0 oy
2,081 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (1,028 puan) tarafından

Kızlar ben birinci dozu yaptirdim ikinci dozu yaptiracaktik yakında ama bu haberi gorunce şaştım kaldım keşke yaptirmasaydim dedim biz o hayvanın biseyinden yemeyelim icmeyelim derken meğer kendi ellerimizle verdirmisiz bebegimize o kadar da yememe içmeme dikkat ederim helal gidalara  filan siz de dikkatli olun tatlı annneler ben ben bı hata yaptım siz yapmayın 

10 Cevaplar

+2 oy
(272 puan) tarafından
Neredeyse bütün ilaçlarda ve bütün aşılarda var. Haram olan bu hayvanın etini yemek. Devaya karşı gelmek doğru değil diye düşünüyorum. Diyanetten bçyle bi açıklama olmadığı sürece sağlık için yapılan bişeyin önüne geçemem şahsen ben yaptırırım  bütün aşıları. Yarın bigün bişey olsa vicdanım bunu kaldırmaz  
(751 puan) tarafından
Evet canım çok doğru Bi yorum yapmışsın eczacı teknisyeni olarak söylüyorum nerdeyse kullandığımız bütün ilaçların içinde domuz yağı domuz jelatini veya herhangi bişeyi var onlar tedavi amaçlı.. Ama etini bilerek yemek tabikide haram
tarafından
ayni fikirdeyim bende sifs icin bu
tarafından
Acaba populer olan ilaclarin hangilerinde var biraz bahsedebilir misin eczaci teknisyeni olan arkadas ,
-Reklam-
+1 oy
(929 puan) tarafından
Nolmuş dna taşıyosa sağlık için yaptırıyosun evladının sağlığı için ki yemiyosunda . Açıkçası evladımın sağlığı için yenmesi gerekiyosa yenilirde . Burda bu yazıdan etkilenip yaptırmıycak bi çok kişide var gerçi o yüzden yaptırmıyosanız kendiniz yaptırmayın burda paylaşmayın benim düşüncem
+1 oy
tarafından
Sırf o aşıyı yaptırmadığı için bebeği şuan yoğun bakımda arkadaşımın zehirli ishal olmuş organlarında bir sorun oluşmuş 
tarafından
rabbim  sifa versin
+1 oy
(1,379 puan) tarafından

Önce saglık için kullanılan bir aşıyı bu kadar sorgulamak yerine keza yediğimiz ürünleri jelatin açısından sorgulamak lazım BİLİYORUZ KI TURKIYEDE JELATİN ÜRETEN BİR FİRMA YOK İÇİNDE SIĞIR JELATİNİDE YAZSA ÜRÜNLERİN HELAL KESİMMİ DEĞİL şimdi ben kullanmıyorum diyenler olacak ben nelerde oldugunu yazayım sız kullanıp kullanmadığınıza karar verin dipnot olarak da sağlık bakanlığının önerdikleri domuzsuzda paralı olan mı domuzlu farkında iseniz artık kresler ve okullar bile aşı kartı istiyor ve yoksa kabul etmiyor bende aşısı olmamış cocukla kızım aynı ortamda olsun istemem uzun müddet

Jelleşme ajanı: Jöleli tatlılar, etler, şekerlemeler, et sosları

·         Yapı sağlayıcı:  Lokum, koz helvası, kremalar,  sufleler, fırın ürünleri

·        Bağlama Ajanı: Rulo etler, konserve etler, şekerlemeler, peynirler, süt ürünleri

·        Koloidal yapıyı koruyucu: Şekerlemeler, dondurmalar, buzlandırılan ürünler, donmuş tatlılar

·        Durultma ajanı: Meyve suları. Meyve sularında kullanım oranı  % 0,002-0,015 

·         Film oluşturucu: Meyvelerin kaplanması, etler

·        Koyulaştırıcı: Toz içecekler, et suyu, soslar, çorbalar, pudingler, jöleler, şuruplar, süt ürünleri

·        İşlem yardımcısı: Tadlandırıcılar, yağ, vitamin ve renklendiricilerin mikroenkapsülasyonu

·        Emülgatör: Çorbalar, soslar, tadlandırıcılar, et ürünleri, kremalar, şekerlemeler, süt ürünleri

·        Stabilizör: Krem peynirler, çikolatalı sütler, yoğurt, buzlandırılan ürünler, kremalar, donmuş tatlılar

·         Yapışma ajanı: Şekerlemeler, et ürünleri

·         Köpürmeyi sağlayıcı: Şekerlemeler, kremalar, dondurmalar

·        Kristalizasyonu düzenleyici: Dondurmalar, buzlu ürünler, donmuş tatlılar.

