0 oy
181 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (725 puan) tarafından
Kızlar oğlumu çağırdı ebe 3 yaş kontrolü var gelde boy kilo bakcam dedi dün götürdüm çocuğuma adın ne dedi Alp dedi anlamadım ebe sayı say dedi evde sayarım dedi saymadi renkleri sordu oğlumda söylemedi ebeye benim sürpriz yumurtam vardı getrmedim evde braktim diye konuşuyordu o arada ııı ııı faln dedi oğlum sonra ebe bna çocukta sorun var kekeleme konuşuyor göz teması kurmuyor sayı saymıyor renkleri söylemiyor akışkan konusmuyor sıkıntı var dedi çocuk gelisimciye gönderdi çocuğuma otizm tanısı koydu ebe hanım dünden beri o kadar moralim bozuk ki sürekli ağlıyorum 

16 Cevaplar

+2 oy
(5,724 puan) tarafından
Benim kızım asla yabancı biriyle konuşmaz 5 dakikada nasıl tanı koymuş maşallah ebe değilde prof olarak işe başlasın 
(725 puan) tarafından
Gerçekten bide akışkan konuşmuyor diyor 3 yaşında bile değil erken çağırdı 3 yaş kontrolune nasıl akışkan konuscak büyük insanlar bile bazen takılıyor konuşurken
(7,134 puan) tarafından
Ebesi de hocasida bi tuhaf  ülkemin:(
(725 puan) tarafından
Bazıları çok çok iyi olurken bazıları gerçekten çok tuaf değişik Allah iyi insanlarla karşılaştırsın
(7,134 puan) tarafından
Amiiiin âmin
-Reklam-
+1 oy
(10,091 puan) tarafından
ebe tanı koyamaz. çocuklar bazen inadından bildiğini söylemez. ha çocuk doktoruna git tabii ki ama ebenin lafıyla da canını sıkma
(725 puan) tarafından
Gitcem canım içimde şüphe kalsın istemiyorum p tesini günü saat 8.30 a randevu aldım
+1 oy
(81 puan) tarafından
Bu ebeler herşeyi o kadar iyi biliyor ki kızımın hastalandığı için zayıfladığı hafta bana sütün yetmiyor yada yaramıyor mama başla demişti doktora gittiğimde sütün gayet de yeterli hastalanan çocuk aldığı kiloyu verir zaten sık sık emzir demişti 
0 oy
(130 puan) tarafından
Önemli olan doktor ne dedigi
(725 puan) tarafından
Doktora p.tesi günü için randevu aldık
0 oy
(725 puan) tarafından
Çocuk hiç gitmediyse 500 tane doktora gitmiştir hicbir doktor böyle bişey söylemedi ve oğlum kreşe gidiyor orda böyle bı sıkıntı olduğunu söylemediler dedim öğretmenleri tecrübeli mi genç mi neden erkenden kreşe verdin faln diye onuda yanlış buldu okulla görüştüm onlar dedi biz tabiki gözlemliyoruz ogrencileri bı sikinti gördüğümüz zaman aileyi yönlendiriyoruz gittiği krestee bulunduğum yerde en iyisi yani öğretmenleri eğitim almış tecrübeli öğretmenler ve birisi özel eğitim uzmanı oğlumu çok yakından tanıyor 1.5 yıldır sürekli görüyor kafam çok dolu moralim çok bozuk valla ya :(
(7,134 puan) tarafından
Bizim anaokulu hoca kendisinin ilgilenmediğini demiyorda, çocuk uzakta duruyor diye şikâyet yiyorum hergün:(    hâlbuki yanına gitse takip etse kuzum yavrularım filan deyip sevdireydi çocuk ısınırdı:(  sabır deyip  Allah'a havale ediyorum onu.
(725 puan) tarafından
Çocuklar ilgiyi görünce nasıl mutlu oluyor öğretmenlerine ısınıyor severeek gidiyor bizim öğretmeniz sağolsun oğlumla el ele bile geziyor ismi ile hitap ettiğini hiç duymadım bitanem tatlım canım hep böyle konuşuyorlar
(7,134 puan) tarafından
Cuma günü oğlumun sınıftan bi erkek çocuk hep bizim hocanın yüzüne "seni istemiyorum sevmiyorum diyormuş. Bende tam öğleyin okuldan çıkarken duydum hocanın ağzından.  Bre hoca bu lafı haketmemis olsaydı ilgili olurdun çocuklarla. Özellikle erkek çocuklar evdeki ilgiyi göremeyince hocadan annelerine şikâyet ediyormuş bunu duydum bi rahatladım. Benimkinde sorun var gibi konuşuyordu bana; diğerlerde ilgi göstermediği ortaya çıktı çok şükür.  Umarım veliler ağız birliği yapıp hocayı degistiririz. Âmin inşallah.  Bi kenarda bekliyom bakalım başka nolacak :)
(7,134 puan) tarafından
Benimde sınavım  bu galiba.
(725 puan) tarafından
Diğer veliler ile görüştünuz mu yada siz çocuğunuzun sınıfını degistrseniz
0 oy
(1,349 puan) tarafından
Yok artık konuşmuyor diye otizm tanısı mı? Benim oğlum 4 yaşına 3 vardı konuşmaya başladı . Göz kontağı kurmuyor mu siz fark ettiniz mi? 
(725 puan) tarafından
Gayet konuşurken gözümün içine baka baka konuşuyor ismini söylediğim zaman yanıma geliyor yada efendim diyor bakıyor ama dün ebeye bakmadı çiçekler vardı onlarla uğraşıyordu oğlum
0 oy
(39 puan) tarafından
Aynisini dun bana yaptilar ası icin gittim down sendromlu dedi benzetiyorum dedi 

