0 oy
487 göst.
Aile kategorisinde (233 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Kizlar simdi yazacaklarimi iyi okuyun lutfen oglum suan 6 bucuk aylik yaklasik 2 aydir oglumun sol testis torbasi bos gibi kontrol ediyorum ele geliyor ama normal olmasi gereken yerden cok arkada duruyor gibi yani normal olmayan bi durum esime surekli soyledim esim evham yapma birsey olmaz dedi hep ama benim icim hic rahat degil surekli yine dile getirmeye devam ettim. 2 hafta once kardesim sagliksal sebepler yuzunden hastaneye gitti mr tomografi derken kemiklerinde kitle goruldu kemik kanseri yani ama metastas yaptigi yaziyordu raporda yani asil kanser kemikte degil baska bir yerden oraya atlamis. Ve kardesimde 4. Evre testis kanseri ortaya cikti yapilan arastirmalar sonucunda. Ve kardesimin de kuccukken testisinin biri kucukmus ayni oglumda oldugu gibi sadece bu degil evet tesaduf diyen olabilir ayni testis kanserinden bi akrabanin ogluda ameliyat olmus ve yine ise bakin ki kucukken onunda testisinin biri kucukmus ve bu durum kucuk olan testislerde ortaya cikmis hep suan acil oglumu dr a goturcem internette arastirdigim kadari ile inmeyen testis sorunu olan kisilerde testis kanseri olma orani 10 kat artiyormus cunku saglikli sperm 3 4 derece soguk olan yerde uretilirmis yani torbalarda eger kasikta olursa o testis, daha sicak bi ortam oluyomus ve sagliksiz sperm uretimi oluyormus buda her ileriki yasta kisirligin ve testis kanseri riskinin artmasina sebep oluyormus. Ilk 6 ay icinde kendiliginden inmezse 6 12 ay icinde cerrahi operasyonla indiriliyormus. Bilgilendirmek istedim. Allah korusun kardesimin durumu ortaya cikmasaydi belki onemsizdir deyip bosverecektim. Anneler evhamli degil daha dikkatli dinlemiyorlarsa kendimiz sorunu cozelim 

12 Cevaplar

0 oy
(419 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Allah razı olsun canım bilgilendirme için. Rabbim kardeşine de oğluna da şifa versin inşallah 
(233 puan) tarafından
Aminn canim Allah razi olsun senden de
-Reklam-
0 oy
(49 puan) tarafından
Aklına kötü şeyler getirme hemen. Benim oğlumunda bir kısmı diğerinden daha küçük. Doktor su fıtığı dedi. 1 yaşına kadar kendi kendine geçebiliyor geçmezse müdahale edicez demişti. Öyle birseysir belki de ama bi çocuk cerrahın götür görsün mutlaka 
(233 puan) tarafından
Canim bu oyle degil torbada hic yumurta yok gibi bos gibi dusunun sizin dediginizde torbanin birinin daha buyuk olmasi icinde su birikmesi oluyor galiba bu oyle degil
0 oy
(5,376 puan) tarafından

Canm birisi biraz aşağı da biri yukarıda gbi benmkide tam eşit değil ama eşim normal diyo hani afedersin onunda öyle mesela büyük insanda da öyle yani benim annem fln da alıyo altını o da bilirdi heralde ama sen böyle deyince şimdi tedirgin oldum :ermm:

