0 oy
565 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (33 puan) tarafından
Kızlar bebeğim 12 aylık olmak üzere hiç yapay şeker ya da paket içi şekerli gıdalar vermedim. Evde kendim doğal şekerler olan meyvelerden kurabiye falan yapıyorum , kahvaltı da pekmez veriyorum suyla karışık. Sorum şu ki siz bebeklerinizi yapay şekerle tanistirdiniz mi şekerli gıdalar veriyor musunuz ?

22 Cevaplar

0 oy
tarafından
Bugün vermesen yarın bir gün verirler zaten mutlaka elbet tanışacak 
(33 puan) tarafından
Kim verecek ki , bazı tariflerde bebek yiyeceklerinin icindeki malzemelerde şeker gördüm de o yüzden sormak istedim
tarafından
Evine gelen misafirler olur bakkala markete gidince anne bunun tadını marka ettim al der
(33 puan) tarafından
Şimdi küçük ya inşallah alistirirsam öyle şeyler yaşamam :)
-Reklam-
0 oy
(15,769 puan) tarafından
Canım sen tanistirmasan bile bebeğin senin elinde veya başkasının elinde gördüğü hazır gıdaları merak ettiği için isteyecek. Bence ufak ufak tattır. 
(33 puan) tarafından
Yok canım ben hiç vermemeyi düşünüyorum. Herseyin doğalini evde yapmak mümkün. Sadece sizin düşüncelerinizi merak ettim tariflerde şeker yazıyorda acaba veren var mı diye
0 oy
(9,652 puan) tarafından
Yanı bilmesine çokta gerek yok canim tabiki kurabiye kek hamur işi herhangi şeyler vermekde sakınca yoktur ama mesela ıhlamurda şeker koymama gerek yok kızım 5 yaşına geldi çay iciyo hiç şekerli çay tatmadi.. şekersiz verirsen öyle alışır iyi olur ben çayı şekersiz alıştırdım:D 
(33 puan) tarafından
Hah işte canım bende senin gibi düşünüyorum illa ki tanışır ama bağımlısı olmaz dimi sonuçta yararlı bişey değil
(9,652 puan) tarafından
Evet canım yani yararlı olmadığını hepimiz farkındayız..  kızım mesela tuzlu çok sevmez yemez salatalık domates hiç tuz dökmedim yerken ve şuanda da istemez tuzlu yemek olduğunda tuzlu diye yemez normal ayarında tuzunu koyarım şeker de öyle aman yesin tatlı olsun diyip hiç şeker tuz koymadım tabi ki de kaçmak imkansız ama gelecekteki hayatında az kullanmasını sağlamak bizim elimizde.. Aman yemez tatsız tuzsuz dediler ama 1 yaşına kadar tuz şeker kullanmadım..  çok şükür her çocuktan daha tuzsuz yiyor bu beni sevindiriyor..
(33 puan) tarafından
Canım aynen bende yaşıyorum kızıma çorba yapsam buna azıcık tuz atta tadı yerine gelsin falan diyorlar bende o tuzun tadını nerden bilecek ben ogretmedim diyorum benim kızımda yaşına girecek şeker tuz vermedim
(9,652 puan) tarafından
B3nce doğrusunu yapiyosun canım..  Evet ileriki yaşamında abur cuburdan kacamicak gorucek edicek ama şuanda senin elinde ne kadar az tanışa okadar iyi
(33 puan) tarafından
Aynen canım teşekkür ederim benim gibi düşünen birini görmek mutlu etti
0 oy
tarafından
Senin kontrolünde çok az a ver zaten gerekli bişey değil bende asla yedirmem öyle abur cubur ama birileri alıp geldiği zaman kesin olmaz demiyorum az az veriyorum tâbi sinir onemli
(33 puan) tarafından
Kızım şu an küçük canım ilerde ne olur bilmiyorum ama hani kimse sana çikolata veriyim şeker veriyim demesine müsade etmiyorum. Hazır bisküvi bile vermiyorum eline açıkçası. Çevrem de anlayış gösteriyor, yemesi gereken herşeyi evde kendim yapıyorum
tarafından
Okula başladığı an önünü alamayacaksin zaten sen bilirskn canım ama aklı erince isteyecektid
(33 puan) tarafından
O zamana kadar alıştırmak benim elimde değil mi canım,mesela çikolata mi istiyor evde kendim yaparım korum paket içine atarım buzluğa.en azından ne yediğini bilirim. Tabi her zaman hayatlar hayalleri tutmaz :) bakalım neler göreceğiz
tarafından
Evet tabi senin elinde ne kadar uzak tutsan okadar iyi
(33 puan) tarafından
Tamam canım çok sağol
0 oy
(2,550 puan) tarafından
Illa şekeri bilmesi gerekmiyor bence. Bu senin elinde ne zaman öğretirsen şekeri ozaman bilsin ne kadar geç okşar iyi
(33 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum canım bence de
0 oy
(3,024 puan) tarafından
Nekadar gec tanisti okadar iyi yani
(33 puan) tarafından
Aynen canım ama tariflere şeker yazmışlar da anlam veremedim yani sonuçta bebek tarifi
0 oy
(1,132 puan) tarafından
Bence tanımasa daha güzel faydayı g3ctim zararlı ne kadar uzak tutsak o kadar kar. Ama hamile iken tükettiyseniz ev de de varsa bi şekilde tanışıyorlar maalesef.  Ben de mümkün olduğunca uzak tutuyorum evde abi abla olunca paket gıdaları evden tamamen uzak tutamıyoruz. Yaptığım mis gibi kurabiyenin yüzüne bakmazken tadini bilmedigi balık kraker e heyecanla uzanıyor kokusundan mi anlıyor bilemedim :) 
0 oy
(2,295 puan) tarafından
Ben tattir tamam saglikli seyler veriyorsun ama denemeli zaten ileride kendide dener bu kadar kasma canim ileride kndi yedigi zaman vucudu alisik olmassa vucudunda ataklar olabilir Allah korusun
0 oy
(27,301 puan) tarafından

