0 oy
6,815 göst.
Diğer kategorisinde (410 puan) tarafından
Merhaba arkadaslar bır soruda bnden gelsn  misafire ılk kahve mı ıkram edıyorsunuz yoksa cay mı ılk hangısı ıkram edılır bır kesım çay önce kahve sonra bır kesim ıse kahve once cay sonra diyor sızın dusuncenız nedır ?

23 Cevaplar

0 oy
(4,759 puan) tarafından
Ben önce kahve ikram ediyorum yemekten sonra tatlının yanına çay ikram ediyorum kuzum 
(4,759 puan) tarafından
Aynen canım en mantıklısı böyle bence böyle olması gerekiyor da
(410 puan) tarafından
Aynen canım mantıken boyle ama ılk cay ıcılır dıyenler oldu onun ıcın sordım bn mı yanlış biliyorum diye
(4,759 puan) tarafından
Yok tatlım herkes farklı düşünür ama bence önce kahve yemekten sonra da çay daha da ferahlatıcı oluyor sindiriyor canım
(410 puan) tarafından
Aynen canım bıde çay rahat rahat uzun uzun içiliyor :) çayı önce ıkram edersek bence kahveye sıra gelmez dıye dusunuyorum
(4,759 puan) tarafından
Aynen öyle kuzum
-Reklam-
0 oy
(2,241 puan) tarafından
ben once kahve ikram ediyorum. hep cevremde oyle gordum :) 
(410 puan) tarafından
Bnde ılk kahve ıkram ediyorum canım ama ilk cay ıcılır dıyen oldu onun için sordum :)
(2,241 puan) tarafından
neden uyari aldim :)  yoreye gore degisiyo heralde canim sen kahveye devam ;)
(410 puan) tarafından
Bilmiyorum canım bn uyarı vermedım yöreden yoreye değişebilir
0 oy
(2,028 puan) tarafından

Bn önce kahve ikram ediyorum :)

(410 puan) tarafından
Bende kahve ıkram ediyorum canım:)
0 oy
(1,146 puan) tarafından
Biz ilk yemek çay en son kahve verilir
(410 puan) tarafından
Tam tersinı yapıyorum bende ılk kahve sonra cay canım
(1,146 puan) tarafından
Valla canım ben hiç öyle gormedigim icon kimsede bilmiyorum. Hani kısa süreli gelen misafirler için çay ikramlik konulur en son yine kahve çikolata falan öyle yapıyoruz her zaman
(410 puan) tarafından
Doğrudur canım bızım burada da cayıın ıcmesı uzun sürüyor diye ılk kahve ıkram edılıyor yoksa kahveye sıra gelmez diye
0 oy
tarafından

Bizim burada bir hikaye var mesela oturmaya gidiyorsun ev sahibi kahve verirse kalk git demek ajlamindaymis :) o yüzden ilk çay pasta meyve falan verilir en son kahve verilir. Kahve içildikten sonra misafir gider ztn 

