0 oy
639 göst.
Diğer kategorisinde (610 puan) tarafından
Deprem anında binadan kaçmak mı gerekiyor yoksa güvenli bir yerde beklemek mi gerekiyor siz olsanız napardnz??

19 Cevaplar

+1 oy
(7,935 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

DEPREM ANINDA BİNA İÇERİSİNDEYSENİZ;

Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir.

Kesinlikle panik yapılmamalıdır.

Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.

Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır.

Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK, Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN, Düşmemek için sabit bir yere TUTUN

Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır.

Balkona çıkılmamalıdır.

Deprem anında ne yapmalıyız?  İşte deprem anında yapılması gerekenler!

Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.

Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.

Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.

Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.

Tekerlekli sandalyede isek tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır.

Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.

Sarsıntı geçtikten sonra elektrik, gaz ve su vanalarını kapatılmalı, soba ve ısıtıcılar söndürülmelidir.

Diğer güvenlik önlemleri alınarak gerekli olan eşya ve malzemeler alınarak bina daha önce tespit edilen yoldan derhal terk edilip toplanma bölgesine gidilmelidir.

Okulda sınıfta ya da büroda ise sağlam sıra, masa altlarında veya yanında; koridorda ise duvarın yanına hayat üçgeni oluşturacak şekilde ÇÖK-KAPAN-TUTUN hareketi ile baş ve boyun korunmalıdır.

Deprem anında ne yapmalıyız?  İşte deprem anında yapılması gerekenler!

DEPREM ANINDA DIŞ ALANDAYSANIZ;

Enerji hatları ve direklerinden, ağaçlardan, diğer binalardan ve duvar diplerinden uzaklaşılmalıdır. Açık arazide çömelerek etraftan gelen tehlikelere karşı hazırlıklı olunmalıdır.

Toprak kayması olabilecek, taş veya kaya düşebilecek yamaç altlarında bulunulmamalıdır. Böyle bir ortamda bulunuluyorsa seri şekilde güvenli bir ortama geçilmelidir.

Binalardan düşebilecek baca, cam kırıkları ve sıvalara karşı tedbirli olunmalıdır.

Toprak altındaki kanalizasyon, elektrik ve gaz hatlarından gelecek tehlikelere karşı dikkatli olunmalıdır.

Deniz kıyısından uzaklaşılmalıdır.

Enkaz altından 4 vatandaşımız daha kurtarıldı
-Reklam-
0 oy
tarafından
Kaçarim offf
0 oy
tarafından
Kaçmak sanki
0 oy
tarafından
Kacmamak cenin pozisyonunda guvenli bir yerde beklemk gerekiyor canim diğer türlü tehlikeli 
(1,722 puan) tarafından
Bebeği nereye sokacaz :( valla bn donup kalırım
tarafından
Bebeğini kucagina al uzerine kapan canim benim iki tane ikisinide kapatrm insallah bi yerde bi kenarda diyeym beklemelisin kacmak daha tehlikeli :(
(1,722 puan) tarafından
Allah bu duruma dişürmez inşallah en kötü bekleyiş olur sanırım..
tarafından
Aynen öyle canim insallah felaketler biter insallah hic gerek kalmaz Allah korusun
0 oy
(1,422 puan) tarafından
Kaçma canım hele ki asansör merdiven en tehlikelisi başını iki kolunun arasına alıp yere comelmen gerekiyio
tarafından
Aslindabu yere comelip bekleme isini hic anliyamadim kucuklukten beri oyle soylerler ama
(1,422 puan) tarafından
Valla sen bilirsin canım Allah göstermesin inşallah hiç yasamayalim ama doğrusunu bilmekte de fayda var istersen netten arastr bide
tarafından
Aman nebilim :(
(3,446 puan) tarafından
Canım o Allah korusun binanın yıkılması halinde tek parça şeklinde bibyerde olmanı sağlıyor Allah muhafaza mesela ayağın başka bir yerde sıkışıp elin başka yerde sikisabilir
Ama cenin pozisyonu seni kurtarabilir
tarafından
Dogru diyorsun dogru evet
0 oy
(2,011 puan) tarafından
kaçmak tabiki kararım bak saniye içinde bina yerel bir olmuş belki o saniyede dışarı kacarim nerden bilmem bir saniye sonra yikilmayacagini
(1,422 puan) tarafından
Canım bikac saniyede kaçamazsın binadan zaten paniklersin merdiven asansör çok tehlikeli Allah başımıza vermesin ama ama en sağlıklı olanı başını kollarının arasına alıp güvenli bir yerde comelmek
(610 puan) tarafından
Saniyeler içinde mi ?? O kadar erken mi yıkılıyor bu binalar ne kadar çürük ya :(
(610 puan) tarafından
Merdiven neden tehlikeli ??
(1,422 puan) tarafından
Çünkü ilk çöken yer merdivenler canım. Bende çok bilgili olduğumdan demiyorum canım ama bı hatrlasana ilkokulda tadbikat yapardık ellerimizle başımızı korur sıranın altına giderdik kaçmak iyi olsa o zamnda öğretmenlerimiz onu ogretrdi
0 oy
(1,164 puan) tarafından
Direk kaçarım oğlumu kucaklarım çünkü o anda aklıma kaçmaktan hiç bişey gelmez
0 oy
(12,264 puan) tarafından

