0 oy
1,143 göst.
Diğer kategorisinde (193 puan) tarafından
Merhaba hanımlar. Burada okuduğum bazı şeylerin şaka olduğunu düşünüyorum. Daha doğrusu buna inanmak istiyorum. Eşim dövdü, eşim aldattı, kayınvalidem laf söylüyor, görümcem kıskanıyor, kayınvalideyle birlikte yaşıyoruz vs. Saymakla bitmez. Ben bunları okuyunca hem çok üzülüyorum hem de inanmakta güçlük çekiyorum. Hanımlar kendinizi neden ezdiriyorsunuz? Kayınvalideyle birlikte yaşayanlar, bunu evlenmeden önce biliyor muydunuz? Biliyorsanız neden kabul ettiniz? Şiddet görenler, neden sessiz kalıyorsunuz? Aldatılanlar, neden sineye çekiyorsunuz? Hiç biriniz güçsüz değilsiniz. İmkanım yok demeyin lütfen. Çalışmak isteyen herkes çalışıp ayaklarının üzerinde durabilir. Hiçbir erkeğe muhtaç değilsiniz. Bu hakaretleri duymak zorunda değilsiniz. Hemen kocaları boşayın demiyorum, onları yokluğunuzla sınayın diyorum. Kayınvalidenizle, görümcenizle ya da her kimse muhatabınız, tartışın demiyorum, ağırlığınızı koyabilin ki kimse size laf söyleme cesaretinde bulunamasın diyorum. Erkeklerin büyük bir çoğunluğu kadını muhtaç gördükleri için yapıyorlar bu eziyetleri, muhtaç değilsiniz arkadaşlar. Kendimden örnek veriyorum. Kayınvalidem olsun görümcem olsun asla bana laf söyleyemezler. Buna ne eşim izin verir ne de ben. Onlar da yapmazlar zaten. Kendimi ezdirmeyeceğimi bilirler. Hiçbir problem yaşamadık çünkü duracakları yeri iyi bilirler. Kendi ayaklarımın üzerinde duran bir bayanım, eşim bana rest çekemez. Çekse bilir ki beş dakika bile kalmam o evde. Umarım anlatabilmişimdir. Hergün onlarca, yüzlerce, binlerce kadın şiddet görüyor. Gerek fiziki gerek psikolojik. Biz bu kadar güçsüz müyüz arkadaşlar? Yapmayın lütfen!

21 Cevaplar

+6 oy
(9,651 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Değer görmek için ilk önce o de geri kendimize biz vermeliyiz ki etrafimizda gereken saygıyı de geri versin.. taviz tavizi doğuruyor..  her tavizde kendimizden vermek oluyor.. yazdıklarında sonuna kadar haklisin.. biz kadınız anneyiz ve her koşulda güçlü olmalıyız. 
-Reklam-
+10 oy
(275 puan) tarafından
Sonuna kadar arkasındayım fikirlerinizin. İlk evliliğimi yaptığımda 18 yaşında, çaresiz bir kadınım, lise mezunuydum, çalışmıyordum her türlü psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldım ama yılmadım, mağazalarda tezgahtarlık yaptım, o arada geceleri ders çalıştım oğlumu uyututtuktan sonra, kpss ye girdim, üniversite sınavlarına da sonra devlet memuru oldum ayaklarım yere sapasağlam bastım kurtuldum ondan. Üniversiteyi bitirdim yaklaşık 10 yıldır saygın bir işim var ve 3 yıldır bana hayatıma çabalarıma saygı duyan bir eşim. Ailem yoktu tek başıma yaptım ve gurur duyuyorum şimdi birde kızım var. Mutlu, huzurlu bir hayatım var. Ben başardım herkes başarabilir. Kendinize güvenin gerisi kolay. Ağzınıza sağlık. 
(193 puan) tarafından
Şu yazdıklarınızı okurken ne kadar duygulandım anlatamam. Sizin gibi kadınlar iyi ki var.
(275 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim sizin gibi duyarlı kadınlar da iyiki varlar.
