0 oy
711 göst.
Diğer kategorisinde (1,337 puan) tarafından
Kızlar herkesin adeti vardr köyde filan yeni doğan bebeklere neler yapiliyo merak ettim bi arkadaşım evlendi cocuğu oldu cocuk daha annesini emmeden hastanede kızın kaynanası çocuğa nar yedirmiş.İyi bogazında kalip ölmemis yavrum.Eşimin köyündede kırkı çıkan bebek tuzlanır ve köpek b.kuyla yıkanırmış ben asla yaptırmam dedim kaynanama ve cocuk uzun olsun die kolundan kaldırıp sallarlarmış babacığndan ve boynundan tek tek tutup sallarlarmş öldürcekler cocukları.Bizde sadece tuzlu suyla yıkanıyo 40 ı çıkınca ve ağzına bal sürüyolar onuda yaptrmam heralde.Sizde neler yapiliyo .Sohbet olsun

32 Cevaplar

0 oy
(10,495 puan) tarafından
Bizim köyde çok şey yaparlar ama hiç birisini yaptırmadım hemen sayıyorum 

Ilk baş hurma veya zemzem verirler bi bunu yaptım sürdüm dudağına 

Tuz atarlar bebege(yapmadım)

Miden bulanabilir ama sormussun bu kurbanda keçi kesilir ya onun karnı olur bazı çocukları ona koyarlar bekler biraz için de (>yapmadım)

Kundak yaparlar herkes gibi (yapmadım)

Kafasına bisey sararlar çeki derler ona (yapmadım)

Kız daha böyle saçma sapan şeyler  bide boyu uzasın diye banyodan sonra sallarlar (yapmadım)
-Reklam-
0 oy
(5,341 puan) tarafından
Bnm annemde oyle yapyor sadece bnyo yapınca damağından parmağını koyup havaya kaldryor neymiş boyu bükük olmasn kollarını kıvuryır çok sacmq yaa biz 8 kardeşiz hepimize aynısı nı yapmşş yegelerime de yapyordu bebegın doğsun ben bnyosunu yaptirim yok anne dedım yaa allaha korusun bebegm boynu falan kırrılır 
0 oy
(78 puan) tarafından
Bena kızgın şişle karnıma iz yapmislar ne gerizekalilik 
0 oy
tarafından

Kayinvalidemlerde bebegin 40i cikinca bebegin sacina ve yüzüne un sürerler :)

Ak saçlı ak sakallı olana kadar yaşasın diye :) 

Benim oglumada yaptılar boyle seylere inanmam ama kayinvalidemi kirmak istemediğimden bisey demedim:)

0 oy
(55 puan) tarafından
Hepsi birbirinden saçma ve bebeğe zarar veren şeyler lütfen yaptırmayın
0 oy
(10,411 puan) tarafından
Bebeği köpek b okuylami yıkıyorlar bu ne iğrençlik
0 oy
tarafından
Bizde şu şekilde yenidoğan bebeği görmeye gelirlerse ince tül örtülür asla yüzünü tam göstermezler 40ı cıkınca da tuzlu suyla yıkanır öyle 1 tatlı kaşığı oda. :) Babasının bi kıyafeti daima basında durur falan öyle yani. Amaaaaa Mevlüt okutulunca mübarekler altın yagdırır bebeğe. Yemekler verilir. :)
0 oy
tarafından

Kız köpek boku ile yıkanan bebek mi olur bu ne saçmalık :)))

0 oy
(796 puan) tarafından
Biz kulağına ezan  okuduk kırkı ni çıkardık ne saçma adetleri var  bizde hiç öyle değil olsada asla yaptırmam
0 oy
(12,513 puan) tarafından
Ay o ne öyle töbe estağfurullah ya iğrenç
0 oy
tarafından
Tovbe bismilah ne kadar igrenc seyler yapıyolar ya sen sakin yaptirma oyle seyler kulagina ezan okuyup ismini soylesen yeterli allah onlsrida islah etsin bu batil lari ne zamn bırakacaklar bal 1 yaşına kadar verilmez alerji yapiyor sakin agzina felan surme
0 oy
(2,575 puan) tarafından
Valla benim kendi ailemde bişey yok. Cocugun kulağına ezan okunup kamet edilir ismi söylenir. Kaynana hanım tutturdu balla yikicakmis. Sabah ezanı ile beraber sıcak suya bal dökülürmus o bal eriyince bebek onla yıkanırmis. Tabiki izin vermedim geçen onun için tantana çıktı. Eşimde izin vermedi 

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 770 göst.
3 Ocak 2019 Aile kategorisinde Hiiiii (45 puan) tarafından soruldu
0 oy
56 cevap 500 göst.
14 Ekim 2021 Diğer kategorisinde Prens annesii23 (169 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 157 göst.
0 oy
11 cevap 608 göst.

379,177 soru