0 oy
1,028 göst.
Diğer kategorisinde (660 puan) tarafından
Evlendigimden beri farkli farkli abdest almalara denk geldim etrafimdakilere soruyorum herkes farklı anlatiyo internette de farklı çıkiyo siz nasil alıyosunuz bazen abdesttim kabulmu acaba diye duşunmeye basliyorum 

34 Cevaplar

+4 oy
(12,979 puan) tarafından
Niyet ediyorum 

Namaz abdesti alıyorum 

Sonra ağzıma burnuma 3 kere 

Başıma sağ omuz sol omuz 

Göbek deliğime sağ işaret parmağım ile kupe deliklerine 
tarafından
Ben kendimi kini anlatayım
Ilk önce normel banyomu yapıyordu. temizliğini yapiuroum gerek varsa eğer sonra cikmadan önce abdest alıyorum gusül alıyorum çıkıyorum.. tabi ben kısa kısa anlattım detaya girmedim yapılması gerekeni hep böyle duydum esim çok farklı yapıyor
Şafi yle hafini farkında olabilir diye düşündüm ben..
Eşim internetteki yapıyor mesela alak bulak bence şuan artık en önemlisi Allahım kabul etmesi niyetin kalben olmasın
tarafından
Ben Hanefi yim. Bende güzel bir bütün vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkarım sonra gusül abdesti alırım. Ama normal abdesti duştan sonra giyinik halde alırım.
(660 puan) tarafından
Ama vucudun o an pis oluyo ve guzelce lif yapmadan abdest alamam ki bende önce vucudumu yıkarm
(12,979 puan) tarafından
Namaz abdesti ile başlamak sünnet diye biliyorum
tarafından
Hudam  Aynen sana katılıyorum canım. Bende buna şaşırdım ya pis halde nasıl normal abdest alınır ki? Önce güzel bir temizlenip gusül ünü alırsın sonra bence duştan sonra giyinik halde abdest alırsın.

Güneş Bende gusul abdesti aldıktan sonra normal abdest almak sünnettir diye biliyorum.
-Reklam-
+1 oy
(17,721 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Yeterki niyet düzgün olsun Rabbim kabul buyurur inşallah

Sol ayakla banyoya girerim euzu besmele çekip ellerimi yikarim normal namaz abdesti alip 3 kez basima 3 kez omuzlarima sağ sol olmuycak şekilde sivazlayarak yikarim sonra suyun ulasamayacaği yerleri sıvazlayip iğne ucu kadar kuru yer kalmamasina dikkat ederek yikanirim 
(17,721 puan) tarafından
Evet ya kusura bakmayin yanlis oldu
tarafından
Asenanin aldığı şekilde bende aliyorum ve hep bende yanlış mı acaba diye tereddüte kalıyoru..
(17,721 puan) tarafından
Benim yazdiğim sadece sağ ayakla girmek yanlis onuda duzelttim bi sorun yok bence
tarafından
Aymen öyle canım allah kabul etsin inşallah hepimzin kini
(17,721 puan) tarafından
Amin canim amin niyetimiz düzgün olsun Rabbim büyüktur
+1 oy
(4,949 puan) tarafından
Kalben niyet