(410 puan) tarafından
Anladım canım bn ılk kahve servıs ediyorum bızde de misafir gelır gelmez hemen ıkram yaparsan kalk gıt anlamında derler onun için misafir gelır oturduktan vakit geçtikten sonra ıkrama geçilir:)
(1,146 puan) tarafından
Ben dicektim  sen dedin =D  bizde de öyle kahve ilk verince öyle düşünülür bir an önce kalk git der gibi. Ben izmirde  yaşıyorum burda kahve delisi  herkes misal  derler kahve  içmeye gelcez hep yanına  çikolata  şekerler falan konulur sadece okadar. =) annemde  der millet tembel  bişey  yapmamak için sadcee kahveye gel diolar  der =D  burda kahve sohbet muhabbet amaçlı genelde içilir
tarafından
Aynen öyle canm :)
0 oy
tarafından
Genelde yemek.:(ne kadar zor durumda da olsam hatta evde adam akıllı malzeme olmasa bile hemen bişeyler üretip yapmaya calisiyorum.sonra da çay....kahve yi de baktım kalkmaya niyeti yok öyle veriyorum....fakat artık bunu geri de bırakmak istiyorum ve yavaş yavaş da başladım.bi gün önceden falan haber vermeyen kimseye yemek hazırlamiycam artık .özellikle eşimin ailesi Cat kapıyı çok sever değil bı günü 5 dk önce bile arama huylari yoktur.ona rağmen .kalkar biseyler hazırlarım /hazirlardim.fakat artık yok yani mazide kaldı o .bebeğim var ve kendimi çok yiprattigimi farkettim özellikle psikolojik olarak.bende artık çayla geçiştircem eğer haber vermediyse bı gün önceden...tabi Cat diye gelip yemek soranlar da oluyor.bunun küçük bı bebeği var diye düşünmeden onları zaten Allah'a bıraktım ne diyim.
(410 puan) tarafından
Yok canım benım misafirlerim genelde düşünceli yemege gelırse yemege caya gelırse caya glecez dıye haber verırler  en iyisini yapıyorsun canım emrıvakı yapanları hıc sevmem bnde ılk kahve ıkram ediyorum canım
tarafından
Bizimkiler yabancı değil eşimin ailesi ama çok sinir bozuyorlar ya.haber vermiyorlar Cat kapı geliyorlar.birde kayinpederim gelir gelmez yemek soruyor.evde de genelde bişey olmuyor.cunku eşim geç geliyo ve ben yemeği geç vakit yaparım.hatta Allah bilir bazen yapmam bile .eşim bu konuda anlayışlı.o bile arar ne yiyelim bugün ne yaparsın evde bişey yoksa malzeme gelirken kendi bişey alır..ama kayinpederim gelir gelmez yemek sorması .cidden farklilar.
(410 puan) tarafından
Gerçekten de farklılarmıs canım en azından evınden cıkmadan yemeğini ye cay içmeye git bebeklı kadın hangı bırıne yetsın
tarafından
İşten geliyor güya da haber ver çok yemek istiyorsan.valla benim annem babam ya yiyip gelirler ya annem yemeği yaninda getirir hep beraber yeriz.ya da gelirken dışardan alırlar.insanlar ne yapacağını şaşırmış artık .
(410 puan) tarafından
Herkes bır degıl canım sonucta ınsanın kendı aılesı daha cok düşünüyor kıyamıyor
0 oy
tarafından
Misafirim akşam geldiyse önce yemek , sonra çay , en son kahve. :) Gündüz geldiyse önce çay keyfi , sonra da kahve yaparım. :)
0 oy
(1,422 puan) tarafından
Once kahve sonra cay ve yaninda yaptigimiz hazirliklardan canim ama misafire gore degisio bu bazi gelenler kahve istemio direkt cayla basliyiruz
(410 puan) tarafından
Bende ılk kahve veriyorum canım sonra cay ve ıkramlar
0 oy
tarafından
Bazn kahve yaparm cay hazir edene kadar baznde cay veririm bakrm daha oturuyorlar gitmeye niyetleri yok kahve yapiyrum 
(410 puan) tarafından
Canım bn cayı en son veriyorum zaten herkes 3 4 bardak içtiği için caydan sonra hemen kalkıyorlar onun için kahveyı ılk veriyorum
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Genelikle çay olur. 
0 oy
(1,379 puan) tarafından
 Ben cay veriyorum canım es tarafı erzurumlu olunca caya duskun bakıyorum misafirlik uzuyor insanlar kalkmıo eee bir kahve ıceljm mı ne dersiniz diyorum :)) ) 
tarafından
Erzurmun neresnden canm
(1,379 puan) tarafından
Hıc bilmiyorm canım bence onlarda bılmıo:))))
tarafından
Ahahaha o nasıl oluyo kız memleket bilinmez mi:)
0 oy
(749 puan) tarafından

Once kahve ikram ediyorum ben hazırlık yapana kadar boş boş bekleyip sıkılmasinler diye yaninada kuru yemiş koyarım :)