Ve ben defalrca burda sordum kimse benzetemedi genetik test verdik sonuc bekliyoz
(725 puan) tarafından
Banada var gibide yok gibide bı göster dedi bilmiyorsan yorum yapma dünden beri o kadad çok ağladım ki yoksa o göz yasimin vebalini nasıl ödeyecek aceba
(39 puan) tarafından
Rabbim korktuguna ugratmasın bacımsu
(725 puan) tarafından
Amin canım senide inşallah sende içini ferah tut
0 oy
(2,919 puan) tarafından
Aynen ya bu yastaki cocuklarr yabanci biriyle konusmaz ki biraz onun diluyle konusup oyuncu birisi olursa buyuk o zaman acar cocuk kendini 

Sayi saymaya renklere gelince o an soylemek istememistir 
(725 puan) tarafından
Hayr bu direk çocuğu karşısina aldı sohbet etmek istedi oğlumda cevap vermedi
(2,919 puan) tarafından
Sacmalamis cnm ama icin rahat etmesi icin doktora git
(725 puan) tarafından
Randevu aldık canım p.tesi günü için
(2,919 puan) tarafından
Hayirli haberler alirsinz cnm insAllah bu devirde var ya paronoyak hasta ettiler cocuk yan oturdu wgri durdi.hersey otzm diyolar cok genis yelpaze lafi var bide oyelpazede olmayan davranis yok dunyanin cogu otizm hepumizde var problem davranis cnku
(725 puan) tarafından
Amin canim inşallah gerçekten öyle hemen herşeyi otzme bağlıyorlar
0 oy
(1,866 puan) tarafından
Kızlar bunlar kendini ne sanıyor dün biride post açtı ebe miydi kimdi down sendromuna benzetmiş kadın dertli dertli yazdı buraya 
(725 puan) tarafından
İnsanın içine kocaman bı kor atıyorlar yoksa bile o kadar stresliyim ki dünden beri eve nasıl geldim o yolu nasıl yürüdüm ne kadar ağladım hiç değilim
0 oy
(286 puan) tarafından
Ya bi nevi dedikleri doğru ama böle birşeyi şimdiye kadar kaç doktor a gitti nasıl fark etmediler bide şu var kaç çeşit bulgu tanı otizm var hemen yıpratma kendini çocuğa da yazık rabbim sağlıklı haberler almanı nasip etsin üzülmek cagre değil kendine gel tekrar tekrar dene cnm gönlünü ferah tut bide kendiniz gözlem leyin çok endişelendin ise özel e götür geliyor doktor hafta sonu 
(725 puan) tarafından
Biz oğlum için 41 hastalık tanısı için test yaptrdik onda da hicbisey çıkmadı canım
0 oy
(2,047 puan) tarafından
Ebelerin öyle bı yetkisi mi varmış dengesiz ya . 3 yaşında çocuk illa sayıları renkleri Cat çat soylucek diye kural mi var benim ki 5 i doldurcak inadı tuttu mu ağzını açmaz 
(725 puan) tarafından
Birde resim çizmesi gerekiyormuş kağıt kalem verdi çocuk karaladi ahtapot çiziyorum diyor oğlumda ama sadece karaladi
(2,047 puan) tarafından
Saçmalamış ya tamam konuşması gerekir ama her çocuk akışkan konuşmaz öyle konuşmuyor diye down sendromu yada otizm diyemez. Tamam benim kızım 1 yaşından önce kelime söylemeye başladı sorun yoktu ama aynı yaşta arkadas var o yeni yeni kuruyor cümle
(725 puan) tarafından
Benim oğlumda 8 aylık ilk kelimesini konuştu gören herkes dilli faln diyor ama ebe hem konuşmasını anlamadı hemde kekeleme konuşuyor dedi
(2,047 puan) tarafından
Ya çok biliyor o ebeler demek ki sorun yok düzelir bence uzmana götür onun dedigiyle üzme canını
önce (725 puan) tarafından
P.tesi günü için randevu aldım canım
0 oy
(7,134 puan) tarafından

Bizimde 2 yaştayken uzun cümle kuramıyor diye psikoloğa şevk verdi :angry: peki gittik mi hayır gitmedik ve umarım ilerde pişman olmam. Şu 2 yıldır Rabbim bülbül etti yavrumu MAŞALLAH şakıyor <3 Allah isterse o yavrucakta  iyi olur. Inşallah. 