(391 puan) tarafından
Ay ne kadar güzel bir hikaye Allah daim etsin kadın isterse herşeyi yapar bende evlendikten sonra ikinci üniversite okuyup devlet memuru oldum yeterki istensin
(7,441 puan) tarafından
Emeğine sağlık canım örnek insansın ben okuyamadigim m imkanımız yoktu bahaneleri ne asla inanmıyorum insanın içinden gelip önce kendine değer vermesi gerektiğini düşünüyorum kimsenin ailesi saraylarda oturmuyor sonuçta
(275 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim yorumlarınız için ben umutsuz olan herkese umut olsun diye yazdım hayatımı tabi ki 3 ayda düzelmedi herşey çabalamak belki 5 yılımı aldı ama oldu inanırsa herkes başarır önce Allah a sonra kendinize güvenin ❤️
+5 oy
(310 puan) tarafından
Bu ne çalışmakla alakalı muhtaçlıkla ne yokluğunla sınamakla alakalı okumuş meslek sahibi bi kadın da dövülebiliyor avukat bi kadında ezilebiliyor 

Bazı şeyler çok sevmekle saygının dozunu ayarlamamakla oluyor bir de karşı taraf insafsız bencilse kat kat artıyor keşke ne kadınlar ne kocalar ne çocuklar zarar görse ama dünyanın işleyişi bu dik dur deyince dik duramıyor her insan
(173 puan) tarafından
Içimden geçenler tam olarak +++
(193 puan) tarafından
Haklısınız ama kaçırdığınız bir nokta var, kendi ayakları üzerinde durabilen kadınlar bunu yaşadıkları zaman ikinci bir kez o fırsatı vermiyorlar. Benim arkadaşım da şiddet gördü ve anında açtı boşanma davasını. Çocuğuna da kendine de paşalar gibi bakıyor. Affetmedi, benim gidecek yerim yok demedi. Toplumun sosyolojik yapısı incelendiği zaman bu daha net ortaya çıkıyor zaten. Genellikle ezilen kadınlar, bir erkeğin varlığı olmadan yaşayamayacağını düşünüp başına gelen her şeye susan, katlanan kadınlar. Çok acı.
(310 puan) tarafından
Hala kişilikle alakası olduğunu düşünüyorum çevremde eşi tarafından şiddet görüp okumamış mesleği olmamasına rağmen boşanıp çalışmaya başlayıp hayatına devam eden de var okumuş ama eşinden ayrılamayan da ailesi biz sana bakarız demesine rağmen ama çok seviyorum diyen de
(193 puan) tarafından
Canım postu iyi okursan isteyen her kadın çalışıp kendi ayakları üzerinde durabilir dedim zaten. Aynı şeyi söylüyorsun aslında şu an.
(1,524 puan) tarafından
Çok haklısın canım tanıdığım doktor bir çift var, kaç senelik de evliler ama adam bi duvar sanki pskolojik şiddet çok fazla kadının ailesine evlerine adım atamıyor kadın da aynı şekilde ve bu evlilik böyle sürüyor senelerdir. Ahh malesef...
+3 oy
tarafından
Okumakla okumamakla alakası bile yok bu işin 
tarafından
Ben ezilen okumuş avukat da gördüm ilk okul mezunu olup kocasına karşı çıkanı da gördüm bunun tamamen insanın kendine olan güveni ile alakası var ben lise mezunuyum eşimin bana en ufak yanlışında çekip gideceğimi bilir ben çok üni okuyup da eşinden dayak yiyen şiddet gören hatta eşleri izin vermiyor diye doktor vs öğretmenlik yapamayan insanlar gördüm
(193 puan) tarafından
Galiba postu tam okumadınız. İlla okuyacak yazmıyor ki. Böyle bir durumla karşılaştığı zaman isteyen her kadın çalışıp ayaklarının üzerinde durabilir yazdım. Haksız mıyım?
