0 oy
626 göst.
Diğer kategorisinde (21 puan) tarafından
Benim kan grubum ARh+ esiminde 0Rh+ ama oglumunda ARh-  kan uyusmazligimizda yokmus. Ama neden boyle oldugunu anlamadim basina gelen varmi 

11 Cevaplar

+3 oy
(39 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Biyoloji öğretmeni olarak cevap vereyim, olmaz mümkün değil dşyenler keşke biraz bilgi sahibi olduktan sonra yorum yapsalar

10. Sınıf biyoloji bilgisi mendel kanunlarına göre Rh + bir anne babanın gayet tabi Rh - çocukları olabilir

Bu durumu şmyle açıklayayım siz ve eşiniz genetik olarak + görünüyorsunuz ama ikinizde de çekinik olarak - var ve + olöa durumu - olma durumuna baskın

Çok düşük ihtimalle ki bu ihtimal %25 iki çekinik gen çocukta ortaya çıkmış ve çocugunuz - olmuş

9 yıllık bilgilerime güvenin bir problem yok
(21 puan) tarafından
Tesekkur ederim:)
tarafından
Hocam bn dogrumu anlatmisim
(39 puan) tarafından
Rıca ederım canım
tarafından
Şeker çocuk sana pek iyi :D
tarafından
:))))))
-Reklam-
0 oy
(48,657 puan) tarafından
ay ben bu kan gruplarını hic anlamiyorum biyoloji dersinde hic gostermediler bize
(961 puan) tarafından
En sevdiğim konudur
Bu konuda master yapmalıymışım :)
(48,657 puan) tarafından
evet altta gordum cok.guzel anlatmissin. bizim.hocalar laylaylomdu bi ara bana anlat bu kan degerlerini♥️❤️
(961 puan) tarafından
Bizim hocamız bi taneydi valla bu konuları 2009da lise 3 te gördük galiba hala bilirim :)
(48,657 puan) tarafından
ben ticaret cikisliyim lise birde biyoliji dersi vardi. hoca sinifa gelir benim ve bir arkadasimin saclarini severdi civcivim diye sonra sohbet arada ders islerdik ☺️
(961 puan) tarafından
Bizim hocamız esaslı kadındı sus dedi mi biterdi harika bayılırdım :)
0 oy
(961 puan) tarafından

Ne neden böyle anlamadım canım 

(21 puan) tarafından
Normalde ya benim yada esimin kan grubundan olmasi gerekiyor ama farkli oldu onu anlamadim
(961 puan) tarafından
Yok canım ne alakası var o çaprazlamaya bakar A - olma ihtimali var
(21 puan) tarafından
Hic denk gelip de duymadim  sasrti beni acikcasi
(961 puan) tarafından
Yok canım niye olmasın
senin kan grubun AA veya A0
Eşinin kan grubu 00
Senden A gelmiş
Eşinden 0 gelmiş
Bebeğin kan grubu A0 olmuş :)
Demek ki Rh faktörü de
+- şeklinde ikinizde de ikinizden de - gelmiş ve negatif olmuş
❤️
(961 puan) tarafından
Kan uyuşmazlığı denen şey annenin negatif olması durumunda oluyor canım sen negatif olmayınca sıkıntı yok demektir
0 oy
(10,023 puan) tarafından
Olabilir canım pozitif anne babadan negatif bebek oluyor. Ilginc birsey degil :) ama negatif anne baban pozitif cocuk olmuyor
0 oy
tarafından
O bi caprazlama islemiydi cnm 

