0 oy
1,187 göst.
Aile kategorisinde tarafından

Çocuğa Konulmaması Tavsiye Edilen  İsimler 

- Resul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail ve İsrafil   isimleri islam alimlerince dinen mekruh sayılmaktadır.

- Samet - Samed Samed (Samet) isminin anlamı hiç kimseye muhtaç olmayan demektir. Yalnızca Allah'a mahsus bir sıfattır.

- Julide Julide ismi Farsça ‘da dağınık anlamına gelmektedir.

- İrem Cennet bahçesi olrak bilinse de gerçekte Allah'ın gazabına uğrayan sahte cennet  anlamndadır.

- Bade İçki anlamına gelmektedir.

- Alev Cehennemi çağrıştıran  isimler yasaklanmıtır

- Alara, Rosa, İlayda; isimlerinin gayri Müslim isimleri olduğu için uygun görülmemektedir.

Kötü Anlamlı veya Anlamı Yanlış Bilinen  İsimler

- Aleyna İslam alimleri tarafından anlamı olmayan bir isim olarak tabir edilir.

- Asiye isminin Anlamı ; ‘isyan’ eden anlamına gelir.

- Belinay; Belinay isminin bilinen anlamı yerine; ‘belinmek’, ‘bölünmek’ anlamına geldiği, bu nedenle Belinay da ‘belinen ay, bölünen ay, ay gibi belin, ay gibi bölün’ anlamları taşıdığı ifade edilir.

Konulmasının Uygun Olmadığı Söylenen İsimleri

- Berre/Berra; Peygamber Efendimiz bu isme sahip birinin  adını Zeynep ile değiştirmiştir.

- Bekir ismi ‘deve yavrusu’ anlamına gelmektedir. 

- Buğlem  isminin gerçek anlamı eski bir kızılderili dilinde ‘bereket yüklü bulut’ olduğu ifade edilir.

- Cemre ateş parçası manasına gelen Cemre isminin de Peygamber Efendimiz tarafından Cemile ismiyle değiştirilmiş olduğu rivayet edilir.

- Ceylin; Ceylin isminin İngiliz bir isim olan Jaylin’in Türkçeleştirilmiş halidir.

Konulması Sakıncalı İsimler 

- Ecrin Kökeni Arapça olan ‘ecr’ kelimesinden türeyerek Ecr ‘ücur, ücret’ anlamına geldiği belirtilir.

- Eflal  Eflal isminin "Yara, zarar, bozukluk"  anlamına geldiği belirtilir.

- Eflin Eflin ismi gerçekte Farsça Efl ‘Gurub etmek, batmak’ anlamında olduğu belirtilir.

- Efnan Efnan’ın (Afnan’ın) gerçek anlamı ‘ince dallar, çeşitler ve şubelerdir.

- Efra İşi gücü olmayan adam. Boş dolaşan kişi, 

- Efsa  ‘sihir, büyü, hile, hileci, büyücü, sihirbaz ’ anlamları taşıdığı belirtilir.

- Efsun  Sihir, büyü, üfürük, Sihirbazların tuzağı, 

- Elvin isminin anlamı renkler, gökkuşağının renkleri, olduğu belirtilir.

Dinen konması uygun olmayan isimler  

- Ikra ‘Oku’ diye emretmek, selam göndermek, kiraya vermek anlamına gelir.

- Lara Latin mitojisinde adı geçen ölüm perisidir. Sır tutamadığı için dili kesilmiştir.

- Kayra isminin eski Türk mitolojisinde ‘tanrı’ anlamına geldiği ifade edilir. 

- Merza Merza ‘mariz’ kelimesinden gelir ve ‘hastalıklar, illetler, hastalar’ anlamına gelir!

- Minel  Kuran-i Kerim’de geçmesine rağmen tek başına hiç bir ifade etmediği ifade edilir.

- Nilda Nilda isminin İspanyol kökenli bir isim olduğu ve ‘savaşa hazır olan kadın, anlamındadır

Çocuğa Konulmaması Gereken İsimler
- Nira; İbranice bir isim ve ‘dokuma tezgâhı’ anlamına geldiği belirtilir. 
-Hannas Şeytanın ismi 
- Sanem; Kâfirlerin, önünde ibadet ettikleri heykel, put, Çok güzel olan anlamına gelmektedir.
- Selcen; 
- Sidelya;   Latince kökenli ‘yıldız çiçeği’ anlamına geldiği belirtilir.
- Sude; Ezilmiş, dövülmüş, sürülmüş, Terleyen, Boyalı, sürmeli anlamına gelmektedir.
- Suden;‘Kuran’da ‘başıboş, sorumsuz’ anlamında geçtiği ifade ediliyor.
-Rümeysa Gözü Çapaklı Kadın
- Talya; doğrusu Thalia olan ismin manası, Yunan mitolojisinde bir tanrıçadır. 
- Tuana; 
- Kezban; Yalancı

