0 oy
973 göst.
Diğer kategorisinde (1,430 puan) tarafından
Şimdi kızlar sizce sigara içmek haram veya günah mı ? Mesela alkol kesinlikle haram bunu biliyoruz ama sigara hakkında tam fetvası yok ...

22 Cevaplar

+2 oy
(7,654 puan) tarafından
Sigara mekruh diye biliyorum sonucta icerek kendine bedenine emanete zarar veriyorsun
(1,430 puan) tarafından
Hıh evveett işte bunu söylüyorum bende ama diyorlar ki işte hocalar ne günahtır ne de haramdır diyorlar sadece içmeseniz daha iyi diye
(7,654 puan) tarafından
Tercih Meselesi Sigara Maddi Manevi iyi bisey degil allah herkese en kisa zamanda bırakmayı nasip etsin
(1,430 puan) tarafından
Amin canım
-Reklam-
+1 oy
tarafından
Canm sigaranın bi tane icersen mekruh ama alışkanlık haline dönerse haram oldugunu söylemişti bi hocam yanlış hatırlamıyorsam baska bir görüşte Allahın verdiği cana ihanet etmek onu hor kullanmak caiz değil nasilki dinimize intihar etmek haram ki bununda hic kimseye bi zararı yok sadece kendi canına zararı var sigarada o şekilde haram.
tarafından
Canım yanlış anlama bu fetva değil sadece bildiğim kararını yazdim
(1,430 puan) tarafından
Bende öyle düşünüyorum canım
(1,430 puan) tarafından
Yok canım estağfurullah birbirimize  bildiklerimizi paylaşmak güzel ❤️
tarafından
Aynen öyle Canım benim ❤
(1,430 puan) tarafından
Sağol canım
0 oy
(12,264 puan) tarafından
Mekruh diye biliyorum ben
(1,430 puan) tarafından
Evet de düiüncesi farklı olanlar başka şeyler ile kıyaslıyor mesela alkolü sarhoş olmadığı müddetçe bişi olmuyor o zaman sigara da zihin ile oynamadığı için mantık olarak günah deniliyor
0 oy
(119,248 puan) tarafından
Ben mekruh diye duymustum
(1,430 puan) tarafından
Evet canım çünkü sonradan çıktığı için bununla ilgili hadis falan yok ama şöyle anlaşılabilir Allahın verdiği emanete kıyıyorsun cana kıymak gibi buda günah yani ,çok şükür ben içmiyorum eşim içiyor da öyle kendi aramızda tartıştık bunu
0 oy
(2,078 puan) tarafından
Mekruh canım
(1,430 puan) tarafından
Evet canım
0 oy
(5,491 puan) tarafından
Büyük alimler haram diyemiyo çünkü karşılaştıracak bi örnek yok peygamber efendimiz zamanı ile. Mekruh diye biliyorum harama yakın yani
(1,430 puan) tarafından
Aynen öyle canım
0 oy
tarafından

Sezeryanda haram ona bakarsan keyfi sezeryan yani bunuda tartışmak lazım :D

tarafından
Gereksiz bir tartışma konusu olur şimdi bu durum .
Insanın sadece allahın verdiği beyin ile düşünmesi gerekir bazı konularda mantık olarak günah olarak ayırt edebilmesi için.

Keyfî bedene zarar verme gibi.
Daha konuyu uzatmayalim :)
(1,430 puan) tarafından
Ne denilir ki kuzu :)
(7,410 puan) tarafından
bu attigin yazinin kaynağı ne peki canim. tartismak icin sormuyorum yanlis anlama.
tarafından
(10,497 puan) tarafından
Yazdığın hep ayet mi kuzum ayetlerde mi var sezaryen haramı
0 oy
(305 puan) tarafından
Mekruh falan değil direk haram Allahın sana emaneti olan vücuduna zarar verdiğin için haramdır 
(1,430 puan) tarafından
Ah ahhh gelde anlaattt :)
(7,410 puan) tarafından
haram olmayan biseye haram demeyin hanimlar Allah muhafaza cok tehlikeli ve buyuk gunahlardan. arastirirsaniz haram olmadigini anlarsınız. ha haram degil diye icilmesi gerekmez orasi ayri ama.
(5,491 puan) tarafından
Çok büyük islam alimleri haram diyememiş, evet sigara masum değil kesinlikle savunmam ama haram olmayan şeye de haram deneyim
(1,430 puan) tarafından
Öyle canım ama içmemek daha iyi
0 oy
tarafından

