0 oy
1,177 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
düzenlendi

Bizim vardır mesela kurban da koç gelir her ay gelin görmeye gelir oğlan tarafı damat hariç :D kasa kasa meyve sebze tavuk etleri kıyma kuşbaşı pirzola tatlısı lokumu içeceği hep alınır geline kıyafet çamaşır ayakkabı harçlık her ay düzenli adetlerimiz vardir bizim 

Koçun boynuna altın takılır fln sizde de var ki.boyle adetler??

Bugün kaynımın kızıma geldi ordaki kaynımın kızı benim de gelmişti daha büyüktü hatta :angel: tlfn kırılınca içinde gitti benim resimler :ermm:

30 Cevaplar

0 oy
tarafından

En İyi Cevap

ERZURUM da böyledir :) bende erzurum da yaşıyorum ve bu hep böyledir 

Bir çok şehirde tanıdık akraba eş dostt arkadaşım vardir oralarda da yapılır duyuyorum görüyorum:)

-Reklam-
+1 oy
tarafından
Onlar nasil.adet öyle tövbe 
tarafından
Yok valla öyledir burası taa yüz yıllardır devam eder :)
tarafından
Erkek olsam ordan kiz almam ahaha iflas eder:)
tarafından
Kaynımın kızıma bursadan hiç tanıdık bile değiller geldiler aha kiz nişanlı isteyen alıyor:))) eee napalim mecbur kaynanamın lafı geldi aklıma şimdi:)
(2,104 puan) tarafından
Kiz dogru bunlar bzde var bende erzurumluyum he bana yapildimi orasi muamma ☺️
tarafından
Ahaha açmayın dadasimin yarasını ajajaj☺️☺️
0 oy
(181 puan) tarafından
Nerelisin canım :) bizde öyle yok..belki köylerde vardır hala bilemiyorum ki ama ben görmedim :)))
tarafından
Yok kuzum şehir köy farketmez izmirde de tanıdıklarım var böyle bursa da mesela bende erzurum dayim
(181 puan) tarafından
Maşallah size biz hataydayiz burda göremedim :)
tarafından
Erzuruma  gel ağzın açık kalır valla:)
0 oy
(948 puan) tarafından

Kız böyle âdete Cnm kurban ozman bi düzüne kız yapardım :D

(948 puan) tarafından
Oooooo kız ben kızımı kurban bayramında Erzurumlu birine vericem hahahahahahahahahahahahahahah:-D:-*:-*:-*:-*:-*
tarafından
Kiz Allah seni :)) öncelik huzur mutluluk:)
Sonrasinda verirsen Valla hayretbedersin hele birde nisanda gümüş set alınır şamdan mücevher kabı ayna şekerlik tepsi kuran kapı saat ayaklı olanından hep gümüştür alınır nisanda :))
(948 puan) tarafından
Maşallah çok iyidir Cnm yaaa sen say ben oralara uğrarım

Aynen Cnm bahtı kaderi güzel olsun doğmamış kızımın kızlarımız hepsi inşallah ☺️❤️
tarafından
Inşallah kuzum inşallah benim de iki kızım var Allah benim ve tüm kiz bebeklerine iyi güzel huzurlu mutlu gelecek versin ♥️♥️
(948 puan) tarafından
AMİN Cnm inşallah ☺️
0 oy
(44,664 puan) tarafından

Emojili guzeller:D

tarafından
Ahaha yüzü görünsün istemedim:)
0 oy
(13,702 puan) tarafından

Bizde yok hani öyle şeyler ama eşimin tarafında var :)

tarafından
Sana getirdiler mi:)
(13,702 puan) tarafından
Sorma sorma :D
tarafından
Anlaşıldı cimrilik etmişler:)
0 oy
(1,772 puan) tarafından
Geçen kurban bayramında nisanliydim biz de vardır böyle adet ama bana göndermediler
tarafından
Aa neden ki :/ keşke olsaymış yaa
(1,772 puan) tarafından
İstedim yapmadılar zorla güzellik olmaz dedim sonra ne yapım dedim belki supriz yapar getirir ama onu da yapmadı
tarafından
Aman boşver kuzu içlerinde yoktu yapmak demekki huzurlu mutlu ol esinle yeter
0 oy
tarafından

