(15,279 puan) tarafından
Mümkünse yemeksiz ve takısız olsun. Hele cenazeler özellikle yemeksiz olsun millet acıyı veya mutluluğu paylaşmaya gelsin aç karnını doyurmaya değil 
(8,227 puan) tarafından
Takılılar olur canım sanmıyom o kalkmaz
0 oy
tarafından
Bizde doğuda yemekli olur ama izmirdeki düğünlerimiz pasta kuru pasta lüks çerez kola su çay ikram edilir 
(8,227 puan) tarafından
Bizim burası öyle diğildi öyle oluyo bizimde ekonamı batıyo sanırım
(538 puan) tarafından
Bizde doguluyuz ama burda  kaç düğün olmuşsa hepsi yemekli çerez tatlı
tarafından
Bizim ekonomiden değil alışkanlık canim
(8,227 puan) tarafından
Ozaman bizim burayada gelmiş artık bida yemek yer öyle giderim en iyisi
0 oy
(1,601 puan) tarafından
Belkide bütçeleri yetmedi. 

Bencede kalksın şu yemek adetti millet birbirinle yarışmaktan artık b.kunu çıkardı
(8,227 puan) tarafından
Yok olsun demiyom insanlar alışmıs ya aç gidiyo hiç olmadı yemeksiz diye yazılsa insanlar karın doyurur gitmeden
(236 puan) tarafından
Canım zaten cemiyetimiz yemeklidir yazısı varsa yemeklidir. Yoksa yemeksiz olduğu bellidir bizim burada öyle .yemek varsa yazılır yoksa yazılmaz. Olmayan birşey not belirtilsin
(8,227 puan) tarafından
Anladım canım bilmiyorduk ki böyle olduğunu sonradan anladım yengemgile gitik dedi yazılmamış ama dedi biz öyle bı duğüne Gitik dedi yemekliydi dedi
0 oy
(1,364 puan) tarafından

Konya ya gel bacım :D yemeksiz düğüne düğün demiyorlar onu anladım buraya gelin gelince

(8,227 puan) tarafından
Bizim burada öyle diğildi ama artık öyle olmuş hiç olmadı yemesiz yazsalar insan yemek yir öyle gider
(1,364 puan) tarafından
Burada imkanı olmayan bile yemek veriyor garip bi adetleri var yemek konusunda
(8,227 puan) tarafından
Öyle canım ben sünet düğünü hayata yapmıcem annem bugün yaparsan yemeksiz olsun diye evine yemek yemeye gelir dedi ozaman kalsın dedim yapmıcem sünet dügünü parasıda çok
(1,364 puan) tarafından
Bizde kararsısız o konuda çocukları sünnet ettircem yakında bakalım
(8,227 puan) tarafından
Ben seneye sünet  etirim artık kız birazdaha toplansın oda kücük daha
0 oy
(482 puan) tarafından
Hayat zor ama düğünde yemek vermek de çok mantıksız zaten. Yiyip içen kaciyo o kadar saçma geliyor ki bana düğünde cenazede yemek vermek 
(8,227 puan) tarafından
Doğrudur canım bizim burda öyle diğildi hep yemekli oluyodu insan alısıyo
(482 puan) tarafından
Valla alisilicak bir şey değil kanımca. O gün insanlar ya üzüntüsü için beraberlik istiyor yada mutluluğu icin. Amaçları duygu paylaşımı. İnsanlar ama bunu sadece aç karnını doyurmak için falan saniyo iyiki de kalkmış
(8,227 puan) tarafından
Gerekilse kople duğün kalksın karısmam ama okenemi batıyo diye yazdım
0 oy
(791 puan) tarafından
Bizim türk milleti kadar su yemek işini abartan yoktur .ne olduki bir öğün aç kaldiysaniz ki aç da değil kuru pasta yemissiniz .düğün yemeksizdir diye davetiyeye yazılmaz yemek varsa düğünümüz yemeklidir yazılır .birşey yazmıyorsa zaten yemeksizdir bunu herkes bilir.Sizin kafada insanlar yemekli de olsa bu defa yemeği beğenmeyecek yine bahane bulup memnun olmayacakti o yüzden düğünler bence gereksizdir . insanlari memnun edemediğin organizasyondan başka birşey degil
(8,227 puan) tarafından
Niye kızıyon canım sen bana ekonemi batıyo dedim çünkü her gitigim yerde yemekli oluyodu tabi yemedim bir yerim eksilmesi sadece boş mideye kurabiye girince dokandı sadece
(791 puan) tarafından
Ay kız Niue kizayim Allah askina:)  ben düğünlere giderken özellikle aç giderim yemek olsa bile yemem ki göbeğim çıkmasın daha fit durayım elbiseyle diye .ne bilim benim için yemek önemli degil diye :)
(791 puan) tarafından
Aç mideye kurabiye dokunmaz normalde miden de bir sorun mu varki acaba .açken herşey iyi gider yani
(8,227 puan) tarafından
Pasta çok yağlıydı ondan da olmuş olabilir bilmiyom ki bana iyi gelmedi
0 oy
(8,863 puan) tarafından
Bizim doğu bölgesinde çok güzel yemekler yapılır hayvanlar kesilir bol bol yemek dağıtılır kazan kazan pişer şimdi diyecekler onlar zengin inan bana fakiri bile borç yapıp aliyo dağıtıyor ama bizde bir öğün eskiden 2 öğündü 
0 oy
(5,301 puan) tarafından
Bence dugunlerdr cenazelerde yemekler toptan kalkmali
0 oy
(1,832 puan) tarafından
Bence kinada kadinalr ayrı erkekler ayrı olup çalgi öyle olmalı ama gündüz çalgı yerine yemek içecek olmalı bence 
0 oy
(205 puan) tarafından
Valla mantıklı yakin akraba misafir evde yer düğün evinde ama herkese yemek sacma
0 oy
(16,708 puan) tarafından
Bizim düğünler hep yemeksiz olur zaten. Yemekli yaoilavalsa çalgı yapılmaz mevlüt okunur yemek yenir o kadar 
0 oy
(9,495 puan) tarafından
düğünler yemekli olmak zorunda değil toplasan 3 kere falan yemekli düğüne gittim. zaten davetiyede yazar yeneklidir diye. yani sorun edecek daha ciddi konular var
0 oy
(4,471 puan) tarafından
Bizde yemekliyse not belirtilir genelde evin onunde olur yemek aksam da dugun salonunda eglence kuru pasta mesrubat olur

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 360 göst.
27 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 241 göst.
13 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Mevah (1,629 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 75 göst.
4 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Buket masal (2,458 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 441 göst.