10 Cevaplar

0 oy
tarafından
Muhammed Alide bi sakinca varmi
(1,523 puan) tarafından
Hayır yok canım
tarafından
Orasi oyle canim haşa ama her cocuk kaldiramayabilirmis insallah oglum kaldirir
tarafından
Ayni valla bacim huysuz benimkide akilli ama huysuz
tarafından
Kime vuruyosun
tarafından
Her dedigini yapmada vurmak ne ya kac yasinda
-Reklam-
0 oy
tarafından
Cok sagol canim benim
tarafından
Sende sağol kuzum
0 oy
tarafından

Erkek çocuğu isimleri daha az geldi gözüme birde bu isimler aşırı revaçda ne yazıkki

tarafından
Evet kimisi öyle. Çok fazla zikredildiği için yazmak istedim.
0 oy
tarafından
Çoğu isim kullanılıyor yazılanlar arasında bide uygunları mı yazsan:) benim kızımın ismi meryem asel
tarafından
Ben  biraz araştırdım. Hatta bizim  düşündüğümüz isimlerden biri ile alakalı kafamda soru işaretleri var ? onu da araştırıyorum.
0 oy
(7,481 puan) tarafından
Canim bunun kaynagi ne. Bi cok isim icin dogru bilgi ama bazilari yanlis. Bende isim konusunda cok arastirma yapmıştımda ordan biliyorum.
(7,481 puan) tarafından
İsim koyarken
Sual: (Rumeysa, Bekir, İrem, Kezban, Gülsüm gibi isimler çocuklara konmaz. Ayrıca Cebrail, İsrafil, Azrail gibi melek isimleri ile Resul ve Nebi isimlerini de koymak mekruhtur) diyen ilahiyatçıya, Diyanet yetkilisi, (Bunlar, topluma ve tarihe mal olmuş önemli isimlerdir. İlahiyatçının sözü, kastını aşan zorlama bir yorumdur ve son derece yanlıştır) diye çıkıştı. Hangisi doğrudur?
CEVAP
Bir ismin mânâsı güzel olmasa da, eğer büyük bir zatın ismi ise, böyle bir ismi çocuklara koymanın hiç mahzuru olmaz. Hattâ bu ismin sahipleri, kendi isminde olanlara şefaat eder.

Resul ve Nebi; elçi, haberci, müjdeci gibi mânâlara gelir. Bu mânâ da koymanın hiç mahzuru olmaz. Peygamber isimlerini çocuklara koymak caiz olduğu gibi, meleklerin isimlerini de koymak caizdir. Peygamberler meleklerden üstündür. Peygamber ismi gibi melek ismi de caizdir.

İrem, Şeddad isimli bir kâfirin bahçesinin adıysa da, bahçenin suçu ne? Bazı eriklere, papaz eriği deniyor. Bu mantığa göre, böyle erikler yenmez mi?

Kezban ismi Farsçadır. Kâhya kadın, bir daireyi idare eden kadın demektir. Ked-banu isminden gelmektedir. Her ne kadar Arapçada yalancı mânâsına gelirse de, Farsçadan geldiği için konmasında mahzur yoktur. İlahiyatçının sözü yanlıştır. Diyanet yetkilisi ise, çıkışmakta haklıdır.

Peygamber ve melek ismi
Sual: Çocuklara, Peygamber efendimizin Muhammed ismini, Cebrail, Mikail, Rıdvan gibi melek isimlerini koymak mekruh mudur?
CEVAP
Hayır, mekruh değildir. Bir hadis-i şerife dayanarak bazı âlimlerin mekruh demesi, bu isim söylenerek hakaret edilmemesi içindir. Çünkü din kitaplarında deniyor ki:
Çocuğa peygamber ve melek ismi konunca, o çocuğa ismini söyleyerek hakaret etmek, sövmek caiz değildir. Çünkü bundan, o ismi aşağılama mânâsı çıkabilir. Ancak ismini söylemeden, (Sen şöylesin, sen böylesin) denebilir. (Şir’a şerhi)

İmam-ı Mâlik hazretleri, bu yüzden Yâsin, Cebrail, Azrail gibi isimlerin çocuklara konmasının mekruh olduğunu bildirmiştir. Osmanlılar, Muhammed ismini de Mehmed olarak koymuşlardır. Hakaret edilmeyecek olsa, bu isimleri koymanın mahzuru olmaz. Nitekim asırlardır ecdadımız, Mehmed, Mikail, İsrafil isimlerini çocuklarına koymuşlardır.

Hürmet edilmeyebilir diye, bu isimleri koymamak iyi olur. Mesela çocuğa Azrail ismi konsa, (Çekilin Azrail geliyor) veya Cebrail konsa, (Bana Cebrail geldi, vahiy getirdi) diye alay edilebilir. Böyle mübarek isim konmuş çocuklara, üzücü bir şey söylerken, hakaret olmasın diye, ismiyle söylemeyip, (Sen tembelsin, o yaramazdır, şu hırsızdır) gibi işaret zamirleriyle söylemelidir.
(7,481 puan) tarafından
Nette ornek cok ama kaynagini belirtenlere bak canim. Dogru yanlis cok karmasik sanal alemde. Ama dinde dogru tektir. Amacim seni yargilamak degil yanlis anlama olurmu. Bende cok araştırdım cunku canim. Dogru bilinen yanlislar yanlis bilinen dogrular cok maalesef. Ama sende guzel biseye vesile oldun Allah razı olsun canim
tarafından
Evet canım  özellikle Bekir ismi  Ebu Bekir olarak kullanılmalı. Çünkü sahabe-i kiram ismi  ,islamın ilk halifesi bu isimi  koymakta mahsuz olmaz açıklamalarını  bende okudum.