(410 puan) tarafından
Aynen canım bende cay demını alasına kadar kahve servıs yapıyorum
0 oy
(2,189 puan) tarafından
Ilk kahve veriyoruz canim. Sonra çay ve ikramliklari cikariyoruz
(410 puan) tarafından
Bnde oyle yapıyorum canım
0 oy
tarafından
Önce çay verirz daha snra kahwe ikram edlr bzde:)
(410 puan) tarafından
Bızdede tam tersı canım ama genelde verılen cevaplara gore değişiyor yoreden yoreye galıba
tarafından
Biz Erzurumlular tam çaycıdır canm ymek yerken çaydanlik ocaga atilr
(410 puan) tarafından
Doğrudur canım bızım pek cayla aramız yok misafir gelırse anca o zaman demlıyorum
tarafından
Benm kuzenim boşnaklara gelin oldu onlarda da çay külturu yok turk kahwesi icerler msafre ikram edrler
(410 puan) tarafından
Doğrudur canım bnm çevrem cayı sevıyor ama esımle benım aram yok onun ıcın bızde kahve kullanıyoruz genelde
0 oy
(263 puan) tarafından
Her iki şekilde de ikram ettiğim zamanlar oluyor. O zamanki durum neyi gösteriyorsa 
(410 puan) tarafından
Anladım canım
0 oy
(929 puan) tarafından
Misafirim gündüz geldiyse poğça,börek çay sonra kahve. Akşam geldiyse yine yemek çay tatlıyla kahve
(410 puan) tarafından
En son kahve yanı bnde ılk kahve veriyorum cay demını alasına kadar
(929 puan) tarafından
Evet canım. Bizim buralarda öyle yapıyo herkes bizde öyle göre göre alışmışız :)
(410 puan) tarafından
Her yerde farklı demek kı canım
0 oy
(772 puan) tarafından
Önce çay veriyorum sonra yine çay veriyorumm :)) pek kahve kültürümüz yok kırk yılda bir türk kahvesi içeriz okadar. Malum karadenizlilerin milli içeceği önce çay sonra su :))
(410 puan) tarafından
Karadenız olunca oyle oluyordur canım
0 oy
(1,028 puan) tarafından
Önce çay sonra kahve biz de öyle ama   Osmanlı zamanında misafir geldiğinde hemen ev sahibi bir kahve ikramında bulunur, yanına da bir bardak su koyarmış. Misafir eğer suyu kahveden önce içerse, karnının aç olduğu anlamına gelir, hemen sofra kurulurmuş. Eğer kahveyi önce içerse karnı tok olduğu sadece muhabbet etmeye geldiği anlaşılırmış. Yani misafir karnım aç demez, su ile ima edermiş; ev sahibi de, aç mısın tok musun demez su ile halini sormuş olurmuş
(410 puan) tarafından
Demekkı bızımkı osmanlıdan gelen bır alıskanlık canım bız once kahve veriyoruz
0 oy
(5,938 puan) tarafından
Komşularım 1 saatlik ugrarsa kahve lokum tarzi misafirliğe gelenler e zaten hamurişi yapiyorum cay demleyip masa hazırlıyorum yenildikten 2 saat sonra da kahve ikram ediyorum tatli ile
(5,938 puan) tarafından
Açlar diye valla oturmaya uzun gelene kahve veremiyorum ki canım ne bileyim onu 1 kere yaptım 1 saat sonra çay ile hamur işi verdiğimde kahveyi niye ikram ettin dedi arkadaşım bunlari yiyeceksek .
(410 puan) tarafından
Mantıken dogru ama canım ac ınsan kahve içemez kahvenın yanınada hamur ısı olmaz zaten
(5,938 puan) tarafından
Aman ne içerlerse içsinler;) arkadan konusacak birsey gene bulurlar:))
(410 puan) tarafından
Aynen oyle valla kusur bulacak bır sey bulur bızım ınsanlarımız:)
(5,938 puan) tarafından
Bence de canım;)))
0 oy
(3,151 puan) tarafından

Ilk geldiklerinde çay hazır olana kadar kahve ikram ediyorum boş oturmayalım diye kahvelerden sonra çay ve ikramlık hazirladigim şeyleri getiriyorum onlarda bitince hala oturacaklarsa meyve  :)

(410 puan) tarafından
Aynı benı tarıf ettın canım bende hep öyle yapıyorum
(3,151 puan) tarafından
En mantıklısı bu bence de :)

İlgili sorular

0 oy
19 cevap 1,031 göst.
26 Temmuz 2019 Aile kategorisinde Ümrannnn (410 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 245 göst.
25 Mayıs 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy