0 oy
789 göst.
önce Diğer kategorisinde (9,576 puan) tarafından

Selamünaleyküm guzellikler hayirli aksamlar nasilsiniz gununuz nasil gecti cocuklar uyudumu caylar kahveler icildi mi 

Benim esim gececi bugun 6 da onu ugurladik bi aksam namazini kildim bu saate kadar bebemle oynadik uzunca bi vakit kaliteli zaman gecirmis olduk 

Bu arads hanımlar bi konuda sizdme dsnismak istedim bilgili kardeslerimiz var yardimci olabilirler diye dusunuyorum ben yatsi ezsni okunur okunmaz namaza durdum sunneti kilarken yaslik hissettim cok cok afedersiniz sunneti bitirdim icimde suphe kaldi abdestim bozuldumu acaba diye simdi soyle ki ben 2 yil medresede kaldim bu surecte hocamiz kesinlikle abdesti bozar pamuk kullanmak sarttir derdi ve bende cok zorlanarak da olsa kullanirdim sonra medreseyi biraktim vaska bi hoca burun akintisi koltuk alti teri gibidir necis degildir dedi bende bi oh cekip pamugu biraktim ama bazen boyle icime suphe dusuyo mesela co ugu uyuttuktan sonra abdest alip sunneti de tekrar kilmayi dusunuyorum bi hoca oyle diyo digeri farkli diyo 

Biraz once bi video izledim konuyla ilgili hoca imami hanefiye gore bu durum 3 sekilde bakilir vajina disinda olusan salgi ( necis degildir saglik acisindsn onemli bu durumdur abdesti bozmaz) dedi digeri vajinanin ic kismi bi digeri de rahimden gelen sividir bunlar necistir diyo ama bunu hanim anlayamaz bu durumda da fetva necis degildir degdigi bulastigi yer de pis sayilmaz dedi ihtilaf oldugu icin kullanmsk daha evladir ama kullanmadi diye abdesti olmaz denmez dedi bilgisi olsn var mi arkadaslar 

16 Cevaplar

+1 oy
önce (495 puan) tarafından
Ben böyle şeyleri çok bilmem ama kendimi bildim bileli halam hep sohbetlere gider dini bilgisi çok fazla olan bi kadındır hatırladığım şuydu hep  bez olurdu çocuktum hatırlıyorum namazını öyle kılardı sürekli önünde bez olurdu 
Benim hatırladığım sanki tıkıyo gibi bezi koyardı namazı da öyle kılıyodu umarım yanlış hatırlamıyorumdur
önce (1,130 puan) tarafından
Ben onun için hüküm veremem Merve ama ilmihalde 3 çeşit akıntıdan bahsediyordu. İhtilav olan akıntı bozuyordu bunu biliyorum. Ama senin söylediğini hatırlamıyorum ne dediğini.

Büşrebetül yook kız tıkamıyoruz çamaşırın üstüne koyuyoruz ped gibi düşün
Tıkmaktan bahsederken aslında namaz esnasında akıntının gelmesine bnce engel olmaktı amaç
önce (9,576 puan) tarafından
Camasirin ustune koyuyosan o zaman kiyafeti nacasetten korumus oluruz akibtinin cikmasiyla alakasi yok ki
Evet ondan bahsediyorum önüne bezi koyarsan iç çamaşırını korumuş olursun ama bnm bahsettiğim de akıntının çıkmasını engellemek
-Reklam-
0 oy
önce (8,494 puan) tarafından
Bozuyormus canım gorumcem sürekli abdest alır bu yüzden 
Canim diyanete inancim kalmadi benim linc yemeyim de simdi bana ayet hadis guvenilif kaynak lazim
önce (512 puan) tarafından
Canım hocamızda bozulmadığı ni söyledi
Oyle mi
önce (7,526 puan) tarafından
Burun akıntısı ile eş değer . Sadece enfeksiyon geçirdiğin zamanlar bozar çünkü normal akıntı dışına çıkıyor
Bi doktor acillamis onu da kasinti yanma koku renk degisimi gibi durumlarda enfeksiyon vardir diyo
0 oy
önce (92 puan) tarafından
Bana çok saçma geliyor vajinal enfeksiyonu olan geçene kadar kılmamalı mı yani 
Pamuk kullanmali ayni sey degil
önce (8,494 puan) tarafından
Sorununu cozuceksin o halde
0 oy
önce (952 puan) tarafından
Vajinal akinti abdest bozmaz acaba bozuldu mu diye düşünüp tekrar tekrar abdest alıp namaz kılmak da vesveseden başka bir şey değildir namazdan sogutabilir. O yüzden takıntı haline getirmeyin abdestinizi bozacak başka bir durum gelismediyse namazınızı tekrar etmenize gerek yok
Evet pecete pamuk rahatsiz ediyo koymasam surkeli abdest yenilemem lazim zorlaniyorum yani yaldn degil
Sağlık açısından pamuk kullanmak uygun değil çoğu doktor hastaların vajinasindan iltihaplı pamuk parçası çıkartıyoruz diyor ayrıca biz kadınların hepsinde bu akinti var neden Allah zorlastirsinki ömür boyu pamukla ya da her vakit abdest alarak yaşanmaz o yüzden bu abdest bozacak bri durum değil
Mantikli
https://youtu.be/R0VBFznYGa8?si=PwFsk7Wvr8vXzNKz