Senjnki A0+ -  A anneden 0 babadan geliyo diyelim  rh da ayni hesap + anneden  -babadan geliyo cnm ama + geldigi icin - nin bi hukmu kalmiyo yani A+ oluyo esininki de ayni bu hesap olusuyo onda da iki 00 var  anneden ve babadan 0 gelmis o da 0 + kalmis yani senin hesap . Cocugunada senden  A gelmis ama rh olarak - gelmis  babadan da 0 gelmis ondanda - gelmis boylece A- olmus . Anladinmi karisik oldu biraz
(39 puan) tarafından
Çok çok güzel açıklamıssınz, tebrik ederim :) ben anladım şahsen
tarafından
Tskkrler hocam :)) sizler olmasaniz ogrenemezdik
(39 puan) tarafından
Biliyormuşsunuz zaten
tarafından
Sizin gibi hocalarimiz olmasa ogrenemezdik yani hocam ❤❤ bizlere sabirla ogrettiginiz icin tesekkurler
0 oy
(67 puan) tarafından
Canım bizimde eşim Arh + ben ABrh + ama bebegimiz 0rh negatif :) bi sikinti oldugunu dusunmedim hic acikcasi
(67 puan) tarafından
Valla kendimizden eminiz ve eşimde bende 0 degiliz. Ikimizde pozitifiz ama eşim ab + mı yoksa a+ mı onu tam hatırlayamadım. Bebegimin babannesi 0rh negatif. Ona çekmistir diyede arastirmadik. O gece hastanedede benden baska dogum yapan yoktu şüpheye düştüm simdi
(530 puan) tarafından
Yorum yapan arkadasa katlıyorum fen bilgisi öğretmeni AB olan birinin çocuğu sıfır olamaz
(530 puan) tarafından
Eşin a o zmn annesi 0 ise eşin AB olamaz
(39 puan) tarafından
Eşiniz kesinlikle a o zmn
(67 puan) tarafından
Aynen olabilir benimkinden eminim ama esimin ki a da olabilir
0 oy
(3,136 puan) tarafından
Normal canım olabiliyor çekinik genlerle alakalı bir durum. Annem babam pozitif benim ve abimin de negatif. Bende bunu farkedince lisede biyoloji hocama sormuştum anlattı aklımda kalan çekinik genlerden dolayı olduğu
0 oy
(530 puan) tarafından
Canım eşim ve bnmde a rh+ ve kızım 0 rh- normal yani olabiliyor 
0 oy
tarafından
Benim 0 pozitif eşimin A pozitif ama kızımın 0 negatif. Bu normalmiş canım. Eger sen negatif baba negatif çocuk pozitif olursa ozaman sıkıntı 
0 oy
(502 puan) tarafından
Annem pozitif babam pozitif ben negatifim. Diğer 3 kardeşim de pozitif. 
0 oy
(2,891 puan) tarafından
Eşin de sende heterozigot rh taşıdığınız için öyle

Yani senin de eşinin de kanında resesif olarak (-) kan bulunuyor genotip olarak rh (+-) şeklinde ama genotip olarak +rh - rh a baskın geldiği için pozitifsiniz

Tıpkı benim gibi olmuş annem 0+ babam ise A+ ben ise A- kanlıyım

Daha türkçe anlatmak gerekirse dna zinciri 23 çift genin diziliminden oluşur bu da 46 farklı gen demektir bunun 23 tanesi anne 23 tanesi babadan gelir ve çocuğun DNAsı oluşurken adeta fermuar gibi birbirlerine geçerler

Baskın gen görüntüdeki özelliği oluştururken içerisindeki çekinik gen farklı özellik taşıyor olabilir 

Yani örneğin annemin kan grubu görüntüde 0+ ama genotip yani gen olarak 00(+-) şeklinde Babamın sa tüm çocukları A grubu olduğuna göre kuvvetli ihtimalle Aa(+-)  şeklinde

Bnde A0(--) im

Sizin kan grubunuz ise Aa(+-) yada A0(+-) ikisinden biridir eşinizin ise 00(+-) olduğu için çocuğunuz benim gibi A0(--) olmuş 
(2,891 puan) tarafından
Napıyon kuzum büyüdünüz mü bayağı
tarafından
Buyudukkkk teyzesi 3 ayligiz ve artık agu diyoruz ama devamlı ağlıyoruz memeyi annesi mücadele etmesi birakicak kolum kopuyor sırf emsin diye ayakda emziriyorum sen nasilsinnnn
(2,891 puan) tarafından
Vah kuzum meme reddi mi var iki memenede aynı mı acaba dolu dolu da sert mi geliyo ki
Biz iyiyiz teyzesi 32+2 olduk sonunda uygun Bi tarih ve hafta bulduk kendimize karar verebildik yani 2 kilo ve 43 cm yiz sağlığımız ilk defa Bi haftadır yerinde binlerce kez şükürler olsun ❤️
tarafından
Sol tamimiyle reddediyor ama mücadele veriyorum şimdi sagada gelirken ağlıyor
Ya çok az kalmış sagsaglim gelsin insallahhhh adını ne koyucaksiniz :)
(2,891 puan) tarafından
Canım solda koltuk altı pozisyonu denedin mi
Sağıp boş meme vermeyi de dene bnm yeğen de almamıştı da böyle yaparak 6 ayı doldurtmuştuk zorla
Kıyamam ihtiyacı var anne sütüne inşallah uyum sağlar artk büyümüşte maşallah kuzuma
Adını Aybars koycam inşallah canım

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 61 göst.
31 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Cerencim35 (402 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 398 göst.
25 Eylül 2019 Aile kategorisinde ♥️Kıymet ♥️ (2,564 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 191 göst.
0 oy
17 cevap 919 göst.