(725 puan) tarafından
2 yaşındaki çocuk nasıl uzun cümleler kurcakmis senli benli oturup konuşsun istiyorlar
(7,134 puan) tarafından
Hiç sorma ebeden başka eşimin sülalesi de beni konuşmadı diye deli ettilerdi. Şimdide tamam artık sus diyecekler:)))))))
(725 puan) tarafından
Benim oğlumda baya konuşuyor hiç susmaz ve asla bı yerde oturup biseylerle uğraşmaz totosu yer görmez kurtlu derler ya oğlumda aynı öyle totosunun üstüne asla oturmaz ve sürekli anlatır konuşur sokakta tanımadığı insana bile sen niye bunu giydin nereye gidiyorsun sen nerden geliyorsun diye sorar
(7,134 puan) tarafından
Ahaha benim kide kurtlu totosu:)
(725 puan) tarafından
Canları sağolsun sağlıkla buyusunler inşallah çocuk çok zormus
0 oy
(12,193 puan) tarafından
Çocuk düşünürken kekeler ki. 
(725 puan) tarafından
Oğlumda var o evet ııı ııı diyor heyecanlandigi zaman Cook uzun bişey anlatcagi zaman yada sinirlendiği zaman ııı ııı diye duraksiyor onun farkındayım ama ebeye göre yanlış biseymis
(12,193 puan) tarafından
Hayır ya çevremdeki tüm bebeler otizm o zaman. Kafada tasarlıyor çocuk hikayelerken
0 oy
(269 puan) tarafından
Ebe hemsire hatta pskiyatri disinda kimse hic bir dr tani koyamaz )))komik yanı otizmin olcutleri var çocuk karsilikli konusuyor sayıları da evde sayarim demiski bu cocugun orda saymak jstemedigini gösterir rengkeride belki soylemek istemedi ayrica uc uas cocugu her rengi bilmeye bilir karistirabilir de goz temasi da yabanci biriyle kurmak istememis olabilir ki anlatiminizdan zaten ben cocugun konusmak istemediğini amladim ebe çocuk gelişim ci degil sonucda çocuk pskiyatride degil onu biliyoruzda çocuğun verdigi cevaplardan çocuğun kendisi ile sohbet etmek istemediginide anlamamis 

Cocugunuz oyun kurar mj 

Yasitlari ile iletisimi varmı 

Sorulan soruya cevap verirmi(bakin konusma demiyorjm cunku konusan otizimlide var sorulan soru veya size soru sorar mi)

İsaret parmağını kullanarak istedigini seyi gösterir mi

Oyuncaklarla gerektiği gibi oynarmi 

Ani ofke patlamalari ağlamaları varmi 

İlkkez gitti ortamda huysuzlanir sizin sebeb bulamadiginiz davranislar sergiler mi 

Mimik kullanirmi 

Yemek secer. Mi bu secme surwkli ayni seyleri yemek /ayni kiyafeti giymek)ayni oyuncaklar oynamak gibi 

