0 oy
617 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Ben Allah rizasi dedigi için vermek zorunda hissediyorum kendimi ama bugun denk geldim birine kıyafeti vs iyydi ihtiyacım var dedi istedi un alicam dedi un alablcegi kadar yoktu yanmda bebek arabadaki bir iki lira anca cikardi belki olan bu teyze dedim olsun dedi eşim de hiç ihtiyacı yok gibi duryo giyimi gayet düzgündü dedi siz bu konuda ne düşünüyorsunuz 

Verdm için demiyorum helali hoş olsun ama aklima haberde cikiyo ya milyonluk dilenci diye verdkden sonra Allah biliyo kalbimi bunu saklayamam bu geliyo aklima hadi çok zenginse diye ama kimin ihtiyacı gerçekten var kimin yok bilinmiyo malesf 

34 Cevaplar

+2 oy
(1,307 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap

image

image

image

ne olursa olsun geri çevrilmez kızlar doğru değil o kişinin durumu iyi de olsa verrsen senin neyden hangi sadakadan kurtlcağn belli olmaz peygamber efendimiz geleni geri çevirmeyin demiş biz Müslüman lara bu yakışır ama tabi ki szn bilceğnz bişey takdir szin bktn iyi gbi hali çok az verirsin 

tarafından
düzenlendi
İnsanlar o zamandaki gibi dürüst değil maalesef bizden daha zengin olanları var açım diyene cebimde para varsa yemek alırım ancak çocuğumun rızkını kesinlikle vermem
(1,307 puan) tarafından
O senn bileceğin bişey tabi ama olması gereken işte
-Reklam-
0 oy
(2,874 puan) tarafından
Eskiden verirdim ama artık vermiyorum
tarafından
Peki neden kuzum sende mi emin olamiyorsun  ihtiyacı olup olamdgndan merakımdan soryorum mazur gör:)
(2,874 puan) tarafından
Aynen canım ihtiyacı olsa hiç sıkıntı değil veririm ama işte emin olamıyor um:-)
0 oy
(56 puan) tarafından
Bizler verdigimiz sürece onlar insanlarin iyi duygularini kullanip  meslek haline getiriyolar ben cok karsiyim sahsen 
tarafından
Oda dogru kuzum ama Allah'ın adini aninca dayanamıyorum çok miktar degl zaten bir iki lira veryorum
0 oy
(6,053 puan) tarafından

Bebekli kadinsa wermiyorum cunki bununla ilgili bi yazi okudum o gunden belli wermiyorum gencse asla wermm gitsin calissin yasliya we cocuga dayanamiyorum weriyorum o yuzden :angel:

tarafından
Öyle kuzu bende ama ben diğerlerine de öyle Allah rızası deynce sanki vermeden günah olucakms gibi suçlanıyorum
(6,053 puan) tarafından
Kuzumm mesela benim esimde acim derse goturup doyuruyor yada cok cuzi bi miktar weriyor 1 lira 50 kurus gibi
tarafından
Bende ayni kuzum Allah'ın adini andgi içi. Bir iki lira anca Allah gönlünüzü biliyo öyle diyorum bende ihtiyacım var dedgi için Veriyorum diorum geri
(6,053 puan) tarafından
Walla millet kolayini bulmus kzuumm sastik iyce
0 oy
(2,964 puan) tarafından
Bir keresinde dolmuşta muhabbetlerine denk geldim iki dairesi varmis o gunde onun aidati icin calisicakmis. O gunden beri hiç birisine para vermem. Açım falan diyen olursa yemek alip veririm o kadar
tarafından
Ohaaqq diorum yaa pes valla sok oldum kizz
(2,964 puan) tarafından
Yaa hatta tip tip baktim taniyordum kadını dilendiği yerden ne bakiyosun dedi bana bende Allah rizasi icin sen bana para ver utan be dedim laf dalaşına girmiştik hiç duramam laf söylemeden  :))
tarafından
Ay çok iyi demissin  agzina sağlık kız gercekten sok oldum mala bak ya aidati için calscakms
(2,964 puan) tarafından
Öyle işte canim artik kim para istese elin kolun var git çalış diye tersler geçerim önünden
0 oy
(2,264 puan) tarafından
Bende Allah rızası dediği için veriyorum ya 
tarafından
Bende ona dayanamıyorum kuzum
0 oy
(2,039 puan) tarafından
Para isteyene vermem ama açım der ekmek yemek isterse veririm çünkü aç olan insan yemek ister eşimin iş yerine gelmiş kafasını bile kaldıramamiş adam utancından sessizce çok açım demiş karşıda da kebapçı var oraya getirmiş adamı istediğini yesin evde de ailen varsa onlara da yaptır diyip çıkmış eşim adam sadece kendisi yiyip çıkmış yani paket bile almamış işte gerçekten aç olan insan Allah kimseyi düşürmesin bu yalancıların yüzünden insan gerçek ihtiyaç sahibini bile bulamıyor 
tarafından
Bizim eve de gelmsti bekarken açım dedi babam eve aldi karnini doyurdu menzile gtmek istyorum yol param yok dedi adam güya para verck sandi sanrm babam bende adiyamana gdcektm gel seni birakiyim dedi ben gotrym dedi adam gelmedi insani somuruyolar gerçekten
0 oy
tarafından
Her ne olursa olsun ben veririm niyetimi Allah bildiktenn sonra , saddaka kaza belayı önler çünkü 
tarafından
Evet kuzu bende öyle Allah rızası dedigi icin yanmda varsa mutlaka bir iki lirada olsa veryorum
tarafından
Allah hayrını kabul etsin inşallah
0 oy
tarafından
Bebekli kadınlara vermiyorum çünkü bebekleri iğne ile uyutuyorlarmış rahat dursunlar diye çocuklara asla vermiyorum sadece kolu bacağı olmayan insanlar var onlara veriyorum genç kadınlar falan da dileniyor git işe gir çalış sapasağlamsın diyorum onlara da 
0 oy
(3,701 puan) tarafından
Artık belli olmuyor kim ihtiyaç sahibi kim değil vermiyorum ben pazarda sırf dilenmemek için alnıni akıyla maydonoz yara bandı satan insanlar var sırf dilenmemek için arabaların orda çiçek mendil su simit satan insanlar var örnek alsınlar biraz onlara daha çok veresim geliyor 
0 oy
tarafından