Ağza 3 kere gargara ile şu

Burns üç kere genzi yakacak şekilde 

Sonra tüm vücud 

Safilerde niyet farz 
(13,202 puan) tarafından
Sünniyiz bize de niyetli öğrettiler niyet hep şart değil mi yaa
(4,949 puan) tarafından
Yok canım mezhebe göre değişir hanefilerde değil
(13,202 puan) tarafından
Büyüklerimiz ve hocalarımız öyle öğretti bize de ondan.
(4,949 puan) tarafından
Hanefi fıkıh kitabınini okuduysan bilmen lazım.
(13,202 puan) tarafından
Yok pek ilgim dahilinde değil. Sağol bilgilendirdin
+1 oy
(964 puan) tarafından
Şüphe abdest bozar canım kendi bildiğinden şaşma 
tarafından
Şüphenin bozduğu abdest namaz abdestidir. Şüphe ile gusül bozulmaz
tarafından
Kendi bildigi yanlissa ogrenmesi lazim cunku bu devirnyasadigimiz sartlar ogrenmesi zor olan sartlar degil :)
(660 puan) tarafından
Suphe derken dogru mu yanliş mi bilemedigimden herkes farkli bisey diyince ben yanliş mi yapiyorum dedim
tarafından
Dogrusunu yazdim kuzum ben ordan bakabilursin ♡  yanlisin neresinden donersek kardri. Cunku yanlis yapilani duzelmltmeliyiz. Bilmedigimizden sorumlu degiliz ama ogrenmekte zor degil ♡
(660 puan) tarafından
Aynen cnm oyle teşkkur ederim
+1 oy
(18 puan) tarafından
valla canım hanifi mezhebine safi mezhebinemi uygun  bilmiyorum ama  cünüp ve hayız abdesti için şoyle gusul aliyorum once sol ayakla banyoya girerim besmelemi cekip niyetimi getirdikten sonra 3 kere ağza 3 kere burunu su çekerim sonra sağ kol 3 defa su sonra sol kol 3 defa su doker gobek deligi ve kulak deliklerimi iyice islatirim sonra komple duşumu alip besmele cekdikten sonra banyodan sağ ayakl ile çikip sağ koldan başlayarak giyirinirim rabbim kabul etsin herkez farklı soyluyor bence niyet onemli kuran kursundaki hocamda bana boyle soylemisdi 
+1 oy
tarafından
Canım burdan sorup öğrenmek yerine ilmihal yâda  güvenilir internet sitesinden öğrenmen çok daha mantıklı. Çünkü kim yanlış biliyor kim doğru biliyor bunu sentez edemezsin 
0 oy
(92 puan) tarafından
Bende şurada durayım

Post üste çıksın.
0 oy
(6,783 puan) tarafından

:ermm:Post yukarda kalsın.. Allahım kabul eder inşallah canım.

