0 oy
374 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Şimdi görüyorum bebeklere özel yemekler, Peynirler yok her meyvenin sebzenin ayı oluyor öyle veriliyor.  Aiz bunlara dikkat ettiniz mi? Ben sahsen bunları yapmayacağım. Çünkü biz o şekilde büyümedik annem kendi ne  yediyse bana kardeşlerime onları yedirdi. Gayette sağlıklıyiz. O kadar korkumacida olmam. Bebeklerin aglamaya mikrobada hatta hasta olmaya da ihtiyaçları var cunku vücut bağışıklık kazansın. Tabiki belli kurallar olacak konulacak egitici oyunlar oynanacak . Ama kendime cok fazla alıştırmayacağım herkesi tanısın görsün gözü açılsın. Ilk çocuk o kadar el bebek gul bebek büyütülüyor pohpohlaniyor sonra uzerine kardeş  gelince cocuktan her ne kadar ilgi azalmasada çocuk neye uğradığını şaşırıyor çünkü kardeşi var artık.  

Çevremden gördüğüm duyduğum herkes ilk bebegi öyle ozene ozene korumaci büyüttüğü icin pişman ikinciyi böyle yapmayacağım diyorlar. 

18 Cevaplar

+5 oy
(6,202 puan) tarafından
Evet dikkat ediyorum isterse 10.bebek olsun gene dikkat ederim.Bebegimin bağırsakları ve midesinin zarar görmemesi benim için önemli.Onun bebeğine bir şey olmaz benim bebegime olur
(1,573 puan) tarafından
Bi de şu var o zaman bize yediren sebze meyveyle şu anki de bir değil. Bebeğim 1 yaşında ben hala her şeyini ayrı yapıyorum meyvesini sebzesini yağını salçasını ne bileyim.
(6,202 puan) tarafından
Evet bizim zamanımızda örnek veriyorum 99 senesinde 1yasindaydim o zamanın yiyecegiyle şimdinin yiyecekleri bir değil.İcerisin de bin tane katkı maddesi var.Annem de o zamanlar bana her şey yedirmis ama ben gene yemek seciyorum
(1,573 puan) tarafından
Ben de 96liyim annemin benim gibi her şeyi ayrı ayrı aldığını sanmıyorum ama o zamanlarda bile dediğin gibi her şeyde katkı maddesi vardır
-Reklam-
+1 oy
(4,040 puan) tarafından
Bence yaptığımız şeyleri bilinçli yapmalı yüz çok çok dikkat eden anneler çünkü kural böyle diyerek yaptıkları şeyi içlerine sinmeden yapıyorlar hiç dikkat etmeyen anneler de büyüklerinden gördükleri herşeyi uyguluyor.

Ben mesela 1 yaşından önce şeker hiç vermedim çünkü faydası yok oysa eskiden ekmek şeker verirler muhallebi yaparlarmış. 1 yaşını geçti hâlâ doğru düzgün şeker yemez

Yemeklerini çok çok az tuzlu yaptın yoksa yemiyodu önemli olan şey yemesi alışması ama fazla tuz böbreklerini yorar o yüzden dengeli davrandim

Yok yumurta süt alerjen mis de bilmem ne bunlara inanmıyorum direk yedirdim çok da güzel yedi sütü sevmedi sadece. Mama vermekten iyidir diye düşünüyorum

