0 oy
716 göst.
Aile kategorisinde (1,114 puan) tarafından
Biraz uzun kızlar hakkınızı helal edin şimdiden :) bı oğlum vardı şimdi bı kızım oldu 38 günlük oğlum 3.800 doğdu kızım 3280 doğdu ama çabuk gelişti. Oğlumda sütüm çok azdı doymuyodu 3 günlükken mamaya başlamıştık kızımda sütüm yetiyo maşallah fazlasını buzluğa atıyorum ziyan olmasın diye hatta ama sanki bütün sulalem çocuğun kilosuna takmış durumda halbuki şuan 4200 bir kiloya yakın almış yani hemşire güzel dedi ama başta babannem olmak üzere mama ver bu çocuğa iyi bak bu çocuğa zayıf bu çocuk deyip duruyor canım sıkılıyo. Babamda bir iki kere sordu mama verin çocuğa diye. Şimdi de halam.. halamın torunu oldu gelinin sütü az diye sarılığı çok ilerledi doktor mamaya başlatmış. İki üç gündür de halam bizmki gelişmedi doktor mama verdi sende ver diye ama ben sütümün yettiğini kimseye anlatamıyorum. Bişey de diyemiyorum hadi kirlmasinlar bilmişlik yapıyo demesinler diye ama artık gına geldi bu mama derdinden. Oğlumu çok emziremedim 6aya kadr anca emdi hemen hamile kalınca kızımı emzirmek istiyorum moralimi de yüksek tutmaya çalışıyorum ama çevrem çocuk zayıf diye moralimi bozuyolar :( oğlumda böyle yapmadılar bu dönemi nasıl atlaticam bilmiyorum sizde de oldumu böyle sorunlar 

16 Cevaplar

+1 oy
(413 puan) tarafından
Hayır kilosu iyi kimene ya çok biliyorlar sa gelsin kendileri baksın alla, alla sinir olurum herşeye burnunu sokana dinleme onları asla mama verme benim oğlum 3 aylık uzayan sarılığı vardı hiç durmadım emzirdim şimdi geçti çocuk doymasa ağlar durmaz kilosu da iyi bakma onlara en iyi besin anne sütü bebek için ayrıca kilo önemli değil sağlıklı olsunlarda
(1,114 puan) tarafından
Bende öyle diyorum kilo aliyo gelişimi iyi diyorum ama yok daha çabuk toparlasin sbah akşam ver sen yine diyorlar artık he deyip geçiyorum
-Reklam-
+1 oy
(7,187 puan) tarafından
Mama da sanirsin muhteşem bir şey ... Hiç umursama benim kız iki kilo doğdu kaynanam gitti geldi bu kız aç mama ver bu kız doymuyor ondan ağlıyor sütun yetmiyor herhalde diye diye yedi beni ... Kızım ilk üç ay birer kilo aldı zayıf doğduğu için göze gelmedi tabi.  En sonunda ufak bir kizisma oldu ondan sonra.da bir şey diyemedi.  Sen hiç takma insanları onun annesi sensin he bak noldu dördüncü ayda ciddi anlamda yetmedi sütüm kendim fark edip iki kere mama aldirmistim çocuğumu aç birakcak.degilim ama fuzuli yere asla verme 

