0 oy
520 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Gunaydin arkadaslar. Doğum  yapmadim daha 37+6haftaligim. Yeni dogan cocuga daha ilk saatten tam kundak  yapilir mı? Yani Allah korusun cocugun kolu bacagi cikarsa ne olacak? Bacaklarina havlu sarmak falan. Ben yanlis buluyorum. Ilk gunden yapilmamali bence. Tamam anne karninda da sıkışıyor ama sonucta hareket edebiliyor yine. Kundagin icinda kolunu bacagini cekistirirken cikarsa ne olacak? Dha minnacık kuzum. Kendini uyandirmadigi surece kundak yapmak istemiyorum ben.

26 Cevaplar

0 oy
(7,118 puan) tarafından
Ben hiç yapmadım birşey diyemicem canım.
(7,118 puan) tarafından
Ilk zaman sırf rahat uyusun diye deneyeyim dedi rahat uyusun diye, daha çok rahatsız oldu bende bir daha kullanmadım. Şimdi 2.5 aylık uyurken falan kendini korkutma olmuyor.
tarafından
Ben degil de kayinvalidem istiyor kundağı. Ben yaparim sn yapmazsan yapma diyor
(7,118 puan) tarafından
Çok merakliysa doğursun bir daha yapsın istediği gibi.  Hayır demesini bilin canım ya .onu sen dünyaya getiriyorsun. Kayinvalidem de bana "yok tuzlayalim, yok saralım, yok üstüne şunu ort" .Hiç bir şeye musade etmedim. Cocuk benim başkasının değil...
(24 puan) tarafından
Yeni doğan bebek kundagin içinde elini kolunu zaten hareket ettirmez aksine kundak yapmak bebeğin anı reflekslerinden  korkmasını  engeller sıcak tutar sakinlestirir  çok sıkmadiginiz sürece kundagin zararı yoktur.
(7,118 puan) tarafından
Tercih meselesi . Ben uygun görmedim yapmadım canım. Gayet rahattık şükür .
-Reklam-
0 oy
tarafından
Ben hıc yapmadımm onermıorumda bızıde oyle baglasalr cıldırırızz 
tarafından
Heh iste ben de oyle düşünüyorum.  Kayinvalidem hastane cantasina bebegin bacaklarini sarmak icin havlu koydurdu. Neymis bacaklari egri olmazmis. Allah korusun ya çıkarsa bacağı.  Bilemezsek. Omur boyu egri kalirsa .....! Anlatamiyorum derdimi
tarafından
Hemsırelere soyle bak nası azarlıolar bebegomın kalcasınımı cıkarma derdınde
0 oy
(249 puan) tarafından
Yarim kundak iyi diyorlar dürüm gibi sımsıkı sarmak degil ama biraz gevsek birakip sarmak iyidir
tarafından
Yarim kundak tamam da. Tam kundak sakat iş bence.  Kiyamam ben kuzuma ya. Simdiden karışıyorlar çıldıracağım
(249 puan) tarafından
Karisirlar bacimmm takma kulak asma bildigini yap yiksa oyle yap boyle yap diyen cok olacak simdiden uzme kendini
0 oy
(194 puan) tarafından
Cnm e bbebekte erkte fermuarli uyku kundağı var ben ondan kullanicam insallah em azindan eli felan yuzue degmez.oyle sıkı bisi degil
tarafından
O da geldi aklima k.validem ben yaparim kundagi ne bosu bosuna masraf cikartiyorsun dedi. Gecen gun de bebegin bacaklarını sarmak icin havlu koydurdu çantaya
(249 puan) tarafından
O ne derse desin sen icinden geciyorsa al kullan bak bu var bunu kullanacam kundaklamana gerek yok dersin
(194 puan) tarafından
Aynen ya. offff fenalık geliyo milletin karışmasından
(2,590 puan) tarafından
Havluyu ilk defa duydum kalin olur o rahatsiz eder cocugu ben ilk gunlerde tulbentle yada muslinle kundak yapiyordum cok sıkmadan kundakli daha rahat uyuyordu
0 oy
(7,189 puan) tarafından
İki ay yaptım daha rahat etti yavrum hiçte bir şey olmuyor açıkçası. E bebekten fermuarlı kundak kullandım. Önce battaniyeye sardım sonra fermuarlıyi geçerdim. Her seferinde ellerini göğsünde toplardi.   İkinc ay bitine yakın ellerini kesfetsin diye bıraktım ama bir gerçek var kundak bebek için daha huzur verici bir şey oluyor aradaki farkı anlıyorsunuz kullanınca 
