0 oy
498 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından

Mesela eşim namaz fln kılmaz 

Ama kilmama her zaman saygısı vardır hatta kıl der kendimi kötü hssettgmde fln için rahatlar der

Neyse

Ben eşimi elimden geldiğince söylüyorum yapsij vs ama yok öyle büyümemski;) 

Ama ben onu namaza alıştırmak istiyorum zorlasam namazni kil vs diye günaha giremiyim? 

Baskı yanlış olur belki ama günah olur mu bilemedm

21 Cevaplar

+1 oy
(1,329 puan) tarafından
Eşlerin bu konuda bir birlerine Hakları vardır. Erkek de kadında dini konuda uyarmalı.
-Reklam-
0 oy
tarafından
Dinde zorma yokdur canim icinden gelmesi gerk
tarafından
Dinde zorlama yoktur ayeti dinin esasları için değil. Dine girip girmemek ile alakalıdır. İslami kabul eden kimse farzları ile kabul etmiştir. Müslümanım ama namaz kılmıyorum çünkü dinde zorlama yoktur diyemeyiz.
 Farklı lanse etmeyelim lütfen.
(3,605 puan) tarafından
Aynen yeşil asfalt katılıyorum sana işte bize dinimizi yüzeysel öğrettikleri için böyle oluyo malasef bir hadisi bile kaç tefsiri var ama biz işimize geleni alıp öyle yasiyoruz
(1,008 puan) tarafından
Dogrudur ama.icten gelmeden yapılan.ibadet ne kadar sağlıklı olur birseylerin hakkini vermek.icin icinden gelmesi.lazim
(4,982 puan) tarafından
Dinde zorlanma yoktur gayrimüslimler içindir
Müslümanlar için değil
0 oy
(12,777 puan) tarafından
Günah olmaz da çok zorlar isen daha çok sogur sen kendi ibaderinden sorumlusun ama esin senin ibaderinden de sorumlu bosver sen 1 2 söyle yoksa çok usteleme 
(1,698 puan) tarafından
Lütfen böyle söyleme canım.  Eşler cennet anahtarıdır. Onun imanına katkı sağlamak gerek bu açık ve net bir şeydir. Kuran da dahi geçer
(12,777 puan) tarafından
Böyle söyleme derken cnm benim adam içinde yoksa laf dedikçe sogur çok demeden ince yerden girmek önemli olan  yoksa çok söyler ise inan daha da sığar
0 oy
(961 puan) tarafından

