0 oy
2,636 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızlar şimdi diyelim ki sizin kardeşiniz yok eşinizin de erkek kardeşi var ve evlenecek düğünde eşiniz bilezik takacam diyor ama asgari ücretle geçiniyorsunuz ayrıca sizin tüm takilarinizi aldı ve yerine koymadan eltinize bilezik takmasina müsade eder misiniz

48 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Bizimki beş kuruş para bile vermedi kayınpederin aldığını taktılar 
(1,826 puan) tarafından
Al benden de o kadar sımdı yakında da o evlenecek ben de aynısını yaptıracam
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Alsin derim asla kavgasini  dahi etmem.
+1 oy
(1,240 puan) tarafından
O konu ayri  bu konu ayri siz bileziklerinizi tamam vermissiniz yerine koymamis fakat esinizinde kardesi evleniyor bilezik almamasi ayip olur.Yani siz suan kendi bilezikleriniz geri gelmedi diye eltiye takilacak altina kafayi takmissiniz ama esiniz sozun eri degilmis yani yapacak bir sey yok o esinizle ikinizin ozel problemi ama kardesine bilezik takmasi sart yani ayip ceyrek mi goturecek...Benimde kaynim evlenecek 22 ayar 20 gram bilezik aldik.
(40 puan) tarafından
Peki bu kardeş abisine bilezik takmış mi?  Neden sartmis takı takmayana takı takmak hangi köyün adeti? Abi ya somurulecek tabi. Küçük yer büyük enayi verir haklisin.
0 oy
(2,596 puan) tarafından

Asla etmem kim ne derse desin. O elti sonra başa bela olacak zaten :D

tarafından
Bende öyle düşünüyorum ;)
(2,596 puan) tarafından
Yani canım baktım çok tantana çıkar en fazla çeyrek hoşş o da çok amma neyse fazla cimrileşmeyelim :)
(4,961 puan) tarafından
Niye başa bela olsun onu anlamıyorum oda elin kızı sizde mesafe korunduktan sonra niye böyle oluyor.. ben nisanliyken de eltilerim kudurmuş hep yapılan şeylere ama kendilerine de yapılmış zamanında yüzüme guluyolardi bende kudurduklarini duydukça arkadan arkaya gülüyorum içimden su kıskançlık yok mu ah ah
0 oy
(1,025 puan) tarafından
Benm bileziklerimi alıp eltime bilezik alsa açıkcası biraz sinir olurum yani ama milletin içindede abisi bişey takmalı gramı düşük bilezik aldır herkes gücüne göre 7 8 gramlık bişey aldır
tarafından
Soru benim için değil kuzenim için ben aldırmamasi taraftarym cnm abisi diye illa bilezik mi takacak
(3,458 puan) tarafından
Kendi abin olsa taksın istersin ama canım sadece tek taraflı düşünmeyin ılımlı olun biz 7 kat yabancıya çeyrek takıyoruz evlenene destek olmak gerekir abisi tabiki takmalı
0 oy
(6,978 puan) tarafından
Durumu yoksa nasıl almayı düşünüyor bileziği...biraz alçaktan uçsun, çeyrek bile 500 küsur tl...benim gönül rızam olmazdı canım, ha kardeşine takacak sonuçta ama durumu el veriyorsa yapar onj
tarafından
Aynen öyle cnm altın fiyatları böyleyken çok sacma
0 oy
tarafından
Takım yoki alsin ama yeterki kardeşi evlensin valla o bileziği ben takarım 
tarafından
Kız gönlün ne bol
0 oy
tarafından

Etmem yaa ona alacagina bana al derim ben senin kac senelik karinim usaklarinin anasiyim derim :(:silly:

tarafından
Çok mantiki
tarafından
Demi  :))
0 oy
tarafından
Benim eltim takti bana ama 14 ayar takti borcu varmis esime getirdi bana takti
tarafından
Ayarı çok düşük cnm biizm burda 14 ayar hiç birsey alinmaz
0 oy
tarafından
Yok artik asgari ucretle millet altin bile alamiyor kaldi ki bilezik daha pahali ne gerek var musade etmezdin tabiki bana almiyo ona niye alsin 
tarafından
Aynen oyle
0 oy
(4,040 puan) tarafından
Müsaade etme canım böyle şeylerde ne kadar tavır koyarsan o kadar değerli olursun  senin kızkardeşin evlense ona bilezik takabilecek misin 
tarafından
Tavir koydukca üstüne geliyorlar cnm
(4,040 puan) tarafından
O zman tavır koyma şeklini değiştir köle misin sen onlara oraya gideb senin paran. Eşinin kazancı diye bişeyyo o para ikinizin
0 oy
tarafından

Düğündur abisi ilaki birşey takacak , haa maddi durum konusunda biraz sıkıntı varsa , en azından grami düşük birşey takabilir ...