Takintili şekilde elinde ayni nesneyi tasirmi 

Uygu problemlrri varmı 

Bu ve benzeri seylerin hepsi yada belirli uc bes tanesinin var olmasi lazim 

İki ayagjni yerden keserek ziplama uada tek auak uzerinde durma 

Organlari ni sorunca gösterir mi 

Bosa endise etmeyn sagkik ocagu dr uda dahil boyle bir tani koyamaz 
(725 puan) tarafından
Oyun kurar
Yaşıtları ile iletişim kurar onlar arkadaşım der
Sorulara cevap verir soruda sorar
Evet parmağıyla hem gösterir hemde söyler
Evet neyle nasıl oynayacağını bilir
Ani öfke patlamaları istediği şey olmadığında öfkelenir ağlar
İlkkez gittiği ortamı hemen karıştırmaya incelemeye başlar huysuzluk yapmaz
Mimik kullanmada konuşurken bazen simarirken gözünü kapatır dudağını büker kaslarını kızıyor gibi yapar o şekilde kullanır
Yemek seçmesi kıyafet yada oyuncak takıntısı yoktur
Ellerinde bişey taşımaz takıntısı yok
Uyumasindada sorun yok gayet düzenli uyur
Ağzını gözünü dilini parmağını burununu yani organlarında gösterir onda da sıkıntı yok
İki ayak üzerinde oyun olarak zıplar sürekli değil
(725 puan) tarafından
Ebe bı dakka bekle geliyorum dedi oğlum hemen saklandı napiyosun annecim dedim geliyor diye saklandım dedi evet konuşmak istemedi hep başka şeylerle ilgilendi
(269 puan) tarafından
Bunlari yapan çocukdan endise etmeyin ebe iskenbeyi kubradan atmis sizin yaznizdan bile ben cocugun orda konusmak istemedigini anladim evde sayarim demiş olmasi bile sohbet etmek istemediginin belirtisi cocuga direk say say rengleri soyle demesi sacmalik sonucda çocuk orda bir isaret vermiş kendisine
Hadi gel senle biraz aynayalim deyip orda bir oyun kursa mesela uc bes reng nesnyi masaya koyup burda kac tane var oyuncak hadi say bende ogreneyim dwmis olsa veya hadi kirmizi topu var sari arabayiver demis olsa hem çocuğun oyin oyanyip oaymamadigini eslik edip etmedigini hemde nesneleri taniyip tanimadigini anladigi gibi sayi ve rengleride bilip bilmedigini anlamis olur du içiniz de supe olmasin siz gene bir çocuk pskiyatriye gidin çocuğun yaninda kesinlikle otzimden supe edildi cumlesini kullanmayin kimsenin de kullanmasina izin vermyein ebe say dedi saymadi rengleri soylemedi gibi cunleler de kurmayin lutfen onceden girip kendiniz dr bu durumu anlatip konuşun cocuk yapacağı varsada uapmaz her çocuk dikkat cekip ilgi odagi olmayi sever hic etkilenmemis olsa bile sitf daha çok ilgi toplayacagini dusundugu için bile dr a olumsuz tepkiler verebilir dr gerek gorurse çocuk gelisime yonlendirir yada kendisi çocuğu gozlmeler bunun olcutleri var ogle bir ebenin sayo saymadi rengleri gostermedi diyip çocukda sorun var demesiyle otizim tanisi konulamaz
Çok teşekkür ederim gerçekten içim birazda olsa rahatladı randevu aldım p.tesi günü goturcem inşallah
0 oy
(1,970 puan) tarafından
Ne alaka bnm oğlum 4 yaşında o da öyle yabancılara o şekil davranıyor çocuklarımızı yabancılara karşı konuşmaması için korusakta hata korumasakta 
(725 puan) tarafından
Aynen öyle çocuğun herseyini sıkıntı görüyorlar
0 oy
(3,723 puan) tarafından
Ebe hemşire ne alaka otizm teşhisi koyabiliyor ya da 5 dk lık muayenede çocukta sorun var diyebiliyor. 
(725 puan) tarafından
Ebe oğlumu aldı karşısına sohbet etmesini istedi oğlumda istemedi konuşmadi cevap vermedi yada başka biseyler anlattı ebede böyle söyledi
(269 puan) tarafından
Ay deli oldum ya uc yaş çocuğu zaten ogle olur siz ona birşey dersjniz o bazen hic alaksiz bir sey soyler çocuk gelisimi birakin da hic mi çocuk buyutmemis yegeni falanda mi olmamis inanın otizimli bir çocuk annesi bir de normal gelisim gosyeren çocuk annesi üstelik hamileyim üçüncü çocuğuma cocuk gelisim uzerine bir dünya egitim gordum seninerlere katildim boyle sacma bir sey ne duydum ne gördüm ustelik su zaman da kotu bir devre geldik cogu anne baba yabancılar konusumda çocuklari.*** *** uyarirr tembihler durumdayiz hadi hic birşey bilmiyor.hic mantikda mi yurutemedi sizi bu sekilde endiselndirirkwn
(269 puan) tarafından
Bütün bunlarin yaninda ismini cagirinca bakiyorsa duydugu halde duymaz gibi davranmiyorsa goz teamasi varsa hic endise etmeyin bir komut soyelyince yapiuorsa oyunvaginu topla ,bardagi ni masadan al, tabağını ver gibi gibi
Miraç dediğim zaman efendim nee diyor neden çağırdın nolduu anne diyor göz teması kuruyor evet canım şunu verir misin yere çöp düşmüş alır mısın dedigim zaman çöpe mi atıyım anne diyor evet diyorum gidip çöpe atıyor attım anneeeee diye bağırıyor

İlgili sorular

+1 oy
9 cevap 195 göst.
0 oy
23 cevap 1,781 göst.
23 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Vidividi (1,538 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 242 göst.
18 Nisan 2021 Diğer kategorisinde Zeynepyanardag (36 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 335 göst.

399,735 soru