(1,165 puan) tarafından
Bir tarafi dolu gibi şiş duruyo mu peki
(233 puan) tarafından
Canim iste esit degilse yumurta tam torbaya inmemis demek internette testisin inmemesi sorunu yaz bak arastir resimler bolumune gir bak orda bebebklerinkinide gosteriyor karsilastirma yapabilirsin o sekilde mi diye
0 oy
(636 puan) tarafından
Evet cok onemli bir konu. Birsey olmaz diyip gecilmemesi lazim. Gecen altini degistirdigimde bir gariplik var gibi geldi hemen esimi aradim dedim cabuk gel 1 gun bile duramazdim icim icimi yerdi hemen netten arastirdim kocaelide en iyi cocuk cerrahı. 1 saat sonrasina randevu bulduk esim de hemen geldi  götürdük muayene etti bir sorun yok ama yine de tedbirli olmaniz iyi dedi sünnet olmasi gerektigini ogrenmis olduk cunkü kum saati görünümü varmis pipisinde bu bebegi cok huzursuz eder sünnetini bir an once yapalim dedi. Ki bebegim gercekten cok agliyo huzursuz. Meger pipidenmis. Simdi hasta ilac kullaniyo. Ilaclar bitince hemen sünnet ettircez
(233 puan) tarafından
Cok gecmis olsun canim kesinlikle saglik ihmale gelmez
0 oy
(1,165 puan) tarafından
Nasıl küçük oluyo tam anlamadım ama. Benim oğlumda da su fıtığı var yani torbalarinda su var 8. Ayda kontrolü var inmeye başlarsa sorun olmuyo 1 yaşına kadar en geç geçmesi lazım yoksa ameliyat şart. Eğer geçmezse ve ameliyat olmazsa çürüme meydana gelebiliyomus. Acaba sizin kardesinizde öyle mi oldu. Çoğu kişi su fıtığını bilmiyo. Bu araba erken sünnetin de faydası olabilecegini okumuştum. Ben 1 buçuk aylık sünnetlerin yaptırdım iki oğlumu da. Herkese tavsiyem eğer bebeklerin torbaları büyükse normaldir deyip ihmal etmeyin kontrol ettirin.
(233 puan) tarafından
Torbalari normal boyutta sag tarafa dokununca yumurta hissediliyor sol tarafa dokununca icinde yumurta yok hibi ele gelmiyor biraz kasiklara bastirinca ve dikkatle dokununca hissediyosun yani yumurtanin biri yokmus gibi oluyor anlatabildim mi torba bos gibi kardesiminde oyleymis kucukken diger akrabanin oglununda oyleymis ve internetten arastirdigimda testisin biri yukarda olan kisilerde testis kanseri korulme orani 10 kat daha fazlaymis
(1,165 puan) tarafından
Allah korusun inşallah bı sorun olmaz
(233 puan) tarafından
Amin insaAllah canim
0 oy
(2,078 puan) tarafından
Allah bilir canım, yinede bir uzmana göstermekte fayda var, iki oğlumda da testisleri yukarda ufak bir ceviz büyüklüğünde, erkek kardeşimin oğlunun ise fındık kadar pipisinden testisi görünmüyor hiç anormal olarak görmedik
(1,165 puan) tarafından
Ya arkadaşın sorununu tam anlmadim ama ufak olması gerek zaten sıkıntı büyük olan taraftadır. Yani  testisleri toplanması ve ufalmasi gerek ufalmiyosa su vardır içerisinde. Buda çürüme yapabiliyo belki kardeşinin farketmediler çürüyüp kansere dönüştü Rabbim şifa versin ihmale gelmez
(233 puan) tarafından
Canim sorun sol taraftaki torbasi bos gibi ic8nde yumurta yok sanki kucuk deme nedenim bu kasiklardan bastirinca ve elle biraz oynayinca hissedebiliyosun yumurtayi bu gibi durumlarda testis torbaya tam olarak inmemis oluyor kasikta kalmis oluyor bu da ilerde kisirlik ve testis kanseri riskini artiriyor normal testisi olanlara gore
(2,078 puan) tarafından
Anladım canım bende bakim bi çok sağol
0 oy
(1,165 puan) tarafından
Bu arada nerede oturuyosunuz size doktor onerebilirim oğlumun sünnetini yaptirdigim doktor kontrollerini de yapiyo çok memnunum 
0 oy
(1,164 puan) tarafından
Ben dokunduğum zaman anlayamıyorum
(1,165 puan) tarafından
Çok agldiginda siser
0 oy
(452 puan) tarafından

Evet çok önemli bir konu. Bir şey olmaz diyip geçiştirilmemesi  lazim bir uzman doktora falan göstermek lazım aklınada hemen kötü şeyler getirme canım beni içini ferah tut 

0 oy
(58 puan) tarafından
Canım allah korusun benim yiğenim de testisinin biri aşağıda biri yukarı daydı geçen günlerde ameliyat oldu çok şükür iyi şimdi iki yaşına girmek üzere bu arada yaa allahım korusun nasıl şeyler çıkmış nasıl anladın bnde bakim bi 
(58 puan) tarafından
Haa çok şükür yaa inşallah kimse yaşamaz o sıkıntıyıı ama nasıl kontrol ederim hala bilmiyorum
(233 puan) tarafından
Testis torbalarina dokununca icinde testis varsa sikinti yok yada goruntu olarak fela bazisi pipisinin orada oluyormus kasiga basirinca inmiyorsa o sikintiymis yine de dra gittiginizde ayrintili sorun bi sikinti olursa drunuz soyler zaten
(58 puan) tarafından
Benim oğlumunki hiç dikkatli bakmadım ama şişik duruo sadece gördüğüm kadarıyla
(233 puan) tarafından
Cok mu sisik duruyor eger olmasi gerekenden buyuk duruyorsa biri ona da fitik diyorlarmis su topluyormus icinde eger belli bir zamana kadar gecmezse kucuk bi mudahale yapiliyormus. Eger testis o suyun icinde kalirsa curume oluyormus
(58 puan) tarafından
Yok normal şişik duruo
0 oy
tarafından
Benimkinin  bobregi sorunlu surekli ürolojideyiz gitmisten ona da baktiriyorum hep
(233 puan) tarafından
En guzeli canim aaglik ihmale gelmez
(233 puan) tarafından
En guzeli canim saglik ihmale gelmez
0 oy
(1,462 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun canım inşallah ciddi bişey yoktur

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 73 göst.
26 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Humaninannesi (1,096 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 62 göst.
0 oy
12 cevap 138 göst.
11 Ocak 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 67 göst.
9 Kasım 2022 Güzellik-Bakım kategorisinde Hicret (3,552 puan) tarafından soruldu

380,720 soru

11,398,909 cevap

34,923 kullanıcı

...