0 oy
771 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
arkadaslar 6 aylik hamileyim tutmak cok istiyorum ama bebegimede kiyamiyorum sabah aciktigimda bile pit pit vuruyo ben omu aksama kadar nasil ac birakiyim bilemiyorum tutmasam gunahi varmidir

22 Cevaplar

+2 oy
(236 puan) tarafından
Bende hamileyim 6 aylık benimde bebeğim sabah böyle vuruyor ama başından beri hamileyim tutamam demedim ramazan o kadar faziletli bir ay ki Allah her ameli kendin için yaptığın dan sana sayıyor ama oruç u diyor bana tutuyorsun ve mükafatı ayrı oluyor. Bebeğin anne karnında nasıl herşeyi his ediyorsa ibadetleri de his ediyor ve anne karnında sabri öğreniyor bence dene tutmayı tutamazsan da kaza edersin ama şahsımda bu ayı kaçırma derim çünkü ölüm her an gelebilir kazası nı tutamadan bile
(7,193 puan) tarafından
++++.
-Reklam-
0 oy
tarafından
Onu bilmiyorum da tutmamanın günahı daha büyük onu bilirim bebeğin ek gıda alıyorsa senin hiçbir engelin yok kb
tarafından
kuzum hamileyim 6 aylik
tarafından
acliktan midem bulaniyo fenalasiyorum birde
tarafından
1 gün deneyebilirsin bugün bununla ilgili çok post açıldı hepsi emzirme ile ilgili bnm de aklım ona takıldı bn 8 aylk hamileydm çok zorlandım 2 gün tuttum başkada tutmadım sonra kazasını tuttum emziriyorum gün içerinde oğlum ek gıdada almıyor sütüm de azalıyordu ama yine tuttum tutmak zorundaydm
(4,040 puan) tarafından
Hamilelere cevaz var tutmayabilir hiç de günah falan olmaz. Ama tutarsa hamileliği daha faziletli geçer huzur dolu olur. Halsiz düşüyorsa da tutmanın zorlamanın gereği yok
tarafından
Arkadaşım hamilelere ve emzirenlere oruç tutmamak günah değil bilmiyor musun? Sen nerden günah olduğuna dair bilgi edindin?
0 oy
tarafından
Canım tutma bence hamileye günah değildir bence sonuçta can taşıyorsun içinde bebeğin yemeye içmeye muhtac
tarafından
Hamilelikte mi oha
tarafından
işte kuzum bilemedim inan öf
tarafından
kıyamıyorumda bebegime tutmicam sanirim
tarafından
Borç olur anca canım öyle diyenlere kulak verme bence bazen saçma konuşuyolar
tarafından
Canim arkadas 6 aylik bebegin var sanmis ondan oyle dedi aciklamista zaten hamileye gunah olmadigini
0 oy
(6,825 puan) tarafından
Tabiki tutma hamileysen borcun olur daha sonra tutmak zorundasın ama şimdi iki canlısın tutmayablrsn günah dğl. 
0 oy
tarafından
Kulağını tıka diyenlere gebeye ve emziren anneler e dinimiz kolaylık sağliyor.borcun olur anca sonra tutarsın keyfimi sanki.
0 oy
(6,724 puan) tarafından
Bayağı da ileri hamileliğin canimm bence tutma borclarini tutarsın
0 oy
(112 puan) tarafından
Canım yapabilirsin bence ben ikiz hamileidim tuttum orucumu inan Allah yardım ediyor yeterki sen tutmaya yelten şuan da ikiz emziriyorum 30 gün full tutcam Allahın izni ile :) 
(449 puan) tarafından
Maşallah ne bünye varmış sende hem de ikiz emziriyosun, inşallah sütün yeter
0 oy
(10,517 puan) tarafından
Islam dini kolaylık dinidir cnm 