Kaçsan da kaçmasanıza kaderde ne varsa  onu yasayyaşayacağız  ama  tadbirni  almak gerekiyor  ben o an ne yapabilirim bilmiyorum  :'(

0 oy
tarafından
Kesinlikle güvenli bir yere sığınmak çok daha güvenli.  Varsa yatak yanları masa yanları özellikle pencerelerden uzak bir yerde durun cam olan fayans veya ben devrilen dolaplardan uzak durmalıyız.  Allahım yardımcımız olsun 
0 oy
(6,136 puan) tarafından

Küçükken aklımda şey kalmış deprem anında kacarken düşersen felç kalırsın diye ne kadar doğruluk payı var bilmiyorum :ermm:

tarafından
Neden  olurmus ki
0 oy
tarafından
Ben o ani cok yasadim kasilip kaliyorum adim atamiyorum panik yapiyorum ama kacmak dahs iyi elimde degil ywni
tarafından
Benimde basim donuyor etrafi goremiyorum
tarafından
Ben konusamiyorum bile ya sadece deprem oluyo deprem oluyo diye bagiriyorum baska bisey cikmiyo agzimdan
tarafından
benimde dilim tutuluyo gibi oluyor çok korkuyorum bende
tarafından
Cok kotu bisey ya valla
0 oy
(667 puan) tarafından
Canim birinci katta zeminde oturuyorsan kacmak ama yuksekte oturuyorsan mecbur kacamazsin
0 oy
(586 puan) tarafından
Çekyat altı açılıyorsa direk oraya girmeyi tercih ederim bebeğime sarılır 
0 oy
tarafından
Binadan kaçarak kurtulan sayısı çok azdır ki sarsıntı esnasında zaten Hareket etmen de çok zorlaşır. Çok uzun dediğimiz 17 Ağustos 45 saniyedir. Ortalama bı deprem 30saniyedir. Malesef ülkemizde bunlar hiç yapılmıyor ama deprem riski olan bölgelerde ev içinde eşyalar bile  güvenliği en kolay şekilde sağlayacağın biçimde yerleştirilmeli. Deprem anında da masa altı dolap kenarı en uygun yerde cenin pozisyonunda beklenilmeli. Deprem bittikten sonra bina tahliye edilmeli.
0 oy
(10,046 puan) tarafından

Cenin pozisyonunda hayat üçgeni yaparak, güvenli bir yerde gerekirse kafanı bir yastıkla koruyup sarsıntının durmasını bekle. Bebeğin varsa kucağına alıp, aynı şekilde onu koruyarak o pozisyonda kal.. Asla balkon, merdiven, asansöre yönelme ve holde yürüme.. sarsıntı bittiği an hızlı bir şekilde binayı terk etmeliyiz. Soğukkanlı olamıyoruz panik oluyoruz ama bunu bilmeliyiz. Çoğu ölümler, yaralanmalar ani haraketler, bilinçsiz davranışlar ve panikten kaynaklanıyor. 

Eğer zamanın geldiyse zeten hiç bir şekilde önüne geçemezsin. 
Rabbim ölümün bile hayırlısını nasip etsin inşallah..
0 oy
(2,670 puan) tarafından
Yüksek katta değilsek kaçmak daha mantıklı 
(610 puan) tarafından
Bana da öyle geliyor cnm sırf bu yüzden birinci kata taşınasım var ://
(2,670 puan) tarafından
Olacağı varsa her yerde olur canım maalesef
0 oy
tarafından
Ecel gelmişse kacacak yerimiz yok malesef... 
0 oy
(119,268 puan) tarafından
Aninda topuklarim ben
0 oy
(12,777 puan) tarafından
İster kaç ister bekle ecel geldi ise her yerde yakalar beklesen kurtulan da var dışarı kaçarken enkaz da kalan da 

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 237 göst.
3 Ekim 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde Ht (2,091 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 426 göst.
5 Aralık 2022 Alışveriş-Hediye kategorisinde Selimin annesi (8,996 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 85 göst.
8 Kasım 2022 Alışveriş-Hediye kategorisinde Ecemimmm (133 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 91 göst.
16 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Özlemm ❤ (902 puan) tarafından soruldu

379,429 soru

11,357,479 cevap

34,835 kullanıcı

...