Benim sütüm çocuğuma yetiyor da bir size yetmiyor de 
(1,114 puan) tarafından
Ya tamam mamaya düşman gibi bakmıyorum oğlumda sütüm yetmedi verdim aç kalmasın diye ama kızımda yetiyo ben niye sütüm varken gidip mama vereyim he sütüm olmasa önce sütümu arttırmak için çözüm ararım baktım yine yetmiyo o zmn mama veririm ama büyükler şimdi oglumdan sonra kızımı zayıf görünce ondan diyorlar halbuki gelişimi ve kilosu şuan olması gereken kiloda
+1 oy
(501 puan) tarafından
Sen annesin çocuğunun doymadigini anlarsan zaten verirsin o büyüklere 'deki ben Anneyim doymadigini anlarsam zaten veririm anlıyorum sizi dışarıdan zayıf durabilir ama şükür doyuyor doktora goturdum gayet kilosu falan yerinde dedi de
(1,114 puan) tarafından
Diyorum bir ay aşısı oldu o zmn kilo aldığını görünce rahatladım diyorum da ölçümü yapıldı gayet güzel kilo almış diyorum olsun sen yine sbah akşam ver daha cbauk gelişir diyorlar artık tamam deyip geçiyorum napiyim
+1 oy
(2,267 puan) tarafından
Canım bunlara aldırma oğlum bir buçuk yaşında kilo almıyor genetik, hala bu çocuğa kilo aldırın diyenler oluyor . Bitmeyecek yani tamam de geç çünkü anlatmaya çalıştıkça anlamıyorlar 
(1,114 puan) tarafından
Şuan oğlumda içinde aynı şeyi söylüyorlar oğlum kilolu biraz şuan 14 aylık 14 kilo flan bu aralar dişlerden dolayı huysuzlandi iştahı azaldı biraz göbeği gitti babannem hemen bakamamislar sana deyip duruyo oğluma. Şuan zaten kilo durmaz çocukta çok hareketli bide dişler çıkıyo illa ki az da olsa kilo kaybı oluyo çocuklarda bu dönemde
(2,267 puan) tarafından
Bizim toplumumuzda kilolu çocuk 'sağlıklı çocuk' algısı var .15 yaşından sonra da kilo verdirin bu çocuğa başlar . Kimseyi mutlu edemeyiz maalesef.. sen en iyisini bilirsin bebeklerin için
(1,114 puan) tarafından
Aynen öyle kuzum çevre baskısı bitmiyo malesef evleninca kurtulunmuyo ki :)
0 oy
(10 puan) tarafından
Kimsenin lafına bakma anne sütünden faydalı hiç birşey yok ağzı olan konuşuyor işte eminim her anne duymuştur bu sözleri çocuğun kilosuna laf ederken bir annenin ne kadar üzülebileceğini düşünemiyorlar sağlığı yerindeyse sıkıntı yok.. 
(1,114 puan) tarafından
Biraz annemde onlara uyuyor iki göğsümüde içiyo kızım doyuyo gazını çıkarıyo yatırıyom biraz mikirdanmaya baslayinca annem aç bu çocuk deyip dolaptan sütümden getiriyo ılıtıp anne verme fazla gelcek kusar diyorum yok aç bu çocuk deyip veriyo iki dk snra kusuyo :-) insana bilmislik yapıyolar
0 oy
tarafından

Olmadı galiba tam hatırlamıyorum sürekli emcukluyordu beni çünkü fırsat vemriyordum demek değil de eşimin Ailesiyle  ozamanlar birlik durdugumuz için bırak mamayı bez alırken bile ne çabuk bezi bitiyor derlerdi 3 numara bez kullanırdık küçük gelen 2 numarayı tak derlerdi :D buna görümce de dahil  . Takmazdım ben ya inadına gider kaynatadan para isterdim inada baglardim.  Eşim ondan alma derdi ben inadına alırdım.  Bütün aylığını ellerine sayarken iyi benim bir bez parası almam mi kötü derdim karışma sana ne derdim. Sanane diyeceksin ınsanlara kanıtlamaya çalışma belli ki canını sıkıyorlar kendine dert edeceğine onlarin ağzını kapat usulünce 