Sigara da günahtır sonuçta Rabbimin verdiği bedene zarar vermiş oluyorsun diye bildiğim halde sigara içmek çok saçma:ninja:

(1,430 puan) tarafından
Değil mi öyle ama ...
0 oy
(17,721 puan) tarafından
Allahın verdiği emanet olan vücudumuza giren zarar veren şeyler haramdir mekruhtur canim
(1,430 puan) tarafından
Değil mi ,kesinlikle
0 oy
(7,410 puan) tarafından

Dürr-ül-muhtar kitabının beşinci cildinde buyuruluyor ki:
Hanefi âlim İbni Nüceymi Mısri, Eşbah kitabında diyor ki:
Âyet-i kerimede ve hadis-i şeriflerde haram olduğu bildirilmeyen şeyler, aslı üzere helal olur. Veya helal ve haram diye hüküm verilemez. Hanefi ve Şafii âlimlerinin çoğu, böyle şeyler helal olur dedi. İbni Hümam, Tahrir kitabında da böyle söylüyor. Bunun için, Besmele ile kesildiği bilinmeyen hayvana ve zararı görülmeyen ota helal denir. Tütün de böyledir. Âlimlerin çoğuna göre, helaldir. Birkaçına göre ise, hüküm verilemez. [Uyun-ül-besair’de, Hamevi Eşbahı şerh ederken, (Buradan tütün içmenin helal olduğu anlaşılıyor) buyuruyor.]

(1,430 puan) tarafından
Kesinlikle bende kaç defa denk geldim bazıları ne günah ne haram demiyor ama içmeseniz daha iyi diyorlar ama şöyle düşünürsek Allahın verdiği cana kıyıyoruz sigara yüzünden birçok hastalığa yakalanılıyor ve ciğerleri çürütüyorsun böyle düşünürsek günah ...
(7,410 puan) tarafından
ama iste gunahi sevabi biz belirleyemeyiz canim. ozaman zararli hersey gunah. ne biliyim kola kahve mesela herkesin bildiği doktorlar içmeyin diyor onlarda gunah olur senin mantığına gore. ama dinimiz senin benim mantığıma gore olmaz. haram gunah diye bildirilmemis biseye bunlari demek asil buyuk bir gunah. hemen tovbe edilmeli. cok hassastir bu konular. sence benceyle olmaz yani.
(1,430 puan) tarafından
Orası öyle ya doğru
(7,410 puan) tarafından
oyle canim sen haram denmeyen biseye bidaha haram deme. Rabbim korusun.
(1,430 puan) tarafından
Dikkat edecem daha da , inşaAllah sağol canım
0 oy
(306 puan) tarafından
Sigara içmek mekruh.. Mekruhta harama en yakın olan.. Tabikide günah.. Sigara sağlığa zararlı değl mi ee bu bedende bize emanet değl mi.. Sigaradan dolayı bir hastalık kapıp ölmüş olsan intihar etmiş sayılıyorsun çnkü sonçlarını bile bile içiyorsun.. Eğee sigara peygamber efendmzin zamanında olsaydı haram olablrdi canım.. Yani kendilerini nasıl inandırmak istiyorlarsa insanlar ona inanırlar zaten sen kndini anlatmaya çalşıp yıpratma ne haliniz varsa görün nasıl biliyorsanzda öyle devam edin napayım de geç.. 
(1,430 puan) tarafından
Ya öyle de yıpratma değil kız eşime karıştım azcık oda kafayı allak bullak etti sen bi daha düşün ben bi sigara içip geliyorum dedi ,kimseye bişi demeye hakkım yok gülüm sadece eşime karışırım zatii:)
0 oy
(196 puan) tarafından
Ben kullanıyorum yorumlarda direk haram diyenler neye dayanarak söylüyorlar ıspatlayarak açıklasınlar, bedene kola da zarar veriyor o da harammı yani, sigara içmek iyi ve doğru birşey değil ama haram demek günah diyecek kadar fetvaya bilgiye sahip degilsiniz yıllarca din adamları mekruh dedi siz neye dayanarak haram diyorsunuz 
(1,430 puan) tarafından
Canım benim kalp kırmaya değmez kalp kırarak tartışmayı sevmiyorum kesin olmadan ne haramdır denilir ne de haram değildir denilir bu kadar basit diyanet değil kuran yolunda öğrenmek ilk önce daha iyidir , yorum yaptığın için teşekkür ederim ❤️
(1,430 puan) tarafından
Kırdaysam hakkını helal et
(196 puan) tarafından
Helal olsun sizde helal edin iyi geceler
(1,430 puan) tarafından
Estağfurullah benim öyle bi hakkım olmadı ,hayırlı geceler ❤️
(15,934 puan) tarafından
Dinde mantık diye bir şey yoktur. Sigara da haram değildir. Eğer gereğinden fazla icip sağlığına zarar verecek kadar çok  içersen günah olur.
0 oy
(772 puan) tarafından
Bence bir kimse vücuduna zarar verecek hiç bir harekette bulunmamalıdır. Sigarada sağlığına zarar verdiği için haram değilse bile harama yakın olmalı
(1,430 puan) tarafından
Olabilir canım
0 oy
(64 puan) tarafından
İnsana verilen can emanet olduğu için vücuda ruha zarar veren herşeyi haram 
(1,430 puan) tarafından
Allah bize hepimize doğru yolu nasip eysin inşaAllah ,doğru bildiklerimiz yanlış ise de Rabbim doğruyu nasip etsin canım
(64 puan) tarafından
Amin
0 oy
(4,961 puan) tarafından
Mekruh