Kendini.biliyorsun sen enn iyi sen bilirsin 

Tutma günah değil.yani sonra gününe gün tutarsın çünkü bende öyle yapacağım herhalde hem hamile hem emziren olarak 
tarafından
Allah yinede bizden razi olsun kuzum ibadet edemesekte etmislikten saysin
(10,517 puan) tarafından
Aminn kuzum aminn
Inşaallah
0 oy
tarafından
Bende hamileyim kalktım tutucam ınsallah canım 1 gun denicem dayanabiliyosam devam edıcem 
tarafından
Allah kabul etsin balım
tarafından
Amin canım inşallah dayanırım bende 24+3haftalıgım
0 oy
(139 puan) tarafından
Bende hiç tutamamıştım yaa habire yiyodum hiç dayanamiyodum 
0 oy
tarafından
Hamileler tutmayabilir demişti diyanet başkanı canım için rahat olsun
0 oy
(48,683 puan) tarafından
Allah kolaylik vermiş tutmak zorunda degilsin ve günah değil sonradan odersin borcunu. bir gün bile birakmazken ben bu senede tutamicam eger kendini iyi hissetmiyorsan kendine eziyet edip orucunu da zedelemenin anlami yok hamikeyken 1 hafta tuttum sonra doktor yasakladi insallah borclarimizida odeyebiliriz
0 oy
tarafından
Bende 8 aylik hamileyim malesef tutamicam esime sahur hazırladım namazimi kıldım kuran okudum rabbim ibadetlerimizi kabul etsin kazasini tutmayi nasip etsin inşallah 

Bebeklerimizi tabiki de ac  birakamayiz. 
0 oy
tarafından
Canım hamilemisn tutman tavsiye etmem bide 6 aylık senden yiyip içiyor 
0 oy
(449 puan) tarafından
Sen nasıl istersen öyle yap canım o Allah ile senin aranda kimse karışamaz, herkesin bünyesi farklı
0 oy
(2,189 puan) tarafından
Günah degil canim 6 ayliksin bide. Bende lohusaym tutamıyorum bebek emziriyorum hemde sonra tutarız hepsini Insallah 
0 oy
(203 puan) tarafından
Canım bende 6 aylık hamileyim bı öğün yemezsem basım dönüyor bundan önceki hamileligmde oruç tuttum sahura da kalkamiyordum çocuk düştü o yüzden bunda tutamicam
0 oy
tarafından

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre;

Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler. Bunlar bir yönüyle hasta hükmünde oldukları gibi, onlara bu ruhsatı tanıyan hadisler de bulunmaktadır (Nesâî, Sıyâm, 51, 62; İbn Mâce, Sıyâm, 12).

Kendisi dayanabilecek ve çocuk da etkilenmeyecek ise gebe ve çocuk emziren kadın oruç tutabilir. Bu konuda alanında uzman bir hekime danışılması uygun olur. Hamilelik ve çocuk emzirme gibi meşru sebeplerle oruç tutamayan kadınlar, tutamadıkları bu oruçlarını şartların elverişli olduğu başka zamanlarda kaza ederler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 269).

0 oy
tarafından
Bebeğin ac kalmaz canım ama bi dene kötü olacak olursan tutma 
0 oy
(395 puan) tarafından
Tutmaz isen günahı yoktur diye biliyorum ama bildiğim kadarıyla bebek beslenemez sen zorlanır san tutmamalısın. İstersen başla zorlanır san boz. Ben 34 haftalık hamileyim 1 yaşında da başka bebeğim var yinede tutcam Rabbim nasip ederse. Ama tabiki zorlanırım bebeğim beslenemez bu gibi durumlarda tuttuğum orucun sevabı kalmaz bebeğime ve bedenime zarar vermiyor ise tutabilirim. Rabbim sabrınıda verir. Sana kalmış bu yani sana burda kimse tut yada tutma derse yanlış olur. 

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 358 göst.
1 Nisan 2020 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Özlem.46 (23 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 144 göst.
10 Mart 2024 Diğer kategorisinde Ayselaras (199 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 137 göst.
10 Mart 2024 Diğer kategorisinde Anne.adayii (823 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 470 göst.
8 Kasım 2022 Diğer kategorisinde Azkaban (2,746 puan) tarafından soruldu

379,907 soru

11,372,646 cevap

34,855 kullanıcı