Evet bizdede var bu adet nişan takıldıktan sonra kız tarafı erkek tarafına sini götürür 

Eğer nişanlılık süresi bayrama denk geliyorsa kurbanda böyle olur ramazanda da koç hariç bayramlık gelir çok eğlenceli olur :)

tarafından
Evet aynı bizim burası gibi :)))çok güzel demi onlar gelince yapılan hazırlıklar fln
tarafından
Aynen canım ne güzel adetlerimiz var ama hepsi yok olmaya başladı yavaş yavaş eskiden çeyiz asılırdı herkes bakmaya gelirdi ama şimdi asılmıyor gelinler dürü hazırlardı erkek tarafına gerçi biz yine yapıyoruz
tarafından
Biz  de yapıyoruz kuzum onu hala ama çoğu yer artık kaldırıyor da ama.güzel şeyler yaa kalkmaması lazım.bence
0 oy
(27,352 puan) tarafından

Evvet can erzurum bizim meleket bir başka yaaa<3

tarafından
Demi yaa herşeyi ayrı güzel o gelin görmeye gelince yapılan hazırlık fln♥️♥️
(27,352 puan) tarafından
Tabiki adetlerimiz.cok ama cok guzel...
 InsAllah daim.olur
tarafından
Inşallah canım
0 oy
(2,104 puan) tarafından
Ikocum hic girme o konulara sinirleniyorummm☺️
tarafından
Ahahah niye zeynom noldu yapmadılar mi yoksam sana pintilerrrr☹☺️☺️☺️☺️☺️♥️
(2,104 puan) tarafından
Kaynatam yok herseyi esim kendi yapti gelin gormeye bi kac kere gelindi kayinlarim bi zirnik yapmadida harclkta vermedi kaynanam bi kere terlige boneye kadar aldi bikerede esim harclk verms zeynebe ver die 60 lira kaynanam verdi 50 lirada esimden kapmstm baska bse yok ben kaynanamdan esimden bse beklemedm ama eltiler bohca bile yapmadi ramazanda esim koli getrmsti bana bayramlik gttk aldk ama yani hic erzurumlular gbi olmadi bseyim
tarafından
Ayyy eltiler genelde öyle galiba yaa :/ ama benim 5 eltim de yapmışlardı sağolsunlar
Kayınpeder olmaması kötü hemde çok kötü:/
Benim yok eşim tek yapıyordu kaynanamın maaşı var di kayinlarım  evli barkli evleri ayri ama onlarda yapardı mesela koçumu.biri almıştı altınını biri yapmıştı  insanın içinde olacak ki yapsın kuzum
(2,104 puan) tarafından
Kayinlarimda zirnik yapmadilar sozde nisanda kinada dugunde hic bse takmadlarda yapmadlar da ne bana ne kardesine
0 oy
(1,925 puan) tarafından
Eşimin ailesi bana iğne kadar bişey almadılar öyle hediyeymiş neymiş hiç bişey görmedim. Bende çok heveslenyodum doğum gününde falanda gelyolar bazıları hediye felan getiryolar. Beni ilk görüşlerinde bile hiç bişey vermediler bana. Benim heveslerimi hayallerimi elimden aldılar Allahta onlarınkini yaşatmıyo.
tarafından
Ay kuzum yaa:( üzüldüm şimdi
Bir insanın içinde  olacak işte kapıdan boşver mutlu ol esin alır
0 oy
(48,676 puan) tarafından
eskiden varmis koc adeti simdi cok nadir anneme babamlar almis bana almadilar ☺️☺️☺️
tarafından
Eloşa alırlar belki☺️☺️☺️☺️
(48,676 puan) tarafından
elosa gelene kadar uzayda marsta ayda olur düğünleri ☺️☺️☺️ Koç'un k si kalmaz ☺️☺️☺️
0 oy
(315 puan) tarafından
Biz erzurumluyuz gelin alırken nişanlıyken bayramlarda aynen dediklerin yapılır canim 
tarafından
Bende erzurum luyum kuzum :)hemşeri olunca nasıl da biliyorsun herşeyi:)
(315 puan) tarafından
Aynen oyle canim   :)
0 oy
(105 puan) tarafından
Nerelisin kız ben aksarayliyim burda da öyle
tarafından
ERZURUM kuzum:) aslında her yerde varda işte yapan yapıyor yapmayan kalıyor öyle
(105 puan) tarafından
Aynen bizim burda da yapıyorlar hala güzel bı adet aslında inşallah böyle devam eder
0 oy
(610 puan) tarafından
Varda yapan olmayınca avucumuzu yaladık
tarafından
:))))cimrilerr
0 oy
(739 puan) tarafından
Ayy bu bizdede var ama bana gelmedi nedense şuan aklıma geldi:))) 
tarafından
Koçumu getirinde ahahaha seneler de geçse deki adettir banane isterim :)))
(739 puan) tarafından
:) :))))
0 oy
(2,293 puan) tarafından
Banada koç gelmişti ama aya bırakmıyorlardi 2 hafta da bir gelirlerdi :) 
tarafından
He anladım kuzum bizde sadece kurban bayraminda istersen 10 sene istersen 1 sene nişanlı kal o koç bir kere gelir her bayram da değil tabiki;)
(2,293 puan) tarafından
Bizde kac tane kurban bayrami geçiliyorsa o kadar gelir canim
0 oy
(1,713 puan) tarafından
Bizde hiçbişey yok bedavaya gitmişiz. Bizim burada  2 3 bileziğe gelin gidiliyor. Kız tarafı hiç karısmaz erkek taradçfının takacağı altına. Hiçbir adette yok. Yani Zonguldak tan kız alan işi gördü bedava:)) 
tarafından
Bkz de de altına karışılmaz ne getirise onu götürür oğlan evi altın  konusunda:)) Ama çok da takarlar yani