Su videoyu bırakayım hocam yeterince açık cevap vermis
Ay evet
0 oy
önce (28,690 puan) tarafından

Bu bir nevi özür gibi namaz esnasında geldiyse namazı bozmadan namaz bitirilmelidir.

İkinci bir vakit namazinda abdest tazelenbililir.
Bu insanın elinde olan bir durum değil.
Afedersin insanın sümüğü gibidir gelen akıntı abdesti bozmaz .

Elbette ki temiz olup dikkat etmek gerekir ama abdesti bozmaz
Namaz biter ikinci bir vakit namazinda abdesti tazelemek daha evladir...
( Birşey daha iç çamaşırını temiz tutmak için 
Pamuklu bez  ve pamuk kullanılabilir )
Tam tersini soyletenler de var namazim o kadar ibadetim supheye giriyo
Ben. Çoğu yerde dinledim okudum araştırdım hep böyle bilgi duydum.
Öğrendim
Teşekkürler canim cok yardimci oldun
Rica ederim ne dmeek
0 oy
önce (300 puan) tarafından
akıntı necis hükmündedir namaz abdestini bozar her vakit abdest alman gerekir .İç çamaşırına bi kere akıntı geldi kurudu bunu çitelerseniz ic camaşırıyla namaz kılabilirsiniz sonra bu durum3.kez olursa ic çamaşırı değişmesi lazım kılınmaz.benim yumurtlama günlerinde akıntım çok olur çoğu zaman geldiğini hissetmem hissedincede abdest alırım o vakit.o günlerde peçete koyuyorum her dk çamaşır değişmek zor oluyor 
önce (4,426 puan) tarafından
Gunluk ped olmuyormu birde zevk ile gelmeyen bir sivi elimizde olmadan akan bir sividan bahsediyoruz nasil necis oluyor anlamadim ben
önce (300 puan) tarafından
zevkle gelse gusle girer .bu normal namaz abdesti temiz oldugunu nerden biliyosun ki genelde akintilar sari iltihaplu rahmi temizleme için geliyor
Bi doktor acilladi burda yorumlarda linki de var bak istersen normal akintida enfeksiyon iltihap yoktur o zaruri durumlardir dedi iltihap enfeksiyon olmasi icin lanma kasinti koku renk degisimi gibi seyler olmasi gerekir dedi
önce (280 puan) tarafından
Evet doğru cevab budur Ömer Nasuhi Bilmen ilmihâlin de peçete yatay seklinde konulmalıdır diye tarif eder. Mahmud efendinin kesinlikle okunmasını tavsiye ettiği kitaplardandir.
Günlük ped de olmaz yani ha iç çamaşırına akmış ha günlük bede akmış ikisinde de bozulur. İster yıkarsın ister çitilersin. İster değiştirirsin. İster günlük Bedi atar başka takarsın lâkin en güzel olanı pecetedir akıntı dışa tasmadikca bozulmaz.
0 oy
önce (466 puan) tarafından
Çamaşıra bulaşınca bozuyor diye biliyorum bende o yüzden sürekli pamuk kullanıyorum
Rahatsiz etmiyo mi peki ben bi turlu duzen tutturamsdim hoca pecete koydururdu pamuga guvenmezdi pecete da afedersin yapisiyo duzgun koysam inan namazda oturamiyorum bile ustune acitiyo biraz gevsek koysam dusuyo
0 oy
önce (1,268 puan) tarafından

