0 oy
919 göst.
Aile kategorisinde (2,107 puan) tarafından
Kizlar arkadasla muhabbet ediyodukda tartsmaya acik bi konu oldu sizce esinizin ve sizin aileniz bebeginize biseyler almak zorundami ve dugun borclarini esinizin ailesi odemeye mecburmu?? 

21 Cevaplar

0 oy
(3,769 puan) tarafından
Düğün borçlarını ödemeye mecbur değiller ama yardım edebilirler durumları iyi değilse eğer.

Bebeğe birşey almak zorunda çünkü zorundaliktsn öte sonuçta onlar ailemiz ve bizi onlar düşünmüyorsa başka kim düşünür 
(2,107 puan) tarafından
Arkadasim ikisinide mecbur kılıyo besigini kaynanamlara aldircam onu bunu aldircam gbisinden konusuyo almak isterseler alirlar bence almak zorundalar die dusunmuyorm ben
(3,769 puan) tarafından
Valla kimi alie var torunlarının herseyini yapıor kimisi var bir hayırlı olsun bile demior bu vijdana kalmış birşey herkez kendine yakışanı yapar
(2,107 puan) tarafından
Aynen oylee
-Reklam-
0 oy
(2,692 puan) tarafından

Bilmem mecbur değiller herhalde, odemediklerine gore :D

Bebeğe almak zorunda değiller bence ama heveslenip alıyorlar o ayrı.