Ahahah harbi bedavaya:)
0 oy
(13,202 puan) tarafından
İki bayram gördüm bayramlık değil harçlık bile görmedim. Kurbanlık alınır dedim oralı olmadılar tamam istemiyorum dedim. Nişan çeyizinde bile bizde o yok bu yok dendi peki dedim gelin geldim nişan bohçasına gittim görmeye kadın ne varsa almış. Şok oldum 
tarafından
Onlarda çok pintilik etmişler yaa :/o kadar da değil demek.yapmak istemediler bahane üretip durdular
(13,202 puan) tarafından
Pintilik diz boyu canım. Gerçekten görgü meselesi. İş yerinde kuru asgari ücretle çalışan bir ortalıkçımız vardı. Muhasebeciyim bende oğlu nişanlıydı. Gelip sormuştu adam geline bayramlık götürcem kızım maaş verilecek mi diye. Ayy dedim adamın imkanı ne kadar gelinin gönlü kırılmasın diye uğraşıyor. Biz varlığa geldik çeyizi bile eşim düzdü.
0 oy
(2,332 puan) tarafından

Nişan ve nikâh zamanı çeyiz diye getirdikleri şeyler dışında hiçbir şey görmedim malesef. Bunları bırak 5 kuruş bile takmadılar kaynanamlar :ermm:

tarafından
Cimriler  yaa Allahta  buralarda böyle degil de herşey gusel yapılır tam  yerine göre

İlgili sorular

+1 oy
38 cevap 594 göst.
5 Mayıs 2022 Aile kategorisinde Annelikguzel (1,618 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 72 göst.
31 Ağustos 2022 Aile kategorisinde melike03 (195 puan) tarafından soruldu
+1 oy
42 cevap 938 göst.
19 Nisan 2021 Aile kategorisinde sevgisutcu (492 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 253 göst.