image

Vaziyet bu şekil eşimi bekliyorum yemek yicez bugün nail geçti hiç blmiyorum

Abooo bal bal kiz sorma bizde bapcamizi sasirdik wvin icinde kis gelir gelmez sikildik yapcak bisey bulamiyoruz
Boyadan korkuyo shsjsjsjsjs şimdi beni almış uyutuyo dandini soyluyo ya yicem bu arada benim hep akıntı oluyo peçete sikistiriyorum mecbur yoksa dk başı abdest almam.gerekiyo namaz kılarken fln hissediyorum akmasını:/
Pecede rahatsiz etmiyo mu beni mahfediyo valla
Rahatsız ediyo ama elden ne gelir yoksa gün içinde kaç kez içlik değiştiriyorum hatta tayti bile çıkarıyorum onada geçmiştir akıntı diye sanki böyle tıpa gibi duruyor otur kalk hissetmek ayrı tuhaf birsey ztn ama işte mecbur olunca katlanmak zorunda oluyorum hatta hamilelikte peçete bile durmuyordu o kadar sinir bozucu olmuştu ki o ara namaz aksatmam oldu o günden sonra namazım hep aksatiyorum:/
Ya iste bak
0 oy
Yazdığınız gibi abtes bozulmuyor canım diyanet açıkladı bunu 
Ne durumda bozuluyo acaba
Akıntı bozmuyor....
Her hangibi bir yerin kanar bozulur
Kıyafetine idrar gelmişse bozulur
Kolonya abtesti bozar derdi hocamız
Oje varken abtes alınmaz ama
Akıntı bozmuyor
Kolonya abdesti bozmaz canim kullandiktan sonra alkolun ucmasini bekleriz sonra namaz kilinir kolonya da tibbi alkol var
önce (73 puan) tarafından
Bir yerine idrar deyince abdest bozulmaz kıyafetini değiştirir yada değen yeri silersen idrar yapmadıysan bozulmaz herkes bilmeden yorum yapıyor yapmayin
0 oy
Pamuk koyunca akinti olmuyormu oluyorsa pamugu degistiriyorsun dimi

Ama mesela gunluk ped kullansan onu degistirsen daha kolay olmazmi 

Ayni sey degilmi yani anlamadim

Birde bazi tandiklarim varki pamugu baya iceri dogru itiyorlarmis bu da gusul gerektirmezmi insan cinsel organinin icinde yavanci bir cisimle ne kadar rahat edebilir dinimiz kolaylik dini

Ayrica pamuk surekli kullanildiginda orada kötü bakteri uretimini cogaltarak daha cok enfeksiyon olusturmazmi
Iste benimde aklima yatmadi burda da bozar diyen de var bozmaz diyede var kafam cok karisik
Kalbin hanginde mutmain oluyorsa oyle yap canim her konu gibi buda ikiye ayrılmış:)
Kullansam rahatsiz ediyo gercekten cok zorlaniyorum kullanmasam icim rahat degil kalbimde suphe var napcam bilmiyorum
Valla bende bir cevabı yok keske seni mutlu edebilseydim :)
Ama kesin şudur diye birsey de yok heralde
Diyenler vaf ve icim rahat degil :(
0 oy
önce (140 puan) tarafından
Off vazıyetler aynı ben de şüpheye düşüyorum hissettıgımde ama kesin bir cevabı da yok kısmı dogrusu öyle diyor kimi böyle o yuzden o an duruma göre hareket edıyorum 
Bende oyleyim yeri geliyo bozmaz fetvasinz guvenip devam ediyorum yeri geliyo tazeliyorum kadin olmanin bi zorlugu dahs buyur burdan yak
0 oy

Soruyu aslında tam anlamadım affola...

Afalladım biraz 

Burun akıntısı mı genital alıntı mı.

Alaska olsaydı şak diye cevap verirdi iki gözümün çiçeği:(

Genital akinti canim
O buna geçen cevap vermişti biri sormuştu sümüklü kıyafetinle namaz kılmaya devam eder misin etmezsin değiştirirsin onun gibi düşün dedi abdesti bozmaz dedi biz onunla pek anlaşamadiğimiz icin ben de ilaveten bir şey yazmamıştım
Yaaa gerçkten mi neden anlaşamıyorsunuz.

Sizin hiç zıtlaştığınızı görmedim ki ben
0 oy
Fikhen gelen bu akıntı mezidir. Ve mezi abdesti bozar. 

Hadis-i Şerifte Buyuruldu ki:

Hazreti Ali RaziyAllahü Anh dedi ki: "Ben mezisi akan bir kimseydim. Bunun hükmü hususunda -kızı hanımım olması sebebiyle- Rasûlullah (SallAllahu Aleyhi ve Sellem)'e soramamıştım. Mikdad İbnu Esved RaziyAllahu Anh'e söyledim, o sordu. Şu cevabı almıştık: "(Mezisi gelen kimse) zekerini yıkar ve abdest alır."