İhtilaflı olan bazı isimler olmakla beraber , genel teamül aynıdır.

Aslında  yukarıdaki bahsedilen  isimler günümüzde çok tercih edilen isimlerde değil.

Sude İkra Kayra Ecrin Sanem  Cemre Bade İrem  Tuana Lara gibi isimlere dikkat çekmek istedim.
tarafından
Kesinlikle canım  benim niyetim  de bişeylere dikkat çekmek. Tercih elbette anne babaların.  İnternette muteber gördüğüm  araştırdığım dikkate aldığım  bazı kaynaklar  vardır . Özellikle oraları kontrol ederim.
(7,481 puan) tarafından
Allah razı olsun canim. InsaAllah vesilenle bilmeyen kardeslerimizde faydalanir. Isim diye gecmemek lazim ana baba icin buyuk sorumluluk yani.
0 oy
(1,523 puan) tarafından
Samet gibi Allah'a ait isimler başına 'abd' konularak çocuğa isim olarak verilebilir. Abdülsamet Abdülkadir Abdülbaki gibi,, ☺️☺️
tarafından
Aynen  Abd , kul demek olduğu için  Abdülsamet de Hiç bir şeye muhtaç olmayanın (Allah'ın) kulu anlamına gelmektedir
(1,523 puan) tarafından
Evet canım ☺️
0 oy
tarafından
Oyle ama malesef bu isimler gunumuzun modasi halinde
tarafından
Evet gülüm çok fazla zikredildiği için   paylaşmak istedim.
tarafından
Iyi ettin gulum
0 oy
(1,251 puan) tarafından
Bekir ismine takildim hz. Ebu bekir var ama.. Hatta kuran-i kerimde Allahın selam gönderdiği mübarek bi kul neden bekir ismi konulmasin ki :/
(7,481 puan) tarafından
Canim anlami guzel degil diye konulmamasi iyidir denmiş ama buyuk bir zaatin ismi oldugu icin aksine koymak cok daha iyidir. Cunku ismi konan zaat sefaatci olur buyrulmuştur.  Yani Ebubekir koymanin sakincasi yoktur aksine faidesi buyuktur.
tarafından
Konuyla alakalı  İslam âlimleri arasında da içtihat farkı olabiliyor.  Bekir olarak değil de Ebu Bekir olarak kullanılması tavsiye ediliyor. Bu arada şunu da ilave edelim ki Hz Ebubekir in gerçek ismi Abdullah bin Ebu Kuhafe dir.  Ancak ismi yada lakabı taşıyan kişi anlaminin önüne geçiyorsa isim kullanılabilir. Ama dediğim gibu Ebu Bekr olarak kullanmak daha evladır. Rabb'im şefaati ne vesile eylesin İnşaAllah.
0 oy
(120,755 puan) tarafından
Faydali bi post dankjewell
0 oy
(3,796 puan) tarafından

Eflin Eflin ismi gerçekte Farsça Efl ‘Gurub etmek, batmak’ anlamında olduğu belirtilir.

Kuranda  mi acaba belirtiliyor bu şekilde olduğu? 

tarafından
İsim Kur'an i Kerim'de geçmemektedir. internet ortamında Cennet kapısı diye yazılar var ancak Cennetin 8 kapısı vardır. Bunlar Salat, Cihad, Reyyan, Sadaka (Zekât), Hac, Af, Eymen (Sağ, mübarek) ve Zikir-İlim kapısıdır.
(3,796 puan) tarafından
Internet ortamı umrmda dgl güvenmem zaten her okuduğuma ve bence bi sakıncası yok bu isimde hani bi batmak diye anlami koyulmamasi garip
tarafından
Takdir elbette sizelerindir canım. Aslında yukarıda yazdığım isimler belki örnek teşkil ediyor. Ama buradaki gaye maalesef bende yapmışımdır bi  çok arkadaşımız da yapıyor. Çocuğa farklı isim koyalım düşüncesinden  hareketle yeri geliyor dinen uygun olmayan isimleri veriyoruz yeri geliyor anlamı saçma sapan isimleri veriyoruz yeri geliyor toplumun  alışık olmadığı isimleri  veriyoruz. ve ciddi anlamda bir dejenerasyon  yaşanıyor. Bu konuya dikkat çekmek istedim.  Yoksa kimsenin düşüncesine saygızılık niyetinde değilim.

İlgili sorular

0 oy
44 cevap 800 göst.
22 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Arifekalan (170 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 177 göst.
0 oy
4 cevap 146 göst.
12 Eylül 2021 Aile kategorisinde Biranne42 (18 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 445 göst.
21 Temmuz 2024 Aile kategorisinde Hande123 (102 puan) tarafından soruldu