0 oy
404 göst.
Diğer kategorisinde (174 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Kredi ile ev alanlar evin tamamına veya en fazla ne kadarına kredi çekebiliyoruz?

Tamamına cekebilen varmı? 

15 Cevaplar

+2 oy
(1,012 puan) tarafından
Kredi HARAM canım :(
(6,978 puan) tarafından
SL yazdiklarinin her harfine katılıyorum bacim, az once boyle bir postta bizde birkac arkadasla uygunca uyardik. Bizden günah gitti, dileyen bu dunyada ya da obur dunya da yanar. Allah herseyin en iyisini bilendir.
tarafından
Kizlar birbirinize kırıcı olmaya gerek yok. Kredi haram ama zaruri durumlarda alınmasına izin verilmiş. Aşağıda bı arkadaşça paylaşmış bakarsanız.
Güzelce doğru nakiller yapmak varken birbirinizi kırmayın kizlar. Bı tarafi yaparken bı tarafi yikmayin.
(2,055 puan) tarafından
Kim demiş bunu bakara 275.ayeti okursan anlarsınız ev için veyahutta başka birşey için kredi almak uygun mu değil mi
(1,012 puan) tarafından
Aynen öyle boşverin kızlar biz uyardık mı uyardık, gerisi Allah ile kendileri arasında. Kendilerini çok güzel kandırıyorlar bi kısım bişeylerin arkasına gizlenerek. Ayrıca evet ağzım  konuşuyorum konuşuyorsam da Kurandan ayet ile konuşuyorum siz gibi boş ağızla değil . Senin bu ağzı olan konuşuyor lafına git bi tövbe et  en iyisi kendim söylemiyorum ben bu sözü ayet bu.
tarafından
Faizin haram olduğunu zaten biliyoruz  gördüğün gibi haram olduğunu biliyoruz zaten yazdım okuduysan  kuranda yazan ayetleri  de biliyorum  sizin söylememize herek yok adidas size kredi haram mi diye sormamış farkındaysan kredi ne kadar veriliyor diye sormuş. Insanlar haram olduğunu bilerek çekiyor zaten herkesin sevabı günahı kendine  adalet  terazisini  kurmak sizin işinizz değil
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Tamamına cekmedik 1 ay önce 200 bin çekmiş bizden önce eve bakan müşteri onaylanmamış biz 150 bin çekmiştik onaylandı yarın nasipse geçiyoruz evimize 
+1 oy
(7,412 puan) tarafından
Evet haram ama zaruri durumlarda izin verilmiş. Kaynagi ile buyrun hanimlar. Eger eviniz yoksa durumunuz musait degil kimseden bu parayı temin edemeyecekseniz alabilirsiniz canim.

Zaruret, haramlari mubah kılıyor buyrulmustur.

Dinimizde NAFAKA, ev yiyecek giyecek ve meskendir. Bunlarda zaruret olunca krediyle almak caiz olur(Eşbah şerhi, Uyun-ül-besair).