(2,107 puan) tarafından
Demi almak zorunda degller sonucta iki tarafada guvenerek cocuk yapmiyoruz iclernden gelir durumlari iyidir yardm ederler o farkli bi durum ama yapmak zorundalar die bse yok bencee
0 oy
(1,250 puan) tarafından
Insanın içinden gelir böyle şeyler canım kimseye neden almadın diyemezsin
(2,107 puan) tarafından
Dimi yani kmseyi mecbur kilamayiz kmseye guvenerek cocuk yapmiyoruz sonucta
0 oy
(820 puan) tarafından
Ahhh canim benim mecbur degiller ama alsalarsa gonul hoslugu oluyo yani mesela benim ailem herseyi yapar esimin ailesinden gram birsey gormedik ama yinede kirilmiyorum sukur yeterki Rabbim evlatlarima zeval vermesin
(2,107 puan) tarafından
Canim zaten icinden gelen yapar imkani kadar ama yani yapmak zorundalar demek yanls bence
(820 puan) tarafından
Bende yapmak zorundalar demiyorumki isde mesela benim kayinbabamin durumu iyi ama evlenirken bile 10 lira harcamadi vallahi esim yapti elinden ne geldiyse herkes kendi bilir kimse kimseye mecbur degil bu konuda
(2,107 puan) tarafından
Yok kiz sana bse demiom ☺️ aynen kmse mecbur degll
0 oy
(179 puan) tarafından
Vallahi ne dugunumde ne oğlum dogdugunda birsey gormedigim icin esimin ailesinden o yuzden yorum yapmayım sinirle şimdi kötü birsey derim bence almalilar torunları sonucta kuru kuru sevmesi degil
(179 puan) tarafından
Bu sizin dusunceniz saygim var bence almak zorundalar ne demek ya o zaman yabanci gibi uzaktan sevsinler bebegimi
(179 puan) tarafından
Imkani yoksa ona birsey demem ama bilerek alınmıyorsa  o baska
(2,107 puan) tarafından
Alsalar elbette hosumuza gder ama ne biliyim bana gore almak zorunda degller almadlar die gdip yakalarna yapismak olmaz ☺️☺️
(179 puan) tarafından
Ne yapisacagm ya allahtan gelsin onlardan gelecek hayır ona gore davranirim olur biter allaha havale ettim hepsini elime kalirlar insallah o kadar ki doluyum inan ki canim
(2,107 puan) tarafından
Valla bende ayni durumdaym ama artk alstm takmiyorum kafama
0 oy
(92 puan) tarafından
Mecbur değiller ama yardım edebilirler benim ablam ve annem sağolsun bir sürü şey aldılar bebegime hediye olarak ama kayinvalidem 1 çorap bile almadı üstelik maddi imkanı benim aileme göre çok çok daha iyi olmasına rağmen 
(2,107 puan) tarafından
Tabi alsalar sevinirz hosumuza gder ama almak zorunda degller deglmi ☺️
(92 puan) tarafından
Valla ihtiyacım yok çok şükür ama alsalar mutlu olurum torunlarını düşünmüşler derim gerçekten de ama nerdeeeee demek ki onlarda zorunluluk hissetmiyorlar ki almıyorlar canları sağolsun nr diyelim daha
(2,107 puan) tarafından
Aynen oyle canimmm
0 oy
(2,865 puan) tarafından
Mecburiyet değil de bi anne baba olarak evlatlarına yardım etmeleri gerekli bence. Durumları da müsait ise yapmaları gerekiyor. Yoksa kimse hiç bir şeye mecbur değil ne bizler ne onlar. Ama yapmaları sevgiyi gösterir bence. 
(2,107 puan) tarafından
Dimi yani zorunda degller yaparsalar hosumuza elbette gder ama mecbur degller
(2,865 puan) tarafından
Yapmamak onların ayıbı tabi yapmak da bi çeşit sevgi belirtisi ama dediğim gibi mecburiyet yada zorunluluk diye bişi yok onların vicdanına kalmış
(2,107 puan) tarafından
Aynen oyle canimm
0 oy
(360 puan) tarafından
Bence ikisinede mecbur degiller ama durumlari iyi olupta yardim etmiyolarsa buda onlarin vicdanina kalmis bisey benim suan mihrimi bile yapmiyolar ama ben helal etmedim dugun borcumuzun hepsini biz odedik o kadarda sıkıştığımız halde bebegimede bu saatten sonra onlardan hicbisey istemiyorum besik alicaklardi biz alicaz simdi esimle imimizde onlardan hicbisry istemiyoruz kusuz
(2,107 puan) tarafından
Bende dugun borclarmin hepsni tek odedm esimle kmse yardm etmedi bebegmede henuz bse almadlar ama gdipte kmsenin yakasina yapisamam nie almadinz yada almak zorundasinz die ☺️☺️
(360 puan) tarafından
Aynen cnm bosver iclerinden gelirse alsinlar zorla aldirdiktan sonra bi kiymeti bile yok
(2,107 puan) tarafından
Aynen oyle ☺️☺️
0 oy
(25,224 puan) tarafından
İkisine de mecbur değiller onlara güvenerek mi cocuk yapıyoz 
(2,107 puan) tarafından
Dimiii ya bende aynisini diyorum ama derdimi anlatamadm arkadasa
0 oy
(9,262 puan) tarafından
Duğun için mecburlar..bizler iki gun sonra evlendircez hadi git kendin evlen diyebilr miyz ? Doğurduysak dstek olmak zorundayz. Gerekirse dişimizden tırnağımzdan artırarak. 

Ama bebek için mecburlukları yok, çnku kmseye guvenerek yapmıoruz..içinden gelir yapar alır ayrı..
(2,107 puan) tarafından
Bebegmin herseyi sukur tam ama bu kis gununde dogum kapidayken issiz kalmasi kotu oldu tek elimzde olan bileziklerm
Kiradayz dogalgaz falan :( dun dogalgazida dusurdm 40 a
(9,262 puan) tarafından
Iyi bari en azından herşeyi tamammış  uzulme cnm Allah bi kapı kapatırsa bin kapı açar merak etme. Kira olunca çok daha zor valla.
(2,107 puan) tarafından
Aynen oyle valla dua et kimin duasi kabul olur bilinmez belki yarn is bulur :(
(9,262 puan) tarafından
Ederm cnm Allah hayırlı bi iş nasip etsin eşine inşallah tez zamanda..uzulme bebek ksmetiyle gelir..sağlık olsun ❤
(2,107 puan) tarafından
Allah razi olsun bacim
0 oy
(487 puan) tarafından
Zorunda yada mecburiyet degil bana göre durumları varsa kızın da erkeginde ailesi yardımcı olabilir ler 
(2,107 puan) tarafından
Aynen yardmci olablrler ama zorunda die kılamayiz bence ☺️
0 oy
tarafından
neden esimin ailesi mecbur olsun ki kimseye guvenerek yapmadim bebegmi hediye almak zorunda degiller ama normal olarakta bekleniyor biseyler. almasalarda sorun değil 
(2,107 puan) tarafından
Aynen almak zorunda degller kmseye guvenerek yapmiyorz cocgu yapsalar elbette hosumuza gder ama zorunda degller☺️
0 oy
(12,264 puan) tarafından
Hep destek  tam destek iyi dir ama mecbur  değiller  bence  ama durumları  varken  yspmaz iseler  ayip ederler kendi  evlatları  sonuçta 
(2,107 puan) tarafından
Aynen yardm edeblrler ama zorunda diyemeyz bence
0 oy
(2,575 puan) tarafından
Zeynosum benim kaynanam çocuğa ne Alacan dediklerinde bana mı sordular getirirken dedi;D daha fazla açıklama yapmama gerek varmı:D
(2,107 puan) tarafından
☺️☺️☺️☺️☺️ senin kaynanayi hic araya katmiyorum zatennnn☺️☺️☺️☺️
(2,575 puan) tarafından
O zaman gerek kalmamış sen anladın yani;D
(2,107 puan) tarafından
Aynen oyleee☺️☺️
0 oy
(738 puan) tarafından
Zorunda değiller çocuk bizim nasıl yaptıysak öyle de bakmak zorundayız içlerinden gelir torunları diye biseyler alırlarsa alırlar almazlarsa da ben takmam pek gerçi annem kıyafetlerini vs hep aldı ama ben kendimde aldım beşiği falan herşeyimi kendim aldım kaynana tarafı bugün yapar yarın başına kakar o sebeple gerek yokkkk
(2,107 puan) tarafından
Aynen katiliyorummm☺️☺️❤❤
0 oy
(196 puan) tarafından
değiller onlara guvenip yapmıyoruz çocuklarımızi gonullerinden kapup yapmaları cok ayrı birsey ama onlar mecburmus gibi hissetmek seninki almadi  benimki yapti diyr gönül koymamak  lazm çünkü ne kadının nede erkegin ailesi mecbur değiller aileler sevgisiyle saygisiyla yanlarimizda olmali maddi konularda değil ve kuru kuru sevmesinler diyenler var kusura bakmasinlar da anane babane ve diyer akrabalar sevgiyle yaninizda olmali zaten aldiklari ettikleri değil cocuklarimizi baskalarina güvenerek doğurmamalıyız 
(2,107 puan) tarafından
Aynen oyle bende aynisini dedm ama arkadasa anlatamadim bi turlu
(196 puan) tarafından
herkesin düşüncesi farklı ama bence mecbur değiller ve suda var ki alınan edilen hersey dünyevi seyler oysa kendi sahsimca ben isterim ki ananesi ve babanesi yada dedeleri benim çocuğuma sevgiyi saygıyı gelenegimi gorenegimi anlatsın ben sunu aldm bunu ettim diyerek gelmesin
(2,107 puan) tarafından
En onemlisi o zaten esyalar gelip gecici guzel seyler ogretseler bizim verdgmz ogutler az geleblr o konuda yardmci olsalar daha iyi
0 oy
tarafından
Benimkilerin adına konuşuyorum sadece 5 tane bilezik taktılar onun dışında bir yardımları madi düğün salonunu takılan takılarla kuaförü aynı şekilde takılan takılarla ödediler onun dışında herşeyi ben kendim ödedim bir yatak odası aldılar onu ödemediler ben ödedim koltuk takımlarını ben ödedim 4 tane halılarını ben ödedim sadece yatak odasını bana verdiler bunların içinde kaynima takım aldılar eltime 4 takım elbise aldılar gorumceme 3 takım elbise aldılar eşimin damatligini bu saydıklarımın hepsini ben ödedim eltimin aldığı iki tane çantasını ben ödedim ayrı eve geçtim sadece yatak odamı verdiler onun dışında hiç bir şeyi vermediler ben hiç bir şekilde onlardan yardım almadım hepsini kendim yaptım 3 4 ay aç kaldık bir ekmek alıp gelmediler daha saymami ister mısın canım 
(2,107 puan) tarafından
Allah yardmcin olsun bacimmm valla bende 35 haftalk hamileyim kiradayz dun esimi isten cikarmslar yeni grmisti zaten :((( seni en iyi ben anlarm rabbim yardmcmz olsun
tarafından
Allah kolaylık versin kuzum bu devirde iş bulması o kadar zor ki rabbim tez zamanda eşine hayırlısı ile iş bulmayı nasip etsin hayırlı kazançlar getirsin inşallah
(2,107 puan) tarafından
Aminn bacim allah razi olsun insallah hemen bulur cunku suan en cok calsmasi gereken zaman
tarafından
Evet bebek geliyor muş baksana gelen rızkı ile gelir derler kuzum bol bol dua et bir kapı kapanır bin kapı açılır derler
(2,107 puan) tarafından
Insallah canim ya :((
0 oy
(1,635 puan) tarafından
Hiç kimse senin için bişey yapmaya mecbur değildir. Anne babada olsalar seni okutmuş bu yaşına getirmiş. Evlendirmiş. Siz ayrı bi evsiniz artık. Hala bakmak zorunda değiller. Ben kimseden bişey beklemedim. Eşimde bende çalışıyoruz çok şükür. Herkes gönlünden ne koparsa aldı. Ama bebek odasını kız tarafı yapar o bunu alır bilmem ne olayı bana göre değil. Kaynanamları ve annemleri bi çok şeyi alma konusunda ben durdurdum. Sağlıkla başımızda olsunlar bize yeter
(2,107 puan) tarafından
Kiz ben okumadim oyle resmi isim olsa bende resti ceker calsrdm ama benimki oyle resmi degl bu arada amin insallah allah razi olsun masallah rabbim evladini sana bagslasin insallah❤❤❤❤
(1,635 puan) tarafından
Okuyup emek verince iş herşeye değer valla. Sağol canım cümlemizin evladını anne babaya bağışlasın inşallah ❣
(2,107 puan) tarafından
Aynen oyle canim rabbim insallah kalbine gore verir ❤
(1,635 puan) tarafından
Amin kuzum amin
Seninde gönlüne göre versin rabbim inşallah
(2,107 puan) tarafından
Amin canim benimmm❤❤
0 oy
(6,004 puan) tarafından
Düğün borçlarını ödemeye mecbur değiller çünkü o düğün sadece bizim için 

