0 oy
537 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (274 puan) tarafından
Kızlar evde yogurt yapmak istiyorum ilk defa denicem ama mayasini hazir yogurttan yapmak olur mu :). Yapan var mi ya da sizler nasil yaptiniz :). Cvplar icin simdiden cok tesekkur ederim..

13 Cevaplar

0 oy
(1,865 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Limon nohut kullananda var ama ben onu bilmiykrum. Ben de ilk defa bu hafta yaptim hayatimda :) internettende baktim tabi. Kaynamis sutun sicakligini kontrol icin serce parmagin icerisinde 5 10 saniye duracak sicaklikta olsun. Sonra her sut litresi icin bir tatli kasigi yogurt ayarla. Ben 3 litreye, 3 kasik yogurt kullandim, maya cok  fazla kullanma. Maya olarak kullanacagin yogurdu puruzsuz olacak sekilde kasede cirp sonnra sicak suttende biraz icine koyup sulandirip sicakligini kontrol ettigin sutun icine yavasca ve karistirak koy ve karistir ki maya heryere dagilsin. Sut cok sicak olursa yogurdn eksir cok soguk olursa da yogurt tutmuyor. Ben tencere de mayaladim. Sonra etrafini sarip yaklasik 4 5 saat beklettim. Sonra baktim tencere ılımış  ortuyu cikarttim etrafindan biraz daha soguyunca da dolaba aldim. Tadi da kivakida iyi oldu. Kullandigin sut ne kadar yagliysa da kivami o kadar yogun olur. Kolay gelsin simdiden.
(274 puan) tarafından
Detayli anlatim icin tesekkur ederim :)
-Reklam-
0 oy
tarafından
Mahalleye sütçü fln geliyorsa mayalık veriyorlar al cnm o dha kolay 
(274 puan) tarafından
Gelmiyor malesef :(
(834 puan) tarafından
Canım sütçü yoksa sütü hazır mı aldın. Hazır sütten mayalamadım daha önce ben hiç olur mu bilmiyorum yapan arkadaş var mı acaba
tarafından
Bakma kız bana bilmiş bilmiş yazıyorum da annem de görüyorum Bn hep alıyor sütçü den yanında da mayalık alıyor yoksa yoğurt la yemek dışında pek ilişkimiz yok :D
(274 puan) tarafından
:)) benimde aynen tek isim yemekti bakalim bide yapmaya kalkisacagim insallah basarili olurum
(274 puan) tarafından
Doktor bana pastörize sut al dedi hamilelikte baska sut önermiyoruz dedi bende pastörize gunluk sut aldm ondan denicem yogurdu bakalim
0 oy
tarafından
Pek güzel olmuyo hazır yoğurtla salya gibi  oluyo bulabilirsen ev yoğurdu iyi olur bulamazsan hazırla yaparsın artık ama sonra kendi yoğurdundan ayır herzamn...
(274 puan) tarafından
Tamam cok tesekkur ederim:)
0 oy
(458 puan) tarafından
Ben her zaman mayalik birakiyodm unutmusum bende hazir yogurt kullamdm.oldu
(274 puan) tarafından
Benimde maya alabilcek kimsem yok suan etrafımda bi deniyim bakalm insallah benimde tutar :)
tarafından
Olur belki bilmiyorum ben ne zamn yaptıysam hazırla hep salay gibi oldu ..
0 oy
(404 puan) tarafından
Komsuda filan varsa mayalamak icin cok az birsey iste canim hazir yoğurtla guzel olacagini zannetmiyorum 
0 oy
(224 puan) tarafından
Ay sakın yapma hazır yoğurttan ben geçen yaptm telef olduu yoğurt sündü resmen tiksindikk 
0 oy
tarafından
Ben hazırla yapıyorum bazen cokta güzel oluyor
(274 puan) tarafından
Insallah benimde tutar :)
0 oy
(394 puan) tarafından
Hep hazirla yapyrm 5 lt aliyom kaynatym soğutuyorum  serce parmagmla sıcaklığa  bkym tabi 1 yemek kaşığı  kaseye  alip biraz sut alip cirpip icine dagtyrm üstüne  bi tabakla kapaturm etrafini sarmalıyom 4 5 saat sonra bakyrm biraz daha sogutup dolaba koyiyorum cok guzel  oluyo
(274 puan) tarafından
Çoğunlukla hazir yapan olmus bende heveslendim simdi iyice :)
0 oy
tarafından
Kendi sütüm den yaptım 100 CC anne sütu 1 tatlı kaşığı yoğurt 
(274 puan) tarafından
Doğurduğumda bende denicem ilk defa duydum :)
0 oy
(78 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Hazır yoğurtdan yap ama iyi bir marka yoğurt olunca güzel oluyor 

En güzeli yoğurt ve peyniri kendin yapmak ben ikisinide yapıyorum enfes bence kendi yaptığın gibisi yok temiz hijyen için rahat
(274 puan) tarafından
Aynen katılıyorum size insallah bende tutturabilirim:)
(78 puan) tarafından
Tutturursun tabikiii❤
0 oy
(1,093 puan) tarafından
Hazır yogurtla güzel olmuyor komsudan maya bulamıyorsan sokta a101de probiyotik yogurt mayaları var kardesim bagırsagından rahatsız oldugu icin onu kullanıyor ve veteriner oldugu icinde bu mevzuları biliyor zararlı degilmiş.. Onu kullanabilirsin
(274 puan) tarafından
Bunu bilmiyordum cok sagol :)
0 oy
tarafından
hazir yogurtla uzuyor canim
0 oy
(2,172 puan) tarafından
A101de kucuk yörsanın yogurdu var maya olarak onu kullanirim evde yogurdum kalmadiysa cok guzel olur onun yogurdu. Sutunu iyi kaynat serce parmagini icine koyup 8sn. durursa tamamdir cal mayayı
(274 puan) tarafından
Cok tesekkur ederim:)

İlgili sorular

0 oy
21 cevap 220 göst.
13 Eylül 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Meleksone (2,186 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 74 göst.
8 Ocak 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Tugbamelis (1,029 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 138 göst.
22 Kasım 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Cgdmgnn (80 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 202 göst.
6 Ocak 2021 Diğer kategorisinde Eda06 (3,739 puan) tarafından soruldu

378,241 soru

11,320,723 cevap

34,765 kullanıcı

...