Abur cubur asla vermedim koruyabildigim kadar koruyacağım en azından şöyle bir 4 yaşına kadar TV de henüz yok o da 2 yaşına kadar hiç olmayacak sonrası ise tamamen kontrolli
tarafından
Şekere alıştırmazsan çocuk sekerin ne olduğunu bilemzki görümcemin 2 yasinda kizi var çay veriyor  icine 3 kasık şeker atıyor. Sen çocuğa sekeri tattirmassan tadini bilmezse alışamaz.  Abur cuburla tanışmazsa istiyorum diye tutturmaz.Tabiki illa eskiler gibi büyüteceğim demiyorum ama onun için özel yemekte yapmayacağım. Kontrollu şekilde beslene bilir.
(4,040 puan) tarafından
Evet özel yemek olayı bende de yok hakkaten herşeyden yesin yoksa seçiyor bence önemli olan şey dışardan bişeyler vermemek tüm hayatına uygulanabilir bir beslenme sekli
0 oy
tarafından
Aynı şeyleri bende düşünüyorum yaa annemler ne yeseler bize de o ları verirler miş 
tarafından
Yani olsaydı annelerimize hatta bize olurdu.
tarafından
Sadece annem kuru fasulye vermiş ilk verdiğinde kusmuşum yıllardır da vermedi korktuğu için çünkü ben 15 yaşına kadar kuru fasulye hiç yemedim annem yedirmezdi 15 yaşında bir kaşık aldım baktım sorun yok ondan sonra yemeğe başladım
0 oy
(2,974 puan) tarafından
Hiç dikkat etmedim herşeyi verdim alışşın damak tadı, bazıları gerçekten çok abartıyor 
tarafından
Aynen öyle. Bazen  görüyorum tuhafıma gidiyor.
0 oy
(830 puan) tarafından
Yemek konusunda bende aynı şeyi düşünüyorum valla 
0 oy
(14,155 puan) tarafından
Beslenme konusunda yasakli gıdalar hariç bende hiç kurala bağli kalmadim. Sadece bal ve süt vermedim yaşindan önce. Korumacilik konusunda bende etrafi tanısın istedim ama eşim hep engel oluyor çok korumacı davraniyor. Cok el bebek gül bebek yetişiyor. Bana kalsa senin dedigin gibi düşe kalka büyüsün diyorum ama tek başina karar veremiyorsun işte.
tarafından
Ya yumrta?
(14,155 puan) tarafından
Yumurtayi 10 aylıkken verdim ben.
tarafından
Beyazini vermeyin  alerrji olur die duydum da ondan sordum
(14,155 puan) tarafından
Sarısıyla basladim zaten ama yaşina girmeden beyazini da verdim.
0 oy
(1,287 puan) tarafından
Aynen seninle aynı fikirdeyim canım bende o şekilde 9 ve 6 yaşlarında  iki kizimi büyütüyorum kendine öz güvenleri olsun hatta her istediğini bile almam ihtiyaç dışında abur cubur bir aylık alsam bitince  iki ay eve almam  oyuncaklari sadece bi sepet yeterli varı da bilsinler yokluğu da bilsinler canım her istediği alınan çocukları görüyorum yemin ederim hiç birseyden memnun kalmıyorlar yemek konusunda da bebekken sulu ne olursa yediririm ben ne yiyorsam oda onu yesin yemek seçmesin sonra çok şükür iki kızımda terbiyeli öğretmenleri ve cevremdekiler hep iyi yetistirmissin derler
0 oy
tarafından
Ben dikkat ettim zaten küçük doğdu riske atamazdım dr bi liste veriyordu verme dediği şeyleri ayına kadar bekledim. şu an 23 aylık ve seçtiği çok az yemek var onları da bebekken yiyordu sonra biraz bilinclenince yememeye başladı. Ben bu şekilde yaptığım için pişman değilim. 
0 oy
tarafından
Aynı senin gibi buyutuyorum ne yersem onu yedi şuan 17 aylık olcak hiç özel yiyecek yapmadım yapmam da hayır demeyi bilmelisin çocuğa yoksa önünü alamazsın 
0 oy
(12,776 puan) tarafından
Direk herşey verdiğinde alerjik olursa  pişman olursun ilk 1 yaş kadar dikkat etmek lazım araştırmak kötü bı şey değil
tarafından
Zaten araştırıp okuduğum için bu sekilde düşünüyorum.  Inan ilk hamile kaldığımda çocuğum ek gıda zamanı ne yiyecek diye 15 haftalik hamileyken tarif bulup yazıyordum. Bende başlarda benim cocugum farkli olsun kimse dokunmasın onu yemesin sunu yemesin deyip duruyordum. Araştırınca çocuğa cok büyük kötülük yapacağımı fark ettim.
(12,776 puan) tarafından
Ya herşey de kisitlamak yanlış blv yöntemi ile herşey yer 1 2 ay dikkat etmek lazım  alerji olmasın vs diye gerisi mühim değil
0 oy
tarafından
Annem usulü büyütüyorum açıkçası geçen kızım tıkandı nefes alamiyordu annem vicks buhar merhemini kaynat nefesini açar dedi doktora sordum kesinlikle fayda etmez dedi yaptım 5 dakikada açıldı nefesi şimdi ne olsa anneme soruyorum bizi o büyüttü hicde problemimiz yok elhamdülillah
0 oy
(1,105 puan) tarafından
Yemek konusunda herşeyin zamanini bekledim ek gıda vs . Doğal şeyler yemesine özen gosterdim ama bulamayinca da yedirdim yani ne olursa . Ama düşse kalksa falan ay aman deyip esirgemedim serbest yetişti böyle ogrenecek herşeyi 
0 oy
tarafından