Ama bebek onların da torunu sonuçta bence almalilar
(2,107 puan) tarafından
Esime sordum azonce baban yasasaydi dugun borcunu odemek zorundamydi dedm evet zorunda olurdu dedi dedm peki smdi bebwgmz olcakya ona bseler almak zorundamiydi peki ona degl dedi kmseye guvenerek yapmadk dedi
(6,004 puan) tarafından
Kimse kimseye güvenerek yapmıyor da annenanne babaanne dede olarak bence almalılar bu biraz maddiyata da bağlı bi durum biraz da içten gelmeli . Mesela benim kaynanam sanki bebek görmeye gelen misafir gibi iki takım kıyafet aldı oğluma ilk doğduğunda o kadar şu an oğlum 7 aylık .  Maddi durumu da iyi ama içinden gelmemiş demk ki . Mecbur hissetmiş,  birşey almadı demesinler der gibi 2 takım aldı sadece
(2,107 puan) tarafından
Bizim henuz dogmadi Allah nasip ederse 1 aya dogar insallah ailem smdiden taki yapmaya basladilar kaynanamda 1 yelek 1 patik ördü ben iki taraftanda acikcasi bse beklemiyorum iki tarafnda maddi durumu cok cok iyi degl yaparsalar Allah razi olsun
(6,004 puan) tarafından
Sağlıkla doğsun da canım gerisu mühim değil:)
(2,107 puan) tarafından
Onemli olan o zaten ☺️☺️
0 oy
tarafından
Bebege almak zorunda degıl ıkı tarfta.ama ıllakı alıyorlar o ayrı .ama dugunu yapmak zorundalar eger kacma olayı yoksa 
(2,107 puan) tarafından
Esimede sordm oda aynsni dediii

İlgili bir soru bulunamadı

381,013 soru

11,406,740 cevap

34,944 kullanıcı

...