Hayır canım güzellikle söyleyebilirsin tabi ki yanlış olmaz

0 oy
(139 puan) tarafından
Bir kaç defa baskı yap baktın yine kılmıyr bir daha söylemezsin sende. Çünkü benim babamda ablama kapanması için baskı yapıyr günahı onun boynuna kalmasın diye ablam kapanmıyr babamda ben zorladm qüzel dille söyledim ne yaptım kapanmadın qünahı benden çıktı diyrdu hep
0 oy
(12,513 puan) tarafından
Neden günah olsun sen Müslüman olarak uyarıno yaparsın gerisi ona kalmış üstünden sorumluluk kalkar
0 oy
(660 puan) tarafından
Neden günah olsun hayırlı eş dediğin Allahın rızasını alsın diye namaz kılmasını isteyen eştir sen onuda düşünüyorsun ne güzel Allahın hoşuna gider bile sen uğraş yinede Rabbim hidayet versin inşallah 
0 oy
tarafından
Baskıyla zorlamakla kimse bişey yapmaz canım niyetin güzel ama ters tepebilir içinden gelmesi lazım hissetmesi lazım şuur ihlas lazım bunlar zorlamakla olmaz 
0 oy
tarafından
Icinden gelmesi lazim cnm sen ne kadar dersen de icinden gelmedigi surece yapmaz
0 oy
tarafından
Sen her namaz kılığında senin seccadenin önüne Bi seccade ser eşini güzel Bi dille davet et gelirse beraber kılarsınız gelmezse sen kıl her namazında ser seccadeyi arada bir çağır gün delir oda namaza başlar elbet 
(3,605 puan) tarafından
Çok güzel anlatmışsın cnm
tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
tarafından
Teşvik etmen çok güzel ama içinden gelmesse bisey yapamassin
0 oy
tarafından
Ters ters konuşup zorlamak değilde güzelliklerle konuşarak yaptırmaya çalışmak gerekli bence 
(3,769 puan) tarafından
Eee yani tabiki oyle cnm neden ters konuşlsnki:)
tarafından
Mesela sen namaz kıkmıyon boş boş geziyon kılsana neyine güveniyon falan gibi :))
(3,769 puan) tarafından
Valla bunlar ters değil canısı anlayana öğüt bile sayilablr :)
tarafından
Erkeklerin sağı solu belli olmuyo anam ters anlayıveriyolar işte :)))
0 oy
(88 puan) tarafından
Yani canım eşin aç kalsa yemek yemese sen ona yedirmek için elinden geleni yapmaz mıydın? Peki bunu yapınca bunun adı onu zorlayıp günaha girmek mi olurdu yoksa yaşaması için mücadele vermek mi?  Bu senin hiç vazgeçmemen gereken bir mücadelendir.  Söylemekten öte hal dili en büyük örnektir ve birşeyi niçin yapması gerektiği ona öğretmektr önemli. Kuru kuru namaz kıl cehenneme gideceksin değildir yöntem.  Gün gelip bizde canımızı teslim ettiğimizde Rabbim bizi birlikte eylesin cennetinde inşallah gibi duaları onun yüzüne karşı söyleyebilirsin
0 oy
(7,411 puan) tarafından
Canim tabi sen onu uyarman lazim ama uyardigin halde yapmıyor sa sen gunaha girmezsin. 

Ama mesela esin kılıyor sen kilmiyosan ve esin seni namaz kildirmaya teşvik etmiyosa ozaman o gunaha girer. Erkek hem kendi hemde karisinin dininden sorumludur.
0 oy
(1,217 puan) tarafından
Canm dinde zorlama yoktur ama sen ondan o senden sorumlu senin onu uyarman sürekli söylemen gerekir onun vebali senin boynuna gelir senin eşin namusun mutlaka söyle tatlı tatlı sende yap ama yapki oda senden alışsın 
0 oy
(4,982 puan) tarafından
Sohbete gitmesi lazım insanı yeşerten hidayete erdiren sohbettir 

Sen çok dua et tatlı dili birakma
0 oy
(78 puan) tarafından
Aynen bende senin durumundayım canım ama onu zorlamıyorum bir kaç defa söyledim artık başlasan diye o da kilacam  hazır hissetmiyorum falan dedi bir kaç defa daha öyle diyince bende üstüne girmedim daha fazla inşallah kilarlar 
0 oy
(50 puan) tarafından
Bende aynı durumdayım ama zorlamaktan ziyade ara ara söylüyorum sende başlasan falan gibisinden, birde 4.5 yaşında oğlum var ben kıldıkça onu da çağırdım o öğrendi eşime de çocuk seni de görsün birlikte kılın diye ama yok işte işi falan bahane ediyo ama zorlamıyorum. bence de zorlamamak, güzel bir üslupla namazı anlatmak  ve sabırla onun da başlaması için dua etmek gerek. Hz. Nuh (a.s) bile oğlu için 950 sene sabretmiş, hep dua etmiş. Sabır ve dua...
0 oy
tarafından
Sen güzellikle söylemeye devam et ve dua et Allah kalbini isindirsin diye bunun bi günahı yok aksine tebliğ sevabı alirsin 
0 oy
(6,203 puan) tarafından
Sen soyle istemiyorsa istemiyodur zirlamaya gerek yok.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 27 göst.
28 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Panikanne (404 puan) tarafından soruldu
+3 oy
2 cevap 142 göst.
4 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 284 göst.
11 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Y (133 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 190 göst.