(947 puan) tarafından
Ahh ahh bacım benimki 6 bucuk aylık babaannesinin  bi bezi daha yeni nasip oldu kızıma onu da esim laf soktu bi  kac kez de öyle :D rızasız aldılar eli titredi para verirken
 Su ana kadar kızıma nasip olan seyleri bi örümcek, 150 lirası ve bi paket sleepy bez nasip oldu
tarafından
Saf eşim parasını ellerine sayıp borç yaparak ihtiyaçlarımızi alırdı ah bende neler cektimde dur konuşturma beni :)
(1,114 puan) tarafından
Kirmakta istemiyorum hepsi sevdiğim değer verdiğim insanlar ama güzelce söyleyince de olsun sen sbah akşam ver diyolar. Halamda diyo şimdi bizim oğlana doktor mama verdiriyo sende ver diyo. Ya hala gelinin sütü azdır yada yaramiyodur bebek gelişmediği için vermiştir doktor normalde doktorlar bile mamayı en son çare diyolar dedim. Olsun gelişir sen ver diyor :-)  bnde he deyip gecistirdim bidaha
0 oy
(947 puan) tarafından
Ahh su cok bilmis kocakarı tayfası.. benim çocuğum 6 bucuk aylık bende cok duyuyorum bu sözleri iste bu doymuyor mama ver buna cok zayıf cocuk boya gidiyor boyya gitmesine ragmen kilosu da iyi almiyor degil yani.iste mama ver doymuyor cocuk dişlerden huysuzluk ediyor mama ver susadı su ver ağrısı var hasta bu çocuk doymuyor bu çocuk dis sancısından keyfi yok uyuyamıyor iste doymuyo ac ondan uyku tutmuyor mama ver . Sanki mama  cok güzel bi şey. Tabiki de kurtarıcı zamanlar oluyor elbette doymayınca vericem ama cocuk doyuyor gelde anlat. Bi arkadas var tanidigi var cocuk 5 aylik 11 kilo benim çocuğu görünce ee bu cok zayıf kus gibi diyor bu lafı söylerken bi annenin ne kadar üzüldüğünü bilmeden ki kendi  de 6 aylık hamile anne olacak yakında. O yüzden o etrafda bos konuşanları takma agzi olan konuşur iste...
(1,114 puan) tarafından
Bu kilo muhabbeti geçen bizmde oldu bı akrabamizin kızı var 2 buçuk yaşında 12 kiloymus benim oğlana 14 aylık 14 kilo maşallah bizimkinden toplu flan dedi bnde dedim erkekler illa kemikli olurlar kızlar daha narin olurlar daha zayıf olurlar dedim kafasına takmasin diye yani kilo kıyaslama yapanlara sinir oluyorum kilolu olup obezite diyabet şeker hastalığı olsa daha mı iyi Allah korusun önemli an sağlıklı gelişmeleri
(947 puan) tarafından
Ama gel de anlat bu dediğim cocuk 5 aylık erkek. Kiyasi yapan da hamile 6 aylık gorcez onun dogurdugunu da . Her bi araya geldiğimiz de ee iste mehmet su kilo da da senin Ecrin cok zayif diyor duruyor bende şükür gelişimi iyi hastalık da olmuyor dha ne olsun kilolu olup da nolcak diyorum
(1,114 puan) tarafından
Aynen öyle cnm kilolu olup ne sağlıksız bebekler var
0 oy
tarafından
Hayır insan bide kirmamak icin bisey de diyemio bu sefer onlarda doğru bisey diyoruz saniolar daha çok usteliyolar. Bende cocuguma bisey diyince bi buyugum, cevap vermiorm kirilmasin eski kafali yasli die ama cevap vermedikce hakli saniolar kendilerini hic isin icinden cikilmio. Bebegim iki bucuk aylik geçen gün teyzem dioki kafasina çember tak kafası güzel olsun :D ne alaka ya köyde oyleymis eskiden ama tamam diyip geciorm ne diyim skma canını sende boşver veriyorum mamada de rahatlasin hepsi :)
(1,114 puan) tarafından
Geçen akşam anneme sinirlendim zaten sofradayiz kahvaltı flan yapiyoduk kizmda durmadı emziği flan almıyo bende alıp emzircek oldum sonra annem yemeğini ye ben avuturum dedi neyse vermedi sonra baktım emziği bala batırdı bende anne sen napiyon dedim nolcak be dedi internete göre çocuk mu yetiştirilir dedi bende internete göre değil doktorlara göre yetistiriyorum dedim. Onceden doktor mu varmış internet mı varmış diyo :@ annem yaşlı biri olsa anlicam hadi yaşlı kafasi var derim ama genç 42 yaşında annem tabi sonuç verdirmedim balı gittim yıkadım emziği
tarafından
Benimde kaynanam sürekli şekere bandir der. Kayiinpederim her fırsatta kavun yedirmeye çalışır :D bebeğim 2.5 aylık bu arada. Onlardan korumaya calisirken yoruluyorum valla birakip tuvalete gitmeye korkar oldum bişey verirler diye. Sen mamaya başladım de bak iki gün sonra herkes şey dicek , çocuk kilo aldi yanaklari toparladi nasil kendine geldi vs vs dicekler bak gör :D
(1,114 puan) tarafından
Haha doğru cnm valla haklısın :)
0 oy
(1,629 puan) tarafından

