0 oy
591 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızlar kardeşim 16 yaşında öğrenci paraya ihtiyacı varmış arkadaşının motoruyla kaza yapmış motorun hasarını yaptırmak zorundaymış  daha önce eşimden borç istedi ama geri vermedi neyse esim de fazla üstünde durmadı zaten şimdi bi daha istedi ama eşim vermek istemedi böyle biseyi ailenden saklama onlardan iste dedi ama kardeşim annemin babamın öğrenmesini istemiyo zaten durumları iyi değil kızarlar kardeşime o yüzden onların kulağına gitmeden para bulup motoru yaptırmak istiyo ben bir miktar para vercem bunun bi kısmını fitre olarak versem olur mu yani 100 lira verecem bunun 50 lirası fitre parası desem olur mu yani iki tane fitre parası versem kabul olur mu bu şekilde iki tane fitre aradan cıkmış olur die düşündüm ya da fitre olayını hiç karıştırmadan direk ihtiyacını gidermek için harçlık olarak mı vermeliyim zaten eşim fitreyi kendı akrabalarına vermek istiyo yani daha doğrusu kayınvalidem kendi akrabalarına verdiriyo eşime anneananene ver onların durumu iyi değil diyo her sene onlara veriyoruz ben ikisini kardeşime versem eşimde 3tane fitreyi kendı akrabalarına verse olur mu bu şekilde sizce  ne yapmalıyım  

9 Cevaplar

0 oy
(3,149 puan) tarafından
Geçn gün nihat hocaya soruldu verilebilir dedi hatta durumu iyide kardeşe yardim edilebilir diye ekledi sonucta anne babana vermiyorsun 
tarafından
Tamm canım sağol
(3,149 puan) tarafından
Rica ediyorum canım
-Reklam-
0 oy
tarafından
Anne baba anneanne dede babaanne bunlara fitre verilmez esin dikkat etsin canım bunun dışında kardeşe verilir
tarafından
Direk anneannesine vermiyo canım anneannesi torunlarına bakıyo anneleri bırakıp gitmiş onlara niyetle veriyo ama para yine anneannesine gidiyor yanı o da çocukların ihtiyacını karsiliyormys
tarafından
Anladım canım kardeşine ver o zaman sen bu yıl bizde kardeşime verdik
tarafından
Tamm canım peki 100 lira verecem ben ama sadece  50 tl sinin fitre olduğunu  söyleyecem sonra kayınvalidem laf eder kardeşime verdiğim için olur mu öyle fazladan para vermek
tarafından
Bu yıl fitreler kişi basi 23 lira sen 100 lira versen de kendi fitremi de veriyorum diye belirt fazladan vermenin ne zararı olcak
tarafından
Tamm canım sadece iki fitre yani 46 lirasını fitre olarak vercem  çünkü 5 kişiyiz diğer  üçünü eşim verecek geri kalanı fazladan harçlık niyetine  ihtiyacını  karşılasin diye
0 oy
(1,430 puan) tarafından
Evet verebilirsin fakir akrabaya verilen zekat için en hayırlısı denir fitrede zekat hükmündedir kardeşin zor durumdaymış hemde öğrenci verebilirsin canım
tarafından
Teşekkürler  canım sağol
0 oy
(56 puan) tarafından
bi kere anneanneye düşmez ama kardeşe düşer
tarafından
Direk anneannesine vermiyo canım anneannesi torunlarına bakıyo anneleri bırakıp gitmiş onlara niyetle veriyo ama  para yine anneannesine gidiyor yanı  o da çocukların ihtiyacını karsiliyormus
(56 puan) tarafından
çocuklar küçükse parayı kontrol edemeyecek kadar yani yiğenlerine niyetle anneanne harcasın die verilir pek tabi
tarafından
Küçük  değiller aslında ama ihtiyaçlarını  karşılaşın  diye anneannesine veriyor onlar boş  şeylere harcadıkları  için
0 oy
(78 puan) tarafından
Kardeşe verilir. 
tarafından
Ben bi kere  daha vermiştim ama sonra verilmiyo diyenler oldu o yüzden bi sorayim dedim canım sağol
(78 puan) tarafından
Rica ederim kuzum.
0 oy
tarafından

Evet canm verilir ben dün diyanetteki hocama sordum anne baba evlada toruna veremez evlat anne babaya neneye dedeye veremez ama kardeşe verilir ihtiyacı varsa ihtiyacı yoksa verilmez dedi:)

tarafından
Tamam canım sağol   teşekkür ederim
tarafından
Rica ederim canım
0 oy
(834 puan) tarafından
Veriliyor canım. Ama senin vicdanın rahat eder mi orasını bilemem. Mesela altınlarımın zekatımı kaynanama vermem için kayın peder darlayıp duruyor beni. Ben kaynanama verecekmişim kaynanam bana geri verecekmiş... anlıyorum  elden gitmesin diye  öyle düşünüyor kendince bizi düşünüyor ama bu bana göre bir iş değil yani içim rahat etmiyor vermek istemiyorum o şekilde.. çocuk okuturum ya hiç bişey yapamazsam bi yetim giydiririm yani ne kadar  tutuyorsa gramına göre...
(244 puan) tarafından
Sakin oyle bir sey yapma.
Bizim köyde komsuda, hayvanlarin zekatini gelinine verirdi. Yabancıya gitmesin diye, her sene kurt sürüye dadanirdi. Kac tane keçi telef olurdu.
Allahi kandiracaginimi saniyor kayin baban?(hasa)
Sen zekattan kacarsin. Allah elindekini alir da, zekat cerecek malin kalmaz. Altınlarının başına iş gelie. Sonucta o zekat fakirin hakki. Sen ver ki, Allahta o malini korusun
0 oy
(342 puan) tarafından
Anne baba dede annanne babanne  haric verilebilir hem ögrenci hem ihtiyacı var yalnız böle bişeyi aileden saklamak ne kadar dogru bilemicem eger eilen sorun cıkaracak birileri degilse kardesşnle konuş haberleri olsun 
tarafından
Babam çok  sinirlidir canım zaten 8 aydır yatıyor kalkamıyor düştü o yüzden bide bunu öğrenip cani sıkılmasın zaten kardeşimde bisey yok
(342 puan) tarafından
Anladım yardımcı olun o zmn siz zaten erkeklik gururuna sıgdıramaz eli ekmek tutmaka başlayıp para kazanınca size fazlasıyla verir eger esinde anlayışlı ise
0 oy
tarafından
Erkek kardeş olduğu için verebiliyosun diye biliyorum kız olsaydı bakmakla hükümlü olduğun için veremiyosun
tarafından
Anladım canım sağol

İlgili sorular

0 oy
30 cevap 574 göst.
4 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Vidividi (1,516 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 141 göst.
10 Mart 2023 Diğer kategorisinde mrve4242 (45 puan) tarafından soruldu
0 oy
30 cevap 423 göst.
13 Mart 2024 Aile kategorisinde Elifnur06 (314 puan) tarafından soruldu