0 oy
1,118 göst.
Aile kategorisinde (78 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Arkadaşlar biz evlenirken dugunde kız tarafının alacağı ev eşyalarını babam nişanimizda toplanan paradan harcadı 12 bin liraydı. Kendi de üzerine koymuş söz de. Nişan da takı olarak küçük bir bilezik takti 5-6 binlik düğünde düzgün bir şey takmadı. Eşimin ailesi bu duruma çok üzüldü. Ailem ben okurken bana harcama yaptılar diye yani harçlık yurt parası falan atanmadigim için de ekonomik olarak bana hiç yardımcı olmadılar. Babam yüksek bir miktar emekli parası alıyor 6 bin. Üç tane evi var. Arabasi var. Birikimler var ayrıca. Kardeşime daha çok yardımcı olacaklarını söylediler erkek tarafı diye. Eşim 6 yıldır çalışıyor işte birikimi var diye ailem onlara yükledi sorumluluğu. Eşim ve ailesi halen bunu konuşuyorlar ben arada kalıyorum sizce haklı kim? Ailem bazen bana çok para döktü okurken diyorum atansam kendim hallderdim ama atanamadim. Annem de atanirsan maaşın size yarayacak bize yaramayacak diyor. Eşim de atan veya atanma sen bunların evladisin insan destek olur durumları olmaz anlarım diyor.  

Ha bir de annem -bunu sonradan ekliyorum- biz erkek.kardesini daha çok seviyoruz ona gönlümüz bol diyor. Nedense onun ve benim de eve tek.kurusluk katkımız olmadı hatta ev işleri.hep bana baktı ama durumlar böyle sonra aileni suçlama yazmissiniz

25 Cevaplar

+1 oy
(879 puan) tarafından
İyi da eşin de ailene mi guvenmiş 

Kiz tarafi hic bisey yapmasa dahi kaynana tarafi konusmaya hakki yok bu insanlardan nefret ediyorum kusura bakma ozur dilerim 

Birde senin ailende almis yani almamis da degiller
-Reklam-
0 oy
(1,292 puan) tarafından
Me diyeceğimi bilemedim. Babanın durumu olmasa tamam da durumu varken esirgemesi seni eşinin tarafında boynunu bükmesi ayıp olmuş. Herkesin kendi düşüncesi tabi ama eşinin tarafı da bunu konuşmamalı bence 
0 oy
tarafından
Eşinin tavrı da hiç hoş değil bence ailen iyi kötü az yada çok yapmış biseyler .ama eşinin bu şekilde konuşması da hoş değil bence 
0 oy
(4,668 puan) tarafından
Yani baban senin için yapabileceği herşeyi yapmış seni okutmuş iyi kötü evlendirmiş daha fazlasını beklemen ne kadar doğru bilemiyorum. Bu arada atama demişken tam olarak mesleğin ne? 
(78 puan) tarafından
Daha fazlasını bekleyen yok ki. Nisan parasının nerdeyse hepsi onun ailesine aitti yani bizim.pek tanıdığımız yok onların parasını harcadı bir nevi. Onlar her düğüne gider her düğüne karşılık olacakmdiye taki atarlar babam.dogru düzgün hiç düğüne gitmemiştir
(4,668 puan) tarafından
Anladım canım ama o takılar SANA takıldı sonuçta. Yani benim bildiğim adetlerimize göre takılan takı gelinin olur. Bu parayı esyaları almak için kullandın ne var ki bunda. Onu geçtim anladığım kadarıyla eşin de aileside sonsuza kadar bu durumu senin yüzüne vuracaklar ve sen heeep arada kalacaksın. Valla senin yerinde olsam kendimi parçalar atanırım gerçi mesleğini yazmamışsın ama inşallah kolay atanan bi meslektir ,bak bakalım ondan sonra kimse ağzını açabiliyor mu? Bu arada söylemeden edemeyeceğim eşinin yaptığı çok büyük ayıp.
0 oy
(80 puan) tarafından
Babanlarin size biraz da olsun destek olması gerekiyormuş ama yardim da bulunmadı diye de eşinin ve özellikle de ailesinin bunu sana dile getirmeleri çok yanlış. Biz eşimle evlenirken öğrenciydik ikimizde az olsun bizim olsun dedik çok şükür kimsenin ağzının kokusunu çekmeden düğünümüzü yaptık. Esin diyor diyelim de ailesinin de demesi çok kırıcı birşey ya. Düğün olmuş dernek olmuş daha niye karıştırıyorlar kimin ne kadar yardımcı olup olmadığını.
0 oy
(1,665 puan) tarafından
Ailenin durumu varken yapmaması hoş değil ama eşinin ailesini geçtim eşine bile ailen hakkında kpnuşturmaman gerek. Allah korusun eşinle bi durum olsa kapısına gideceğin tek ev baba evin annenin babanın yanı. Eşine bile güvenme. Sen şimdi eşine evet haklısın yapmadılar evleri var arabası vs dersin yarın öbür gün bi kavga bile olsa söylese bunu ailen duysa annen baban nasıl üzülür sen düşün. Herkesi geçtik kızımız bile böyle düşünmüş konuşmuş derler. Hiçbir zaman hiçbir konu da ne eşinin ailesinin ne eşinin ailene laf söylemesine müsade etme. Pişman olmazsın inan 
0 oy
(605 puan) tarafından
Senin ailen mecbur değil ki bizimkiler tam tersi kendileri bir iğne dahi almadılar altınlar şunlar bunlar qitti hep babam ev araba senin dedi abime daha da fazlasınj yapıyor die onlarda herşeyi benimkiler yapsın isterler bence sen ailene yüklenme yapacağını yapmışlar zaten onların senin ailenden beklemeleri hata 
0 oy
(47 puan) tarafından
Yazında bile seni büyüten insanları suçlarken gerçekten haklı kim diye mi soruyorsun? 
0 oy
tarafından
Hızına yetişemedim kız dur :)))