(391 puan) tarafından
Okumakla okumamakla tabiki ilgisi var bu işin is birazda imkana bakıyor el kadar bebekle vasıfsız bir kadın ailesi de yoksa kime nereye sığınsın iki üniversite okudum asgari ücretin üç katı maaş alıyorum Allah huzurumu bozmasın ama yaşasam çıkar giderim şuan okumadignda kimse sana on bin maaş vermiyor sizin saydıgnz durumlar var yok değil istisna bunlar yani
(1,337 puan) tarafından
Ayyosun annesi ben okumadim ama herkes bilir bende böyle bi durum yaşasam çocuğumu alır giderim ve ne iş olsa yaparım okumakla alakali değil okuyup bi iş sahibi olamayan çok onuda görüyoruz ve ben hiç kendimi ezdirmiyorum da güçlüyüm ayaklarım üzerinde durabilirim bu özgüvenle alakali bence kendini ezdiren kadınlar kendine güvenmeyen çalışıp kendini ve çocuğinu bakamayacağını düşünen kadın bence ve heryrde var benim akrabalarmda var bi bulaşıkcılık yapıp asgari ücretle ev geçindiren filan çok illa 5 bin tl maaş almaya gerek yok mecbursan parayı tutmayı bilirsin zaten istedikten sonra hersey olur
(391 puan) tarafından
Aygün hanım tabiki haklisiniz ben şundan bahsetmiştim aslında tabiki bulaşık yıkayarak evine ekmek getiren de çok kıymetli çok değerli ama bu şartlar ağır geldiği için kocasını bosayamayan kadınlar da var kadının üç çocuğu var biri bebek bakacak kimse yok asgari ücretle bir ise girse yetmeyecek bundan bahsettim. Yoksa bana göre hiç bir kadın kendini ezdirmesin keşke yasalar çok daha iyi olsa da kimse evliliği zorla yürütmese geçinebilse boşanınca da
+2 oy
(6,203 puan) tarafından
Ya offf hepsi bahane.Bir kadın kredi çeker gene ayakları üstünde durur.Neymis efendim eşi aldatmış affetmis gene aldatiyomus aklın yok mu niye affediyorsun.Bir de ne yapayım diye buraya soruyor.Allah akıl vermiş kullan diye.Evlenmej haksa bosanmakta hak 
+1 oy
(65 puan) tarafından
Noktaaa! Ağzına sağlık kardeşim 
+1 oy
(1,337 puan) tarafından
Karakterle alakali bir durum hem karşındaki kişinin karakteri önemli hemde kadının karakteri önemli ben okumadım ve sadece tekstilde çalıştım ama öyle bir karakterim var ki şükür kendimi kimseye ezdirmiyorum yoksa eşimin ailesinde kadını insandan saymayan şahıs çok ama ben hep karşılarında dikim ve kadının değerli olduğunu savunan biriyim yoksa benide ezebilirlerdi kendi ailemede başkasınada asla ezdirmedim kendimi ve hep çekip gitmeyi bildim o yüzden eşimdede ailesindede giderim korkusu var ne kadar güçlü olduğumu bilirler calışmıyorum 3 yıldır ama gerektiğinde her işi yapabileceğimi bilirler şükür kimseye muhtac değilim herkes dik dursun siz korkmayın onlar korksun arkadaşlar eşiniz şiddet mi uyguladı arayın polisi götürsün eşinizi akli başına gelsin aman rezil oluruz konu komşuya aman aramız daha kötü olur diyip susmayın ölüme kadr yolu var eğer çok şiddet görüyorsanz boşanın canınız daha kıymetli herseyden evladınıza tekde bakarsınız boşanan ve çocuğuna tek bakmak zorunda kalan tek kadın siz olmicaksınız binlerce kadın var böyle ve devlet arkanızda aldatiıyor musunuz sessiz kalmayın o şıllığıda eşinizide cümle aleme rezil edin süründürün bir daha yapacak hal kalmasın utancından kaynananız herşeye karışıyorsa öyle beddualar edin ki korksun aa korkmassa siz ona haddini bi şekilde bildirirsiniz dik durun siz ezdirirseniz onlar ezerler
