0 oy
108 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (2,802 puan) tarafından
Hâlâ adet olamadım ayda 2 3 kere kanama görüyorum başka görmüyorum namazlarimi da kilamiyorum normal mi. İlk bebegimden hatırlamıyorum nasıl olmuştu diye

3 Cevaplar

0 oy
(1,507 puan) tarafından
Benim ilk doğumda kırkımdan sonra hemen adetim gelmişti

İkinci doğum  7 ay adet olmadım üçüncü doğum 6 ay adet olmadım

Üçüde sezeryandı

Birde kırkın da geçmiş namaz kalabilirsin beklemene gerek yok ki
(2,802 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım
-Reklam-
0 oy
(198 puan) tarafından
namazlarınızı neden kılamıyorsunuz orayı tam anlayamadım? 
(2,802 puan) tarafından
Ya canım aslinda özür halinde namaz kilinmiyor ama ben tereddut ettim ondan kilamiyorum
(198 puan) tarafından
siz 40 günlük süreyi geçmişsiniz doğru mu şu an lohusa değilsiniz. gelen kanın adet kanı mı yoksa özür kanı mı olduğunu ayırt etmeniz lazım. adet kanını zaten biliyorsunuz bu kanın dışında bir şey ise o zaman istiaze  yani özür kanı oluyor  özür kanı durumunda da ibadet yapabiliyorsunuz. yanlış hatırlamıyorsam Ümmü seleme annemiz özür kanaması yaşadığından rasulullah ona isterse her namaz vakti bir abdest alabileceğiniz isterse de her namaz için gusül alabileceğini söylüyor  yani namazı terk etmiyor kanamanın olduğu bölgeyi afedersiniz tıkayıp namaz kılabilirsiniz. şayet özür kanı ise
(2,802 puan) tarafından
Tmm canım çok sağol
0 oy
(2,637 puan) tarafından
Lohusalığınız bittikten sonra 15 gün temiz geçtiyse, bu 15 günden sonra gelen her kanama adet sayılır zaten.

Adet müddeti hanefi mezhebi için en az 3 gün en fazla 10 gündür. Kan ilk defa geldikten sonra tam saati saatine 3 gün dolsa ve daha da Kan gelmese o zaman adetin en az mühleti olan 3 günün içinde gelmediği için adet sayılmaz.

Ancak 3 günün içinde gelecek mi yoksa gelmeyecek mi bilinemeyeceğinden kqn ilk gelir gelmez (15 gün temiz kaldıysak) adet sayarız. Kan gelmezse özür olduğumuzu anlar ve 3 günün namazını iade ederiz.

O sebeple sanırım ayda 2 3 kere kanama görüyorum dediğiniz şey adet olabilir.
(2,802 puan) tarafından
Tmm canım çok sagol

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 198 göst.
26 Temmuz 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Mirayin annesi (2,802 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 72 göst.
22 Haziran 2024 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 102 göst.
0 oy
13 cevap 299 göst.
4 Temmuz 2023 Aile kategorisinde El1997 (1,981 puan) tarafından soruldu

398,171 soru

11,907,297 cevap

36,038 kullanıcı

...