0 oy
507 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (65 puan) tarafından
Kızlar ben oruç tutmamak gerektigini dusunuyorum bebeğin gelişimi açısından. Benim sorum namaz için olucak. 7 ayligim yere eğilince içim bi tuhaf oluyor kalkarken zorlanıyorum oturarak kılıyorum siz ne yapıyorsunuz bu yaptiğım doğru mu? Normal şekilde mi kılmalıyım ne düşünüyorsunuz?

12 Cevaplar

0 oy
(2,351 puan) tarafından
Ben basimi koydugum yere yastik koyuorum yuksek yapiorm orayi seccadeyi ustune ortuorm.  Cok egilmemek icin. Karnm agrimasn die Allah kabul etsin zorlanirdsam bole kilabilcegimi solemislerdi
(2,351 puan) tarafından
Sevinirm canm en azndan dogru oldugunu bilr emin olurm teskkurler
(806 puan) tarafından
Tamam cnm ne demek
(248 puan) tarafından
Rabia hanım ben yukarda belirttim bende hocadan sorup öğrendim bakabilirsiniz
(8,311 puan) tarafından
Bılmeden yaptıklarınızdan mesul degılsınız ama bu gune kadsr bıldıgımız ıkı tıp namaz var bırı secdede dıgerı oturularak yapılanlar yastık vs koymak uygun dusmuyo ıkısı guvenlı 3.sey suphelı
(7,410 puan) tarafından
Canim senin icin tekrar sordum. Dogru sekilde nakil olsun diye. Bunlar ehli sünnet alimlerinin bildirdigi seyler. Allah muhafaza kendi yorumum asla degil. Bizler hamile yiz hasta değiliz yani cok cok kotu durumda hastalar icin oda baska bi seçenek yoksa 25cm den asagi bi yere secde olur diye izin verilmis. Ama biz egilemiyorsak oturarak kilmamiza izin verilmis.

Sağlam kimsenin 25 cm kadar yükseğe secde etmesi mekruhtur. Bundan daha yükseğe secde edilirse, namaz fâsid olur, yani bozulur. (İslam Ahlakı)

Resulullah efendimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” az yüksek şey üzerine de, secde etmemiştir. Az yükseğe de secdenin caiz olmadığı [mekruh olduğu] Cami-ur-rumuz ve Tebyin haşiyesinde yazılıdır. (S. Ebediyye)
-Reklam-
0 oy
tarafından
Ben normal kılabiliyorum ck şükur szinde otrarak kilmanzda sıknti yok otrarak kilmaya dewam edin
0 oy
(190 puan) tarafından
Canım bende iki gündür oturarak korkuyorum namazimi 34 hafta 1 gunluguz ayakta kilamiyorum edilince karnim kurtulacak gibi oluyorum zorlanıyorum malesef allah kabul etsin namazlarimizi keyfi olarak kilmiyoruz ki rabbim de biliyor önemli olan o
0 oy
(386 puan) tarafından
Canım çok zorlanıyorsan oturarak kılabilirsin namaz sana zorluk olmasın ah ederek namaz kılmayalım mutlu mutlu kılalım inşallah :) biz 9 aylığız çok şükür bende bi sıkıntı olmuyor herkesin farklı oluyor demekki. Buarada oruç konusundada biz aç kalsak bile bebek aç kalmaz içerde onun beslenme şekli farklı. Zaten gün boyu aç değilizki ben öğleye kadar yatıyorum oruç tuttuğum zaman kolay geçiyor tabi bu benim fikrim
(65 puan) tarafından
Benim hareketlerim ayarsız biraz o yuzden zorlaniyorum yavaş hareket edemiyorum aniden kalkiyorum bu sefer ağrı çekiyorum :D
(386 puan) tarafından
Ah canım ya aynen hızlı hareket edince bende nefes nefese kalıyorum. Yavaş kılıyorum namazımı oyüzden sende öyle yapsan :))
0 oy
tarafından
Ben son ayımi oturarak kıldım canım 
0 oy
(7,410 puan) tarafından
Canim ben 30+4haftaligim zorlaniyorum ama secdeye varirken ayaklarimin birlesikligini bozmayacak sekilde diz kapaklarımi biraz daha aciyorum karnim sıkışmiyor osekilde kılabiliyorum. Ilerleyen haftalarda dahada zorlanirsam oturarak kilarim. Yere duz sekilde ayakalrini uzatip kiliyosun o sekilde. Sende cok zorlanıyorsan oturarak kilabilrisin. Dinimiz kolaylik dini. 
0 oy
tarafından
bu tur sorulari diyanet arayip sormak lazim . icijiz rahat eder
0 oy
(806 puan) tarafından
Kilabilirsin canm neden kilmayasin Rabbim kolaylik vermiş 
0 oy
(248 puan) tarafından
Canim bende oruc tutmayi düşünmüyorum tam 8.ayimda olucam tam gelişme zamanı riske atmak istemiyorum günlerde uzun.

Namaz olayınıza geçen bende bi cami hocasına sordum tabure koltuk neyse oturarak kıl dedi. Ama ayakta niyetlenip rukuya gidiyorum secdeye giderken oturuyorum ama burda dikkat etmen gereken şuymuş rukuya gittiğinde egiliyorsun ya ayakta oturunca secdeye gittiğinde egildigin zaman rukudakinden daha aşağı olması lazimmis.

Hani oturunca eşit olmasın o yükseklik ona esin bi baksın namaza başlamadan önce egildigin kısımları ölçsün 

Eğer aynı denk olursa secde diye yaptığında rükû gibi oluyormus ozamanda namaz kabul olmuyormuş hoca bana oyle demisti umarım anlatabilmisimdir 
(65 puan) tarafından
Canım teşekkür ederim çok sağol :)
0 oy
tarafından
Allah kabul etsin cnm. Bende artik oturarak kiliyorum hic kipmamaktan iyidir diye dusunuyorum Rabbim kabul eder insallah bitakmkta istemiyorum cunku 16 yasmdn beri kiliyorum . Allah buyuk kuzum ya yeterki icin ferah olsun
0 oy
(8,311 puan) tarafından
Zorlastırmayınız kolaylastırınız der dınımızde.ıyı yapıyosun canım manın var elbette oturarak kılacaksın. 
0 oy
(1,933 puan) tarafından
Canm ben oturup secdeye gidiyordum artık onuda yapamıyorum ayaklarımi uzatıp üstüne örtü serip secdeye gitmeden kiliyorum 

Oruç ilk üç ay bişey olmaz ama sonrasında tehlikeli oluyor bebek susuz kaliyor

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 69 göst.
21 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Sinem_A (48 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 128 göst.
0 oy
4 cevap 362 göst.
29 Ocak 2020 Diğer kategorisinde Müjgann (434 puan) tarafından soruldu
0 oy
41 cevap 1,566 göst.