Bana kimse karışmadı sütüm 1 hafta gelmedi  2 hafta falan mama verdim ama sen sarılık dönemini geçmişsin sütümde var diyosun kimseyi dinleme aç kaldığını hissedersem veririm şimdidlik sütüm var de konuyu kapat kimseyi kırmadan akıl hocan çoktur :)

(1,114 puan) tarafından
Sarılık atlattık zaten değeri 13e çıkmıştı zorla uyandırıp emziriyodum uyanmasa bile uykusunda emzirdim bazen sağıp biberonla verdim öyle atlattık yani sütüm yaramasa az olsa zaten sarılığı da geçmezdi
(1,629 puan) tarafından
Bide senşn ikinci çocuğun tecrğbelisinde işte ağzı olan konuşuyor duymamazlıktan gel valla cvp bile verip yorulma
(1,114 puan) tarafından
Aynen öyle cnm ikncilerde insan daha tecrübeli oluyor
0 oy
(2,181 puan) tarafından
sakin dinleme bebek seninn bebegin ayda 1 kilo almasi zaten harika bi sonuc doktorun onermedigi biseyi assla yapma cevrendekiler doktordan daha mi iyi bilecek? benim oglan 700-800 gr arasi almisti sadece 1 ogun mama veriyoduk doktor kizdi bana cocuguna yazik ediyosun bak kilo almis emzir diye 
(1,114 puan) tarafından
İşte mama çok iyi bir şeymiş gibi sürekli mama ver deyip duruyorlar. Aksine daha çok emzir anne sütü daha sağlıklı diyecekleri yerde kilo aldığı halde olsun sen mama ver çabuk gelişir deniliyo
(2,181 puan) tarafından
sen diyenleri bosver duymamaya calis elinden geldigince emzir
0 oy
(3,823 puan) tarafından
Canım sütüm çocuğuma yetiyor size yetmiyor hem benim mama alacak durumunçm yok her her hafta bana mama alacaksanız vereyim de çok biliyor herkes ve kimse kırılacak diye düşünme sert konuş biraz hadi baban falan neyse de halana ne oluyor o kıskançlığından yapıyor canım kendi torunu annesütü alamamış ya bide kimseye fazla olan dolaba attığın sütünden bahsetme nazar değer maazallah bide daha kırkınız çıkmamış normal kırkından sonra atılır büyür çocuk benim kızım o zaman küçücültü elimde kayboluyordu şimdi sığmıyor, :-)
(1,114 puan) tarafından
Kız fazla süt ama sağdığım değil mesela emziriyorum ya diğer göğüsten süt akıyor göğüs kalkanı almıştım onda birikiyo bende dokmuyorum dolaba atıyorum yani özellikle sağdığım bı süt değil
(3,823 puan) tarafından
Özellikle ondan çok bahsetme canım nazar değer derler bana ilk başta öyle demişlerdi fazla olan akan sütü kimseye söyleme demişti annem nazar değer Allah korusun
(1,114 puan) tarafından
Aa tamam cnm aklımda bulunsun. Oğlumda azdı valla emziremedim istediğim gibi inşallah kızımı emzirmek nasip olur doyasıya kadr
(3,823 puan) tarafından
İnşallah canım kimseyi dinleme emzir sen doyuyodur bebeğin
0 oy
(2,891 puan) tarafından
Ayda Bi kiloyu bırak 700 gram ve üstü alan çocuğa mama verilmez doktor kontrolünde ve tavsiyesi haricinde verilmez çocuk zayıf doğduysa Bi anda 10 kilo olamaz ki