(1,012 puan) tarafından
Zaruri durumlar genelde ucunda ölümcül birşey varsadır... Bir hastanın ilacında alkol bulunması. Alkol haram olduğu bilinir ama o hasta o ilacı içer. Çünkü sağlık içindir yoksa ölecektir. Bu yüzden burda mubah haline gelir... Herşey zaruri olmaz
(7,412 puan) tarafından
Gunumuz sartlarina gore ev araba zaruridir. Tabi hic yoksa alacak durumda  degilse.  Ama var ise ekstra icin asla uygun degildir. Krediyi odeyen nasil oduyor herseyinden kisarak ev sahibi olayim diye. Bunu zorlayarak odemesi zarureti kaldirirmi sirf odedi diye. Cevremde goruyorum. Bogazlarindan herseyden kisiyorlar sirf kredi odemek icin. Ben daha once bu konuyu sorusturdum da yani direk bilgiyi alip kopyalamadim. Sizlerde arastirin isterseniz sorun ehli sunnet hocalara.
(7,412 puan) tarafından
Iki cocuklu anne direk ayeti söyleyip nasil kiyas yapiyosun. Zaten kaynak  sahih bir kaynak arastirirsaniz.  Bu tur dini kaynaklar  Efendimiz aleyhisselam dan bugune tum dini bilgilerin isiginda hazırlanıyor. Ayeti sadece Efendimiz Aleyhisselam aciklar ehl-i sünnet alimleride yorumlar bu aciklamalaea gore oyuzden tek bi sonuc olmaz genelde  bi cok konusta en az 2 yol olur. Muhakkak cikis yolu vardir. Dinimiz kolaylik dinidir. Yani biz ayeti kerimeye bakip hemen hukum veremeyiz oyle bi yetkimiz yok.
(2,055 puan) tarafından
Benim demek istediğim dinimizde önce neye bakılır Kur'ani kerime değil mi  muhtemelen bu arkadaşında ev olayının ucunda ölüm veyahattu buna benzer bir olay yok eğer isterse başka bir eve geçer olsa bile kuranı kerimin üzerine hangi alim ne derse desin açık açık belli edilmiş bir kuruşu bile alanada verenede zarar kardeşim
(7,412 puan) tarafından
Canim olur mu oyle kurani kerim tabi en kutsal kitabimiz ama dinimiz sadece kurani kerimden ibaret degil. Efendimiz Aleyhisselam in sunnetleri ehli sunneet alimlerinin nakilleri de esas alinir.  Hepsi bir butun dinimizdir. Hersey kurani kerimde yazmaz bunu sende iyi biliyosun kardesim. Faiz haram ben asla bunu savunmuyorum. Ama dedigim sey kuranda yazmıyor diye yok sayamayiz. Bunu ben sen herhangi bir insan dememis Alimlerimiz bildirmis. Diyorumya araştırın sorun.gunumuz eski zaman degil sartlar cok farkli yani.boyle bi kiyas yapip harqm asla olmaz diyemeyiz. Güvendiginiz salih hocalar varsa sorabilirsiniz. Cok cok ince konular burda kisa ve net sekilde anlatmaya çalışıyoruz. Sizin cabanizida anliyorum. Kisa bi zamana kadar ayni düşüncedeydim ama araştırdım ogrendim. Sizde arastirip öğrenirseniz demek istedigimi anlaarsiniz.
+1 oy
(247 puan) tarafından
Evin ekspertiz değerinin %80ine kadar kredi çekebilirsiniz. Yani ev 500.000 e satılsada ekspertizin belirlediği ev değeri ne kadarsa örneğin bu evin değeri 400.000 diyebilir o zaman da maximum çekebileceğiniz rakam 320.000 tl olur 80.000 tl peşinat göstermek durumunda kalırsınız bankaya. Ama evi satan 500.000 satıyorsa 180.000 tinizin kenarda olması gerekir. Beğendiğiniz eve ekspertiz göndermek ücretlidir ve ekspertiz raporu olmadan kredi çekemezsiniz.
0 oy
(48,821 puan) tarafından
tamamina cekilmiyor canım geçenlerde iş bsnkasina sorduk
0 oy
(948 puan) tarafından
Hayır Cnm evin değeri kadar veriliyor
0 oy
(10,097 puan) tarafından
%70 ineydi yanlis hatirlamiyorsam canim. Tamamina verilmiyor
0 oy
(333 puan) tarafından
Evin krediye uyumluluguna bagli canım. Müteahhit fazla vergi vermemek icin bisey yapio kredi kimi evlerde daha az çıkıyor kimi evlerde epey  çıkabiliyor.
0 oy
tarafından
%70 i diye biliyorum canım biz 0.57 den dehil ondan önceki kaçsa ondan çektik 270 e aldık 195 talep ettik çıktı ama eşimin maaşını yüksek gösterim üstümüzde ev vardı onu şimdi tanı sattık ta onuda kiraliyo gibi gösterdik oylelikle 195 çıktı bundan 9 ay önce 
0 oy
tarafından
Eve gore değişiyor canım eksper geliyor piciyor eger oyle bir daire istersen emlakcu sana yardimci oluyor yani. Eşim emlakçılik yapıyor istersen tam net bisey jstersen detaylı sorabilirim
0 oy
(367 puan) tarafından
Yuzde 25 peşinat yuzde 75 i kredilendiriliyor cnm.r. Nasıl alacaksın bu devirde. Faizsiz şu eminevim falan var ama hem onun parasını ödeyip hem kiranı verebilecek misin. En azından bankalar var da millet  ev araba alabiliyor. Kımse kımseye verırmı o kadar para. Biriktirmeye kalksan  10 yılda ancak alırsın
0 oy
tarafından
Canim biz iki sene once cektik 120 cektik 130 milyar faiz geldi 50 milyarda pesin verdik ayriyeten borcta ettik evi 170 milyara aldik ama toplamda bize 300 milyara mal oldu
(367 puan) tarafından
Kaç orandan çektınız
tarafından
1.24 ten cektik canim o zaman faizler yuksektu
0 oy
(1,008 puan) tarafından
Tamamı çekilmiyor canim yanilmiyorsam %80 ve ya 90 i çekiliyir bizde yeni cektik kenarda olan birikimin üstünü tamamladık allah yardımcınız olsun diyeyim 
0 oy
tarafından
Kredinin ne kadar çıkıcagına exper karar veriyi diye biliyorum canım 
0 oy
(12,861 puan) tarafından
Alacağınız evin tapusu ile birlikte bankaya başvuru yapıyorsunuz banka eve Exper gönderip ona göre kredi çıkartıyor ama yinede hepsini çıkarmıyor 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 192 göst.
0 oy
4 cevap 128 göst.
8 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Esraesraa (99 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 232 göst.
29 Temmuz 2021 Aile kategorisinde Reyyan melek (150 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 284 göst.
13 Ekim 2021 Diğer kategorisinde Nisan KC (4,068 puan) tarafından soruldu