tarafından
Ben korkuyorum ya.
(7,189 puan) tarafından
Yorumu düzenledim . İnan korkacak hiç bir şey yok sen zaten alıp sucuk gibi sıkmayacaksin ki
0 oy
(6,136 puan) tarafından
Valla ben yüzü hariç her yerini sarıyorum yuzunede ışığın gelmesini engelliyorum doktor ilk 3 ay sarabilirsiniz sadece kollarını demişti ama annem tüm kundak alıştırdı neredeyse 7 aylık olacaz uyurken sarılı uyur yoksa aglar durur
0 oy
(105 puan) tarafından
Yapabilirsin canm ve sadece kollarini ust kısmını kundak yaptım bacak basen bölgesini serbest bıraktım.. Kalça çikigi olmasin diye ama ust kısım yaparsan daha rahat uyur bebiş tavsiye ederim.. Şimdi ki bebegim e de yapacagim kıs bide daha rahat uyr 
0 oy
tarafından
Bnm bebiş durmuyor sevmiyor kundagi yapmiyorum
0 oy
(2,692 puan) tarafından
Bebegimi uyuturken çok zorlaniyordum ne denediysem zor bela uyur sonra hemen elini kolunu sallar uyanırdı. Çözümü kundakta buldum uyutacagim zaman yapiyorudm inanılmaz rahat uyuyordu. Bir sure sonra zaten kendi kendine ellerini çıkarmaya basladi, derken bıraktık kundagi, tahminen 2.5 aylık falandı herhalde. Yani kundak benim isime yaradı.
0 oy
tarafından
Yarım kundak yapılir bizde.Cocuk daha rahat uykuya dalıyor ve kendini guvende hissedior.Cok sıkı olmamalı asla.Yoksa vucut bozukluguna yol aciyor.
0 oy
tarafından
Ben hiç kundak yapmamıştım tam kundak da tavsiye edilmiyor 
0 oy
(4,725 puan) tarafından
Biz 2 aylik olucaz nerdeyse ve hiç kundak yapmadim. Yeri geldi kendini uyandirdi elleri yuzunden ama ne bileyim içime sinmedi yapmadim
0 oy
(5,938 puan) tarafından
Hiç yapmadım canım .ama bunalır çocuk zaten 
0 oy
(2,669 puan) tarafından
Ben ince battaniyesi ile sardım sıkmadan eve geldik yine öyle devam ettim ama bebeğim çok ağladı istemedi kolu illaki dışarıda olacak :) 
0 oy
(1,353 puan) tarafından
Tam kundak zararlı doktorlar kesinlikle yapmayın diyor kalça cikikligi  bacak yapısında bozukluk yapıyor yapmak istiyorsan illa kollarını sarıp bacakları kalçayı sarmayın derim  
tarafından
Hic hic hic yapmak istemiyorum.  Sanki cocuga eziyet ediyormusum gbi geliyor
0 oy
(382 puan) tarafından
bende hiç yapmadım kundak  
0 oy
(1,422 puan) tarafından
Ben kalça ultrasonuna gotrdugumde tam kundak yapma dediler sadece ellerinin tutucak  ekilde yani yarım kundak olabilir
0 oy
(667 puan) tarafından
Ben tam kundak yapiyordum bagliyordum yoksa ekini kolunu cikarip kendini uyandırıyordu 
0 oy
(42 puan) tarafından
canım ben sardım hiçte bişey olmadı soğuktan korudu hemde kundaak. büyüdükçe yarım kundak yapıyodum bi zararını görmedim 
0 oy
tarafından
Ben sıkmadan yaptım göğsü açık kalmasın diye zaten kollarının bacaklarının bağlanmasindan hiç hoşlanmıyor hemen hareketleniyor dediğim gibi sıkmadan üstü örtülü olsun diye yaptım 

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 137 göst.
15 Kasım 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde rkelleci (81 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 158 göst.
21 Ekim 2021 Diğer kategorisinde kubra1992 (3,551 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 85 göst.
3 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde El-Fa-Mi (768 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 77 göst.
28 Aralık 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Umayyyy (3,355 puan) tarafından soruldu

379,293 soru

11,353,232 cevap

34,824 kullanıcı

...