0 oy
(2,479 puan) tarafından
Niyet ediyorum 3 kere ağza 3 kere burna su veriyorum komple yikaniyorum sonra
tarafından
Normal abdest alip sonra gusul almalisin kuzum :)
0 oy
(260 puan) tarafından
Ben yengemin bana söylediği şekilde alıyordum ama eşim farklı alıyordu nettekine göre yapıyodu bende artık nettekine göre yapıyorum
0 oy
tarafından
Ben önce banyomu yapar sonra abdestinin alırdım ama kaynanam önce abdestini sonra banyosunu yapıyor benim de kafam karışıyor bazen Rabbim kabul buyursun niyetlerimizi İnşallah önemli olan niyettir 
(13,202 puan) tarafından
Aslında zaten banyo temizlik olduğu için abdest almaya gerek yok ben de senin gibi yapıyorum ama. Önce banyo sonra abdest önemli olan temizlik
0 oy
(1,287 puan) tarafından
Bi güzel yikanirim önce kulak deliklerini de ovustururum faha sonra önce normal abdest sonra gusul abdesti 3 defa boğaza gargara 3 defa buruna en son da niyet ettim allah razı için gusul abdesti almaya derim temiz su döker cikarim
0 oy
(913 puan) tarafından
Niyet önemli. Bildiğin ve inandığın gibi ala bilirsin. Bizler Azerbaycanlıyız namazımızda bile fark var. Önemli olan niyet
(12,979 puan) tarafından
Baktin da mezhepler çıkıyor
Tabikide niyet önemli merak ettim farklı olduğunu bilmiyordum namazların.
(913 puan) tarafından
Mesela meleklere selam vermiyoruz ve ellerimiz açık namaz kılarız. Bizler şiiyiz. Dini bölmek olmaz ama işte dedelerde nenelerden duyduğumuz
(12,979 puan) tarafından
Anladım hangi mezhep bilmediğim için yazmak istememiştim
Tabi öyle büyüklerimizden gördüklerimizi uyguluyoruz. Rabbim kabul etsin inşaallah önemli olan o..
(913 puan) tarafından
Amin canım benim cümlemizin ibadetini. Elhamdülillah hepimiz müslümanız çok şükür.
(12,979 puan) tarafından
Çok şükür canım.
0 oy
(322 puan) tarafından
Valla ben önce mahrem yerleri yıkıyorum sonra niyet edip normal abdest alıyorum ağıza buruna suyu iyi vermek gerekiyo genize değmeli yani sonra banyomu yapıyorum çıkmaya yakın önce sağ sonra sol omzuma su döküp sıvazlayıp şehadet getiriyorum en son başıma dokup şehadet getirip çıkıyorum inşallah doğrudur yani   
0 oy
(2,028 puan) tarafından
Çoğu kişi bilmiyor ama vajinal  duş alınır  ilk sonra normal abdest alıp kulak deliği ve göbek  deliği  ayrıntıya girilir kuru hiçbir yer kalmaz tamamdır 
(660 puan) tarafından
Onuda duydum ama yapmaya korktum
(2,028 puan) tarafından
Yazmayı  unutmuşum ilk niyet alıyorsun  . Korkulacak birsey yok canm
(660 puan) tarafından
Ne bilim cnm internette okudum yapamadm
(458 puan) tarafından
Orasınıda yıkıyorlardır heralde
(13,202 puan) tarafından
Vajinal duş da sağlıklı değilmiş dediğin doğru sağlıklı olmayan birşeyi dinimiz önermez zaten.
0 oy
(1,451 puan) tarafından
Bnim bildigim besmele çekip niyet edip üç kere agıza üç kere buruna su veriyorsun ondan sonra baştan aşa hiç kuru yer kalmıcak şekilde yıkanıyorsun yani bn öyle yapıyorum
0 oy
tarafından
Besmelemi çekip niyet ediyorum önce avret yeri yine ellerini yıkayıp 3 kere ağıza 3 kere burnuma 3kere sağ omzundan 3 kere sol omzurma bütün vücudumu yıkıyorum snra normal abdest alıp çıkıyorum 
(660 puan) tarafından
Omuzlara suyu nasl dokuysun yani tasla dok diyen de var
(2,972 puan) tarafından
Gusül den sonra tekrar abdest almana gerek yok cnm zaten normal abdest yerinde geçiyo gusül
0 oy
(3,282 puan) tarafından
Gusül abdesti niyetiyle giriyorum banyoya ilk ellerimi yıkıyorum sonra 3 kere suyu ağzıma alıp gargara yapar gibi yapıyorum 3 kere burnuma çekiyorum sonra kulaklarımı  küpelerimi çıkartıp takıyorum su gitsin diye göbek  deliğimi ıslatıyorum sonra 3 kere kafamdan aşağıya su döküyorum heryerim ıslanıcak  şekilde ıslanmadık bi yer kalmıycak kafamı şampuanlayrak yapıyorum tabi en son normal abdest alıp çıkıyorum. Yanlışım varmı yokmu bilmiyorum ben böyle öğrendim böyle alıyorum hep.
(707 puan) tarafından
İyi de kafanı sampuanladigin zaman o abdest değil banyo olmuyor mu?
Önce güzel dusunu al sonra gusül abdestine niyetlen.3 ağza 3 burna su sonra heryerini yıka kuru yer kalmayacak şekilde bitti bu kadar abdestin icinde banyo yapılmaz ki.
(3,282 puan) tarafından
Yatılı gittiğim kuran kursundaki hocamız şampuanlayarak 3 kere yapabilirsiniz  dedi o yüzden öyle yapıyorum
0 oy
(3,794 puan) tarafından
Önce niyet ediyorsun gusül için. Sonra eller yıkanır sağ elle ağza su alınır verilir uc kere . Burna da aynı üç kere su alınır. Sonra sağ omuzundan aşağı üç kere su dökülür sonra sol omzundan aynı şekilde . Ardından başta aşağı bütün bedenini kuru yer kalmayacak şekilde yikanilir.canim ben böyle yapıyorum böyle biliyorum. Yanlışım varmi bilmiyorum
0 oy
(458 puan) tarafından

Önce niyet ezu besmele Ağzı burnu üç kere yıkarsın ve tüm vücudda kuru yer kalmıyacak şekilde yıkarsın  :) 

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 448 göst.
21 Mart 2024 Diğer kategorisinde Kubrabas (186 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 99 göst.
28 Kasım 2023 Aile kategorisinde poyraz3307 (166 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 239 göst.
16 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Eso9090 (157 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 199 göst.