0 oy
613 göst.
Diğer kategorisinde tarafından

Cevapların yüksek kısmı

"Allah'tan başka ilah yoktur" demek olacaktır.

Doğru cevap lakin şöyle bir ince soru soracağım;

Evet Allah'tan başka ilah yoktur. 

Peki İLAH NEDİR VE NE DEMEKTİR?

Cevapları gördükten sonra bir post daha açıcam inşallah 

13 Cevaplar

+2 oy
tarafından
Lügat olarak ilah:

•Gönüllerin kendisine özlem duyduğu,

•Akılların kendisinde hayrete düştüğü,

•Sevgiyle ibadet edilen gibi manalara gelir.

Şeriattaki manasını anlamak için Kur'an'daki 'ilah ' kelimesinin kullanıldığı yerleri incelemek lazımdır. Kur'an'a baktığımız zaman ilah genelde, otorite sahibi, yönetici vb. manalarda kullanılır. Fakat ortak kullanım, ibadet edilen manasındadır. Yüce Allah şöyle buyuruyor:

"Onlar Allah 'tan başka ilahlar edindiler ki onlara güç kaynağı olsun. Hayır, o edindikleri ilahlar onların ibadetlerini reddedip onlara karşı duracaklardır. " (Meryem/81-82)

"Firavun kavminden ileri gelenler şöyle dediler: 'Sen Musa'yı ve kavmini yeryüzünde fesat çıkarsınlar, seni ve ilahlarını terk etsinler diye mi bırakıyorsun." (Araf/127)

O zaman uluhiyet tevhidinin içeriği, kulun fiillerini ve bu fiillerinin sadece Allah'a yapılmasını ve sadece Allah için olmaşını incelemesidir. Uluhiyet tevhidinin daha net anlaşılması için ibadet kavramının anlaşılması lazımdır. Çünkü bu tevhidin özü ibadette Allah'ı birlemektir.

(Okuduğum kitaptan alıntı.)
-Reklam-
+1 oy
(352 puan) tarafından

Allah’tan başka hiçbir ilah yok.” demek yani önünde eğilecek, ona itaat edilecek, secde edilecek sadece Allah var demektir.

Velhamdülillahi Rabb’il âlemîn.

(2,768 puan) tarafından
Bitaneeem bana mesaj atmışsın meleğim yazamadım kapatmışsın mesajlara Allah razı olsun balım iyiyim biraz daha ❣☺⚘⚘
(352 puan) tarafından
Aayy oynamadım hiç mesajlari ama sistemde mi sorun var kii kuzumm sen hep iyi oL bitanemmm❤️❤️❤️❤️❤️
(2,768 puan) tarafından
Sende hep iyi ol canım benim çok teşekkür ederim ☺❣❣⚘⚘⚘
(352 puan) tarafından
Kuzumm benimm(๑♡⌓♡๑)(。♡‿♡。)
+1 oy
tarafından
Hocam ilah herseyi kusursuz ve eksiksiz bir düzen icinde yaratan yeri bir dösek göğü bir örtü yapan kusursuz bir yaratici olan Allah tir 
+1 oy
(3,036 puan) tarafından
Yaratan değil mi 
+1 oy
tarafından
Hüküm yalnız Allah'ındır demek canım bir anlamda.. Allah'tan başka ilha yoktur, bütün haramları helalleri belirleyen, hayatımıza şekil veren O'dur. ALLAH'IN DÜNYASINDA ALLAHİN DEDİĞİ OLUR demektir. Hükümleri kanunları çıkaran odur. Onun dışında hiçbir kanuna göre yaşamamak, şeriatı savunmaktır.
0 oy
tarafından
Tapınılan demektir duyu organları ile algılanamayan demektir sığınılan demektir yani allahtan başka Tapınılan yoktur 
0 oy
(7,410 puan) tarafından
Ilah, herseyi yoktan var eden ve her an varlikta durduran demektir. 
0 oy
(3,669 puan) tarafından
Allah demek çünkü ALLAHtan başka ilahi yoktur biz onun kuluyuz o herşeyin sahibi biz herşeyin en hayırlısını ondan isteriz
0 oy
(6,919 puan) tarafından
İlah   herşeyden farklı güzel. Bir nevi büyük ulu  demek. Allah demek  arapça kökenli bir kelime ayriyetten  
0 oy
(13,889 puan) tarafından

ilah  gönülden bağlanıp sığınılan, rahmeti ,bereketi,sonsuz olan Allah'tır

0 oy
(242 puan) tarafından

Tapılan çok sevilen demektir ama bizim için sadece ALLAH demektir <3

0 oy
tarafından
Konudan bağımsız yazacağım. Teslimiyet çok güzel bir duygu. Allah tan başka en büyük en yüce baska hiç birsey yok. Herşeye kudreti yeten . O verdiyse hayırlısı bu diyebilmek çok önemli. Zor zamanımda secde de konusmasam bile ağlayıp kendimi anlatabildigim . Bir başkasına anlatsan sen tam anlamıyla anlayabilir mi hayır. Anlasa bile Rabbim gibi seni koruyup kollayabilir mi hayır. Bugün şöyle bir olay oldu eşimin çalışma saati değişmiş bende üzüldüm( öğretmenim) seminerler de çocukları sana birakcaktim ne yapcaz şimdi dedim. Eşimde Allah büyük dur bakalım Rabbim yardım eder dedi ve bugün seminerler iptal edildi. O yüzden la ilahe illallah . Rabbime çok şükür iyiki müslümaniz
tarafından
Ayrıca çok güzel post hergun açarsan bu şekilde senin postlarini okumak isterim . O okuduğun kitaplar ve hayatıni İslam a göre yaşadığın düşüncesi ile faydalanmak isterim bilgilerinden
0 oy
tarafından

Ilah kendisinden baska yaratici olmayandir. Ilah kelimesini sadece müslüman kullanır 

Kimi kitaplarda Allahtan başka tanrı yoktur denildiğine şahit oldum ki bunu yazanlar icimizde bizden iyi kurani ezberleyip bizi bizim dinimizle vurmaya calisan kesim.

Tanri kelimesini kullanan var Aman Allahim 
Aman yarabbim demek yerine bi luks gibi aman tanrim diyor kimisi. Ancak bi müslüman tanrim dememeli. Diger dinler bunu kullanır biz rab.Allah deriz. 

Allahtan baska ilah (yaratici,kendisinden baska tapilacak kimse olmayan, tum varlıkların en üstünü, eşi olmayan..)yoktur

İlgili sorular

+1 oy
4 cevap 240 göst.
24 Şubat 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
123 cevap 846 göst.
0 oy
10 cevap 392 göst.
21 Mart 2020 Diğer kategorisinde ❤ⒶⓈⓀ❤Böceğim (1,509 puan) tarafından soruldu
+2 oy
23 cevap 461 göst.
2 Mart 2022 Kültür-Sanat kategorisinde misafir tarafından soruldu