Yani vücuduna zarar veren hrsey gbi

Yapmamak iyi sayilan şeyler
(1,430 puan) tarafından
Allah hepimize doğru yolu nasip etsin inşaAllah canım
0 oy
(60 puan) tarafından
Sigaranın birtanesi günah veya haram değil ama yıllarca içen bi insan kendini sağlığına zarar veriyor bile isteğe ve bu ap acik bi günahtır ayriyeten dumanından dolayi çevresindeki insanların sağlığına da zarar veriyor buda kul hakki zaten en büyük günahlardan biri kul hakkıdır ve böylelikle bakılırsa evet sigara içmek haram günah 
(1,430 puan) tarafından
Rabbim bizi şaşırtmasın doğru yolu nasip etsin canım
(60 puan) tarafından
Amin cümlemizi canim esimi de bir türlü biraktiramadim :(  azalti baya ama tamamen bırakabileceginu sanmiyorum
(1,430 puan) tarafından
Benim eşimde içiyor ben hamileyim dışarda içer Sağolsun ama içeri girdiği gibi pek fark kalmıyor hafta da iki defa yatak örtülerimi yıkıyorum kokuyor çünkü ,ben hiç içmedim eşimde azalttı bakalım inşaAllah bırakır ya içenleri yargılamaya hakkım yok haddim de değil her koyun kendi bacağından asılır
(60 puan) tarafından
Aynen oyle benim de esim yanimda içmiyor evde içmiyor ama koku var birkere içmeyene cok zor insallah bian once bırakırlar
(1,430 puan) tarafından
Sorma hem de nasıl zor canım
0 oy
(1,175 puan) tarafından
Sigara mehruhtur içilmemesi uygun olandır. Kesin haram hükmü verilemez. Haram kesinlekle yasaktır domuz eti gibi dile sürülemez kesnle. Fakat elinde son paran kaldı ve sen o son parayla ailene erzak ekmek vs almak yerine sigara alırsan ailenide ac bırakırsan haram olur diye biliyorum.
(1,175 puan) tarafından
Ve ayrıca haramın helal olabilecegi zamanlar vardır dinimizde. Eger cok ac kalırsan ve yiycek başka hiç bir sey yoksa aclıktan ölecek durumdaysan cevrende de sadece domuz varsa haddi aşmamak kaydıyka yenilir. Fakat günümüz kosyllarında domuz etine muhtac oluncagı kadar bir aclık yok yani kesnlkle haram
(1,430 puan) tarafından
Öyle canım
0 oy
tarafından
Mekruh haram değil ama haram à yakın.
(1,430 puan) tarafından
Öyle canım
0 oy
(4,949 puan) tarafından
Mahmud Efendi Hazretlerinin bununla ilgili sözü şöyledir,  

Bana bir oda dolusu altın verseniz sigaraya haram dedirtemezsiniz.

Lakin yine bir oda dolusu altın verseniz bir tane iciremezsiniz. 

Böyle bir ince çizgi 
(1,430 puan) tarafından
Evet doğru canım

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 66 göst.
20 Kasım 2023 Diğer kategorisinde aysenur_dilay (176 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 114 göst.
17 Ağustos 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Enesinannesi_ (1,077 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 343 göst.
3 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Eda eda 91 (152 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 213 göst.
14 Ocak 2024 Aile kategorisinde Pampers (205 puan) tarafından soruldu

379,250 soru

11,352,148 cevap

34,823 kullanıcı

...