tarafından
cidden hepsinde var mi
0 oy
(1,204 puan) tarafından
Cnm bu dediğiniz hepatit aşısında da varmış hemşireye sordum yok öyle bişey bende kizima yaptırdım  dedi 
(1,204 puan) tarafından
Keşke bende vurdurmasaydim   :( kuzenim in doktoru da çok önemli değil vurdurmayin demiş
(386 puan) tarafından
Yaa canım benim hayırlısı ya olan olmuş artık inşallah bilinçlenelim vallahi ❤️
tarafından
Siz arastirdinz mi kesin olarak emin misiniz icerdiginden?
(90 puan) tarafından
Instagramda Yağmur mirzayeva ve Doğal anne var. Onlar aşıların içeriklerini paylaşıyor bakabilirsin
tarafından
He sizde baskasindan duydunuz yani
0 oy
(3,798 puan) tarafından
Daha bugun haberlerde izledim abd de kızamık aşısı olmayan cocuklar kamuya açık alanlara sokulmayacakmış yasaklanmış 2002 senesinde tamamen kökünün kazındığı kizamik hastalığı aşıya karşı olan ebeveynler yüzünden tekrar türemiş lütfen bu şekilde onu yaptirmayin bu aşıyı yaptirmayin diye söylemeyin eskiden köylerde cocuklar sebepsiz yere kizamiktan su ciceginden menenjitten ölürlermiş bunlari akrabalarimizdan duyuyoruz simdilerde böyle bisey yok hepsini hafif atlatiyo yavrularimiz bu aşılar sayesinde...
(3,798 puan) tarafından
Bu yazımı yanlış anlamayın rota aşısi zaten isteğe bağlı ayrıca sgkda karşılamiyo istemeyen yaptirmaz ama diğer saglik bakanligi onayli ve ücretsiz yapilan aşılarida bazi arkadaslar yaptirmayin diye diretiyolar bu yüzden yazdım size yönelik degil
0 oy
(2,931 puan) tarafından
Burda okumustum bi arkadasin çocuğu rota virüsüne yakalanmis ve yogun bakimda yatiyomus. Benmde arkadasimin bebegi yakalandi ve çok zor atlattı. Bence böyle paylasimlar yapmayın koku kazınan hastaliklar bile gun yuzune çıkıyo Rabb'im izin verirse maddiyatimin yettigi kadr menenjiti de yaptircam 
tarafından
Bnm arkadaşımın çocuğuydu
(2,931 puan) tarafından
Okudugumu hatrliyorum da kimde okudugumu hatrlamiyodum. Dini arastirmak önemli tabiki ama zaruri hâlde etinin yenmesi caiz olan bi ****** saglik icin de vurulabilir icinde varsa eger ben böyle düşünüyorum
0 oy
(68 puan) tarafından
Bence bu aşıyı biraz daha araştırın..  Bebeğine bu aşıyı yaptırıcak olan bir sürü insan var onlarıda etki altında bırakmayın ben doktorumla bizzat bu aşı hakkında görüştüm kendisi önemli bir aşı olduğunu ama maliyetinden dolayı devlet karşılamadıgını herkeste yaptıramadıgı için aşı hakkında bu tarz söylemler olduğunu söyledi bana göre yapılmalı dedi yapılmadığı takdirde rota virüsü kaptığı zaman bir hafta on gün gibi bir süre hastanede yatıp serum alacağını bu süre içinde yoğun bir ishal ve kusma olcağını ishalin zehirli olan türleri de olduğunu ve organlara bile sıçraya bileceğini anlattı benim araştırmalarıma göre doktorumun bire bir söylemleri doğru idi açıkcası bunu göze alamadık tabikide ilk dozu yaptıdık 2ci dozuda yaptırıcaz herkesin kendi kararı isteyen yaptırır isteyen yaptırmaz buda tartışılır tabiki... Aşılara gelene kadar neler var neler yiyecek içecek hiç saymim herşeyle karşılaşıcak çocuklarimiz elimizden geldiğince korumaya çalışıcaz. 
0 oy
(2,172 puan) tarafından
Arkadasımın bebegi dogunca bilmedigi icin yaptirmamis gecen sene cocuk neler cekti Allah korusun bu yuzden ölen bebeklerde var. Artık hayvanın girmedigi biseyde kalmadı ama bunu saglık icin kullanılıyosa kullanılsın. Şu jelibonlar marsmelowlar onlar domuz jelatininden yapılyo onlara dikkat etmek lazım 
0 oy
(5,938 puan) tarafından
Bu asiyo yaptırmayın diye başlık atacağınıza uyarıda bulunarak baslik acabilirdiniz.hadi iceriginden dolayi yaptirmadik diyelim cocuk zehirli ishal oldu ve öldü ne olacak ???? 41 derece atesi cikti havale gecirdi sakat kaldı ne olacak? O zaman çocuklarımıza ilacta vermeyelim nasip yapıldığını bilmiyoruz sonucta iceriginde yabanci isimlerde var e7 diyor mesela bir ilaçta ne oldugunu arastirip kac ml eklenmis diye hesap mi yapıyorsunuz? Bu tercih meselesidir damiltilarak eklenmis arastirdim ben ve oda igne e milyonda 1 giriyor girip girmedigide meçhul.bu gune kadar boyle birşey yoktu da simdi cikmasida aşikar turkiye uretsin o zaman bu igneyi kesin almak istemiyordur kuruluşlar böyle bir şey cikarttilar bak gör 3 ay sonra fransa uretimi diye cikartmazlarsa baska firmaya yonlendirme yapmak için de deniliyor ona bakarsanız 

İlgili sorular

+1 oy
13 cevap 135 göst.
25 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Küboşşşş (128 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 199 göst.
15 Mart 2024 Diğer kategorisinde Ececomez61 (196 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 81 göst.
6 Mart 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Yenianne_tugce (1,277 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 149 göst.

379,360 soru

11,355,524 cevap

34,830 kullanıcı

...