Bende istemem eşim eltime bilezik taksim, çünkü kimse bana almadı eşimde almasin

tarafından
Aynen öyle sende yokken eltiye takmak bana saçma geldi yani
tarafından
Aynen öyle bu konuda haklısın yani
0 oy
(89 puan) tarafından
Ederim senin benim yok evlilikte kardeşinin düğünü eliniz boş mu gitsin, illa bilezik olacak diye bişe yok da. Takmazza da hoş değil. Ayrıca ne demek benim kardeşim yok yani karşılıklı değil ki benim kardeşim yok diye yapılmayacak mı. Ben onların yerinde olsam üzülürüm bişe yapmazsa abim. Elti ile de alakası yok bunun kendi kardeşi için. Bi de şey yok mesela bizde benim takılarım, evlilik öncesi ise tamam benimdir annem babam normal zamanda aldıysa tamam benimdir de, düğünde falan takıldıysa takı ortaktır. Çalışıp kendim bile aldıysam ortaktır. 
(4,040 puan) tarafından
Ama herkes kesesine göre bişeyler yapar çoluğun çocuğun hakkını ne diye verirsin
(89 puan) tarafından
O da kardeşine adamın içinden gelen. Bilezik takması gerek demiyorum yazdım oraya da oku bak kullanacağı bişe de olur . Senin için Bilezik değil ki mesele bence, bence eltiye bişe yapılmasına sen kızmışsın yoksa konuyu neden eltiye bilezik diye açasın. Ben olsam aman al da tak sonra laf da duymayalım derim yani
(89 puan) tarafından
O nabtı siz evlenirken onu yapın bu takı amacı bu değil mi
tarafından
Tabiki eltiye bir şey yapılmasına kızarım sonuç olarak bilezik takacak durumda olmadan içinden kardeşine bilezik takmak geçmiş aman abisi taksin diyemem boş gitsin demiyorum ztn ben farkındaysan bilezik gereksiz diyorum ayrıca sizin durumunuz var ki yapsın etsin diye konuşabiliyorsuniz durumu olmayan birisi için bilezik gözde büyütülecek birdey
(89 puan) tarafından
Benim durumum yok maalesef de son kalan zincirimi bozdurdum doğal gaz için, eşim 3 aydır işsiz ama eşimle senin benim yoktur yargılamak kolaydır , bugün böyle bir durum olsa eşim almak istese ince al derim başka bişe demem,ha bana koca Reşat takan zengin kuzeni vardı, elimizde yine yoktu bişe yapamadık çeyrek aldık, ama bunun lafını etmeyiz ikimizde. Aklıma gelmez önce benimkileri yerine koy demek çünkü benimki diye bişey yoktur bizde. Bunun aileye yeni girecek elti ya da damat ile ilgilisi yok, işte bakış açılarımız ya da aile yapılarımız farklı canım. Sen benim dediğimi de hala anlamadın kocan eltine yapmıyor aslında kardeşine yapıyor. Oraya yazmışım bak illa bilezik olacak diye bişe yok. Ama senin derdin işte elti :)))  Allah elinizdekinin bereketini arttırsın, Allah sana ne istiyorsan ve düşünüyorsan 10 katını versin canım. Bu benim fikrim canım tartışma hoş değil
0 oy
tarafından
Bana takılmadı bende müsade etmem kusura bakmasın gitsin çeyrek alsn abisine taksın zaten bi ceyrek 550 tl olmuş
tarafından
Aynen öyle
0 oy
(6,136 puan) tarafından

Bian postu tuğba su açtı sandim:ermm:

tarafından
Niye kız :)
(6,136 puan) tarafından
Aman onun sülalesi bitmiyor görümcesi 50 tl veriyor altısı bileklik bozduruyor kocası bisey yapıyor kanaat getirmiyor fln
0 oy
(389 puan) tarafından
Tabiki vermem
0 oy
(468 puan) tarafından
Etmem taksin çeyreğini yarimini onu takana kadar benim altınımı alsın 
(468 puan) tarafından
Dicem de eltim olamaz cunki kaynım yok olmadığı için emtapi kuramadım herhalde ama boyle düşündüm biran
tarafından
En rahatı :)
0 oy
tarafından
Valla kuzum gram altınım yokken eşim kaynımın nisanında 5 bin harcadı tatlı içecek altın masraflari parası yoktu cunki hiç bişey demedim inan ki sadece içime attım aradan 5 yada 6 ay geçti eşimin yüzüne vurdum sabret dedi dua ettim cunki hiç altın takmak nasip olmamıştı eşimin tek dedigi o babamın emaneti yardım etmek abilik görevim düğünü olcak yine yardım etti 15 bin kadar ama o sırada dükkanımız sattık araba sattık bana 18 tane bilezik aldı allah var içimde bırakmadı iş yeri için 8 tanesini geri alsan 10 tane bilezik aldı kaynanam ne kadar oglum alma eve gir desene eşim anne sen karışma ben altın yapacam karıma dedi susturdu sağolsun sabrettim sadece
(89 puan) tarafından
Helal olsun eşine, Allah mükafatını verir işte.
tarafından
Amin canim inşallah :) Yapsın bırak Allah sana kat kat fazlasını nasip etsin
(89 puan) tarafından
Çok doğru hele de başta baba yokken çok zor o kardeşe de.
0 oy
(1,169 puan) tarafından
Seninkileri almiş geri koymamışsa asla izin verme canım zaten altın fırlamış asgari ücretle bilezik alacaksa size yazık valla
0 oy
(201 puan) tarafından
Tabikidre hayir alabilecek gucu varsa once bana olan borcunu kapatsin

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 826 göst.
0 oy
9 cevap 335 göst.
0 oy
8 cevap 193 göst.
9 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Tavsiginannesi (194 puan) tarafından soruldu
0 oy