0 oy
tarafından
Cok haklısın soylemek istediklerimi yazmıs sın. Bnde üzülüyorum gördükçe arkadaşlara 
0 oy
tarafından
Ağzına sağlık hepsi cuk diye oturmuş 
0 oy
(1,043 puan) tarafından
Çok güzel konuşmuşsun ama bazen kolay olmuyor bende senin gibi düşünüyorum ama herzaman yapabiliyor muyum orası şaibeli maalesef. Dövme falan gibi seyler yaşamadım bir evde de yaşamıyorum ama üst katımda oturuyor kaynanamlar ve bunu biliyordum ne olabilir ki demiştim çok şey oluyormuş. Ben kendimi ezdirmem yakarım yıkarım demekle olmuyormuş bekarken benim konuşmalarımı bir duysaydın hala öyle ama neyse demek istediğim senin bu kadar iyi olmanın sebeplerinden biri eşinin anlayışlı olması çok şanslısın herkese denk gelmiyor nikah kıyılana balım böceğimken evlilikten sonra tam bir ayı oluyorlar anlayış empati sıfır. Saygıdan bahsetmiyorum bile. Maalesef ki bizim milletimizde ki erkeklerin çoğu sahip olduğunun nankörü. Hepimiz senin gibi düşünüyoruz ama hepimizin çocuğu var ve onun için sabredeyim pire için yorgan yakmayım diyoruz bende dahil buna -dayak dışında bu çok ayrı bir durum- ve karşımızdaki erkeklerde garanti gözüyle baktığı için ne sahip çıkıyor ne ana babasına karşı koruyor emin ol eşin birşey demiyor olsun o kaynananı susturamazsın. Zaten buraya yazanların bir çoğu bende dahil kaynanayla tartışmalar bu sebepten çıkıyor eş koruyup savunmuyo kaynanada nikahtan sonra kocanın içine nasıl bir ayı giriyorsa kaynananın damarlarına da zalimlik yükleniyor ve kafasına gore istediğimi söyler istediğimi yaptırırım sanıyor sen kendini savununca da başlcümbüş yeri.neyse çok uzattım ama bitirmek veya rest çekmek bazen kolay olmuyor. Ve eş çok önemli 
(193 puan) tarafından
Canım sana öncelikle şunu söyleyeyim, tuzum kuru olduğu için yazmadım bunları. Yazdıklarımın hepsi reel şeyler. Eşim dengeyi kuramasa bile kayınvalidem bana hiçbir şey söylemez, saygı duyuyor çünkü. Benim de çocuğum var bu arada. Evet eşim iyi ama bir anda kötüye de dönüşebilir. Kimin garantisi var ki?
(193 puan) tarafından
Ona, bana kötülük yapma fırsatı vermem. Bir kez yapar, ikinciye asla :)
(193 puan) tarafından
Bence sorduğunuz sorular biraz saçma. Tutarım bir ev. Doğumumu da yaparım bebeğime de bakarım. Devlet zaten izin veriyor doğum için. Sonrasında da var izin hakkımız.
(193 puan) tarafından
Çelişki mi? İşime dönmeyeceğim mi demişim orada? :) Neyse boşverin siz. Diğer bayanlar anladı :)
0 oy
(3,669 puan) tarafından
Valla bana dokunanın agzına......... 

Kimseden korkum yok sükür 9 yıldır evlıyım daha yemedim umarım dayak yemem altatmada görmedim ama görürsem ben kaybetmem kaybeden eşim olur yoluma devam ederim kadınız die cömez degiliz
0 oy
(260 puan) tarafından
Benim gibisin sende ben bi kaç kez terkettim annemde kaldım kızımla hatta bi kere boşanma dilekçesi hazırladım tam boşayacaktım bırakmadı peşimi annemin kapısında sabahladı yattı ağladı zırladı yalvardı neler neler yaptı sayfa sayfa msjlar hem anneme hem kardeşime hem bana instgrmdan telden bir sürü yazdı biz engelledik o yeni hesap açıp açıp yazdı yalvardı sözler verdi yani abartısız söylüyorum 200 tane hesap açmıştır yazmıştır bize bende affettim son şans verdim şimdi tek bi hatasında onu boşuycağımı biliyo. 