Valla bnmde ilk ama hicde oyle korumacı dgl yere halinin usyunede koyuyom hoplatiom ediom esim kayınvalidem aman küçük diolar ya bu kadar nazlı olmsn tmm herşeyini en ufak detayina kadar aldm halada aliom ama o kadar da nazlı olmz ya .ikinciye gelnce olursa ilerde kız olursa bde sanki ilkmis gbi yapicm hersyi hee oda erkk olrsa kiyafetler hariç hersyi yne aynı detayla beyefendi olarak büyücek haklsn bazıları amin öyle tutma aman onu verme o ne öyle ya 
0 oy
(3,018 puan) tarafından
daha iki gün önce inanır mısın bunu çok yakın bir arkadaşımla konuştuk bebeklerimizin arasında 2 ay fark var onun oğlu benim oğlumdan 2 ay büyük 13 buçuk aylık onunki benimki şu an 11.30 aylık ben senin dediğin gibi neredeyse hiç dikkat etmedim yemek sularından her şeyden verdim şu an benim bebeğim biz ne yersek yiyebiliyor ona özel yemek pişirme yorum akşam bize pişirdiğimiz den ona da çatal ile ezip yediriyorum ama arkadaşım çok fazla üstüne düştü her şeyi onun sırası değil önümüzdeki ay yiyecek bunu daha yiyemez falan diyerek vermedi geçen gün sorduğumda daha oğluna ne et ne tavuk yedirme mişti sadece balık vermiş bugüne kadar be çocuk aşırı yemek seçen bir çocuk haline dönüşmüş sadece bulgur pilavı yoğurt ve muhallebi yiyormuş şu anda bana demişti ki keşke ben de senin gibi yapsaydım ben çok üstüne düştüm şu anda çok yemek seçiyor diye et tavuk falan vermeye başlamış çocuk hiçbirini yemiyor Muş benim oğlum şu anda tavuk sote et sote güveç kuzu eti kıyma köfte hepsini yiyebiliyor o yüzden bence de çok pimpirikli olmaya gerek yok sonradan çocuklar seçen çocuklar haline dönüşüyorlar her şeyin tadını almalı
0 oy
(305 puan) tarafından
Noktana kadar katılıyorum bende öyle büyütmedim özel yemek bile yapmadım ben ne yediysem ondan yedirdim cok şükür gayette sağlıklı şımarık  yetistirmemek lazım 
0 oy
(10,860 puan) tarafından
Benim hayatımın en önemli parçası o, dikkat ediyorum edeceğim. Kardeşi olursa şayet yine aynı şekilde dikkat edeceğim. Biz büyüdük evet öyle ama şu an doğru olmadığını bildiğim bir şeyi biz de öyle büyüdük diye yapmam sanırım. Yine büyük konuşmayayım
0 oy
(3,729 puan) tarafından
Ben şöyle düşünüyorum mesela benim annem 4 tane çocuk doğurmuş sadece bir tanesi hastanede doğmuş diğer 3 ü evde ebeyle doğurmuş ama ben iki dogumumuda hastanede yaptım. Doğuma kadar da her ay düzenli kontrole gittik yok ikili test yok ayrıntılı ultrason son ayda 5 günde bir kontrol falan. Benim annem doktor yüzü görmemiş bu testlerin hiçbirini yaptırmamış çok şükür 4 kardeste saglikliyiz ama biz saglikliyiz deyip hastaneye gitmemezlik yapmadım. O yüzden ek gıdaya geçerken 3 gün kuralı ile sebzelerden başlayarak tadım yaptım. Şuan 15 aylık hala her yemeğini özel yapıyorum dediğim gibi bu benim düşüncem herkes bebeğini istediği şekilde buyutmekte özgür 
tarafından
Tabiki özgür kimse kimseye karisamaz ki. Benim yöntemim kendime seninki sana. Ama ben şuanda hic nir test yaptırmadan 9 ay boyunca sadece 3 defa ultrasona girerek bebek doguran cok kişi tanıyorum.  Buda onların seçimi
0 oy
(25,223 puan) tarafından
İllaki üstüne titriyorum elbet her anne gibi. Ama yeme içme konusunda sana katılıyorum, alerjik Dokunabilecek şeyleri temkinli verdim veriyorumda, ama kendimize yaptıgımız yemekten de vermeye başladım. Mesela geçen gün taze fasulye yaptım ezdim 1 tane fasulye suyuna minicik ekmek içi doğrayıp verdim, sakınan göze her zaman çöp batar. Heves edip ayrı özel şeylerde yapıyorum tabi ama birkaç ay sonra bizim yediklerimizden vericem. Eğitici şeyler konusunda zaten çok şükür deneyimim var anaokulu öğretmeniyim inşallah yavruma da cok faydalı olurum 
tarafından
Inşaallah canım. Şimdiden bebeğim icin oyun araştırıyorum ya bebegime nasıl faydaki olabilirim diyerek.
(4,040 puan) tarafından
Benim anaokulu öğretmeni arkadaş vardı sürekli kızıyla etkinlik yapıyordu ona değişik tokalar yapiyordu şanslısın yani
(25,223 puan) tarafından
Çok şükür canım

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 191 göst.
22 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Miracefem34 (1,020 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 111 göst.
21 Kasım 2021 Aile kategorisinde Sultaney (166 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 341 göst.
28 Mayıs 2024 Diğer kategorisinde Fatma Nur (66 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 321 göst.
2 Mayıs 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Gamzeli00022 (293 puan) tarafından soruldu

386,112 soru

11,543,868 cevap

35,219 kullanıcı

...