Burdaesinin yada onun haklı olması önemli değil sasirdigim şey senin ailenin verdiklerini söyleyip durması.burda yankısı sizz değil ailen yapiyo sonuçta evlattir .. 
0 oy
(62 puan) tarafından
Ben anlıyorum seni kendi ailen durumu iyiyse esin herşey bekliyo ben de öyleyim ama ailem herkonuda bana yardımcı yani aldığım kıyafete kadar onlar aliyo 
0 oy
tarafından
Benim de ailem bana çok para harcadı ama düğün zamanında da harcadı valla iki kardeşim çeyrek taktı annem kolye babam bilezik taktı mutfak eşyalarımı annem aldı hep 
0 oy
tarafından
Nişanin taki olayi zaten düğüne yardimci olmak degil mi? Bizim kendi aramzda okdu nisan ama yinede taki takan oldu altn fln. Bizde eşyalar icin kullandik. Erkek tarafının taktigi takilar tabi sende kalir ama altn vs nerde görülmüş kiza kaldigi
0 oy
(6,919 puan) tarafından
Evlilik ne koca nede kız tarafı yardım etmek zorunda deyil artık   kendi kendinize yetmek zorundadır. Evladı diye ömür boyu bakma yükümlü değil  tâbi çoğu anne baba eder o ayrı mesele ama biz illaki bize yardımcı olun deme hakkımız yoktur eşinin evlasin vermeli gibi bı tavrı çok Yannis kendine guvenmiyorsa niye evlenirki  birri tabiki bu benim düşüncem canım 
0 oy
tarafından
Kendi fikrim olarak söylüyorum zaten kız tarafı istediği şeyleri yapar şunu yap bunu yap gibi zorlama olmaz bizde, genelde ev eşyaları yada düğün masrafları zaten erkek tarafınındır. Eşinin ailene karşı tutumu da bence çok garip. Ayrıca erkek evlada tabikide daha çok para harcanır düğün ev eşya hepsi erkek tarafının masrafı kardeşine daha çok yapmaları çok doğal 
0 oy
tarafından
Valla çok bile yapmışlar kusura bakmasınlar okumuş kız vermişler yarın işe başlasan onların eşya dediği şeyi iki maaşınka alır atarsın. Ben de inşaat mühendisliği bitirdim annem beni çok zor okuttu evlenirken de annemler ev almıştı kredi ödüyolardı bana çeyiz yapamadılar çok az bi mutfak malzemesi alındı Allah var eşimin ailesi lafını yapmadı ama eltimin anası ben çok yaptım onlar niye yapmıyo diye arayı karıştırdı şimdi okul bitti çocuk biraz daha büyüsün işe başlıcam her şeyimi alıp her yerde paylaşcam bi de üstüne yazcam çeyiz çeyiz dediğiniz benim tek maaşım siz bi kere yaparsınız ben ömrüm Boyunca her ay alırım ailem bana en güzel çayizi yaptı beni okuttu diye yazcam :) 
0 oy
tarafından
Valla baban daha napsin anlamadim 6 binlik bilezik takmis 12 binlik nisan takilarini sana harcamis seni onlara mahcup etmemis zaten nisan desigin kiz tarafina yardimci olur dugunde erkek tarafina takilan takilar hep masraflara gider bu normaldir 
tarafından
Esinde yani yangina korukle gidiyo senin kimseye ihtiyacin yok ben varim diyecegine kim hakli diye sormussun baban hakli
(78 puan) tarafından
Nisan takilarinin çoğu erkek tarafının da çünkü bizim çok tanıdığımız yoktu zoruma giden o oldu onların mmisafir çöktü çevrelerin genis yani onların parasını harcadı bana hiçbir şey yapmasa daha iyiydi
tarafından
Kuzum bak simdi sen alingan lik yapmissin hassaslasmissin cunku nisan dedigin kim takarasa taksin takisi illaki kiz tarafi ihtiyaclarini alir ee ozaman erkek tarafida senin tarafin takilarini kullandi dugunden sonra oyle dusunme sen esinin etkisinde kalmissin Allahh babana ömür verdikce nezaman ihtiyacin olsa yaninda olucaktir merak etme sen
0 oy
tarafından