0 oy
(739 puan) tarafından
Bence okuyup okumamak la alakası yok kişilik meselesi inanlık meselesi saygı ve sevgi meselesi 
(193 puan) tarafından
Neden hep aynı şeyleri anladınız ki :) Postta çalışıp ayakları üzerinde duran bayanlar dedim zaten, okumayan bir bayan da çalışamaz mı? "Ecemim" adında bir arkadaş yorum yapmış, bence muhteşem bir örnek. Benim de söylemek istediğim şu: Erkeğe muhtaç olmayan kadın şiddet görse bile katlanmaz. Çoğu kadın "İmkansızlıktan çekiyorum." diyor. Sizce öyle mi? Eli ayağı tutan kimse imkansızlıktan bahsetmesin. Maalesef alışıyorlar böyle yaşamaya.
0 oy
tarafından
Evet katılıyorum eğer kadın resti çekerse adamda bilir ki bu gidecek ona göre davranır he kadın nasılsa burda bi yere gitmeyecek gidecek yeri de yok zaten o zaman eziyete devam diyo 
0 oy
(283 puan) tarafından
Bende aynen gerçek olduğuna inanmak istemiyorum. Gerçek dışıymış gibi geliyor.. ınsanlar içlerinde ne biriktirmiski bu kadar kötü olabiliyorlar. Kesinlikte bir kadın kendi ayakları üstünde duracak.. herşeyin başı bu
0 oy
(17,738 puan) tarafından
Cok güzel düsüncelerin çok doğru
0 oy
tarafından
O kadar belliki bişey yaşamadığın çünkü yaşayan böyle konuşamaz istediğin kadar konuş karşındaki anlamaz laftan ayakların üstünüzde durun demek te kolay arkanda kimse olmazsa ne yapıcan 3 çocuklu Bi insan nasıl boşansın nasıl çalışsın çocuklarını kime emanet etsin kaynanayla birlik oturmayın diyorsun vicdanen oturuyoruz
(193 puan) tarafından
Bir şey yaşamış olsam da yaşamamış olsam da yazdıklarımda sonuna kadar haklıyım, önemli olan o.
0 oy
tarafından
Valla bacım bende kendimi ezdirmem dişli biriyimdir o yüzden bu aileye göre tersim kadın dediğin susucak zihniyeti var ilk önce eşin arkanda durucak bu benim karım mesajını verebilicek ki kimse laf edemiycek ben nasıl kendi aileme karşı eşimin arkasın da duruyorsam oda durucak yoksa o lafları yine çok yersin sen istediğin kadar kendini ezdirme.
0 oy
(14,030 puan) tarafından
Valla bizde de bu anlattığın şekilde en başından tavrımı hepsine koydum şimdi kimse birsey diyemiyor ezidrmiyorum kendimi yoksa sonra semer vuran çok oluyor. Benim annem 18 yıllık evliliğini bitirdi 2 çocuğuna baktı büyüttü hemde bütün ailesi boşanma demesine rağmen onun canı yok muydu 2 işte çalıştı günlük 2 3 saat uyurdu. KADIN İSTERSE HER ŞEYI BAŞARIR ARKADAŞLAR 
0 oy
(7,441 puan) tarafından
Çok haklısın canım evlenmeden tavrını nasıl koyarsan bu öyle gider kadın ilk önce kendine değer vermeli ki değer görmeyi beklemeli aşkım dan ölsem de aile ile yasamaktan sa evlenmem bu kadar da büyük konuşuyorum  bu sadece koca ailesi degil insan kendi ailesinde de yasayamiyor.cocuk var nereye gideyim demek sadece bahanedir.ojuyamadim imkanım yoktu veya nereye gideyim demek bahanedir yapan nasıl yapıyor yapmak istemek onemli.

İlgili sorular

0 oy
43 cevap 1,217 göst.
25 Eylül 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 888 göst.
30 Ağustos 2019 Aile kategorisinde GMY (32 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 697 göst.
5 Haziran 2021 Aile kategorisinde clk38 (1,369 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 432 göst.