Bu kadar ince düşünmuyorum ben tabiki erken vermemek lazim ama eninde sonunda olacak ufakta olsa verilse sorun olmaz bence 

0 oy
(707 puan) tarafından
Benim oglumda küçükken bende hic abur cubur vermiycem yok iste sekerli seyler vermiycem diyordum taa ki parka gidene kadar.Suan istediğin kadar ben ona vermiycem desende parka gittiğinde azicik akli kestiginde sende almak zorunda kalacaksin.Baska cocuklarin elinde görüp oda heveslenecek gidip o cocuklardan isteyecek sen kendini o zararli cocugum diyip parcalasanda o cocuklar onun gozunun önünde yerken cocugun tamam annecim mi diycek? Tabiki demeyecek.

Bide bunun okul boyutu var orda senden gizli gizli alir yer ki bu daha kotu.Cocuga nasil olsa annem aliyor bana benim gizli yememe gerek yok mesajı vermen lazim.Ben boyle düşünüyorum al herseyi yedir demiyorum ama mahrumda birakma.
(33 puan) tarafından
Soylediklerinize katılmakla beraber ben şöyle düşünmüştüm. Bu devirde her imkâna sahibiz dışarda satılan herşeyi evde kendimiz de yapabiliyoruz. Örneğin cips diyelim dışarda bilmem ne kadar ücret karşılığında alıp içeriğini bilmeyip yedirmektense evde kendimiz temiz gdo siz yada trans yağsız kendimiz yapabiliriz. Çikolata diyelim hazır çikolata alana kadar sütlü muhallebi tarzı bişey yapıp jelatin pakete sarıp dondurup verebiliriz. Üstelik bunları çocuğumuzla birlikte yaparsak bir aktivitemiz olmuş olur diye düşünüyorum
(707 puan) tarafından
Park cocuklarin baska cocuklarla ilk tanisma yeri ve ne yazikki siz neyden sakinirsaniz sakinin orda herseyi görüp duyuyorlar
(707 puan) tarafından
History bende sana katiliyorum fakat;belli bir yere kadar anca yapabiliyorsun ondan sonra yapamiyorsun.Bende hep senin gibi düşündüm ama düşünmek farkli uygulamak daha da farkli.Ben yasayip gormen taraftariyim.Uygulamadan biri demisti dersin.Hayat biz plan yaparken basimiza gelenlerdir.
(33 puan) tarafından
İnşallah güzel şeyler gelir başımıza canım :) Rabbim hayırlısını versin
(707 puan) tarafından
Amin Insallah canim. :)
0 oy
(333 puan) tarafından
2yasindan once seker yada tuzu tatmamalilar diye biliyorum..bence suan uyguladiginiz sistem cok cok saglikli..bravo
(33 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım bende seni tebrik ederim
0 oy
(1,865 puan) tarafından