Benim kocam ince uzun oğlumda babası gibi soyaçekmiş zayıf doğdu ayda Bi kilo aldı ama kimseyi inandıramazdım sütün yettiğine hele de 7 kat eller yorum yapınca cin çıkardı tepeye şimdi 2 yaşında hala görüntü zayıf çünkü boyu yaşına göre uzun ama onu hesap eden yok kilosu tam yaşına ideal ama zayıf derler hala:)))) bırak çeneleri çalışsın anca kimseyi dinleme Bn boy kilo tablosunu çantamda taşır çok konuşanın önüne atardım al sen şimdi inanmazsın kilo aldığına da diye laf sokardım :)) 
(1,114 puan) tarafından
Ay yok valla inanan inansın inanmayan kendi bilir benim moralimi bozmaktan başka bişey yapmiyolar ki
(2,891 puan) tarafından
Işte onlar benim moralimi bozacağına Ben onların kini bozuyor dum böyle
 birkaç kere lafı esirgemezsen susarlar
(1,114 puan) tarafından
Yok kuzum  laf söyleyemem ben
0 oy
(1,659 puan) tarafından
Yorumlarinda gordum canm bal veriyormus annen balin ustunde bile yaziyo 1 yasin altindaki bebeklere kullanmayin diye bu bilincsizlikte insanlar varsa etrafinda onlarla tek birakma cocugunu herkesin etrafinda var galiba o tur insanlar benim kizim da bu ay az aldi kiloyu hemen kayinvalidem kiyas yapmaya basladi bilmem kimin kizi her ay 1 kilo almis diye moral bozuyorlar farkinda degiller esimin halasi geldi bu cocuk zayiflamis dedi yani bi anneye soylenmemesi gereken seyler bunlar farkinda degiller doktora ben kendim dedim mama mi kullansam diye bebegin gayet iyi kiloda o pis mamalardan mi vericen cocuguna sutun varken emzir dedi yani doktor dedi bunu takma kafana bosver
(1,114 puan) tarafından
Oğlum için söylüyorlar bu çocuk zayıflamış diye kafama takip çocuğa iştah açıcı pekmez vercektim. Yok bide annemin intrnete göre çocuk yetiştirilmez demesi beni delirtti intrnete göre yetistiren kim doktorlar hemşireler bas bas bağırıyor bir yaş altına süt ve bal verilmez diye
(1,659 puan) tarafından
Bence biraz sert yap canim o senin cocugun bir zarar gelse senden baska kimse yanmaz karismasinlar herseye
0 oy
(580 puan) tarafından
masallah kilosu iyi iyide almis benim kizim 8 aylik 6800 kilisu ve kilo alimi yiktu mama verdim senin sutun var ve besliyorda ayda 1kilo alyor sakin mama verme saglikla buyusunler 
(1,114 puan) tarafından
Bana da iyi geliyo ama çevreden baskı alınca moral bozuluyo gözüne zayıf görünüyo insanın
(580 puan) tarafından
bnim kiz mamada bike kilo almadi olsun sagligi yerinde olsun
(1,114 puan) tarafından
Önemli olan kilo değil bnce saglikli gelişmeleri
0 oy
(5,323 puan) tarafından
Hiçte zayıf değil gayet iyi kilosu var onlar çok biliyor
0 oy
(14,030 puan) tarafından
Annelerin karışması neyse de halan baban babaannen offf bi susar mısınız demek geldi onlara içimden 
(1,114 puan) tarafından
Hepsini çok seviyorum hele ki babannemi ama iknci çocuk olduktan sonra sanki çocuk bakamiyomusum gibi bu çocuğa iyi bak deyip duruyor e diyorum oğlan nasıl büyüdü olsun bu kıza iyi bak diyor. Biraz rhatsiz şeker hastası o yüzden kıyamıyorum söylediklerini tekrarlıyo bazen he tamam deyip geçiyorum artık :) ama herkese mama dert oldu gerçekten

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 242 göst.
31 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 157 göst.
6 Mart 2023 Aile kategorisinde Es-Es (811 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 411 göst.
21 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Syvldc (229 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 770 göst.