0 oy
337 göst.
Diğer kategorisinde (640 puan) tarafından
Kızlar gebelikten önce de oluyordu ama hamilelikte daha yoğun akintim oluyor bu durum namaza engel mi sizce

15 Cevaplar

0 oy
(12,513 puan) tarafından
Pamuk, Peçete ya da günlük ped kullan sık sık değiştir engel değil regl olmadığı sürece 
(640 puan) tarafından
Günlük ped kullanıyorum değiştiriyorum sık sık
(12,513 puan) tarafından
O zaman sorun yok canım normal bir sey bu :)
-Reklam-
0 oy
(3,669 puan) tarafından
Günlük pet kullanmam lazım çamaşırda akıntı olmaması lazim
(3,036 puan) tarafından
Bence bilmeden fetva vermeyin akıntı namaza engel değil
(3,669 puan) tarafından
Bende engel demedim ki sadece temiz kalmali
0 oy
tarafından
Her vakitte abdestini tazele ve surekli pedini degistir canim sorun degil 
0 oy
(81 puan) tarafından
Camasirda akinti olursa tektar abdest gerekir. Temiz camasirla kilman gerekir. Pamuk veya minik  bez koyabilirsin tam yerlestirerek o zaman disa akmadigi icin abdest gerektirmiyor diye ogrendik hocalarimizdan kitaplarsan. 
0 oy
(3,036 puan) tarafından
Günlük pet kullanma peçete koy veya ıslanınca iç çamaşırını değiştir günlük pet sürekli islak tutuyor emmiyor mantar veya enfeksiyon olabilirsin dikkat et 
0 oy
(4,994 puan) tarafından
Engel değil günlük ped kullanabilirsin
0 oy
tarafından
Abdest bozulmaz canım dinde de var  bir ashab-ı kira  peygamber eşinehz ayşe ye sormuş demiş ki ben sürekli kanama görüyorum namaz kılınır mı oda demiş ki eyer adet kanaması olmadığı sürece namaz kılınır ve abdest alınır dinde sarı su olarak geçiyor  yani gönül rahatlığı namaz kıla bilir sin 
0 oy
(1,358 puan) tarafından
Her ezan okunduğunda özür abdesti alabilirsin enge
0 oy
(138 puan) tarafından
Akıntın avuç içini geçerse sıkıntı. Geçmezse sıkıntı değil ama yine için rahat olsun diye değiştire bilirsin iç çamaşırını. Birde şunu diyeyim bende aynı senin gibiyim. O akıntı çamaşırda çok durunca enfeksiyon yapiyor. Peçete kullandım o da enfeksiyon yapti yaintiyi orada tuttuğu için. Şahsen günlük ped falan sağlıklı değil diye kullanmıyorum. Bende çareyi sık sık çamaşır degistirmekte buldum. Makineye atover birikince. Namaz vakti de eger avuç içi kadar değilse akinti kılıyorum avuç içini geçtiyse değişiyorum
(640 puan) tarafından
Ben de değiştiriyorum sık sık ama bazen başka yerde oluyoruz dışarda oluyoruz çamaşırda birazoluyorister iştemez kılmak mecburiyetindeyim sonuçta benim elimde olmadan gelişen bi durum Allah hepimizin ibadetlerini kabul etsin insallah
(138 puan) tarafından
Amin inşallah evet dogru diyorsun işte Allah her şeyi kolaylastiriyor avuç içi olarak belirlemiş mezhep imamları onun boyutunu geçmese sıkıntı yok.
0 oy
(5,341 puan) tarafından
Şöyle mesela temız parça bezler ben önüme veryorum aferdesn çıkaryorum abdestimi alyorum namazz kılıyorum snra bezımı yıne önume veryorum ozmn hiç bişey olmuyor 
0 oy
(138 puan) tarafından
Altta cevaplara da baktım da şunu da ekliyim. Akıntı olmuşsa abdest alip vakit namazi kilabilirsin. Diger vakit girince yeni abdest almalısın ama namaz kılma konusu dedigim dedi avuç içi kadarsa sıkıntı yok. Abdest her vakite al zaten maneviyata da iyi gelir. 
0 oy
tarafından
Kadinlarda normal bir durum canm bir nevi ozür gibi camaşirının temiz olmasina ozen goster surekli degistir camaşırina pecete koyabilirain her lavaboda degistir namazdan once (günlük pedler de akinti devamlı oldugu için ve her vakit degistirmen sikintı oldugu icin pecete daha rahat oluyo) gerisi zaten sorun degil kadıniz sonucta cnm 
0 oy
(116 puan) tarafından
Araştırın isterseniz yine de, Bi kaç yıl önceki fetvaya göre çıkış mahalli ön bölge olduğu için temiz kabul ediliyor abdesti bozmuyor ama çamaşır temiz olsa çok daha iyi olur elbet. Özür durumu için ayrıca bakabilirsiniz özür durumu daha farklı. Onun için her vakit abdest almak laızm. 
0 oy
tarafından
Avuç içinin dolduracak kadar gelirse iç çamaşırını ve abdestini yenilemen lazım. Ölçüsü böyle canım avuç içi kadar eğer o kadar değilse kılabilirsin 
0 oy
(242 puan) tarafından
Canım iç çamaşırını hep temiz tut ve her vakitte abdestini tazele inşaAllah engel olmaz 
(640 puan) tarafından
Hepinize çok teşekkür ederim

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 45 göst.
30 Mayıs 2022 Aile kategorisinde Lovebayb (401 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 385 göst.
23 Eylül 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 75 göst.
14 saat önce Diğer kategorisinde Nur343746 (139 puan) tarafından soruldu