Benim tayıtlı olduğum aile hekimliğindeki doktorlar şekerli ve hazır gıda vermiyorlardı. Ama birgün kreşte kızı nutella yemişler ve çocuk bunu olağanüstü şetilde anlatıyordu. Evet birgün kola bisküvi cips gibi şeylerle tanışacaklar ama şuan hazır bizim kontrolümüzdeyken ne kadar geç üanıysalar o kadar iyi. Sonuçta bu hazır paketler yiyecekten ziyade çöp hepsi  bunu da kadın doktorum söylüyordu sağlıklı beslenmeleri  için her hamileye tek tek anlatırdı. Çünkü içinde besleyici birşey yok. Sen bile  bunların izeriğine baksan çoğu şeyin yapay olduğunu glikoz olduğunu anlarsın. Hazır gıdalarda pancar şekeri pek kullanılmaz kıvam renk olarak tercih edilmez. Şeker deyince pancar şekerini kastetmiyorum. Senim ailemde çocukluğumda hazır bişey almazdı. Ayda bir çikolata alırdı :) takip ettiğim mühendisinoğlu var onlarda aynı şekilde daha açık şekilde açıklıyorlar bu konuyu. Erken vermek şuan bizim tercihimiz. Ne kadar geç o kadar iyi mümkün olsada hiç tanışmasalar

0 oy
tarafından
14 aylık normalde pek vermem ama bazen babaannesi veriyor kızıyorum ama laf anlamıyor alışınca sürekli istiyor bu sefer 
0 oy
(48,365 puan) tarafından
arada yiyor canim hicbirseyden kisitlamadim 
0 oy
tarafından
Bende vermedim .

Gecen dudağına kenarına azıcık nutella surim dedim tepkisini merak ettim tukurrdu :) inşallah hep tukurur
0 oy
tarafından
15 aylik asiri olmamak sartiyla veriyorum ben biseh olmuyo
0 oy
(3,213 puan) tarafından
Ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi canım. Keşke hiç tanışmasa da bu mümkün değil tabi. Ama okula başlayana kadar koruyabildiğim kadar korumayı istiyorum ben. İnşallah başarabilirim.
0 oy
(265 puan) tarafından
Kızım 1 yaşında hic şeker vermedim vermeyi düşünmüyorum insallah
0 oy
(3,458 puan) tarafından
Ben her şeyi tattırıyorum geçen dondurma yalattım sevmedi mesela ilginç Bi şekilde ama çikolatayı çok seviyor tabi kendim yerken ucundan azıcık veriyorum paketi açıp ona vermiyorum. Herkesin tarzı farklı oluyor sen doğru olduğunu düşündüğün şekilde yap bence
(33 puan) tarafından
Tamam canım zaten ben kimseyi yargılama amaçlı açmadım postu.sonucta kimsenin çocuğunu annesinden daha iyi kimse düşünemez. Herkesin yetiştirme tarzı farklı dediğin gibi
0 oy
(12,504 puan) tarafından
Ne kadar geç tanışırsa o kadar iyi bence zaten bir gün mutlaka tanışacak:) 

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 44 göst.
22 Şubat 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Havin06 (1,962 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 299 göst.
0 oy
2 cevap 82 göst.
29 Ağustos 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Hayat07 (146 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 229 göst.
3 Mart 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Beren sezgin (238 puan) tarafından soruldu

377,118 soru

11,286,079 cevap

34,691 kullanıcı

...