0 oy
407 göst.
Diğer kategorisinde (1,777 puan) tarafından

Kızlar benimki hep sert oluyor ya annem yumrta kullanma diyor ondan mı oluyor acaba:ermm:

Sizin püf noktalarınız neler? Ne yaparsam yumuşacık puf puf pogacam olur bekliyorum cevaplari:P

18 Cevaplar

0 oy
(813 puan) tarafından
Yaş maya kullan canım bide ben 1 bardak ılık suda mayayı eritiyorm 1 bardakta süt koyuyorum. Hamuru yoğurduktan sonrada 15 dk dinlendir 
(1,777 puan) tarafından
Tamam canım çok sagol denicem☺
(813 puan) tarafından
Tarifte bu canım benim hiç kabarmadıgı sert olduğu olmadı :)
Malzemeler
1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 su bardağı ılık su
1 adet yumurta
1 paket yaş maya
1 tatlı kaşığı tuz
2 tatlı kaşığı şeker
Aldığı kadar un
Üzeri için;
Yumurta sarısı
Çörekotu
(450 puan) tarafından
Bnde bu tarifi  yapiyorim gercekde yumusack guzel oluyor  hatta bu hmursan dun pizza yptim super oluyor
(813 puan) tarafından
Evet ben pizza yaptığımda da bu tariften yapıyorum çok ufak değişikler vardı ama şimdi tam hatırlamıyorum
(450 puan) tarafından
Valal cok guzel  oluyor
-Reklam-
0 oy
(3,107 puan) tarafından

Sana teyzemin tarifini atayım yumuşacık oluyo

image

tarafından
sultanım bu Benim tarifin aynısı:)) bide fırından çıkarır çıkarmaz bi bezi yika sık üzerine ser :)
(1,777 puan) tarafından
Aaa öylemi ilknurum tamam öyle yapiyim askimm☺⚘
tarafından
Yap balım öyle yumuşacık olur üstü kurumaz ⚘⚘⚘❤
(3,107 puan) tarafından
Rica ederim afiyet olsun☺️ aynen nemli bezle ortersen daha iyi olur
(44,603 puan) tarafından
Bak bu arkadasin attigi tarif aynisini yapiyorum cok guzel oluyo
0 oy
(119,206 puan) tarafından
Nefis yemek tariflerine gir dizmana yaz onun hamurundan yap puf puf oluyo yemin ederim
(3,617 puan) tarafından
La nie puanın artemio hic ;D
(1,777 puan) tarafından
Tamam bakıyorum hemen sevdosumm☺
(119,206 puan) tarafından
Ulan gulibik artilasanaaa eksiliyo benil puanlar
Bak sultanim valla puf puf oluyo
0 oy
(3,617 puan) tarafından
Sütle olan herşey çok güzel kabario ve pufudik oluyo kek pogaca ekmek 
0 oy
(13,821 puan) tarafından
Poğaçalara sekil verdikten sonra 20 dakika falan tepside üstüne bir bez kapatıp mayalayinca yumuşacık oluyor ve cok güzel kabarıyor canim.
0 oy
(2,241 puan) tarafından
ben pogacalarimi mayasiz kabartma tozu ile yaparim sut koyarim cok yumusacik olur .maya ile yaparsam kabariyo ama sert oluyo bende terslik var sanirim 
0 oy
(976 puan) tarafından
Sert olmasının iki sebebi olabilir, ya çok un koyuyorsundur hamuruna, veya iyice mayalanmasını beklemiyorsundur. Yumuşacık poğaça için maya kullanıp, güzelce sıcak havada üstünü örtüp hamurun en az iki katına çıkmasını bekleyeceksin. Çok fazla da mayalarsan ekşi olur. Unu da ele yapışmayacak şekilde ayarla, daha fazla koyma. Kontrollü olsun. Geri kalan malzemeler tarihten tarife değişiyor. Süt yumurta vs. Bu arada yumurta sert olmasına sebep olmaz. 
0 oy
tarafından
Ilık su maya 1 tatlı kasigi seker koy kabarsın canım maya o sekılde yumuşacık olur
0 oy
(4,961 puan) tarafından
Canım 1 bardak süt bir bardak su ılık olsun sicaga yakın bir kaba ekle içine maya köy şeker köy 1 2 yemek kaşığı 1o dk beklesin .. sonra yarım su bardagi yağ koy yumurtanın beyazını koy sarısı üstüne sonra göz kararı eline yapışır yapışmaz hamur yogur en son eline. Yağ dök toparla yağ ile tabi tuzu da unu eklerken koy sonra beklet yarım saat mayalansin kabaricak sonra yine eline yağ alarak bezeler yap tepsiye koy veya avcunun icinde yayarak zeytinli falan yapıp büzüp kıvırıp açma gibi de yapablrsn pofidik gibi oluyor ama asla fırında fazla tutma sertleşir 15dk ısınmış fırında yeter en fazla 20 dk sonra fırından çıkar üzerine bez ort afiyet olsn
0 oy
(44,603 puan) tarafından

Bende hep sert yapardim nefis yemek tariflerinde ki tarifi kesfedene kafar simdi puf puf pof pof:Dimmm cok guzel oluyo bide hamuru hafif civik birak elini yaga batirip sekil ver tepsi mayasida yaptir cok guzel olur

0 oy
(25,224 puan) tarafından
Mayalı poğaça yapacaksan ılık süt kullanman lazım ısıt biraz sütü evet yumurta sert yapar 
0 oy
(1,072 puan) tarafından
Canım ben yapıyorum her zaman yaptığım yumuşacık oluyor istersen tarifini verebilirim :)
0 oy
(132 puan) tarafından
En önemlisi tepsi mayası yapman 
0 oy
(4,875 puan) tarafından
Ilık su süt ve maya. ☺️ Bunlar önemli 
0 oy
(2,849 puan) tarafından
Bende pogaca yapamazdım bi türlü yumuşak olmuyordu sonra şükran kaymak var ınstegramda onun pastane pogacasini denedim mükemmel oldu kaynanam bile cok begendi
0 oy
(1,337 puan) tarafından
Benimde hep sert oluyodu sonra bi tarifte icme sodası yani maden suyu koyulduğunu gördüm denedim yumusacık oluyodu maya,süt,maden suyu,yumurta,şeker,tuz,yağ ve aldığı kadar un koyuyorum şuan tam aklımda değil tarif ama bu malzemeler giriyo
0 oy
tarafından
Canm tarif vermsler zateen o tarfler guzel benm sana tavsiyem hamurunu cok yumusak yogur
0 oy
(3,458 puan) tarafından
Bende yumurta koymam yumuşacık olur. 

1 su bardağı sıvı yağ

2 su bardağı süt ılık

Yarım su bardağı su

Şeker

1 paket maya

Tuz

Biraz ele yapışan Bi hamur oluyor

Hamur 2 katına çıkana kadar maya kandırıyorum sonra elimi yalayıp şekil veriyorum. En sonda tepsi mayası yaptırıyorum

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 188 göst.
0 oy
7 cevap 497 göst.
14 Haziran 2020 Güzellik-Bakım kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 91 göst.
22 Nisan 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde Etipufum_2 (238 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 31 göst.
18 Nisan 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde Cikolataaa (571 puan) tarafından soruldu

378,834 soru

11,339,366 cevap

34,803 kullanıcı

...