Kaynak : Buhari, Gusl 13, İlm 51, Vudu 34, Müslim, Hayz 17, (303), Muvatta, Taharet 53, (140), Tirmizi, Taharet 83, (114), Nesai, Taharet 112, (1, 96, 97), Gusl 28, (1, 213), Ebu Davud, Taharet 93, (206, 207, 208, 209)

Siz yine rahatsız etse de etmese de namazdan önce taharet alıp pamuk veya peçete koyun. Namaz esnasında akıp abdest gittimi şüphesine düşmek yerine veyahut tekrar namazdan çıkıp abdest almak yerine. Kimi bozar kimi bozmaz diyor Allâh Rasûlü de yıkar abdest alır diyor. Bu ne demek peki demekki bozuyor. 
Neden sinir yapıyorsunuz anlamıyorum. Net akıntı abdesti bozmaz. Ve net konulan peçete vs. Şeyler enfeksiyon yapar . Yanlış yönlendirmeler yapıp vebal alıyorsunuz .
Gerçekten çok üzücü. Bu verdiğiniz tavsiye yüzünden florasi bozulan gececik kızlar koymazsam abdestim olmaz diye psikolojileri bozuluyor. Bilim ve din birbirinden ayrılmaz bilim abdesti bozmaz diyor anlamadan başka bir durum geliştiyse de zaten o bizden kaynaklı değildir yine abdest bozulmaz.
Hanım efendi sinir olup olmamak sizin elinizde ehli kibir olan sinirlenir. Ben elhamdülillâh sinir olmuyorum. Bilhakis vebal almak yerine olayın fetva kısmını söylemeyerek ilmihâldeki şeklini aktararak kişi veya kişileri hâyra ulaştırıyorum takva ehli böyle yapar diyoruz Allâh'ın izniyle.   

Bizim kurs yillarimizda biz den hiç akinti gelmemesine rağmen peçete koyuyorduk usul böyleydi. Şimdi kadın olunca gelen akıntı mezi mi günlük akıntı mi ayırt edebiliyorum.
Yâ pamuk peçete tampon şeklinde konulmuyor zaten açık açık ifade ettim yatay seklinde iki dudak arasına bırakılıyor. Siz ıslak ıslak kılın. Kuru Kuru kılana da mâni olma gayemiz nedir hanımlar bunu anlayamıyorum. Akıntıyı herkes ayırt edemez yapmayın çoğu kadın orgazm nedir onu dahi anlamıyor veyahut orgazm olamiyor tabi bu guslü gerektiren durum bu kesin olayın dahi farkına varamayan kadınlar gelen akıntı aşağıdan mi daha mı içeriden ayırt edemez deme gayem bu itilaftan da kurtulmak için peçete veyahut pamuk kullanın denilmesi size ne için rahatsızlık veriyor ki kaç ilmihâl okudunuz ? kaç yıl diz çöktünüz bir alimin dizi dibinde ?

Defaatle söyledim tekrar söylüyorum ki itilaflı bir mevzu bozar diyen var bozmak diyen var o sebebiyetle içimizde şüphe kalmaması bakımından pamuk veyahut peçete koyalım diyoruz.
Misal veriyorum camasira necis değmesi abdesti bozmaz değişmesi yeterlidir. Eğer kişi abdesti bozduğu için abdesti almaya kalkarsa Allah 'in ifadesini kabul etmediği düşünülür. Bu pamuk veyahut peçete de ayni şekilde. Kadınlar orhazm olduğunu anlamıyor diye akinti gelmese bile gusül gerektirir. Çok yanlış anlatıyorsunuz Orgazm olmak için  bir zevk ve ortam gerekir kişi durduk yere otururken orgazm olmaz ve meni dışındaki akıntı abdesti bozmaz vajiandan gelen tekrar söylüyorum orgazm akıntı gelsin gelmesin abdesti bozar zaten. Diyeceklerim bu kadar . Hayırlı günler.
0 oy
önce (1,284 puan) tarafından
Canım geçenlerde hanımlar arasında böyle bi sohbet oluştu benden gelen akıntı nedir deyip çamaşıra bakmak abdesti bozar dedi ama her vakitte abdest alınmalı abdesti tazelemek lazım dedi kendinden emin olup gelen sıvıya bakmadığın sürece bozulmaz dedi diyanetin alo Fetva hattı var diye duydum bi ara sor istersen canım
Kim dedi kiz onu
0 oy
önce (1,763 puan) tarafından
Alaska nereye gitti?
Hesabi kapatti
önce (1,763 puan) tarafından
Neden acaba
Surekli linc ediliyodu birakti gitti sonunda
0 oy
Vajinal akinti necis değildir ve abdesti bozmaz. Necisin olmadığı için camasira değmeside engel degildir.
Teşekkürler canim
Mezhebini nedir canım?
Hanefi

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 411 göst.
30 Ocak 2020 Diğer kategorisinde ❣34❣AyShE❣34❣ (1,436 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 422 göst.