Veriyorum. Çünkü ben bana emredilene bakarım. Ihtiyacı olup olmamasını ahirette Allah ona zaten soracak. 

– İman etmiş kullarıma söyle: “Alış-verişin ve dostluğun olmadığı o gün gelmezden evvel, dosdoğru namazı kılsınlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden gizli ve açık infak etsinler.” (İbrahim 31)

0 oy
tarafından
Asla vermiyorumm
0 oy
(1,578 puan) tarafından
Sadaka niyetine veriyorsun soncta sen onu ihtiyacı var yada yok  bence önemli olan senin düşünerek vermen
0 oy
(27,352 puan) tarafından

Söyle yolda su satanlara veriyorum su almıyorum 

Yani esimde bende geri çevirmiyoruz

Istersen yalan soyelsin 

Basimizin gözümüzün sadakasi olsun.

0 oy
tarafından
Bi keresinde kapiyi caldilar kirada oturdugumda bende acmadim amma baya baya caldilae acmaya korktum esimde izin vermiyordu uzuldum cok sonra kadin ust kata ciktiginda kapiyi acip parayi biraktim goturdu gitti bi dahada calmadi kapimi imkanim olsa fazla verirdim amma ben bazilarina inanmıyorum esimde izin vermez vermeme baska ihtiyaci olana yardim eder
0 oy
(3,136 puan) tarafından
Doğru bulmuyorum elleri ayakları tutuyor çalışabilecek durumdalar bunu kolsy görüp meslek edinmişler. Bununyerine gerçekten ihtiyaç sahibini doyururum sonuöta o da hayır işidir
0 oy
tarafından
Ben 14 15 yaslarimdayken bi yaşlı teyze vardı benim eve gittiğim yolda olurdu çoğunlukla elinde mendil olurdu Allah sevdiğine kavuştursun deyip durdu o zamanlarda eşim beni sevmiyordu o öyle dedikçe verirdim bende yaşlı teyzem çok içten dua etmiş herhalde Allah kabul etti evlendim iki de çocuk ettim
0 oy
(7,441 puan) tarafından
Gerçekten ihtiyacı olan çıkıp kapı kapı dolasamiyir veya bi yerde oturup isteyemiyir dilenciler in saymayla bitmeyen evi bankada parası olduguna şahit olduktan sonra kimseye güvenmiyorum 
0 oy
(1,629 puan) tarafından
Ben su mendil falan satanlardan almaya çalışıyırum ama öyle isteyene vermiyorum benim kayınvalidem çok verir verdirir kayınbabam ışıklarda beklerken bi kadın arabaya yaklaşıp istemiş kaynabamda ver dşye ısrar etmiş kayınbabam 5 lira vermiş az ilerlemiş aynadan bi bakmış kadın o oaraya 2 midye alıp yemiş ben güvenmiyorum 
0 oy
(477 puan) tarafından
Eskiden verirdim ama artık kimseye güvenim kalmadi inanmıyorum dilencilere artık haberlerde hep görüyorz tonla para çıkıyor üstlerinden. Onlar yüzünden gerçekten ihtiyacı olanda arada kaynıyor:( ne yapacağını şaşıryom insan

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 64 göst.
25 Haziran 2022 Aile kategorisinde Evrim.34 (486 puan) tarafından soruldu
+2 oy
23 cevap 989 göst.
18 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Eda06 (3,739 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 479 göst.
6 gün önce Aile kategorisinde &Sukufe& (7,015 puan) tarafından soruldu
+5 oy
5 cevap 263 göst.