Ailem beni şehir dışında 5 yıl okuttu.Babam asgari ucret alıyordu ozmanlar...Bende atanamadim 2 yıl kpss kurslarina gittim...Farklı sehirlerde mulakatlara gittim.Birsuru para harcadilar bana...Sonra atanamadim ozelde calismayi sectim ve nisanlandim.Nisanımızda toplanan parayı kurusu kurusuna bize verdi ailem araba aldık eşimle.Dugunde hem takilarimi taktilar hemde beyaz esyalarimin hepsini aldilar.Allah razı olsun erkek tarafinin agzina tek bir laf vermediler.Baban sana buyuk haksizlik yapmış.Elinde olmasa gariban derdim.Elinde oldugu halde elin içine karışıyorsun seni mahcup etmemesi lazımdı.Nasılki düğünde toplanan para gelinle damada kalıyorsa nisandaki parada gelinle damada kalmalıydı...Bende erkek tarafınin yerinde olsam okadar parasi olmasina ragmen kizina busekilde davranan baba hakkinda bende konusurdum ne yazıkki! Sende hep arada kalicaksin canm.Kendini ne sekilde savunursan savun.Seni okuttularsa bunun hesabini kitabini ilerde senin karşına seremezler.Seni okutmak görevleri.
(78 puan) tarafından
Burada net doğru yorum sizi buldum. Ben ailemi suçlamıyorum.yukarda öyle yazmışlar Nisan parasının çoğu erkek tarafinindi onların tanıdığı çevresi çok her düğüne gider takarlar babamgil öyle değil. Nisan parası harcanmsaydi da en azından takı takmasaydi. Çünkü erkek tarafı belki 200 binlik harcama yapmistir
tarafından
Aaa oylemi?Baban bide kimsenin nisanina gitmedi parayi aldı senin ceyizini oylemi yapti?Yani yine onlarin paralarıyla yapti.Gercekten cok ayıp ayrica kul hakki.Kendi kimsenin nisanina gidip taki takmiosa oglan tarafinin taktigi Takıları paralari nasıl alır?Bilemiyorum canm ya zor durumdasin cidden.Sende babanin haksiz oldugunu biliosun ve savunamiyorsun.Tek yapacagin sey Eşinle konuş zamanı geriye alamicaginizi birdaha bukonudan bahsetmemelerini söyle.Baska yapacak biseyin yok kuzu
0 oy
(1,822 puan) tarafından
Yani sahsi dusuncem ailen sana elinden geldigi kadariyla yapmaliydi sen atanamadin diye yapmamalari sacma olmus seni maasin icin mi okuttular o zaman ki zaten duumlarida cok iyiymis yuksek maas 3 ev falan diyosun bilemedim ki canim. Ama esin ve ailesine gelince de laf etmeleri dogru degil yaptilar veya yapmadilar olmus btmis bunlari artik konusmanin hic bi faydasi yok
0 oy
(1,143 puan) tarafından
Herkes suçlu burda bence. Erkek tarafının hala bunları konuşmaya hakkı yok herkes elinden geleni yaa gönlğnden geceni yapar maddi konuda bu tarz konuşmalar yanlış. Kendi ailene gelince başta olsun diye düşünmüştğm sonra birikimleri evleri car erkek kardeşime daha çok vercekler deynce onlarında yanlış yaptıgını düşünüyorum. Bu şekilde olmamaşıydı ailen ellernden gelenin en iyisini yapmalıydı ama yapmamışlar . Yapmadıklarını kpnuşmak eleştirmekte erkek tarafına düşmez kendileri elindne geleni yaparlar kimse kimsenin yaptıgına karışamaz. 
0 oy
tarafından
Esinin ve onun ailesi ayip etmis basa kalkmamalari lazimdi 

Senin ailende ayip etmis nisan parasina  sana esya yapmislar  56 bine bilezik takmislar ama oglana gelince ohhh ne ala ne memleket direk evlat ayrimi  yapmislar

İlgili sorular

0 oy
22 cevap 980 göst.
16 Kasım 2023 Aile kategorisinde Papatyam.68 (0 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 172 göst.
22 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Fadik63 (209 puan) tarafından soruldu
0 oy
37 cevap 1,525 göst.
26 Mart 2023 Aile kategorisinde Sonsuzlugum.33 (16 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 118 göst.